Dovolená Namibie


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Namibie - navigace  
zájezdy Namibie Hotely a ubytování Namibie
Luxusní zájezdy Namibie Informace Namibie
Last minute Namibie Fotogalerie Namibie
Víza Namibie Recenze hotelů Namibie
Mapy a průvodce Namibie Diskuze NamibieNamibie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Pobytově zajímavé

Okolí WindhoekuNa sever od WindhoekuNa východ od WindhoekuOblast OwamboOblast KavangoOblast CapriviOblast Bushmanland-->Oblast DamaralandOblast KaokoveldOblast Skeleton CoastSwakopmund a okolíWalvis BayOblast Central PlateauOblast South Coast (Jižní pobřeží)Oblast kolem řeky Orange
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

V severní Namibii roztroušené prameny a vysychající řeky (Hoanib, Uniab, Huab, Ugab, Omaruru a další) dávají vzniknout ostrůvkům zeleně a poskytují dostatek vody pro divokou zvěř, i pro místní obyvatele a jejich dobytek. Pokud se budete pohybovat do vnitrozemí, směrem od dun a plání pobřeží Skeleton, terén se postupně zvedne do hor a zatravněných plání střední Namibie.
Damaraland, pokrývající většinu této oblasti, je pojmenována po lidu Damara, kteří tvoří většinu zdejší populace. Velké prostory jedné z posledních afrických „neoficiálních“ divokých oblastí, kde žijí volně zebry, žirafy, antilopy, sloni či dokonce černí nosorožci, zatím stále ještě zůstávají bez omezujících plotů.
V regionu najdete spoustu přírodních zajímavostí, včetně masivu Brandberg, kulminujícího do namibijského nejvyššího bodu – vrcholku Königstein – 2.606 m nad mořem.


Spitzkoppe
Tato 1.728 m vysoká hora je přístupná z vesnice Groot Spitzkoppe (poplatky za vstup cca US$1,50 za osobu a US$0,80 za auto). Je to jedno z namibijských nejznámějších míst – stoupá jako přelud nad prašné namibské pláně v jižním Damaralandu. Její dramatický tvar byl inspirací pro její přezdívku „africký Matterhorn“, ale další podobnosti mezi touto horou celou z žuly a švýcarským ledovcem jen těžko najdete. Spitzkoppe je ve skutečnosti přes 700 miliónů let starý pozůstatek pravěkého vulkánu, který se podílel i na vzniku nedalekého Brandbergu a masivu Erongo. Její vrchol byl poprvé zdolán v r. 1946 a stále je vděčným místem pro všechny místní i zahraniční nadšence ve slézání skal.
Od roku 1986 je rezervace kolem Spitzkoppe chráněna jako přírodní park a návštěvy jsou povoleny jen místním. Pokud si najmete průvodce, bude Vám účtovat za doprovod zhruba US$2,50 za dvou- až tříhodinovou túru.
Ubytování poskytuje přímo vesnice Gross Spitzkoppe, kemp se rozprostírá na úpatí hory Spitzkoppe. Pokud máte rádi samotu, můžete se usídlit i v některé z dutin samotné hory.


Brandberg (Ohnivá hora)
Brandberg je pojmenován podle efektu, který vytváří zapadající slunce na jeho západní straně. Západy a východy slunce jsou tu prý nejkrásnější v celé Namibii. Jeho nejvyšší vrcholek – Königstein, se vypíná ve výšce 2.573 m. Svojí výškou se tento vrchol zařadil na třetí místo v Africe. Brandberg ukrývá ve svých skalách tisíce afrických nejkrásnějších prehistorických maleb a rytin starých 2.000 let, z nich nejznámější je White Lady (Bílá paní). Ne náhodou byl Brandberg vyhlášen národní památkou. Masiv byl vytvořen ze žuly, která byla před 120 milióny let vytlačena sopečnou činností. Pohoří má svůj vlastní ekosystém, který zahrnuje jedinečné rostliny, které jinde nenajdete – např. branderbergskou akácii.
Také horolezci si zde přijdou na své.
Upozornění: Malby na skalách jsou součástí namibijského přírodního dědictví. Proto prosíme, při jejich prohlížení pamatujte na následující pravidla: nikdy se maleb nedotýkejte, při jejich fotografování nepoužívejte blesk, pozor na vodu a oheň. Nejlepší způsob, jak se s nimi důkladně a přitom šetrně seznámit, je využít služeb zkušeného průvodce.
Po místech, kde se ukrývají skalní kresby Vám zprostředkuje procházku s průvodci Daureb Craft & Brandberg Community Tourism Project.

Strž Tsisab
Hlavní oblastí zájmu turistů je zajisté galerie skalních kreseb, umístěná v rokli Tsisab (občas též přezdívaná Leopardí rokle). První Evropan, který je shlédl, byl německý zeměměřič Dr. Reinhard Maack v r. 1918.
Přímo od parkoviště sem vede dobře značená stezka, dostanete se sem zhruba za 45 minut, zvládnete to i sami bez průvodce. Kolem cesty můžete pozorovat antilopy, paviány a horské zebry. Nezapomeňte na dostatečnou zásobu vody.
Nad roklí najdete další přesahy a přístřešky, skrývající mnoho dalších skalních kreseb, ovšem cesta se stává strmější a více zavalená balvany a zarostlá křovím.

Strž Numas
Prochází západní stranou Brandbergu a je další pokladnicí pradávných kreseb. Bez průvodce ovšem Váš lov za kresbami může skončit neúspěchem. Dostanete se sem po zhruba 30ti minutovém pochodu. Po další půlhodině dosáhnete k prameni, kde se též nachází několik kreseb.


Kráter Messum
Jedna z damarských nejutajenějších atrakcí je velice zvláštní kráter Messum. Dva soustředné kruhy vytvořené zhroucenou sopkou v horách Goboboseb měří více než 20 km v průměru.
Do kráteru vedou tři různé přístupové cesty. Nejpřístupnější je cesta podél řeky Messum – odbočkou ze silnice D2342 z Brandbergu. Pokud zvolíte cestu vedoucí z Národní rekreační oblasti západního pobřeží, dejte obzvláštní pozor na místa, kudy projíždíte. V zájmu zachování skalních formací a vzácné vegetace se řidiči musí přesně držet existujících stezek. Cesta zde totiž vede přímo přes rozsáhlá lišejníková pole. Porušení lišejníku je zvláště závažné proto, že znovu dorůstá až zhruba za 40 – 50 let. Táboření uvnitř kráteru není dovoleno.


Khorixas
Khorixas je administrativním centrem Damaralandu. Díky jeho výhodné poloze odtud můžete vyrazit na prohlídku okolí, bohatého na přírodní krásy a turistické zajímavosti.
Najdete zde supermarket, benzínovou pumpu i banku. V Khorixas Community Craft Centre (Umělecké středisko Khorixas) můžete zakoupit výrobky zdejších umělců. V květnu najdete rozšířenou nabídku zboží na uměleckém festivalu.

Do Khorixasu jezdí autobus Star Line z Otjiwaronga (4,5 hodiny) směrem na Walvis Bay (8 hodin), zstávka je u benzínové stanice.


Petrified Forest (Zkamenělý prales)
V afrikánštině označovaný jako „Versteende Woud“. Nachází se 40 km západně od Khorixasu na otevřeném prostranství, ze kterého vyčnívají jen zkamenělé kmeny stromů. Některé dosahují až 34 m délky a 6 m v obvodu a jejich stáří se odhaduje na zhruba 260 milionů let. Tyto stromy patřily do skupiny rostlin, množící se semeny ze šišek, známých jako Gymnospermae, tato skupina zahrnuje i některé z dnešních rostlin (jehličnany, cykasy, welwitschie). Vzhledem k tomu, že jejich kmeny nemají žádné kořeny, vědci předpokládají, že sem byly přineseny záplavami.
Je zde k vidění kolem 50ti volně ležících stromů, mnoho dalších je z polovičky ukryto v pískovci a jiné jsou zkamenělé v křemen. Na těch si můžete prohlédnout dokonale zachovalé letokruhy.
Od r. 1950 je místo chráněno jako národní památka a je přísně zakázáno odnášet třeba i jen kousíčky zkamenělého dřeva !
Není vybírán žádný vstupní poplatek, ale doporučujeme najmout si doprovod za cca US$1,50 za skupinu. Pochod je zhruba 500 m dlouhý. U vchodu k pralesu je malý krámek, prodávající dřevěné přívěšky, dřevořezby, místní krystaly a polodrahokamy.


Vingerklip
Tato 35 m vysoká skála „úzká jako prst“ je též známá jako Kalk-Kegel (Vápencový pilíř). Zdvihá se nad Bertramovu farmu, 75 km východně od Khorixasu. Je to erodovaný pozůstatek vápencové plošiny, zformované před zhruba 15 miliony let. Jeskyně u základny této kamenné jehly dojem nestability skály ještě zvětšuje.
Vingerklip je umístěn uprostřed údolí a zbytek jeho okolí působí jako scenérie přenesená sem ze Starého západu, proto se tomuto místu někdy přezdívá „Namibijská Arizona“.


Twyfelfontein
Hlavní atrakcí Twyfelfonteinu (tedy „Nedůvěryhodného pramene“) je údolí Aba Huab, kde se nachází jedna z nejrozsáhlejších galerií maleb na skále v celé Africe.
Příliv vody z místního pramene již v minulosti lákal hejna ptáků, která zajišťovala potravu lovcům (pravděpodobně z lidu San), kteří zde zanechali své stopy na skalách.
Twyfelfonteinské malby, též známé jako „řezby v kameni“, můžete vidět za poplatek cca US$1. Pradávní umělci je vytvořili sekáním do tvrdého povlaku, který kryje místní pískovec. Za staletí se tato vrstva přelila i přes samotné malby a chránila je tak před erozí. Většina z nich je starší než 6.000 let, tedy vznikla zhruba v době kamenné. Vědci identifikovali nejméně šest odlišných fází vzniku, některé z maleb jsou jasně napodobeninami z devatenáctého století.
Zvířata, zvířecí stopy a geometrické znaky najdeme velice často, ale kupodivu je tu jen poskrovnu lidských postav. Mnoho kreseb zobrazuje zvířata, která se zde již dlouho nevyskytují – slony, nosorožce, žirafy a lvy. Obraz lachtana ukazuje na kontakty s pobřežím vzdáleným dnes víc než 100 km. Další vyobrazení se zabývá zvláštním lvem – má otisky drápů místo tlap a neobvykle hranatý ocas.
Bývalá farma Twyfelfontein se stala národní památkou v r 1952, ale žádná ochrana jí nebyla poskytnuta až do r. 1986, když MET vyhlásilo toto místo přírodní rezervací. Mezitím bylo mnoho rytin zničeno vandaly. I tak zde ovšem zbylo více jak 2.500 obrazů a hlavní prohlídkový okruh vede jen přes nejúchvatnější z nich.
Doprovod je k dispozici za poplatek zhruba US$1. Přístup k malbám je velmi dobrý. Po dohodě s průvodcem si některé malby můžete prohlédnout i o samotě. Malby na skalách jsou součástí namibijského přírodního dědictví. Při jejich prohlížení proto pamatujte na následující pravidla: nikdy se maleb nedotýkejte, při jejich fotografování nepoužívejte blesk, pozor na vodu a oheň.

Burnt Mountain and Organ Pipes (Spálená hora a Varhaní píšťaly)
Jihovýchodně od Twyfelfontein stoupá neúrodný vulkanický hřeben dlouhý 12 km. Na jeho patě najdete kopec zvaný Spálená hora – tvoří ho na povrch vylitá láva, která se podobá spálené půdě. Na této strašidelně vypadající půdě neroste žádná vegetace. Pokud ovšem přejdete silnici od Spálené hory, narazíte na neobvyklé pole, které se ve slunci blyští jak diamanty. Je totiž celé tvořené křemenem.
Spálená hora leží 3 km jižně od Twyfelfontein. Po cestě simůžete všimnout i malé rokliny, která obsahuje 100 m hluboko neobvyklou podívanou – 4 m vysoké doleritové (tedy hrubozrnné čedičové) sloupy, známé jako Varhaní píšťaly.


Twyfelfontein
Hlavní atrakcí Twyfelfonteinu (tedy „Nedůvěryhodného pramene“) je údolí Aba Huab, kde se nachází jedna z nejrozsáhlejších galerií maleb na skále v celé Africe.
Příliv vody z místního pramene již v minulosti lákal hejna ptáků, která zajišťovala potravu lovcům (pravděpodobně z lidu San), kteří zde zanechali své stopy na skalách.
Twyfelfonteinské malby, též známé jako „řezby v kameni“, můžete vidět za poplatek cca US$1. Pradávní umělci je vytvořili sekáním do tvrdého povlaku, který kryje místní pískovec. Za staletí se tato vrstva přelila i přes samotné malby a chránila je tak před erozí. Většina z nich je starší než 6.000 let, tedy vznikla zhruba v době kamenné. Vědci identifikovali nejméně šest odlišných fází vzniku, některé z maleb jsou jasně napodobeninami z devatenáctého století.
Zvířata, zvířecí stopy a geometrické znaky najdeme velice často, ale kupodivu je tu jen poskrovnu lidských postav. Mnoho kreseb zobrazuje zvířata, která se zde již dlouho nevyskytují – slony, nosorožce, žirafy a lvy. Obraz lachtana ukazuje na kontakty s pobřežím vzdáleným dnes víc než 100 km. Další vyobrazení se zabývá zvláštním lvem – má otisky drápů místo tlap a neobvykle hranatý ocas.
Bývalá farma Twyfelfontein se stala národní památkou v r 1952, ale žádná ochrana jí nebyla poskytnuta až do r. 1986, když MET vyhlásilo toto místo přírodní rezervací. Mezitím bylo mnoho rytin zničeno vandaly. I tak zde ovšem zbylo více jak 2.500 obrazů a hlavní prohlídkový okruh vede jen přes nejúchvatnější z nich.
Doprovod je k dispozici za poplatek zhruba US$1. Přístup k malbám je velmi dobrý. Po dohodě s průvodcem si některé malby můžete prohlédnout i o samotě. Malby na skalách jsou součástí namibijského přírodního dědictví. Při jejich prohlížení proto pamatujte na následující pravidla: nikdy se maleb nedotýkejte, při jejich fotografování nepoužívejte blesk, pozor na vodu a oheň.

Burnt Mountain and Organ Pipes (Spálená hora a Varhaní píšťaly)
Jihovýchodně od Twyfelfontein stoupá neúrodný vulkanický hřeben dlouhý 12 km. Na jeho patě najdete kopec zvaný Spálená hora – tvoří ho na povrch vylitá láva, která se podobá spálené půdě. Na této strašidelně vypadající půdě neroste žádná vegetace. Pokud ovšem přejdete silnici od Spálené hory, narazíte na neobvyklé pole, které se ve slunci blyští jak diamanty. Je totiž celé tvořené křemenem.
Spálená hora leží 3 km jižně od Twyfelfontein. Po cestě simůžete všimnout i malé rokliny, která obsahuje 100 m hluboko neobvyklou podívanou – 4 m vysoké doleritové (tedy hrubozrnné čedičové) sloupy, známé jako Varhaní píšťaly.


Kamanjab a okolí
Městečko Kamanjab je usazené mezi na pohled velice zajímavé balvany, rozházené po celém okolí. Funguje jako centrum služeb pro severní Damaraland a jižní Kaokoveld. Pokud jedete dále na sever, máte poslední možnost nabrat si zde benzín, další přijde až v Sesfontein či v Opuwo.
Z Hobatere a Ruacany sem vede štěrková silnice v dobrém stavu. Asi 10 km severně za Hobatere překračuje Červenou linii (Red Line) – veterinární zábrana, která umožňuje komerčním pěstitelům dobytka vývoz a kontrolu kvality masa.


Palmwag
Oáza Palmwag leží uprostřed drsných červených kopců a planin v překvapivě bohatém ostrůvku života, plném divokých zvířat. Žijí zde jedni z posledních tzv. pouštních slonů. Vynikající místo pro jednodenní výlety je Van Zylsgratova roklina na řece Uniab.


Sesfontein a jeho okolí
Je to nejsevernější město Damaralandu. Název lze přeložit jako „šest pramenů“. Po ničivém dobytčím moru v r. 1896 se německá koloniální vláda rozhodla založit zde vojenskou základnu, kasárna byla vybudována v r. 1901 a o čtyři roky později pevnost – Fort Sesfontein, která plnila nejen funkci obrannou, ale také dohlížela na případné epidemie mezi dobytkem. V r. 1909 se pevnost ukázala jako přebytečná, a tak byla přenechána policii. Po osamostatnění Namibie, se z pevnosti stalo příjemné a pohodlné místo pro domácí obyvatele i pro turisty.
Mezi zdejší pamětihodnosti patří hřbitov, kde se nacházejí hroby důležitých místních obyvatel. Ve městě dále najdete benzínovou stanici a několik obchůdků, prodávajících běžné zboží.

Pro dobrodruhy, kteří chtějí zažít něco výjimečného, je tady Ojitaimo Canyon (Kaňon Ojitaimo). Táhne se zhruba 10 km od hlavní cesty, podél západního úbočí hornaté krajiny kolem Sesfonteinu. Pokud se sem chcete dostat, čeká Vás náročnější pěší expedice. Odměnou Vám bude nepředstavitelně působivá scenérie a krása odlehlého místa.

Zajímavým místem jsou také horké prameny na řece Hoanib, které vyvěrají z artézských studní. Nacházejí se poblíž hererské vesnice Warmquelle (Horký pramen).

V komunitě Khowarib můžete navštívit Anmire Damara Cultural Village (Kulturní vesnice Anmire Damara). Najdete zde chatky v tradičním stylu, a místní průvodci vám představí damarskou kulturu a zvyky. Otevírací doba: od pondělí do pátku 9.00 – 16.00; 9.00 – 13.00 v sobotu a v neděli; od dubna do prosince. Vstupní poplatek cca US$2 za osobu.© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz