Dovolená Namibie


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Namibie - navigace  
zájezdy Namibie Hotely a ubytování Namibie
Luxusní zájezdy Namibie Informace Namibie
Last minute Namibie Fotogalerie Namibie
Víza Namibie Recenze hotelů Namibie
Mapy a průvodce Namibie Diskuze NamibieNamibie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Pobytově zajímavé

-->Okolí WindhoekuNa sever od WindhoekuNa východ od WindhoekuOblast OwamboOblast KavangoOblast CapriviOblast BushmanlandOblast DamaralandOblast KaokoveldOblast Skeleton CoastSwakopmund a okolíWalvis BayOblast Central PlateauOblast South Coast (Jižní pobřeží)Oblast kolem řeky Orange
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Okahandja
Městečko Okahandja se nachází méně než hodinu cesty směrem na sever od Windhoeku. Funguje převážně jako centrum služeb a křižovatka mezi silnicí B1 a silnicí do Swakopmundu (B2). Slouží také jako administrativní centrum pro Herery, kteří se usadili na původně námských půdách na začátku devatenáctého století, což zavinilo několik kmenových válek.
Ve městě jsou dvě tržiště, zaměřená na řemeslnou výrobu místních obyvatel. Jedno je na křižovatce silnic B1 a B2, druhé na B1 směrem na Windhoek. Najdete zde i výrobky dovezené ze Zimbabwe.

Historie
Okahandja v jazyce Hererů znamená „krátká široká řeka“. Svůj název získala díky tomu, že koryto zůstává po většinu roku suché. Německý misionář Heintrich Schmelen ji v r. 1827 přejmenoval na Schmelen´s Hope (Schmelenova naděje). V r. 1849 zde Friedrich Kolbe ustanovil formální misii, která ovšem hned po několika měsících byla zničena námskými vojáky, vedenými Janem Jonkerem Afrikanerem.
Ranná Okahandja se začala rozvíjet v r. 1894 pod německou nadvládou. V průběhu dvacátého století se město vyvinulo v hlavní středisko severní části střední Namibie.
O historii se můžete více dozvědět v místním muzeu, vytvořeném z původní německé pevnosti z r. 1894.

Moordkoppie
Historické napětí mezi Herery a Námy se nejvíce projevilo v Bitvě o Moordkoppie (překlad z afrikánštiny zní „Kopec vrahů“), ze 23. srpna 1850, v jejímž průběhu bylo přes 700 Hererů zmasakrováno námskými silami. Polovička obětí byli muži, zbytek ženy a děti. Jejich těla byla zpopelněna i s řetězy na rukou a nohou. Tuto strašlivou událost připomíná malý kopec poblíž centra města mezi železničními kolejemi a silnicí B2.

Hřbitovy
Na hřbitovní půdě u Friedenskirche (Kostel klidu) z r. 1876 můžete najít hroby různých historických postav. Naproti přes ulici u dalšího kostela jsou hroby námského vůdce Jana Jonkera Afrikanera, Clemense Kapuuy (vůdce bývalé DTA (politická strana), zavražděn ve Windhoeku v r. 1978) a Hosea Kutaka (otec namibijské nezávislosti, prezident DTA, požádal OSN o kroky proti jihoafrické okupaci v Namibii).
Východně od ulice Kerk, poblíž plaveckého bazénu, se nachází Herero Heroes Cemetery (Hřbitov Hererských hrdinů). Mezi jinými je zde pohřben Tjamuaha (velel Hererům v bitvě proti Námům), Maherera (vedl lidi z Otjimbingwe do boje proti námské agresi), Samuela Maherera (odvedl svůj lid do Botswany poté, co ho porazili Němci v bitvě o Waterberg). Tento hřbitov je počátkem každoročního procesí s Rudou hererskou vlajkou (znamení cti jejich bývalým vůdcům). Tato událost se koná vždy o víkendu nejbližším ke 26. srpnu.
Další událostí je průvod o víkendu po 11. červnu - doprovází Zelenou hererskou vlajku.

Von Bach Dam Recreation Resort (Rekreační středisko u Von Bachovy přehrady)
Díky dostatečným dešťům v této oblasti Vám tato nádherná zelená oáza může poskytnout excelentní rybářské zážitky. Pokud nerybaříte, můžete si užít piknik na březích přehrady, pozorovat ptáky nebo se procházet v okolní zeleni. Návštěvy je nutné nahlásit předem, rybářské licence se dají zakoupit přímo u vstupní brány.
Poplatky: cca US$1,50 za osobu; US$1,50 za auto.

Ubytování
Ve městě i v jeho nejbližším okolí je několik ubytoven a soukromých penzionů s plnou penzí či polopenzí.Gross Barmen Recreation Resort (Rekreační středisko Gross Barmen)
Tato původně misionářská stanice se nachází 26 km jihozápadně od Okahandji. Nyní zde najdete namibijský nejoblíbenější lázeňský komplex, s minerálními lázněmi, tenisovými kurty, restaurací a s přírodními vyhřívanými bazény jak vnitřními, tak i venkovními.
Návštěvu si musíte objednat přes NWR ve Windhoeku. Vstupné je US$1,50 za osobu a US$1,50 za auto, pokud se chcete zúčastnit procedur, poplatek je též US$1,50 za osobu.

Ubytování je možné ve zdejším kempu či v bungalovech. Kempování stojí cca US$10 za dvojici
V místě je obchod, bar, restaurace a benzínová pumpa.

Karibib
Karibib, malé rančerské městečko, leží 100 km západně od Okahandji. Vzniklo jako stanice na úzkokolejné dráze Windhoek – Swakopmund. Původní dráha fungovala pouze přes den, a tak pozice Karibibu na polovičce cesty mezi Windhoekem a Swakopmundem z něj učinila ideální noční zastávku. Nacházelo se zde celkem 6 hotelů.
Moderní Karibib se proslavil zlatým dolem Navachab, který se nachází 5 km jihozápadně od města. Důl byl objeven byl v r. 1985, v provozu je od r. 1989 a dnes produkuje více jak 700.000 tun rudy každý rok.
Užitečné informace turistům poskytuje místní Turistické centrum Wolfganga Henckerta (38 Main Street). Zde si můžete například zarezervovat výlet do mramorového lomu Palisandro. V tomto lomu se ročně vytěží přes 1.200 tun nejtvrdšího, nejkvalitnějšího mramoru na světě. Mramor je vyvážen německou společností Marmorwerke (Mramorové práce) do zaharaničí.
V Turistickém centru najdete i Webervogelovu tkalcovnu. Produkuje kvalitní vlněné koberce, nástěnné obrazy a další nádherné věci z ovčí vlny. Přilehlý obchod nabízí také drahokamy, včetně nádherného karibibského turmalínu.
Při procházce Karibibem si prohlédněte budovy podél Main Street (Hlavní třídy). Velkou historickou cenu má stará zastávka vlaků z r. 1900, Rösemannova a Kronewitterova budova (taktéž z r. 1900, původně ředitelství německé obchodní společnosti), dům Haus Woll z prvního desetiletí dvacátého století, Christuskirche (Ježíšův kostel) z r. 1910. Christuskirche je prvním chrámem v Namibii, který byl postaven z mramoru.


Otjimbingwe
Tato malá vesnička, 55 km jihozápadně od Karibibu, byla, ač je to téměř neuvěřitelné, kdysi hlavním městem německé jihozápadní Afriky. V jazyce Hererů její jméno znamená „místo občerstvení“, podle pramene poblíž soutoku řek Omusema a Swakop.

Historie a zajímavá místa
Otjimbingwe bylo založeno Johannem Rathem v r. 1849 jako misie. V polovině padesátých let tady však byla objevena měď, těžní společnost z Walvisského zálivu (WBM) se dala do díla a tichá misie se proměnila v těžařské městečko ve stylu Divokého západu. Přítomnost vody a fakt, že Otjimbingwe leží na poloviční cestě mezi Windhoekem a zálivem Walvis, přivedly v r. 1880 říšského kancléře Heinricha Göringa k prohlášení městečka administrativním sídlem této části Afriky. Od r. 1888 zde byla zřízena první poštovní stanice v celé zemi. Když pak bylo hlavní město v r. 1890 přesunuto do Windhoeku, Otjimbingwe začalo upadat. Poslední ránou pro město byla výstavba železniční tratě Windhoek – Swakopmund na počátku dvacátého století.
Historickými budovami jsou zde rhénský kostel, historický obchod WBM, větrem poháněný generátor, který zásoboval proudem Hälbichovu továrnu na výrobu vagonů a také vojenské opevnění z r. 1872, které sloužilo jako první obranná linie při útoku Námů.© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz