Dovolená Omán


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Omán - navigace  
zájezdy Omán Hotely a ubytování Omán
Last minute Omán Informace Omán
Víza Omán Fotogalerie Omán
Mapy a průvodce Omán Recenze hotelů Omán
Diskuze Omán Okružní plavby OmánOmán

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

-->MuscatSalalah
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Historie Muscatu – hlavního města Ománu sahá do období zhruba 1. století n.l., kdy bylo zmíněno Ptolemayem. Na významu začalo nabývat v průběhu 9. stol., kdy představovalo důležitou zastávku lodí plujících ze Středomoří do Indie. V průběhu století se dostal do středu zájmu Portugalců, kteří Muscat v roce 1622 obsadili a učinili z něj svoji hlavní základnu v oblasti. V roce 1560 město získali Ománci a Portugalci byli z oblasti definitivně vytlačeni. Od poloviny 18. století bylo město ovládáno do současné doby zde vládnoucí dynastií Al-Busaid a stalo se součástí mocné říše, která ovládala značnou část východoafrického pobřeží. Tento poměrně úspěšný historický vývoj kontrastuje s faktem, že v Muscatu téměř během celého 20. století vládly středověké podmínky – na rozdíl od ostatních států Perského zálivu, jejichž ekonomiky zaznamenaly v druhé polovině minulého století značný rozkvět. K zásadní změně došlo po nástupu současného sultána Qaboose bin Saida, který zahájil úspěšnou etapu přestavby a modernizace Muscatu při zachování jeho historického architektonického rázu.

Hlavní město je va skutečnosti tvořeno trojměstím sestávajícím z částí Muscat, Mutrah a Ruwi. Muscat je starodávné přístavní město a sídlo sultánova paláce. Nachází se zde pouze několik obchodů a muzeí, v oblasti není žádný hotel. Muscat je místo jako stvořené pro podnikání procházek kouzelným a malebným prostředím starodávného města, ze kterého dýchá historie. 3 km severozápadně od Muscatu se nachází Mutrah představující hlavní residenční oblast hlavního města. Turista zde najde levnější hotely a skvělý trh. Proslulý je zdejší Cornishe představovaný spletí uliček jako stvořených k procházení. Třetí částí oblasti hlavního města je Ruwi. Leží několik kilometrů dále ve vnitrozemí jižně od části Mutrah a představuje obchodní část hlavního města, která byla vybudována teprve v posledních několika desetiletích – dříve se jednalo o zaostalou téměř neobydlenou oblast.
Západním směrem od části Mutrah po pobřeží se nachází ještě několik residenčních oblastí a mezinárodní letiště Seeb. Jedná se o oblasti Al-Qurm, ve které se nachází několik hotelů a nákupních center, dále přírodní rezervace Qurm, Shatti Al-Qurm, ve které mají sídlo zahraniční ambasády a mezinárodní hotel Inter Continental a oblast Madinat As-Sultan Qaboos a Al-Khuwair, sídlo ministerstev a několika muzeí. Následují ještě Athaibah a zmíněný Seeb s mezinárodním letištěm.

Pláže
Kolem Muscatu je mnoho příjemných pláží lákajících ke koupeli. Pokud nechcete být rušeni (především ženy) místními muži, můžete zůstat na některé z hotelových pláží. Na veřejných plážích se totiž musí ženy připravit na “okukování” místními muži. Velké hotely tu nabízí “plážové kluby” ve kterých je různé sportovní vybavení – posilovna, sauna, perličková koupel apod. U tohoto pobřeží můžete také šnorchlovat nebo se potápět a objevovat tak podmořský život.

Muscat
Pokud jde o část Muscat, lze doporučit několik z turistického hlediska zajímavých lokalit. Patří mezi ně pevnosti Jalali a Mirani, i když nejsou veřejnosti přístupné. Jedná se o pozůstatky působení Portugalců v oblasti (i když stavby pocházejí z doby před jejich příchodem, nicméně byly jimi významnou měrou upraveny). V současné době obě pevnosti slouží potřebám policie a armády.

Palác Alam je sultánovou residencí v Muscatu a představuje příklad moderní arabské architektury. Nachází se mezi pevnostmi Jalali a Mirani. Je možné vejít do vstupní brány a pořídit fotografie.

Ománsko-francouzské muzeum je zasvěceno dokumentaci státní návštěvy sultána bin Qaboose v Paříži v roce 1989 a následně návštěvě Francoise Mitteranda v Ománu v roce 1992. Najdeme zde mj. popis historie budovy, ve které je muzeum situováno, (Budova byla postavena v roce 1896 a v roce 1906 rozšířena poté co se stala residencí francouzského konzula v Muscatu. Jeho kancelář zůstala dodnes v muzeu zachována, nachází se v horním poschodí), historické mapy, dokumentaci Mitterandovy návštěvy nebo dokumentaci vývoje vztahů mezi Francií a Ománem v letech 1700 až 1913. Horní část budovy je věnována také vývoji stavby lodí a expozici tradičních obleků a šperků. Vstup do muzea je zdarma. Nachází se v blízkosti brány Al-Kebir.

Bait Al-Zubair je palác nacházející se v ulici Al-Saidiya a je zde situováno muzeum věnované dědictví Ománu zachyceném na fotografiích a v dokumentech. Najdeme zde mj. zbraně, ruční práce, nábytek a kuchyňské náčiní. Za zmínku stojí rekonstrukce typické ománské vesnice a trhu, ve které je i zavodňovací systém a wadi.

Ve vědeckém centru “Marine Sciences a Fisheries Centre můžete navštívit místní akvárium.

Madinat
V části Madinat As-Sultan Qaboos se vyplatí navštívit Muzeum Ománu, ve kterém je umístěna expozice věnovaná historii, geografii a geologii Ománu od 3. tisíciletí př.n.l. do současnosti. Opět se zde setkáme s historií výroby lodí s dokumentací vývoje Muscatu a speciální část je věnována také ománskému zemědělství včetně závlahového systému nazývaného falaj. V prvním poschodí si přijdou na své ti, co se zajímají o islám, tradiční umění, zbraně a architekturu. Vstup do muzea je bezplatný. Kromě Muzea Ománu je v této části možné navštívit ještě Dětské muzeum nacházející se v blízkosti Ministerstva zahraničí v ulici Sultána Qaboose a Muzeum přírody situované v budově Ministerstva národního dědictví a kultury v ulici Al-Wazarat v oblasti Al-Khuwair. Návštěvník zde najde popis zdejších geografických a geologických charakteristik a dále je mu nabídnut průřez flóry a fauny Ománu. V muzeu se nachází také malá botanická zahrada.

Mutrah
Pokud jde o část Mutrah, největším lákadlem pro zahraničního návštěvníka je patrně procházka po nábřeží zvanén Cornishe – nejlépe ráno nebo večer, dále pak návštěva rybího trhu nacházejícího se na severním konci nábřeží, či návštěva parku Al- Riyam, odkud se nabízí skvělý pohled do okolí. Pokochat se pohledem do okolí je možné také z rozhledny nacházející se na východním konci Cornishe poblíž restaurace Al-Inshirah.
Největším lákadlem je patrně trh neboli souq v části Mutrah, který patří k nejpozoruhodnějším na Arabském poloostrově. Není příliš rozsáhlý a tak není třeba mít obavy z bloudění. Kromě zboží, jako jsou látky, parfémy, hračky apod., stojí za zmínku obchody se stříbrem a s kořením. Tak jako většina ostatních arabských trhů i zde návštěvníka obklopuje neopakovatelná atmosféra prosycená vůní koření a hlasitým pokřikování obchodníků. Hlavní vchod do trhu se nachází a východním konci Cornishe.


Ruwi
Pokud turista navštíví část Ruwi, neměl by opomenout navštívit Národní muzeum, které nabízí expozice zpracování stříbra, ukázky ománského bydlení, tradičních oděvů a zbraní, nádobí, šperků, čínského porcelánu apod. Je zde instalována také expozice věnovaná vládnoucí dynastii Al-Busaid.
V Sultánově muzeu ozbrojených sil nacházejícím se v pevnosti Bait Al-Falaj – jedné z nejstarších budov v Muscatu – je možné získat přehled o ománské historii, expozice je rozdělena na různé historické periody. V muzeu je návštěvník doprovázen průvodcem, platí se vstupné.

Okolí Muscatu
A´Rusayl
Jedná se o dvě malé pevnosti nacházející se na silnici z Muscatu do Nizwy zhruba 10 km za hodinovou věží v Seebu. Jedna z nich (ta blíže k Muscatu) byla před nástupem sultána bin Qaboose součástí hranice mezi Ománem a Muscatem (původně se jednalo o dva samostatné státní celky). Byla částečně zrestaurována a turistovi může posloužit jako zajímavý objekt k fotografování. Na místo je možné se dostat mikrobusem nebo taxi, případně autobusem.

Městečko Fanja
Fanja je městečko vzdálené asi 75 km od Mutrah, ležící u dálnice z Muscatu do Nizwy. Místo je proslulé výrobou nádobí, které je možno zde nakoupit. Město je dostupné mikrobusem nebo taxi z Ruwi.

Qurayrat
Qurayrat je malebná vesnička ležící na pobřeží 82 km východně od Muscatu, je dostupná po silnici. U vjezdu do vesnice se nachází 150 let stará pevnost a trh (souq). Vesnicí se projíždí při cestě do skalní průrvy Bimmah.

Bimmah
Asi 125 km východně od Muscatu naleznete na pobřeží propast Bimmah. Je široká 40 metrů a hluboká 20 metrů. Je ideální k plavání a potápění, k pikniku a k odpočinku. Je zde krystalově čistá voda.
Po cestě se můžete zastavit ve vesničce Qurayat, ve které stojí stopadesát let stará pevnost, která bohužel není otevřena pro veřejnost. Navštívit můžete i místní trh.© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz