Dovolená Namibie


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Namibie - navigace  
zájezdy Namibie Hotely a ubytování Namibie
Luxusní zájezdy Namibie Informace Namibie
Last minute Namibie Fotogalerie Namibie
Víza Namibie Recenze hotelů Namibie
Mapy a průvodce Namibie Diskuze NamibieNamibie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Přírodně zajímavé

Daan Viljoen Game Park (Daan Viljoenova přírodní rezervace)Arnhem Cave (Jeskyně Arnhem)Tsaobis Leopard Nature Park (Tsaobiský přírodní park s leopardy)Erongo Mountains (Hory Erongo)Waterberg Plateu ParkEtosha National Park (Národní park Etosha)Khaudum Game Reserve (Přírodní rezervace Khaudum)Bwabwata National Park (Národní park Bwabwata)Mudumu National Park (Národní park Mudumu)Mamili National Park (Národní park Mamili)Skeleton Coast Park (Pobřežní park Skeleton)Cape Cross Seal Reserve (Lachtaní rezervace v Cape Cross)Namib Desert (Poušť Namib)Namib-Naukluft Park (Namibsko-Naukluftský park)Namib Desert Park (Namibský pouštní park)Namibrand Nature Reserve (Přírodní rezervace Namibrand)-->Fish River Canyon National Park (Národní park Kaňon Rybí řeky)Gondwana Canon Park (Park v kaňonu Gondwana)
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Nikde v Africe nenajdete nic takového, jako je Fish River Canyon. Rybí řeka, která se vlévá do řeky Orange 70 km od ústí kaňonu, hloubila tuto strž po celé věky. Výsledek je ohromující. Lze ho porovnat pouze s Grand Canyonem v Arizoně – je totiž druhým největším kaňonem na světě. Rokle měří 160 km na délku a 27 km na šířku, hloubka je až 550 m. Nejstarší usazeniny na dně jsou odhadovány na stáří 2,5 miliardy let.
Rybí řeka většinou teče v období mezi březnem a dubnem. Na začátku turistické sezóny se může zúžit do pouhé stružky a v prostředku zimy v řetěz pozůstalých rybníčků podél dna kaňonu.
Hlavními přístupovými body jsou Hobas, poblíž severního konce parku a Ai-Ais na jihu. Oba jsou administrativně řízeny NWR ve Windhoeku, kde je vhodné vyžádat si ubytování již dopředu. Denní vstupní poplatky jsou cca US$3 za osobu a US$3 za auto, vstup je možný od Hobasu i od lázní Ai-Ais.
10 km od Hobasu po štěrkové cestě je Hikers´ Viewpoint (Turistický výhled), zde můžete začít svou pěší túru. Je odtud nádherný pohled na severní část kaňonu. O pár kilometrů na jih se nalézá Main Viewpoint (Hlavní výhled), odkud je nejlepší – a nejvíce fotografovaný – výhled na celý kaňon.
Pokud Namibii navštívíte, rozhodně si tento ohromující pohled nenechte ujít!


Vznik kaňonu
Historie
Staří lidé z národu San si vyprávějí legendu o tom, jak Fish River Canyon vznikl. Byl prý vyhlouben zuřivě se kroutícím hadem – Koutein Kooru, který byl lovci zatlačen do pouště.
Z geologického hlediska to vypadá ovšem trochu jinak. Fish River kaňon jsou vlastně dva kaňony – jeden uvnitř druhého. Každý z nich byl vytvořen zcela jiným způsobem. Původní vrstvy břidlice, pískovce a jemných usazenin kolem kaňonu byly uloženy před skoro dvěma biliony let a později byly metamorfovány žárem a tlakem ve více pevné materiály, jako například v rulu. Před zhruba bilionem let zlom v původní formaci způsobil smíchání této pevné hmoty a vytvořily se doleritové hráze – ty jsou k vidění ve vnitřním kaňonu.
Povrchové sedimenty kaňonu pak zerodovaly a byly zality mělkým mořem, po němž tu zůstala vrstva sedimentů – pískovec, křemenec, vápenec a břidlice. Před 500 miliony let nastalo období tektonické aktivity a tyto sedimenty byly vyzdviženy a nakloněny – až do úhlu 45 stupňů. Vznikla tak široká průrva v zemské kůře a byl vytvořen ohromný kaňon – kaňon, který je teď lehce rozpoznatelný jako kamenné terasy, na východním konci zhruba 170 m pod svrchní hranou a na západním asi 380 m. Nově vytvořené údolí se přirozenou cestou stalo říčním korytem řeky Fish, která si započala razit cestu dnem kaňonu až na jeho dnešní hloubku, kterou snížila zhruba o 270 m.Lázně Ai-Ais
Ai-Ais v jazyce Námů znamená „horký jako pára“. Lázně na severním konci kaňonu jsou známé termálními koupelemi až 60 stupňů C horkými. Jejich voda vzniká hluboko pod říčním korytem. Jsou bohaté na chlor, síru a fluorid a jsou zdraví prospěšné pro trpící revmatizmem či nervovými poruchami. Horká voda je sváděna trubkami do několika menších krytých bazénků a do velkého venkovního plaveckého bazénu. Najdete zde i obchod, restauraci, benzínovou pumpu, tenisový kurt a poštu.
Příjemným rozptýlením Vám může být i výstup na zdejší kopec. Nevede tam žádná cesta, ale zato poskytuje nádherný výhled na Ai-Ais a dokonce můžete zahlédnout v dálce i čtyři vrcholky Four Fingers Rock. Zpáteční cesta dolů trvá zhruba dvě hodiny.
V létě lázně ohrožují povodně. Byly zničeny v letech 1972 a 2000, těžce poškozeny v r. 1988.
Za proceduru je účtováno cca US$1,50, otevřeno je denně od 9:00 do 21:00.


Okolí Fish River kaňonu
Fish River národní park zahrnuje pouze část kaňonu, ale je zde několik míst v okolí, které můžete navštívit a získt další úžasné zážitky.
1. Fish River Lodge (Chata u Rybí řeky): Nachází se 60 km severně od Hobasu, v místě, kde se setkává Fish River kaňon s Löven Canyon (Lví kaňon). Nejoblíbenější činností zde je výlet auty do kaňonu, při kterém si můžete zaplavat v říčních jezírkách a shlédnout bizardní obrazy vyryté do kamene, které vytvořili dávní obyvatelé těchto končin. Mezi dubnem a říjnem je k dispozici pětidenní 85 km dlouhá projížďka Lvím kaňonem. Taktéž se můžete zúčastnit jednodenních výletů po kaňonu.
2. Orange River (Řeka Orange): Tato řeka, která tvoří hranici mezi JAR a Namibií, protéká několika zajímavými městy, jako např. Noordoewer (což je hlavní hraniční přechod mezi Namibií a JAR; je zde možné zažít dobrodružství na kánoi či na raftu), Rosh Pinah, Karasburg a Warmbad.
Zajímavé odkazy

Řeka Orange a její okolí

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz