Dovolená Namibie


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Namibie - navigace  
zájezdy Namibie Hotely a ubytování Namibie
Last minute Namibie Informace Namibie
Víza Namibie Fotogalerie Namibie
Mapy a průvodce Namibie Recenze hotelů Namibie
Diskuze Namibie  Namibie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Přírodně zajímavé

Daan Viljoen Game Park (Daan Viljoenova přírodní rezervace)Arnhem Cave (Jeskyně Arnhem)Tsaobis Leopard Nature Park (Tsaobiský přírodní park s leopardy)Erongo Mountains (Hory Erongo)Waterberg Plateu Park-->Etosha National Park (Národní park Etosha)Khaudum Game Reserve (Přírodní rezervace Khaudum)Bwabwata National Park (Národní park Bwabwata)Mudumu National Park (Národní park Mudumu)Mamili National Park (Národní park Mamili)Skeleton Coast Park (Pobřežní park Skeleton)Cape Cross Seal Reserve (Lachtaní rezervace v Cape Cross)Namib Desert (Poušť Namib)Namib-Naukluft Park (Namibsko-Naukluftský park)Namib Desert Park (Namibský pouštní park)Namibrand Nature Reserve (Přírodní rezervace Namibrand)Fish River Canyon National Park (Národní park Kaňon Rybí řeky)Gondwana Canon Park (Park v kaňonu Gondwana)
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Etosha je bezesporu skutečným rájem pro milovníky africké přírody. Představuje jedno z nejlepších míst k pozorování divokých zvířat na celém světě. V překladu z jazyka domorodců název tohoto místa znamená „skvělé bílé místo suché vody“ , což přesně vystihuje bílou až nazelenalou barvu pánve Etoshy. Bohaté keře a traviny jsou báječnými lokalitami pro mnohočetné skupiny divokých zvířat. V parku žije více než 114 druhů savců, 340 druhů ptáků a 16 druhů obojživelníků a plazů.
Park zaujímá 22.270 km2 a patří k největším v Africe. Savana a lesy obklopují nejzajímavější část parku – pánev Etosha. Pánev Etosha je obrovskou solnou pouští s rozlohou 5.000 km2. Po většinu roku zde nenajdete nic než jen popraskané bílé bláto blyštící se ve slunci tisíci solných zrnek. Pouze na několik dní v roce změní déšť tuto oblast v mělkou lagunu hemžící se pelikány a plameňáky. Toto neuvěřitelné místo vytvořila před více než 12 milióny let voda z řeky Kunene. Klimatické a tektonické změny zapříčinily snížení vodní hladiny a vznik solné pánve.Vznik parku
Prvními Evropany, kteří dorazili do této oblasti, byly obchodníci a cestovatelé John Andersson a Francis Galton, kteří sem dorazili v r. 1851. Američan G. Mc Keirnan, který se zde ocitl v roce 1876 během své obchodní cesty, byl doslova ohromen nádhernou přírodou a zvířaty, která zde spatřil. „I kdyby se vyprázdnily všechny zvěřince na světě, nemohl by vzniknout pohled, jaký se mi v ten den naskytl“, tak hluboký dojem v něm první setkání s Etoshou zanechalo.
Dalších sto let pak oblast Etoshy ležela stranou zájmu vládních úřadů i turistů. Až na přelomu dvacátého století guvernér německé severozápadní Afriky von Lindequist prozíravě zhodnotil situaci, ke které v této oblasti došlo. Jednalo se o velký úbytek zvěře, nejenom co do počtu, ale i o vymírání některých druhů. Založil proto 93 240 km2 velkou rezervaci, která zahrnovala i pánev Etoshy. V té době se jednalo největší park v celém světě! Díky tomu, že oblast nebyla uměle ohrazena, nic nebránilo zvířatům používat běžné migrační cesty. Podařilo se odvrátit zánik některých druhů. Populace vzácného černého nosorožce dnes dosahuje počtu 300 kusů, což představuje jednu z nejpočetnějších skupin na světě. Hranice parku byly několikrát změněny a rezervace postupně zmenšována. Od roku 1975 zaujímá park Etosha rozlohu 22 270 km2. Přesto patří k největším v Africe.


Příroda
Celá oblast parku Etosha je porostlá nízkými stromky a křovinami. Pokrývají zhruba 80 % celé rozlohy a najdeme je i při okrajích solné pánve, kterou lemují. Dále zde rostou v hojném počtu také trnité akácie (Acacia torilis) a další stromy. Díky všem těmto rostlinám má bohatá populace zdejších zvířat dostatek potravy. Zároveň jim – zejména od prosince do března – tato oblast vděčí za bohaté zelené zbarvení.
Západně od Okaukueja se můžete setkat s rostlinou, kterou jinde nespatříte. Najdete ji na místě, kterému se přezdívá Strašidelný les (Haunted Forest). Toto jméno získal díky obrovským kořenům zdejších stromů, které trčí vzhůru, jako by je někdo zasadil obráceně. Jedná se o stromy moringa (Moringa ovalifolia), kterým se přezdívá „stromy se sloníma nohama“. V legendě se vypráví, že když Bůh stvořil všechna zvířata a všechny rostliny, všiml si pár proutků, které zapomněl v koutě. Vyhodil je na zem, kde se zapíchly obráceně a začaly tak růst – s kořeny mířícími vzhůru. Sloni je sice podle legendy dost zničili, ale zbytky jejich obrovských těl přetrvaly věky a je na ně nádherná podívaná.
Akácie, které zde hojně rostou, nejsou tak zajímavé na pohled, zato jsou o hodně nebezpečnější. Jejich trny se za tisíce let přeměnily na poměrně nebezpečné zbraně, dávejte pozor na poranění!

Co se týče zvířat, je park Etosha skutečným rájem. V závislosti na ročním období můžete pozorovat slony, žirafy, Burchelliho a Hartmannovy zebry, různé druhy gazel, buvolce, kudu, pštrosy. Z velkých šelem se setkáte zcela jistě se lvy, hyenami, gepardy a leopardy. Z ohrožených druhů zde žije impala s černou maskou a černý nosorožec. Právě populace černých nosorožců, která přesahuje 300 kusů, svědčí o tom, že se v Etoshe tomuto ohroženému druhu skutečně daří.
Množství zvířat v jednotlivých místech se liší v závislosti na přírodních podmínkách a rostlinstvu, které na té které ploše roste. Jak samo jméno napovídá, poblíž Olihantsbad (Sloní koupel) můžete potkat slony. Ti ve zdejších podmínkách mohou dorůst výšky až 4 metrů v kohoutku, což jim zajišťuje první místo v celé Africe. V porovnání se svojí mimořádnou velikostí mají celkem malé kly, především díky genetickým defektům a některým chybějícím minerálům v jejich stravě. Nosorožci si oblíbili především zavodněnou plochu poblíž Okaukueja. Obecně se dá říci, že směrem na východ zvěře přibývá, protože je zde více vlhko a tím i bujnější vegetace. Kolem Namutoni, kde běžně spadne ročně kolem 443 mm srážek je nejlepší místo na pozorování impal a damarských dik-diků (zvláštní malá antilopa – nejmenší v celé Africe – maximálně 45 cm v kohoutku, váha kolem 5 kg). Etosha je domovem i mnoha dalších zvířat, jmenujme alespoň šakaly, prasata bradavičnatá, promyky, zemní veverky, jezevce a leguány. Těžko bychom zde mohli vyjmenovat jenom všech 114 druhů savců, kteří zde žijí.
Z ptáků, kterých zde našlo domov 340 druhů, dále upozorněme na zoborožce a na velkého dropa kori – většinou nelétá, drží se při zemi. Může totiž vážit až 15 kg. Několik druhů plameňáků vytvoří vždy v období dešťů ze solné pánve nádhernou plochu hýřící barvami. Dravci jsou zastoupeni 35 druhy. Noční ptáky reprezentuje např. 8 druhů sov.

V suchých zimních měsících se zvěř shromažďuje kolem vodních nádrží a napajedel. Tato místa tradičně poskytují nejlepší příležitost k pozorování, fotografování a natáčení. Ve vlhkých letních dnech se zvířata rozptýlí a tráví čas v úkrytech po celé oblasti parku.
Teplota v létě může přesáhnout 40 stupňů, což není zrovna nejpříjemnější, ale je to doba vrhu a tak můžete zahlédnout malá hříbátka zeber či gazel.Pokyny pro pobyt v parku
Vstup do parku stojí cca US$4 pro dospělého, US$0,2 pro dítě; US$3 za každé auto.
Pouze východní dvě třetiny Etoshy jsou otevřeny pro veřejnost. Vede sem několik bran a u kterékoli z nich můžete zakoupit podrobné mapy celé oblasti. Ty jsou k dostání i ve všech třech kempech v Etoshe.
Můžete zde strávit i kratší dobu, ale pokud chcete park alespoň trochu poznat a užít si pozorování zvěře, budete potřebovat alespoň tři dny.
Návštěvníci se musí hlásit buď u Von Lindequistovy nebo u Anderssonovy brány.
Povolení ke vstupu, které zde po zaplacení získáte, je pak nutné předložit v kempu při požadavku na ubytování. Do kempu je nutné dorazit před setměním a nesmíte ho opustit před východem slunce. Pokud se Vám nepodaří vrátit se z vyjížďky včas, budete sice vpuštěni dovnitř, ale můžete pak počítat s pokutou.

V parku je povolená rychlost maximálně 60 km/h. Jednak proto, aby nebyla rušena zvěř a také aby se příliš nezvedal prach. S prachem musíte počítat, choulostivé věci zabalte do igelitu. Všechny cesty jsou dobře sjízdné pro každé běžné auto, pouze některé vyšší části cest v horách jsou dostupné pouze pro Land Rovery či minibusy.
V parku se nesmí používat motorky ani kola. Návštěvníci nesmějí v žádném případě vystupovat z aut. Pěší turistika je rovněž zakázána!
Přímo do oblasti solné pánve není povolen přístup pro dopravní prostředky, musíte použít síť stezek, které vás tam dovedou pěšky. Dojdete po nich i na místo s nejlepším výhledem – Etosha Lookout (Výhled Etosha) , které si rozhodně nenechte ujít.
Nejlepší čas pro pozorování divočiny z auta je buď velice brzy ráno nebo naopak pozdě večer. Nezapomeňte však na včasný návrat do kempu!
Do parku je přísně zakázáno brát domácí zvířata a střelné zbraně.


Ubytování
V Etoshe najdete celkem tři kempyNamutoni (na východě), Okaukuejo (v centrální části parku) a Halali (na polovině cesty mezi předchozími dvěma). Jsou otevřeny po celý rok. Každý z nich má svoji zcela osobitou atmosféru, proto doporučujeme navštívit alespoň dva z nich. V každém kempu je restaurace, bar, obchod se suvenýry a plavecký bazén.
V kempech jsou též napajedla, kam v noci chodí pít zvěř. Můžete tak pozorovat zvířata i v noci, protože tato místa jsou slabě osvětlena. V kempu Okaukuejo můžete u napajedla spatřit slony, žirafy, lvy nebo černé nosorožce.
Kemp Namutoni se nachází v prostředí historické pevnosti, takže také zde patří pobyt k velkým zážitkům.

Doporučujeme rezervovat si ubytování v kempech předem, ve Windhoeku (vzdálený je zhruba 500 km jižně od Etoshy), v Namibia Wildlife Resorts (NWR) – na roku ulic John Meinert a Moltke.
© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz