Dovolená Namibie


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Namibie - navigace  
zájezdy Namibie Hotely a ubytování Namibie
Luxusní zájezdy Namibie Informace Namibie
Last minute Namibie Fotogalerie Namibie
Víza Namibie Recenze hotelů Namibie
Mapy a průvodce Namibie Diskuze NamibieNamibie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Přírodně zajímavé

Daan Viljoen Game Park (Daan Viljoenova přírodní rezervace)Arnhem Cave (Jeskyně Arnhem)Tsaobis Leopard Nature Park (Tsaobiský přírodní park s leopardy)Erongo Mountains (Hory Erongo)Waterberg Plateu ParkEtosha National Park (Národní park Etosha)Khaudum Game Reserve (Přírodní rezervace Khaudum)Bwabwata National Park (Národní park Bwabwata)Mudumu National Park (Národní park Mudumu)Mamili National Park (Národní park Mamili)Skeleton Coast Park (Pobřežní park Skeleton)Cape Cross Seal Reserve (Lachtaní rezervace v Cape Cross)-->Namib Desert (Poušť Namib)Namib-Naukluft Park (Namibsko-Naukluftský park)Namib Desert Park (Namibský pouštní park)Namibrand Nature Reserve (Přírodní rezervace Namibrand)Fish River Canyon National Park (Národní park Kaňon Rybí řeky)Gondwana Canon Park (Park v kaňonu Gondwana)
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Na rozdíl od bohaté pouště Kalahari je Namibská poušť, či Namib, jak je často nazývána, nehostinnou pustinou. Táhne se více než 2.000 km podél břehů od ústí řeky Oliphant až k San Nicolau v jižní Angole a tvoří tak osamělé pobřeží jihozápadní Afriky. Námské slovo „Namib“, které bylo výchozím bodem pro název celé oblasti, znamená „rozlehlá suchá pláň“. To však neznamená, že jedná o nezajímavé místo! Za každým záhybem duny se skrývá jiný úžasný výhled, který vám utkví v paměti.
Oblastí se táhne několik vodních zdrojů, ale až na období s hojnými dešti nikdy nedosáhnou až k moři. Ve vnitrozemí některé z nich tečou stále, jiné pouze v období dešťů, avšak i tak stačí rozvést dostatek vody, pro nasycení okolní zeleně.
Většina povrchu mezi Lüderlitzem a zálivem Walvis je pokryto ohromnými lineárními dunami, které směřují od moře do vnitrozemí. Na severu se zastavují o řeku Swakop, kde se mění ve vyprahlou štěrkovou planinu, občas přerušovanou menšími kopci.
Většina Namibu skrývá prastaré archeologické informace o sběračích a lovcích, kteří v těchto místech žili před zhruba 750.000 lety. Celé pobřeží je pokryté zbytky kostí a úlomky škeblí, zanechaných zde zřejmě původními Khoi-Khoi nebo Sany.Namibské duny
Duny namibské pouště jsou skutečnou legendou a v turistické literatuře mají své nezaměnitelné místo. Prostírají se od Orange po řeku Kuiseb na jihu (část zvaná „písečné moře) a od zálivu Torra v parku Skeleton až po angolskou řeku Coroca na severu. Tvoří je barevný křemenný písek, který mění barvy od krémové po oranžovou, rudou až fialovou.
Na rozdíl od prastarých dun v Kalahari se duny v Namibu stále vyvíjejí, přesýpají, pohybují se s větrem, který je tvaruje do nejrůznějších podob. Z horní části duny, natočené ke směru přesunu, se přesýpá písek přes její okraj a spadává dolů. V této části duny nachází své útočiště největší část živých tvorů.
Rozlišujeme:
1. Duny parabolické: Podél východní části písečného moře i okolo Sossusvlei jsou duny označovány jako parabolické či multicyklické. Vznikly působením různých vzdušných proudů. Jsou nejstabilnější, a proto jsou i nejvíce porostlé vegetací.
2. Duny příčné: U pobřeží na jihu zátoky Walvis se vytvořily dlouhé, úzké, lineární duny, vytvořené převládajícími jihozápadními větry. Jejich zlomy jsou proto orientovány na sever či jihovýchod.
3. Duny dlouhé: Leží kolem Homebu v Namibském pouštním parku. Jsou to enormní vlny, orientovány do různých směrů a na výšku dosahují až 100 m. Leží zhruba 1 km od sebe a jsou vidět pouze ze satelitních fotografií. Vytvořil je občasný jižní letní vítr.
4. Duny ve tvaru hvězdice: V oblastech kde vanou větry všech směrů najdeme formace známé jako hvězdicovité duny. Mají několik zlomů a z pohledu shora mohou vypadat jako hvězdice.
5. Duny srpovitého tvaru: Kolem jižní části parku Skeleton a jižně od Lüderlitzu převládá tento typ dun. Jsou to duny, které se ze všech nejrychleji přesouvají za působení větrů z různých stran. Pomalu pohlcují městečko Kolmanskop poblíž Lüderlitzu. Občas o nich uslyšíte hovořit jako o burácejících dunách.
6. Duny hrbolaté: Jsou o poznání menší než ostatní typy dun. Vytvářejí se jako shluky písku na plochých místech poblíž vodních zdrojů. Písek se nahromadí kolem vegetace a vytvoří jakýsi chomáč. Vyrostou jen málokdy víc jak 2 – 3 m nad okolní povrch.Khomas Hochland (Vrchovina Hochland)
Touto vrchovinou se vinou tři cesty: Bossua, Us a Gamsberg. Táhnou se západním směrem a vytvářejí přechod mezi vysoko položenou centrální plošinou a štěrkovitými plošinami Namibu. Všechny z nich vedou velkým stoupáním, nejlepší je zdolat je od východu k západu. Pokud po nich pojedete, Vaše cesta bude trvat mezi šesti a sedmi hodinami. Mějte na paměti, že zde nenajdete ani benzínovou pumpu ani žádné jiné stopy civilizace. Krajina, která vás bude obklopovat, a výhledy, které se vám naskytnou, vám rozhodně vše vynahradí.
Cesta průsmykem Bossua: Je nejsevernější ze všech tří cest, zprostředkovává nejkratší, ale nikoliv nejrychlejší, spojení mezi Windhoekem a Swakopmundem. Je to jedna z nejstrmějších namibijských cest - dosahuje stoupání až 20%.
Po cestě narazíte na Matchless Mine. Je to důl na měď, který byl uzavřen v r. 1983.
Dále, asi 40 km od Windhoeku, stojí budova, známá jako :Liebig Haus (Liebigův dům):. Byl postaven v r. 1908 jako sídlo pro anglo-německé konsorcium. Kdysi byl obrazem bohatství, ale nyní je v dezolátním stavu.
Poblíž Karanabu, 15 km západně od Neuheusis, jsou rozvaliny pevnosti von Francois. Byla součástí systému pevností hlídajících cestu k Windhoeku, ale později sloužila jako vězení pro německé vojáky.
Cesta průsmykem Us: Cesta po silnici D1982 je nejrychlejší spojením mezi zálivem Welvis a Windhoekem. Průsmyk není tak příkrý jako Bossua, v nejstrmějších místech je stoupání kolem 10%. Cesta ale není v příliš dobrém stavu – obzvláště v období dešťů.
Cesta průsmykem Gamsberg: Štěrkovitá cesta C36 z Windhoeku do zálivu Walvis překonává hranici centrální plošiny a dosahuje výšky 2.334 m na vrcholu Khoisan (v překladu zhruba „temné pásmo“). Vrcholek Gamsberg je 2.347 m vysoký. Jeho povrch nepodléhá erozi, ačkoliv je pískovcového původu. V jasných dnech se vám zde naskytnou úžasné výhledy přes Namib. Bohužel často ve výhledu brání prach nebo mlžný opar.

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz