Dovolená Namibie


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Namibie - navigace  
zájezdy Namibie Hotely a ubytování Namibie
Last minute Namibie Informace Namibie
Víza Namibie Fotogalerie Namibie
Mapy a průvodce Namibie Recenze hotelů Namibie
Diskuze Namibie  Namibie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Pobytově zajímavé

Okolí Windhoeku-->Na sever od WindhoekuNa východ od WindhoekuOblast OwamboOblast KavangoOblast CapriviOblast BushmanlandOblast DamaralandOblast KaokoveldOblast Skeleton CoastSwakopmund a okolíWalvis BayOblast Central PlateauOblast South Coast (Jižní pobřeží)Oblast kolem řeky Orange
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Usakos
Toto město bylo založeno díky stanici na úzkokolejné dráze, která spojovala přístav v zálivu Walvis s doly na Zlatém trojúhelníku (Otavi, Tsumeb a Grootfontein). Jeho půvabná architektura ho dosud činí jedním z namibijských nejhezčích malých městeček.
V prvním desetiletí dvacátého století zde vznikla první výrobna železničních vagonů v Namibii a Usakos se tak stal hlavním namibijským železničním centrem. Tuto pozici si udržel do r. 1960, kdy úzkokolejka byla nahrazena standardními kolejemi. V té době lokomotivy poháněné párou ustoupily dieselovým motorům a práce na jejich výrobě byly přesunuty do Windhoeku.
Na počest usakosské železniční minulosti zde stojí Lokomotiva č. 40 (u železniční stanice). Byla jednou ze tří Hanschelových vysoce využívaných lokomotiv, postavených v r. 1912. Podobnou lokomotivu s č. 41 najdete na stanici v Otjivarongu.

Das Bahnmeister Guesthouse (Dům pro hosty vedoucího drah)
Zajímavé ubytování poskytuje původní drážní budova, zrenovovaná v r. 1928, která obsahuje i malé železniční muzeum a zahrádku s restaurací.


Omaruru
Leží 280 km od Windhoeku, severně po silnici C33. Toto jméno v jazyce Hererů znamená „hořké husté mléko“. Vztahuje se k chuti mléka, které dává místní dobytek, pasoucí se na hořkém keři Pechelloeschae leubnitziae. V obdobích sucha totiž tato odolná rostlina zůstává jako jediná zelená a chutná, zatímco ostatní vegetace uschne.
Omaruru leží v hlavní ovocnářské oblasti Namibie. Od července do srpna můžete zakoupit ovoce ve stáncích podél cest. V Omaruru není turistická informační kancelář.

Historie a zajímavá místa
Omaruru bylo založeno v r. 1870 jako obchodní základna a rhénská misijní stanice. Díky nadšení misionáře Gottlieba Veihe zde byly poprvé do jazyka herero přeloženy Nový Zákon a náboženské liturgie.
Stejně jako v mnoha dalších vnitrozemních namibijských městech, koloniální okupace sem přivedla německou posádku, což způsobilo odpor místních lidí. V lednu 1904 bylo Omaruru napadeno hererskými silami pod vedením kapitána Manassy. Německý kapitán Victor Franke si vymohl povolení k pochodu na jih a obležení Omaruru. Po dvacetidenním, 900 km dlouhém pochodu, Franke dorazil a porazil hererské síly. Za tento čin se mu pak dostalo nejvyšších vojenských ocenění a v r. 1908 na jeho počest vděční němečtí obyvatelé Omaruru vystavěli Franke Tower (Frankovu věž).
Franke Tower byla vyhlášena národní památkou v r. 1965. Je na ní umístěna historická deska, která poskytuje kompletní přehled o celém městě. Pokud se z věže chcete rozhlédnout, vyzvedněte si klíče v hotelu Central nebo v hotelu Staebe.
V původní rhénské misijní budově se nyní nachází muzeum (vstup bez poplatku). Je zde vyobrazena domácnost z 19. století, včetně farmářského nářadí a staré palírny, dále uvidíte spousty fotografií. V naproti ležícím hřbitově najdete hrob Wilhelma Zeraua (byl vůdcem Hererů při jejich porážce v r. 1904) a hroby původních německých obyvatel. Klíče ke hřbitovu jsou opět k dispozici v Centrálním hotelu.
Zvláštní událostí je každým rokem při nejbližším víkendu po 10. říjnu průvod doprovázející bílou hererskou vlajku z předměstí Ozonde až ke hřbitovu na počest padlých bojovníků proti německé nadvládě.

Kristal Kellerei Winery (Vinice Kristal Kellerei)
Je to jediná namibijská vinice. Nachází se 4 km východně od města po silnici D2328. Pěstuje se zde nejen červené a bílé víno na výrobu cabernetu, šumivého vína a grappy, ale také trnitý hruškový kaktus, který tvoří hlavní přísadu do známého kaktusového šnapsu.
Nenechte si ujít také zdejší úžasnou minerální vodu, filtrovanou přímo omarurskými písečnými formacemi.
Otevírací doba 10:00 – 22:00 od pondělí do pátku, v sobotu 9:00 – 14:00.

Ubytování a stravování
Ve městě není mnoho možností, kde se ubytovat.
Central Hotel – jeho výhodou je umístění v centru města. Oběd sestává většinou z německých jídel, večeře jsou především á la carte.
Hotel Staebe – neleží přímo ve městě, ale za řekou.


Kalkfeld
Před zhruba 200 miliony let, byla Namibie pokryta mělkým mořem, které se postupně zaplňovalo pískem hnaným větrem. Poblíž příjemného městečka Kalkfeld se díky tomu vytvořily stopy pětadvacetimetrového tříprstého dinosaura. Prošel tudy asi před 170 miliony let, stopy zde zanechal v jemném jílu. Kráčel po zadních nohou, zřejmě byl předchůdcem nynějších ptáků. Jeho stopy najdete 29 km od Kalkfeldu na farmě Otjihaenamparero, přímo na silnici D2414. V r. 1951 byly vyhlášeny národním bohatstvím a po dohodě s farmářem je můžete shlédnout.
Přímo v Kalkfeldu není žádné ubytování, ale poblíž najdete Mt. Etjo Safari Lodge. Jméno této farmy se vztahuje k blízké stolové hoře. Ta má své místo i v historii Namibie, protože v r. 1989 zde byla podepsána Mt. Etjo Peace Agreement (Dohoda o míru z hory Etjo), která ukončila boje SWAPO proti nadvládě Jižní Afriky a byla i základem k osamostatnění Namibie o rok později.


Outjo
Město založil v r. 1880 obchodník Tom Lambert. Nikdy se nestalo misijní stanicí, ale kolem roku 1895 sloužilo jako základna německému vojsku. Dnes se Outjo pyšní citrusovými sady a, jako ve větší části střední Namibie, pěstováním dobytka. Pro návštěvníky se pak stává příjemným odpočinkovým místem při cestě do Okaukueja a do Etoshi.
Zajímavostí je zdejší Naulila Monument. Připomíná zmasakrování německých vojáků Portugalci z 19. října 1914 poblíž pevnosti Naulila na řece Kunene (nachází se v Angole) a taktéž připomíná vojáky padlé 18. prosince 1914 pod vedením kapitána Frankea.
Více o této bitvě můžete najít ve Franke House Museum (Muzeum v domě kapitána Frankea). Je to jedna z nejstarších budov ve městě. Vybudována byla na rozkaz majora von Estorffa jako jeho vlastní rezidence a následně jako ubytovna pro velení německých vojsk.
V r. 1900 byla v Outju postavena 9,5 m vysoká věž s větrným pohonem, která přiváděla do města čistou vodu. Tyčí se nad silnicí C39, hned za Outjo na východ.
50 km severovýchodně od Outja najdete jeskyně Gamkarab. Jsou plné krásných stalagmitů a stalaktitů, obklopují je vycházkové trasy, při kterých můžete narazit na spoustu rostlin, které se vyskytují jen na několika místech celého světa.
Turistické informace je možno získat v Etosha Information – nachází se na hlavní dopravní křižovatce. Internetové připojení a e-mail je k dispozici v Outjo Café-Bäckerei (Kavárna a pekárna Outjo) na ulici Etosha. Otevřeno je od pondělí do pátku 6:30 – 17:30, v sobotu 7:00 – 13:00.

Ubytování
Hotely ve městě poskytují dobrý servis, chutná jídla a poměrně nízké ceny za ubytování (většinou se pohybují kolem US$15 - US$20).
K jeskyním Gamkarab, o kterých už byla řeč, náleží i Gamkarab Cave Guesthouse. V této farmě, 50 km od Outja, můžete vychutnat prohlídky jeskyně, třídenní výlet na koních atd. Pokud si vezmete vlastní potápěčské vybavení, můžete se také potápět v podzemním jezeře.


Otjiwarongo
Cesty mezi Windhoekem, Swakopmundem, Outjem a Zlatým trojúhelníkem (Otavi + Tsumeb + Grootfontein) se sbíhají v zemědělském a dobytkářském centru, Otjiwarongu. Je to hererské jméno pro „příjemné místo“. V září a v říjnu se město rozjasní jásavými barvami tisíců květů cizokrajných květin.
Po smlouvě z r. 1891 uzavřené mezi německými misionáři a náčelníkem Hererů Kambazembim zde byla postavena misie. Město však bylo oficiálně založeno až v r. 1906, s protažením úzkokolejné železnice do těchto míst.
Na nádraží stojí Lokomotiva č. 41. Byla vyrobena Henschelovou společností a zde měla za úkol přepravovat rudu mezi doly v Tsumebu a přístavem ve Swakopmundu. Ze služby byla „propuštěna“ v r. 1960, když úzkokolejka byla nahrazena standardními rozvory kolejí.
Přímo ve městě je taktéž k vidění krokodýlí farma (na křižovatce ulic Zingel/Hospital).

Ubytování
Falkennest –Příjemný hotel si zamilují především milovníci ptáků pro jeho barevnou voliéru.
Mimo město je velice zajímavým místem pro ubytování Okonjima – „Místo paviánů“. Okonjima je sice farma, ale spíš připomíná safari park. Nabízí výlety do přírody, kde můžete najít až 300 ptačích druhů. Dále je zde centrum pro leopardy a gepardy, kde zvířata učí, aby nenapadala dobytek, ataké se starají o osamělá či osiřelá koťata lvů, gepardů a dalších velkých koček. Kemp je zavřený od 20. prosince do konce ledna.


Otavi
Mezi Otjiwarongem a Tsumebem míjí silnice B1 Otavi – „místo s vodou“, poblíž hor se stejným jménem. Město bylo původně německou osadou, ve které přírodní pramen, zavlažující okolní půdu, umožnil pěstovat pšenici. Otavi se rozrostlo po r. 1906, kdy se stalo centrem pro měděné doly, a bylo spojeno se Swakopmundem úzkokolejnou železnicí.
Je taktéž známé nálezem „Otavského lidoopa“. V r. 1991 francouzští a američtí paleontologové objevili několik čelistních kostí prehistorické bytosti – Otavipithecus namibiensis, což je pravděpodobně jeden z chybějících článků, který vědcům chyběl pro zmapování vývoje dnešního člověka.

Dva kilometry jižně od Otavi stojí Khorab Memorial (Památník Khorab). Byl postaven v r. 1920 na památku německým četám, které se vzdaly jihoafrické armádě pod vedením generála Louise Botha 9. července 1915.

35 km severovýchodně od Otavi stojí za podívání jeskyně Ghaub. Kromě krápníků zde najdete kouzelné kresby pravěkých obyvatel. Jeskyně byly prohlášeny národní památkou. O povolení pro vstup musíte požádat kancelář ministerstva životního prostředí a turistiky ve Windhoeku (MET).

Z možností pro ubytování je zde k dispozici Lions Caravan Park, Palmenecke Guest House, Otavi Gardens Hotel atd.


Grootfontein
Toto obchodní centrum s koloniální atmosférou se nachází v srdci hlavní farmářské oblasti. Mnoho budov je postaveno z místního vápence a silnice jsou lemovány stromy, kvetoucími hlavně v září.
V afrikánštiny lze tento název přeložit jako „Velký pramen“. Místní zdroj vody zajímal po tisíce let jak zvířata, tak i lidi, proto se zde už od r. 1860 začali zastavovat lovci africké zvěře.
V r. 1885 příchozí z Dorsland („suchých zemí“ - např. Angola) zde vyhlásili na krátkou dobu Republiku Upingtonia. Půdu zakoupil asi pro 40 rodin vůdce Will Jordan od ovambského náčelníka Kambonde. V r. 1887 však osadníci odešli. O šest let později se Grootfontein stal základnou německé Jihozápadní společnosti – díky množství nerostných surovin, které se v této oblasti nacházely.
V r. 1896 německé vojsko za pomoci místních pracovníků postavilo tvrz a Grootfontein se tak stal opevněným městem. Tvrz byla několikrát zvětšena a v r. 1922 byla přidána rozsáhlá vápencová část. Později tvrz sloužila jako škola, ale od r. 1968 nebyla používána vůbec. Chátrající budovu se podařilo zachránit a od r. 1974 zde sídlí městské muzeum (vstup zdarma, otevírací doba: úterý – pátek 16:00 – 18:00, středa 9:00 – 11:00). Najdete zde informace o místním nerostném bohatství, průmyslu a o koloniální historii. Jsou zde tři výstavy – minerálů, domácích prací a starých fotoaparátů a psacích strojů, dále se podíváte do truhlárny a kovárny.
Turistické informace jsou podávány v hlavní kanceláři, na konci ulice Okavango.
Ve městě dochází často ke krádežím, proto buťe opatrní.

Hoba Meteorite
Na farmě Hoba, 25 km západně od Grootfonteinu, byl v r. 1920 lovcem Jacobusem Britsem objeven největší meteorit na světě. Jeho pozůstatky tvoří z 82% železo, 16% nikl a 0,8% kobalt, společně se stopami dalších kovů. Váží 54.000 kg. Nikdo neví, kdy na Zemi dopadl, ale pravděpodobně to bylo zhruba před 80.000 lety.
Když si lovci suvenýrů začali odnášet kousky meteoritu domů a tak jej ničit, byla oblast vyhlášena národní památkou a projekt Rössingovy nadace na uchování této vzácnosti zde vytvořil informační tabuli pro návštěvníky, krátkou procházku přírodou a stíněné místo pro piknik. Vstupné cca US$1.

Dragon´s Breath Cave (Jeskyně dračího dechu)
Tato jeskyně, na území farmy Harasib, 46 km od Grootfonteinu, v sobě skrývá největší podzemní jezero na světě.
V červenci 1986 tým speleologů objevil jeskynní vchod, ze kterého vanul citelný vlhký a vlažný průvan z podzemí. Byla objevena Díra dračího dechu a v ní Jezero dračího dechu. Jezero se svojí rozlohou 1,9 hektaru (přesně 18.984 metrů čtverečních) stalo největším podzemním jezerem na světě a překonalo tak jezero Lost Lake v Tennessee o ploše 1,8 hektaru, dosud uváděné v Guinnesově knize rekordů jako největší z podzemních jezer. Vstupním otvorem o průměru asi 2 metry z nitra Země vystupuje vzduch teplý 25°. Název jeskyně vznikl zřejmě z toho, jak se spontánně kondenzuje vlhký vnitřní vzduch po srážce s vnějším teplem. Pod vašima nohama dýchá drak, symbol plodnosti, hlídač ukrytých pokladů, ochránce vod a patron deště. Je to jeden z nejstarších symbolů civilizace. A že ho zde vítají, je jasné, neboť celá oblast je místem s chovem dobytka i místem s nedostatkem povrchové vody. Sama plocha jezera, to jsou 4 fotbalová hřiště, a jeho obsah by se vešel do více než 1.000 olympijských bazénů. Speleopotápěči sestoupili do hloubky až 93 metrů, tj. zhruba 150 metrů pod povrchem, kde dosáhli dna. Pokud budete mít dostatečné světlo, uvidíte až do sta metrů hloubky.


Tsumeb
Tsumeb je umístěn ve výběžku Zlatého trojúhelníku na silnici spojující Otavi a Grootfontein. Jméno je odvozeno ze sanského slova tsoumsoub (kopat v mělké půdě) a hererského slova otjisume (místo žab). Ale k tomu, aby vznikl nynější název, je zapotřebí trocha představivosti. Tsumeb není známý ani tak pro žabí populaci, spíš pro zdejší půdu - díky rozdílným minerálům, které obsahuje, je zbarvená v pruzích do červena, hněda, zelena či do šeda. Tyhle pruhy pak připomínají uschlá žabí vajíčka, vytažená z vody. Jak náčiní kopáčů, tak i žábu najdete v městském erbu.
Prosperitu tohoto města zaručily nálezy 184 různých minerálů, včetně 10, které jsou zcela unikátní pro tuto oblast. Jmenujme alespoň měď, stříbro, germanium, kadmium a olovo. Tyto prvky na zem přinesla dávno vyhaslá sopka, ze které se těží nejvíce olova v celé Africe. Celkově je to páté největší naleziště olova ve světě.
Nerostné bohatství na tomto místě je malý světový unikát, proto se různé kousky rudy a minerálů dají najít v muzeích po celém světě, největší kolekci si pořídilo Smithsonian Natural History Museum ve Washingtonu. Ve městě se nachází Tsumeb Mining Museum (Tsumebské hornické muzeum), kde jsou uchovány některé ze zdejších nerostných zajímavostí. Budova muzea dříve sloužila jako německé gymnázium, později jako nemocnice pro německé vojáky. Kromě sbírky minerálů zde najdete těžní stroje, vycpané ptáky, himbské a hererské artefakty, zbraně, včetně zbraní zachráněných z jezera Otjikoto. Otevírací doba: od pondělí do pátku 9:00 – 18:00, s polední přestávkou; sobota 15:00 – 18:00. Vstupné cca US$1,50.

Historie
Nálezy z prehistorických dob ukazují, že tsumebská těžební historie sahá až do doby železné. První Evropan, který poznal zdejší nerostné bohatství, byl Sir Francis Galton, který tudy putoval v r. 1851, ale o tyto suroviny poprvé projevil zájem až britský objevitel Matthew Rogers o 40 let později. Všiml si zdejšího neobvyklého zabarvení vulkanické trhliny a svým zaměstnavatelům, Jihozápadní africké společnosti, zaslal hlášení s poznámkou: „Za celý svůj život jsem neviděl nic takového jako zde, v Tsumebu. A pochybuji, že ještě někdy v budoucnosti něco podobného vůbec uvidím.“ Výsledkem byl průzkum tohoto území od r. 1900. Krátce na to se německá společnost OMEG (Otavi Minen und Eisenbahn Gesellschaft – Otavská důlní a železniční společnost) rozhodla, že toto bohatství si zaslouží železniční spojení, a v r. 1903 se ve spolupráci s Jihoafrickou společností začala stavět úzkokolejná dráha dlouhá 560 km až k pobřeží u Swakopmundu. Železnice byla, kvůli německo-hererským válkám dostavěna až v r. 1906.
Těžba začala v r. 1907 a po sedmi letech dosáhla 75.000 tun rudy ročně. V období první světové války těžba ustala, v r. 1921 byla obnovena a o devět let později se vyšplhala až na 236.000 tun ročně. Po druhé světové válce a porážce Německa byly doly prodány Americe a Velké Británii za 1 milion liber. Od r. 1960 představuje těžba více než 1.000.000 tun rudy ročně.

Zajímavá místa ve městě
Grand Old Lady Mineshaft (Šachta Velké staré dámy) je místem, kde se začaly psát dějiny tsumebského těžařství.
Tsumebské umělecké centrum: V nabídce jsou práce ze dřeva, umělecké práce Sanů, owambské rákosové zboží, koberce z karakulských ovcí, práce z kůží a další tradiční severonamibijské ruční výrobky.
Tsumebské kulturní centrum: Tento komplex zahrnuje příklady obytných stylů a tradiční artefakty. Otevírací doba: od pondělí do pátku 8.30 – 13.00, sobota 14.30 – 17.30. Vstupné cca US$1,50.
St. Barbara Church (Kostel Svaté Barbory) je výrazný neorománský katolický kostel z r. 1914 zasvěcený Svaté Barboře, patronce horníků. Na zdech jsou nádherné fresky.
OMEG Minebüro (Ředitelství těžní společnosti OMEG): Je to pravděpodobně nejvíce impozantní budova celého Tsumebu, pochází z r. 1907.
Muramba Bushman Trails (Cesty s křováky Muramba): 70 km severovýchodně od Tsumebu poblíž Tsintsabisu se můžete seznámit s tím, jak žili namibijští první obyvatelé. Je zde i malé muzeum výrobků a nářadí.

Okolí Tsumebu – jezera Otjikoto a Guinas
V r. 1851 objevitelé Charles Andersson a Francis Galton užasli nad neobvyklým jezerem Otjikoto. Jméno v jazyce Hererů znamená „temná jáma“ a jeho vody plní vápencovou jámu měřící 100 x 150 m. Galton změřil jeho hloubku na 55 m. Co je na nich však daleko zajímavější, že Otjikoto a Guinas jsou jediná přírodní jezera v Namibii.
Jsou domovem zvláštní cichlidy (Pseudocrenilabrus philander), která krmí svůj potěr ústy. Její barva se mění od tmavě zelené do světle červené, žluté a modré. Vědci se domnívají, že je takto nápadně zbarvená proto, že v tomto místě nejsou žádní predátoři, před kterými by se musela skrývat. V dávných časech se sem zřejmě dostala při záplavách a je asi potomkem sladkovodních cejnů.
Jezera však skrývají také úplně jiné poklady! V r. 1915 ustupující německá armáda odhodila do jezera zbraně a munici, aby se nedostala do rukou jihoafrických vojáků. Říká se, že zde zanechali děla, kulomety a 300 až 400 vozů plných munice. Některé z těchto zbraní byly objeveny a zachráněny v r. 1916. V r. 1970 potápěči našli vůz plný munice značky Krupp 41 metrů pod povrchem, je k vidění ve Státním muzeu ve Windhoeku. V r. 1977 a 1983 byly objeveny dva další vozy s municí a dělo, jsou vystaveny v Tsumebském hornickém muzeu.
Jezero Otjikoto se nalézá 24 km severozápadně od Tsumebu po silnici B1. Vstupní poplatky cca US$1; otevírací doba – v létě 8.00 – 18.30, v zimě – 8.00 – 17.00.
Guinas se nachází jihozápadně od Otjikota. Farmáři ho používají k zavlažování okolní půdy. Je menší než Otjikoto, ale dvakrát tak hluboké.
© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz