Dovolená Mauricius


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínkyAston-eco
  Mauricius - navigace  
zájezdy Mauricius Hotely a ubytování Mauricius
Last minute Mauricius Informace Mauricius
Víza Mauricius Fotogalerie Mauricius
Mapy a průvodce Mauricius Recenze hotelů Mauricius
Diskuze Mauricius Okružní plavby MauriciusMauricius

 --> Chcete do země jet? --> Na co si tam dát pozor, jak se tam chovat? --> Nemoci, nebezpečná zvířata

-->Které nemoci kde?Nebezpečná zvířataNebezpečné rostliny
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Zde je uveden výčet nemocí, se kterými se můžete setkat. Při běžné dovolené a při dodržování základních hygienických a bezpečnostních opatřeních je však riziko nákazy minimální.


Hepatitida A
Onemocnění jater, kdy se po počátečních příznacích (zvýšená teplota, nechutenství, odpor k tučným jídlům) objeví tmavá moč, světlá stolice a žloutenka. Inkubační doba je 14 až 50 dnů. Původcem je virus, který se vylučuje stolicí. Přenáší se kontaminovanými rukama nakažených osob nebo vodou či potravinami. Účinnou prevencí je očkování. Vakcína se podává ve dvou injekcích aplikovaných v intervalu 12 až 6 měsíců. Ochranného účinku je dosaženo 15. den po prvé injekci a ochrana po druhé injekci přetrvává řadu let.

Hepatitida B
Symptomy jsou stejné jako u A, ale následky mohou být závažnější (poškození jater, rakovina jater). Rozdílné jsou však způsoby přenosu na člověka a délka inkubační doby. Zdrojem nákazy je člověk – nemocný nebo zdánlivě zdravý nosič, v jehož krvi a tělesných tekutinách je virus přítomen. K nákaze turistů může dojít buď poraněním kůže, které bylo kontaminováno krví nosiče nebo pohlavním stykem. Rizikové jsou také různé chirurgické zákroky, injekce, zubní ošetření a transfúze krve. Nákaza se často vyskytuje u narkomanů. Buďte pozorní při akupunktuře, zákrocích lidových léčitelů a tetování. Očkování se doporučuje před dlouhodobým pobytem, zvláště u osob s předpokládaným rizikovým chováním nebo u nichž je pravděpodobná potřeba zdravotnických zákroků.

Břišní tyfus
Jedná se o závažné onemocnění s déletrvající vysokou horečkou, bolestí hlavy a vyčerpaností. Původem nemoci je bakterie – tyfová salmonela. K nákaze dochází například pitím říční vody, požitím kontaminované syrové zeleniny, tepelně nezpracovaných ústřic či kostek ledu připravených z kontaminované vody. Inkubační doba je 1 až 4 týdny. Onemocnění lze předejít důslednou osobní hygienou a opatrností při stravování. Riziko nákazy snižuje očkování. K dispozici je několik očkovacích látek, žádná však neposkytuje dokonalou ochranu. Proto se doporučuje i očkovaným jedincům dodržovat hygienické zásady.

Meningokoková meningitida
Onemocnění vyvolává několik typů bakterií - meningokoků různých typů. K přenosu dochází vzdušnou cestou kapénkovou nákazou. Onemocnění je vážné, jeho průběh je někdy velice rychlý. Očkování existuje proti meningokoku A a C. Proti typu B očkovací látka zatím neexistuje. Očkuje se jednou dávkou a obranyschopnost vydrží maximálně 3 roky. Očkují se hlavně branci a cestovatelé do oblastí s vysokým výskytem onemocnění. Oficiálně se toto očkování při příjezdu nevyžaduje, záleží na každém cestovateli, zda jej podstoupí.

Cholera
K přenosu cholery dochází při požití potravin kontaminovaných rukama infikované osoby, vzácně mouchami (ovoce, zelenina, zmrzliny, nápoje, led, ale i voda použitá k oplachování). Původcem cholery je bakterie, která poměrně dlouho přežívá v prostředí (voda, led, potraviny). Toto onemocnění začíná prudkými vodnatými průjmy a zvracením. Obvykle probíhá bez horečky. Rychlý úbytek tekutin a minerálií je nebezpečný a může dojít i k smrti během několika hodin. Včasná a adekvátní léčba (rychlé doplnění tekutin a antibiotika) je proto nezbytná. Existují i lehké a středně těžké formy onemocnění, podobná jiným průjmovým infekcím. Inkubační doba je velmi krátká – i několik hodin, nejčastěji však 2-3 dny, maximálně 5 dní. Prevence spočívá především v opatrnosti při stravování. Očkování je sice možné, ale není doporučováno. Očkovací látky poskytují pouze krátkodobou a nespolehlivou ochranu. Naopak mohou vyvolat falešný pocit jistoty a podcenění pravidel vhodného stravování na cestách.

Žlutá horečka
Těžké onemocnění začínající pro krátké inkubaci (3-6 dní) náhle horečkou, bolestmi hlavy a v zádech, záhy se objeví žloutenka a někdy krvácení z nosu a sliznic. Úmrtnost u cestovatelů přijíždějících ze zemí, kde se žlutá zimnice nevyskytuje, dosahuje 60%. Oblastmi původního přírodního výskytu jsou především subsaharská Afrika a Střední a Jižní Amerika. Infekce je vyvolána virem, který přenášejí komáři. Prevencí je ochrana proti bodnutí komára a očkování, které se doporučuje všem osobám, které se při svém pobytu zdržují jinde než ve velkých městech. K dispozici je účinná a dobře snášená očkovací látka chránící 10 let, podávaná injekčně, nejpozději do 10 dnů před odjezdem.

Svědivá vyrážka
Zejména cestujete-li v zimních měsících, může náhlá změna klimatu a přílišné vystavování slunečním paprskům způsobit vyrážku. V lékárnách a obchodech je k dostání pudr, který zamezuje svědění.

Vyčerpání z tepla
Dbejte na dostatek tekutin a zvyšte příjem soli. Nechejte si dostatek času na aklimatizaci, noste lehké oblečení a pokrývku hlavy.

Úpal
Toto onemocnění se objevuje při zhroucení zahřívacího tělesného systému a projevuje se vysokou teplotou (od 39 do 41 stupňů), postižená osoba se nepotí, muže nastat zrudnutí pokožky, špatná koordinace pohybů i zvýšená agresivita. Nemocného ukryjte před sluncem, zabalte do mokrého prostěradla nebo ručníku. Podávejte tekutiny.


© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz