Dovolená Namibie


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Namibie - navigace  
zájezdy Namibie Hotely a ubytování Namibie
Last minute Namibie Informace Namibie
Víza Namibie Fotogalerie Namibie
Mapy a průvodce Namibie Recenze hotelů Namibie
Diskuze Namibie  Namibie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Pobytově zajímavé

Okolí WindhoekuNa sever od WindhoekuNa východ od WindhoekuOblast OwamboOblast KavangoOblast Caprivi-->Oblast BushmanlandOblast DamaralandOblast KaokoveldOblast Skeleton CoastSwakopmund a okolíWalvis BayOblast Central PlateauOblast South Coast (Jižní pobřeží)Oblast kolem řeky Orange
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Oblast Bushmanland (Území Křováků)
Díky zvýšenému zajmu o tradiční kulturu z Kalahari, východní části regionu Otjozondjupa – spíše známého jako Bushmanland – se tato oblast otevírá návštěvníkům a má jim rozhodně co nabídnout. Toto nádherné vzdálené území je domovem lidu San.
Po tisíce let byli Sanové nuceni žít tradičním lovecko-sběračským stylem života v krutých podmínkách, které jim poskytovala poušť Kalahari. Vnější vlivy do tohoto hospodaření téměř nepronikaly.
Od r. 1970 byl Bushmanland domovem Sanů, ale s namibijskou nezávislostí v r. 1990 se jejich teritorium zmenšilo z 33.300 na pouhých 9.700 km čtverečních a 11 z jejich 15ti zdrojů vody bylo vyvlastněno pro jiné účely. Výsledkem bylo, že mnoho Sanů muselo opustit tradiční styl života, opustili rodnou půdu a začali pracovat na okolních farmách nebo se přestěhovali do Tsumkwe či dalších měst. Toto násilné setkání s civilizací přineslo zcela nové jevy pramenící z chudoby a pocitu okradení – např. alkoholizmus, prostituci, podvýživu a další .
V průběhu bojů za namibijskou nezávislost se mnoho Sanů nechalo zlákat vysokou odměnou a bojovalo v jihoafrických jednotkách. Sanové vytvořili tzv. Battalion 31 a bojovali s rebely od SWAPO v severní Namibii a Angole. Mírumilovní lidé, kteří nikdy nebyli válečníky, byli náhle vystaveni válce a hrůzám, které přinášela.
V r. 1980 Američan John Marshall a jeho britský kolega Claire Marshall vytvořili v této oblasti 35 sanských vesnic a založili Bushmen Development Foundation (Nadace na rozvoj Křováků). Díky ní se začali Sanové navracet na jejich tradiční místa, k tradičnímu způsobu života, začali obdělávat a zavlažovat půdu a pěstovat dobytek. Ani tato organizace se však nevyhnula problémům, hlavně v otázce, zda dát přednost chovu dobytka či sílícímu turistickému ruchu. Problematika Sanů a jejich života je stále velmi citlivým problémem.

Většinou rovná krajina této oblasti je pokrytá zakrslou vegetací. Místa v blízkosti řek, kam se dostane více vody, umožňují růst i baobabům, bodlákům a akáciím s černými trny. Pokusy, vytvořit v těchto částech země přírodní park se setkávají s odporem, přestože ochránci ujišťují zdejší obyvatele, že chov dobytka, zemědělství a tradiční shromáždění kmenů by byly zachovány. Naštěstí se zde však udržuje rozsáhlý a odolávající ekosystém i bez oficiální ochrany. V obdobích sucha se sloni, antilopy a další divoce žijící tvorové shromažďují kolem Panveldu (oblast, kde se vyskytuje množství pánví bohatých na fosfáty), v obdobích dešťů se rozptýlí na sever či na západ.
Každý turista, který zavítá do této oblasti, by si měl uvědomit, že se zde musí chovat jinak než v ostatních částech Namibie. Turistika je zde velice omezená a vztahy velmi křehké. Pokud navštívíte sanské vesnice, budou jejich obyvatelé předpokládat, že chcete obchodovat a získat korálkové náhrdelníky, náhrdelníky vyrobené ze skořápek pštrosích vajec, ručně vyrobené vycházkové hole, luky či šípy. Na oplátku na vás mohou žádat části vašeho oděvu, cukr, tabák atd. Musíte se rozhodnout, zda tyto produkty vyměníte, rozhodně se vyhněe rozdávání dárků z lítosti.
Většina návštěvníků tudy cestuje směrem do Caprivi, střední Namibie či Národní rezervace Khaudom. Nejsou zde žádné asfaltové silnice, pouze C44 je štěrkovaná, další cesty jsou jen pěšiny, některé navíc velice prašné. Pokud se pustíte do vzdálených oblastí, pak jen v konvoji sestávajícím z minimálně dvou aut.

Informace
Turistika v této oblasti je regulována Úřadem Nyae Nyae se sídlem v Tsumkwe, který též vybírá od návštěvníků poplatky za všechny aktivity. Vstupní taxa je cca US$3 za každou návštěvu, můžete se buď vydat na lov s lovci z kmenu San (cca US$7) nebo na sběr divoce rostoucích plodin (cca US$3,50). Večer můžete zažít tradiční tance a hudbu o ohně s tradičními tanci.Tsumkwe
Tsumkwe je administrativní základnou této oblasti, ve které se ovšem, kromě této jediné osady žádné jiné místo, které by se dalo spravovat, nenalézá. Je to jediné místo v poušti, kde si můžete odpočinout či nakoupit zásoby. Sortiment tu ovšem nepatří k nejširším!
Na policejní stanici se nachází telefon a v kanceláři MET si lze vyzvednout vstupenky do rezervace Khaudom.
Městský reverend vyměňuje oblečení a potraviny za umění sanských lidí. Pokud nemáte v úmyslu navštívit přímo sanské vesničky, můžete takto získat tradiční výrobky.

Pokud se do Tsumkwe chcete dostat, můžete využít 2x v týdnu Star Line autobus z Grootfonteinu (přes 6 hodin cesty), který vyjíždí 2x týdně. Silnice jsou dobře sjízdné, ovšem podél cest je velmi málo benzínových pump. V Tsumkwe Lodge můžete načerpat s výjimkou nedělí, tudíž doporučujeme vzít dostatek benzínu již při cestě sem.Panveld
Na východ od Tsumkve se vytvořila oblast z několika pánví bohatých na fosfáty. Po deštích se největší z těchto pánví – Nyae Nyae, Khebi a Gautcha – přemění v nádherné mokřiny. Tyto krátkodobé vodní zdroje zajímají ptáky, kteří se zde rádi zastavují. Jsou to především plameňáci, volavky, kachny, husy, chřástalové, jeřábi, rajky a mnoho dalších vodních ptáků.


Aha Hills (Hory Aha)
Přímo proti botswanským hranicím je plochá krajina přerušena pouze těmito horami. Tyto vápencové vyvřeliny jsou pojmenovány podle volání zdejších gekonů. Do hor též můžete vstoupit z botswanské strany.
Tato oblast je přímo posetá neprozkoumanými jeskyněmi, ale raději se je nepokoušejte procházet, pokud nejste zkušený speleolog!


Baobaby
Ač je to neuvěřitelné, suchá nehostinná krajina kolem Tsumkwe dovolila vyrůst několika obrovským stromům – baobabům. Některé z nich jsou skutečnými obry! Jednomu z největších je přezdíváno „Grootboom“ (Velký strom) a jeho obvod měří přes 30 m! Další strom, důležitý i z historického hlediska, je nazýván Dorslandboom. Byl navštíven lidmi z Dorslandu (Žíznivé země), přenocovali zde při cestě do Angoly v r. 1891 a svá jména vyryli do kůry tohoto stromu. Pozoruhodným stromem je i obrovský Holboom (Dutý strom), který dominuje krajině poblíž vesnice Tjokwe.© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz