Dovolená Malta


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Malta - navigace  
zájezdy Malta Hotely a ubytování Malta
Last minute Malta Informace Malta
Víza Malta Fotogalerie Malta
Mapy a průvodce Malta Recenze hotelů Malta
Diskuze Malta Okružní plavby MaltaMalta

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Přírodopis

Podnebí-->ZvířataRostliny
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Mořský život
Díky výhodné poloze v úžině mezi Sicílií a Severní Afrikou, daleko od znečištění z velkých měst a daleko od řek přinášejících naplaveniny, je podmořský život v okolí Malty jeden z nejbohatších v celé oblasti Středozemního moře. Příkré útesy maltského pobřeží a jeskyně jsou obloženy nejrůznějšími bezobratlými živočichy a rostlinami včetně pestrobarevných mechovek, korálů, mořských sasanek, mořských hub a nádherných hvězdic. Nespočetné skulinky a puklinky ve vápenci poskytují útočiště především krabům, humrům a chobotnicím pobřežním. V noci vylézají ze svých úkrytů za potravou také sépie.
Mnoho potápěčů přijíždí na Maltu také ve snaze zahlédnout velmi neobvyklé chování mořských koníků v době páření. U maltských břehů je poměrně běžný koníček hřívatý (Hippocampus ramulosus), který preferuje spíše mělčí a méně sladké vody. Mořští koníčci jsou velmi pozoruhodní tvorové s čelistmi ve tvaru trubičky a hlavou, která se podobá hlavě miniaturního koně. Jejich potravou je především plankton a malí mořští ráčkové. V době tření klade samička jikry do zvláštní kapsičky samce u základu jeho ocasu. Vajíčka zůstávají v této kapsičce až do vylíhnutí mláďat.

Stáda stěhovavých ryb – sardinek, šprotů, tuňáků obecných, makrel a zlaků nachových, které jsou místními delikatesami, se prohánějí v maltských pobřežních vodách v pozdním létě a na podzim. Poměrně běžní po celý rok jsou nejrůznější druhy mečounů. Okouni, parmice nachové, máčky skvrnité a rejnoci jsou častými návštěvníky mělčích vod blíže pobřeží, kde murény a mořští úhoři se během noci skrývají mezi skalisky a v noci vyrážejí za potravou, což jsou obvykle chobotnice a menší ryby.
Moře v okolí Malty je velmi dobře známé mezi pozorovateli žraloků, protože se zde vyskytuje nejvíce žraloků v celém Středozemním moři. Velmi zřídka brázdí maltské vody žralok bílý. Největší jedinec byl uloven v roce 1987 místním rybářem Alfredem Cutajarem. Mnohem častějšími druhy jsou žralok modravý či žralok mako. Přes výskyt těchto někdy přehnaně hrůzu nahánějících tvorů nemusí být plavci a potápěči příliš vystrašení. Zahlédnutí žraloka v pobřežních vodách je velmi vzácné.
Mezi ohrožené druhy patří nejen žralok bílý, ale také kareta obecná, kterou je zde možné občas zahlédnout, ale kvůli nedostatku odlehlých písečných pláží si na maltských ostrovech nevytvářejí hnízda. Poměrně běžným druhem je delfín obecný – známý v maltštině jako denfil – a delfín skákavý, kteří příležitostně doprovázejí výletní lodě a s radostí předvádějí turistům své nejlepší kousky.
Maltské ostrovy nabízejí jedny z nejlepších podmínek pro potápění v Evropě a také mnoho výhod i pro začínající potápěče: příjemné klima, teplé a čisté vody, mnoho velmi zajímavých míst, z nichž většina je snadno dostupná z pobřeží, a velké množství škol pro potápěče s plně kvalifikovanými a profesionálními instruktory.Nebezpečná zvířata
Fauna na Maltě je velmi chudá. Divoká zvěř byla v minulých stoletích téměř vyhubena. Svůj podíl na této malé katastrofě mají především lidé a jejich dobytek. Podíváme-li se na maltské souostroví, jeví se nám spíše jako holé útesy bez jakékoli známky života. Mezi nebezpečná zvířata můžeme zahrnout tedy spíše ta zdomácnělá. Turistům je doporučeno vyhýbat se toulavým psům a kočkám.
Spíše bolestivé než nebezpečné může být včelí či vosí štípnutí. Lidé s alergií, by měli mít s sebou potřebné léky popř. co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc.
Poměrně nebezpečná zvířata můžete potkat v moři. Potápěče oslňují svou krásou a pestrobarevností, ale při dotyku mohou způsobit velmi bolestivé zranění. Toto zranění není většinou smrtelné, ale velmi záleží na zdravotním stavu a věku potápěče. Mezi tyto zvířata můžeme zahrnout rybu ropušnici s jedovatou bodlinou, rejnok či pletač. V zimním období jsou maltské pobřežní vody plné nejrůznějších druhů živočichů. Jen ve výjimečných případech je možné zahlédnout člověku nebezpečného žraloka modravého či žraloka bílého, jak brázdí v místních vodách. Plavci ani potápěči se však nemusí příliš obávat, protože žraloci se pohybují většinou na otevřeném moři a jejich výskyt je zde opravdu poměrně vzácný.
Na Maltě žijí pouze tři druhy hadů, z nichž ani jeden není jedovatý.


© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz