Dovolená Namibie


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Namibie - navigace  
zájezdy Namibie Hotely a ubytování Namibie
Last minute Namibie Informace Namibie
Víza Namibie Fotogalerie Namibie
Mapy a průvodce Namibie Recenze hotelů Namibie
Diskuze Namibie  Namibie

 --> Chcete do země jet? --> Co je potřeba zajistit a vědět před cestou? --> Návštěvu kterých zemí můžu s tím zkombinovat?

Jako výlet z destinace?
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Namibie hraničí s Angolou, Botswanou, Jižní Afrikou a Zambií. Celková délka hranic činí 3.824 km.

Směrem na Botswanu můžete projet přes pruh Caprivi (hraničním přechodem Ngoma, mezi 6:00 a 18:00) do národního parku Chobe. Jeho rozloha je 11.000 km2 a je bohatě osídlen divokou zvěří, především v mokřadu Savuti (v jihozápadní části). Zde se zvěř shlukuje, protože tu je dostatek vody. Přivádí jí řeka Chobe, lemovaná lesem, porosty mopanů, úrodnými náplavovými nížinami a pánvemi. Řídký suchý les na jaře rozkvete nádhernými barvami. Silnice vedoucí parkem jsou sjízdné jen podél řeky, kde si můžete prohlédnout velká sloní stáda či stáda buvolů.
Dále se můžete vydat směrem na město Maun, který je výchozím bodem v deltě řeky Okavango. Je centrem turistiky v Botswaně (tomu odpovídají i poměrně vysoké ceny). Můžete si zde vypůjčit motorový člun nebo mokoro - člun vydlabaný z kmene stromu a poté se s průvodcem pustíte do prohlídky celé delty. Voda je zde křišťálově průzračná, místy pokrytá lekníny. Je zde spousta ostrůvků, na kterých se daří různorodé fauně a flóře. Je to jedno z nejkrásnějších míst celé Afriky.
Od Maunu můžete pokračovat k jezeru Ngami a k horám Tsodilo, které se odsud nacházejí asi 80 km jižním směrem. Pokud je jezero naplněné vodou, je plné plameňáků, pelikánů, marabu a dalších vodomilných ptáků.

Na řece Zambezi se nalézají známé a obdivované Viktoriiny vodopády. Můžete se k nim vydat směrem od Kasane, pohraničního města v Botswaně, odtud do Kazungulu, následně už je to k Viktoriiným vodopádům jen 84 km.
David Livingstone objevil Viktoriiny vodopády v r. 1855 a pojmenoval je podle britské královny. Domorodcům byly samozřejmě známy již dlouho předtím. V jazyce Makalolů se jmenují "Kouř, který hřmí". Důvod pro toto označení je velice jednoduchý: Zambezi sem přitéká v šíři 1.700 m ze Zambie a řítí se do úzké skalní propasti. Tvoří přitom obrovskou vodní oponu, jejíž opar můžete pozorovat až 40 km daleko.
Vodopády vznikly asi před 150 miliony let působením vulkanických, tektonických a erozivních sil. Eroze působí stále a vodopády se tedy stále mění. Ročně je přijíždí obdivovat přes 300.000 turistů. Doporučujeme vzít si nepromokavý oděv nebo přibalit na cestu něco na převlečení, protože jinak budete mlhou stoupající z vodopádů rychle promočeni. Věci, které by mohla voda poškodit, raději ponechte v autě.
Protože vodopády leží přímo na hranici mezi Zambií a Zimbabwe, můžete se rozhodnout, ze které země je spíše navštívíte. Ze Zimbabwe Vám bude poskytnut široký pohled na celé vodopády; můžete se zastavit na výhledu Cataract, odkud je nejlepší výhled na stálou duhu nad vodopádem. Ze strany od Zambie se můžete pomalu spouštět až k padající vodě a dívat se dolů do tváře vodopádů nebo se dostat přímo do spršky na dramatickém "ostří nože" - Knife Edge. Ať zvolíte přístup ze kterékoli strany, vstupné platíte vždy pouze jednou.
Poblíž vodopádů se nachází městečko Victoria Falls. Za tři hodiny se odsud starou parní lokomotivou z roku 1907 dostanete přes ocelový železniční most. Z jeho středu je krásný pohled na celé vodopády. Most je oblíben i milovníky bungee jumpingu. Nedaleko odsud leží úzká skalní průrva, kde začíná Wild Water Rafting (Sjezd divoké vody) na nafukovacích člunech peřejemi pod vodopády. Nejžádanější jsou večerní plavby proti proudu, kdy můžete na březích pozorovat zvířata, která se sem přicházejí napít a uhasit celodenní žízeň.

V Zimbabwe můžete též navštívit národní park Hwange. Je to největší přírodní park této země, zabírá 13% z celkové plochy státu a jeho rozloha činí 14.650 km2. Tato rezervace se nachází na okraji Kalahari. Je známá svými obrovskými stády slonů, jejichž počet je odhadován až na 40.000 kusů. Sídlí zde též buvoli, žirafy, kudu, prasata pekari, antilopy vrané, impaly, lvi, leopardi, hyeny a šakali. Ptáků se zde vyskytuje přes 400 druhů. Hwange bylo vyhlášeno rezervací v r. 1928. Poté, co se rozrostla stáda zvěře, zde byla vybudována napajedla, do nichž proudí voda z uměle navrtaných pramenů, což způsobilo, že v Hwange najdete jednu z největších koncentrací velké divoké zvěře na celém africkém kontinentu.


Seznam hraničních přechodů:
Z Namibie do Botswany
Impalila Island: 7:00 - 17:00
Ngoma (nejblíže k Viktoriiným vodopádům): 6:00 - 18:00
Mohembo (přes Mahango National Park): 6:00 - 18:00

Z Namibie do JAR
Rietfontein - Klein Menasse (přes Aroab): 7:00 - 21:00
Mata Mata - bývá často uzavřena!
Hohlweg (silnicí č. 39): 6:00 - 22:00
Ariamsvlei - Nakop (přes Karasburg po silnici B3): otevřený celý den
Velloorsdriv (přes Karasburg po silnici C10) 6:00 - 22:00
Noordoever (silnicí B1 ve směru na Kapské město): otevřený celý den
Oranjemund: 6:00 - 22:00

Z Namibie do Angoly
Oshikango (po silnici B1): 6:00 - 18:00
Ruacana (po silnici C46): 6:00 - 18:00
Rundu: 7:00 - 18:00

Z Namibie do Zambie
Wenella (poblíž Katima Mulilo): 6:00 - 18:00


© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavač

AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz