Dovolená Namibie


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Namibie - navigace  
zájezdy Namibie Hotely a ubytování Namibie
Luxusní zájezdy Namibie Informace Namibie
Last minute Namibie Fotogalerie Namibie
Víza Namibie Recenze hotelů Namibie
Mapy a průvodce Namibie Diskuze NamibieNamibie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Pobytově zajímavé

Okolí WindhoekuNa sever od WindhoekuNa východ od WindhoekuOblast OwamboOblast KavangoOblast CapriviOblast BushmanlandOblast Damaraland-->Oblast KaokoveldOblast Skeleton CoastSwakopmund a okolíWalvis BayOblast Central PlateauOblast South Coast (Jižní pobřeží)Oblast kolem řeky Orange
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Namibijská severozápadní oblast, Kaokoveld nebo Kaokoland, bývá často popisována jako poslední africká divočina. Pravda je, že skutečně zatím odolává civilizačním snahám a představuje Namibii v její nejpřirozenější podobě. Obrovská rozloha pouštních hor je přerušena jen silnicemi bez asfaltu a turistický ruch se této oblasti zatím vyhýbá.
Život divokých zvířat se přizpůsobil místním typicky suchým podmínkám. K vidění jsou pouštní sloni, kteří přežili v podmínkách, kde by ostatním slonům hrozila jistá smrt. Tento druh, odlišující se dlouhýma nohama, vedl přírodovědce k prohlášení, že se jedná o poddruh afrického slona (Loxodonta africana). Kromě slonů zde přežívají černí nosorožci, spousta antilop, kudu, pštrosů, žiraf a horských zeber.

Turistika v této oblasti
Epupa Falls (vodopády Epupa) jsou přístupné silným automobilům, silnice Kamanjab-Opuwo je sjízdná pro všechny typy aut. Cestování západem Kaokoveldu ovšem vyžaduje automobily s pohonem na všechna čtyři kola (4WD), protože místní cesty vytvořily dopravní prostředky Jihoafrických obranných sil (SADF) při válce v buši a tyto jsou i nadále udržovány jen projíždějícími automobily.
Mimo hlavní turistické trasy – ze Sesfonteinu do Opuwa, Okongwati a k vodopádům Epupa, je doprava jen slabá a vesničky kolem cest ubytovací zařízení i jakékoli služby.
Pokud se rozhodnete, že se sem vydáte na vlastní pěst, pak vše pečlivě naplánujte. Nemůžete počítat s tím, že něco z chybějících zásob dokoupíte nebo že po cestě natankujete! Budete potřebovat velkou zásobu potravin a vody. Cestujte alespoň ve dvou autech; vezměte sebou dvakrát tolik benzínu, než předpokládáte, že auta spotřebují. Doporučujeme vzít si též za doprovod některého z místních lidí, kteří se v kraji výborně vyznají.
Rychlost jízdy na některých místech kvůli kvalitě cesty klesne až pod 10 km/h a po období dešťů můžete snadno uvíznout v bahně.


Opuwo
Je hlavním městem Kaokoveldu. Komerční budovy jsou postaveny většinou z betonu, kolem nich stojí pro zdejší místa typické okrouhlé domky a himbské chaty. V jazyce Hererů znamená Opuwo „Konec“, což je celkem výstižný název.

V Kaoko informačním centru (otevřeno denně mezi 8.00 – 18.00) vám poskytnou informace o cestování v okolí.
Najdete tu poštovní úřad s veřejným telefonem. Místní benzínová pumpa je posledním místem, kde můžete natankovat před cestou směrem na Kamanjab, Ruacanu a Sesfontein.
V místním obchůdku můžete zakoupit tradiční výrobky – himbské ozdoby barvené okrem, ozdoby himbských nevěst, panenky, bubny, dřevěné vyřezané sošky a šperky s drahými kameny.
Místní obyvatelé na vás při pořizování jejich fotografie mohou požadovat malý poplatek (cca US$0,50 za snímek).


Swartbooi´s Drift
Z Ruacany vede kamenitá cesta západně podél řeky Kunene ke Swartbooi´s Drift, kde najdete památník připomínající lid Doorslandu (Žíznivé země), který tudy prošel při cestě do jejich území v Angole.
Namibijské doly na modrý sodalit, 5 km jižně od Swartbooi´s Drift na cestě do Otjivere/Epembe jsou dalším zajímavým místem tohoto regionu, Tento kámen bývá označován jako „kámen z pouště, modrý jako moře“. Sodality, zbarvené vulkanickými příměsemi, jsou používány na výrobu okrasných dlaždic, ozdob na zeď, ornamentálních sloupů a soch.

Můžete se také vydat na půldenní až pětidenní raftové výlety po řece Kunene, od peřejí čtvrté třídy Ondarusu až k vodopádům Epupa. Velmi oblíbený je také jednodenní výlet přes peřeje Ondarusu.


Epupa Falls (Vodopády Epupa)
Díky nádherné přírodní scenérii patří vodopády k nejkrásnějším místům v Namibii. Nádherně zabarvené skály, bohatá vegetace včetně baobabů, divokých fíků a palem makalani a divoce hučící voda – to je kombinace, která na vás udělá nezapomenutelný dojem.
V tomto dynamickém místě, jehož jméno v jazyce Hererů znamená „padající vody“, se řeka Kunene rozlévá do šířky v souběžné kanály o celkové šíři 500 m, pak padá 60 m dolů v několika menších skocích, z nichž je nejdelší 37 metrový vodopád Epupa. Řeka se zde vlévá do úzké štěrbiny, kterou zdobí věčná duha.
Nejvyšší hladina řeky je v měsících dubnu a květnu, kdy se voda řítí dolů obrovskou silou. V sušších měsících jezírka nad vodopády vytvářejí nádherná místa pro koupání. Nepřibližujte se však k vodnímu přepadu, mohl by Vás strhnout silný proud! Nebezpečí setkání s krokodýlem není velké, ale raději buďte opatrní.
Podél břehů je spousta úžasných tras pro pěší s množstvím kopců na slézání, poskytujících panoramatický výhled přes řeku až daleko do Angoly.

Přístup k vodopádům
Nejezdí sem žádná veřejná doprava, ale některé namibijské cestovní kanceláře sem pořádají zájezdy. Ohakane Lodge zprostředkovává výlety k vodopádům, ale je nutné je objednat týden dopředu.
Cesta z Okongwati je přístupná i pro auta se zvýšeným výkonem (2WD), či můžete zvolit 93 km dlouhou nerovnou cestu auty s pohonem na všechna čtyři kola (4WD) od Swartbooi´s Drift, což může trvat i několik dní. Rychlejší je rozhodně zvolit cestu přes Otjiveze/Emembe. V Omuhonga můžete navštívit tradiční himbský kraal (opevněnou vesnici s hliněnými chatkami a ohradou pro dobytek) s vstupným cca US$1,30. Za vesnicí se směrem na východ se tyčí Zebra Mountains (Pohoří zeber).
Vášniví turisté se mohou vydat na pěší vycházku „namibijskou Rivierou“ od Swartbooi´s Drift k vodopádům (93 km, pět dní) či z Ruacany k Epupě (150 km, 8 dní). Tyto procházky jsou příjemné, protože vedou neustále v blízkosti vody. Počítejte ale s velkým množstvím krokodýlů, s vysokými denními teplotami i v zimním období a vysokou vlhkostí vzduchu.


The North-West Corner (Jihozápadní roh)
Oblast západně od vodopádů Epupa má neopakovatelné kouzlo. Zakrslá vegetace, divoká zvířata a nomádské skupiny lidu Himba s jejich typickými chatkami ve tvaru včelích úlů – to je jen zlomek toho, co zde můžete obdivovat.
Tento region, sousedící s parkem Skeleton, má statut „Kaokolandské ochranné pásmo“. Nejsnadnější a nejlevnější způsob, jak se sem podívat, je najmout si 4 WD stroje a vydat se na cestu bez jakéhokoliv omezení. Namibijské cestovní kanceláře nabízejí také organizovaná safari, pro náročné i typu fly-in.

Cestování přes severozápadní oblast
Z Okongwati, západní cesta vede přes Etengwa do Van Zylova průsmyku či do průsmyku Otjihaa. Z Okauwy ke křižovatce u Otjitandy je cesta velice kostrbatá a pomalá, ale vede poblíž přehrady Ovivero (Ovivero Dam), kde se můžete osvěžit. V Otjitandě se musíte rozhodnout, zda se budete ubírat západně Van Zylovým průsmykem (ten může být zdolán pouze z východu na západ!) do Otjinjange a Hartmannova údolí nebo severně přes stejně krásný, ale daleko lépe průjezdný Otjihaa průsmyk oproti Orupembe.
Do Otjinjange a Hartmannova údolí můžete dorazit i bez průjezdu Van Zylovým průsmykem tak, že u třísměrné křižovatky uprostřed pláně Onjuva se dáte na sever a po 12ti km dorazíte do Orupembe. V Rooidrum („červený buben“) se musíte rozhodnout pro jedno z údolí – vpravo leží Otjinjange, vlevo Hartmanovo. Západně od této křižovatky, 17 km od Rooidrum, můžete též zahnout jižně na cesty do Orupembe, Purros (za předpokladu že v řece Hoarusib není voda) a do Sesfonteinu.

Van Zyl´s Pass (Van Zylův průsmyk)
Nádherný, ale strašidelně příkrý Van Zylův průsmyk vytváří dramatický přechod z kaokoveldských plošin a rozsáhlých travnatých prostor u Otjinjange. Točitý, 13 km dlouhý průsmyk může být zdolán jen z východu na západ, což znamená, že nazpět budete muset buď přes průsmyk Otjihaa nebo přes Purros.

Otjinjange/Marienflüss and Hartmann´s Valleys (Údolí Otjinjange a Hartmannovo)
Toto nádherné magické místo zabere hodně času, pokud ho chcete celé prozkoumat. Široké písčité a travnaté prostory pozvolna stoupají od řeky Kunene. Údolí Otjinjange je občas přezdíváno údolím Marienflüss.
Ani v jednom údolí není povoleno kempování. V bezprostřední blízkosti údolí se však nachází několik míst, kde se můžete ubytovat:

Purros
Purros leží na široké písečné pláni u řeky Hoarusib, 107 km západně od Sesfonteinu.
Podél nádherné stezky (kterou zvládnou i silnější 2WD auta) mezi Sesfonteinem a Purrosem si všimněte křemenných plání, kde jsou kusy křemene záhadně poházené po zvlněném povrchu. Nikdo dosud ještě neobjasnil, jak tenhle přírodní úkaz vznikl.
Pokud je řeka Hoarusib vyschlá, 4WD auta mohou pokračovat v cestě odsud až po Orupembe či do údolí Otjinjange a Harmannova nebo zpět přes průsmyk Otjihaa do Okongwati.
© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz