Dovolená Namibie


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Namibie - navigace  
zájezdy Namibie Hotely a ubytování Namibie
Last minute Namibie Informace Namibie
Víza Namibie Fotogalerie Namibie
Mapy a průvodce Namibie Recenze hotelů Namibie
Diskuze Namibie  Namibie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Přírodně zajímavé

Daan Viljoen Game Park (Daan Viljoenova přírodní rezervace)Arnhem Cave (Jeskyně Arnhem)Tsaobis Leopard Nature Park (Tsaobiský přírodní park s leopardy)Erongo Mountains (Hory Erongo)Waterberg Plateu ParkEtosha National Park (Národní park Etosha)Khaudum Game Reserve (Přírodní rezervace Khaudum)Bwabwata National Park (Národní park Bwabwata)Mudumu National Park (Národní park Mudumu)Mamili National Park (Národní park Mamili)Skeleton Coast Park (Pobřežní park Skeleton)Cape Cross Seal Reserve (Lachtaní rezervace v Cape Cross)Namib Desert (Poušť Namib)-->Namib-Naukluft Park (Namibsko-Naukluftský park)Namib Desert Park (Namibský pouštní park)Namibrand Nature Reserve (Přírodní rezervace Namibrand)Fish River Canyon National Park (Národní park Kaňon Rybí řeky)Gondwana Canon Park (Park v kaňonu Gondwana)
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Nynější hranice parku byly ustanoveny v r. 1978 sloučením Namibského pouštního parku s Naukluftským parkem pro zebry, částmi Diamantové oblasti 1 a s okolní státní půdou. Dnes jeho rozloha činí 23.000 km čtverečních pouští a polopouští. Jedná se tedy o jeden z největších národních parků na světě. Namibská poušť je prokazatelně jednou z nejstarších a nejsušších na Zemi. Vznikla působením chladného benguelského proudu. Ten míří z Antarktidy a sbírá vzdušnou vlhkost, která by jinak spadla do vnitrozemí.
Nejvyšší částí je část pokrytá dunami poblíž pánve Sossusvlei a lagunou u přístavu Sandwich. Meruňkově zbarvené duny na východě střídají suché pánve, z nichž je nejznámější pánev Sossusvlei. Pánev je vroubená dunami a po většinu roku je prašná a suchá. Na krátkou dobu, když se řeka Tsauchab rozvodní, se pánev zaplní vodou a stane se tak rájem pro nepřeberné množství antilop, pštrosů a vodního ptactva.
Na severu jsou duny přerušeny řekou Kuiseb a Namib získává jiný charakter: stává se krajinou nekonečných šedohnědých planin, poskvrněných ojedinělými kopjes (malé kopce). Žijí zde antilopy, zebry, a taktéž velice zajímavé rostliny – welwitschie . Tento region byl původně domovem pouštních slonů a černých nosorožců, ale ti odtud vymizeli a pokusy o jejich návrat se nesetkávají s úspěchem.
Po větší části parku se můžete pohybovat auty bez povolení (po silnicích C25, C14, D1982 a D1998). Vedlejší silnice jsou ve špatném stavu a k vjezdu na ně potřebujete povolení, což stojí cca US$3 za osobu a US$3 za auto.
Ubytování přímo v Naukluftu nenajdete. Pokud v této oblasti chcete nocovat, musíte vzít zavděk ubytováním v okolí, především v Namibském pouštním parku nebo v kempu u Sesriem.Pánev Sossusvlei
Jedná se nejslavnější místo v celé Namibii. Navštívit Namibii a vyhnout se této oblasti, to rozhodně nepřipadá v úvahu!
Vstup do Sossusvlei se nazývá Sesriem. Toto jméno v překladu znamená „šest řemenů“ podle šesti vozů spojených pruhy z hovězí kůže, které dovážely vodu z blízké rokle. Naproti tomu „sossus“ v jazyce Námů znamená „slepou řeku“.
Sossusvlei je ohromná mělká pánev, přímo uprostřed nádherně červených písečných dun, které se zvedají až 200 m nad okolím. Jen velice zřídka se zde nahromadí voda. Když však řeka Tsauchab nasbírá dost síly k tomu, aby přes vyprahlou planinu přivedla do těchto míst svůj pramen, Sossusvlei se změní v jezero, jako tomu bylo v letech 1997 a 2001. Rozpraskané bláto ustoupí modrozelenému jezeru, obklopenému zelení a navštěvovanému vodním ptactvem, antilopami a pštrosy.
Pokud Vám to tu bude připadat trochu povědomé, nebuďte překvapeni – Sossusvlei se objevila v mnoha filmech a dobrodružstvích celého světa a každá kniha, která se zaobírá Namibií, obsahuje fotografie tohoto místa. Je to nejnavštěvovanější místo celého písečného moře, zahrnuje nejvyšší, nejstarší a zřejmě i nejmalebnější duny na světě. Zdejší písek zřejmě vznikl v Kalahari před 3 – 5 miliony let. Řeka Orange ho donesla do moře, aby pak benguelský proud navršil tyto písky podél namibijského pobřeží. Nejlepší způsob, jak si prohlédnout celé toto místo a pořídit skvělé fotografie, je z vršku duny.

Jak Sossusvlei tak i Sesriem jsou otevřené po celý rok, od východu do západu slunce. Pokud chcete vidět východ slunce nad Sossusvlei – a to chce většina lidí – musíte zůstat v Sesriem Camp Site (v Sesriemském kempu) nebo v relativně blízkém pouštním příbytku Kuala. Jinak nestihnete projít branou dostatečně včas na to, abyste se do Sossusvlei dostali ještě před východem slunce.
V místě není příliš příležitostí na nákup potravin, proto doporučujeme si přivézt dostatečné zásoby.


Kaňon Sesriem
Je 1 km dlouhý a 30 m hluboký. Vyhloubila ho řeka Tsauchab skrz 10 milionů let staré nánosy písku a štěrku.
Můžete zvolit dvě příjemné procházky: buď proti proudu až k jezírku obklopenému keříky nebo naopak – dolů po proudu, asi 2,5 km. U ústí kaňonu si povšimněte kamenné formace připomínající sfingu.Mokřiny Anichab
Jméno Anichab je odvozené z námského slova pro „pramenitou vodu“. Anichab, severní konec rezervace, je charakteristický sérii mokřadních jezírek, naplněných jak anichabskými sladkovodními prameny, tak i mořskou vodou. Za normálních podmínek prameny snižují salinitu těchto mokřadů na úroveň snesitelnou pro sladkovodní ptáky. V minulosti tato jezírka poskytovala obživu velkému množství ptáků. Žilo zde přibližně 100 druhů v množství kolem 150.000 kusů.
V devadesátých letech však byl písek z jižní část laguny odvát. Díky tomu, že tato přirozená ochrana zmizela, začalo se do mokřin valit větší množství slané vody, než kolik dokázaly prameny Anichabu naředit. Laguna se stala mělčí a slanější a posunula se hlouběji do vnitrozemí. Hejna ptáků zde již nemohla žít a musela si najít nový domov. V poslední době se však celý proces začal měnit k lepšímu, a tak se ptáci pomalu začínají vracet. Bude však trvat ještě mnoho let, než se zde jejich populace stabilizuje.


Zajímavé duny
První z nich se jmenuje Elim. Najdete ji 5 km od kempu Sesriem. Můžete k ní buď zamířit autem nebo si udělat příjemnou ranní či odpolední procházku.
Druhá z nich nese označení „Dune 45“, tedy „duna 45“. Je to nejpřístupnější ze všech červených dun a tento název jí patří, protože leží 45 km od Sesriem. Zvedá se 150 m nad okolní pláně a obklopuje jí několik zvláštně pokroucených stromů, které tvoří zajímavý námět pro každého fotografa.
Zajímavé odkazy

Welwitschia mirabilis

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz