Dovolená Maledivy


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Maledivy - navigace  
zájezdy Maledivy Hotely a ubytování Maledivy
Last minute Maledivy Informace Maledivy
Víza Maledivy Fotogalerie Maledivy
Mapy a průvodce Maledivy Recenze hotelů Maledivy
Diskuze Maledivy  Maledivy

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Historie a politika

-->Kulturněhistorické údajePolitickohistorické údaje
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

NÁRODNÍ SYMBOLY

Národní vlajka se skládá z barvy zelené, červené a bílé. Zelená symbolizuje nespočetné množství kokosových palem na ostrově, zdroj života na ostrově, červená barva symbolizuje krev národních hrdinů padlých za vlast a bílá barva je symbolem islámské víry.

Národní znak se skládá z měsíce, hvězdy a kokosové palmy, 2 národních vlajek a transparent s nápisem „Ad Dawlat, Al Mahaldheebiyya“ – Maledivská republika. Tento znak se používá na vládních dokumentech.

Národní strom
V roce 1985 se oficiálně kokosová palma stala národním stromem Malediv. Všechny palmy se mohou plnohodnotně využít. Nezůstává žádný odpad. Větve se užívají jako materiál pro stavbu střech, které se při zvláštních příležitostech zdobí obrovskou rybou nebo různými dekorativními předměty.
Kokosové ořechy jsou jedním ze základních surovin v místní kuchyni. Když je ořech ještě nezralý, pije se z něho osvěžující šťáva. Kokos ze zralého ořechu se podává se sušenou rybou, mléko z něho se přidává do kávy. Slupka kokosového ořechu je výborné palivo, které vydrží dlouho hořet. Na ostrovech můžete ještě dnes najít speciální žehličky, které jsou vyhřívané právě slupkou z ořechu.

Národní květina
V roce 1985 byla vyhlášena národní květinou růžová růže. Symbolizuje neobyčejnou krásu ostrovů stejně jako svoji.Legenda o Thakurufaanovi
Mohammed Thakurufaanu (sultán od roku 1573 do roku 1585) byl národním hrdinou. Byl mužem, který vedl úspěšnou revoluci proti cizí nadvládě a později také vůdcem nového svobodného národa. Byl s respektem nazýván Bodu Thakurufaanu (bodu znamená velký nebo velkolepý), je pro Maledivany tím, co George Washington pro USA. Příběh o jeho útoku na hlavní portugalský vojenský stan v Male je nedílnou součástí maledivského folklóru a poskytuje mnoho přesvědčivých detailů.
V jeho domácím atolu byla rodina Thakurufaanů známa a respektována jako rodina námořníků, obchodníků a ostrovních šéfů (kateebs). Rodina získala důvěru od Vyiazoaru tj. portugalské vlády nad čtyřmi severními atoly, byla odpovědná za udržování pořádku, vybírání daní a placení poplatků pro portugalskou základnu sídlící na Cejlonu. Bez vědomí Vyiazoaru využil Thakurufaanu se svými bratry získaného postavení k podpoře protiportugalského cítění, zrekrutovali přívržence a získali potřebné informace o Portugalcích. Thakurufaanu využil příležitosti a navštívil jižní Indii, kde získal slib podpory při svrhnutí portugalské nadvlády na Maledivách.
V Haa Alifu nechali Thakurufaan a jeho bratři postavit loď, s kterou podnikl útok na Male. Tato plachetnice, jenž pojmenovali Kalhuoffummi, měla vskutku legendární pověst – nebyla jen rychlá a nádherná, ale měla také svou magickou sílu, která jí umožnila porazit Portugalce. V závěrečném tažení se v noci plavili k jihu mezi atoly a až během dne zakotvili, aby shromáždili své zálohy a stoupence. Když se přiblížili k Male, skryli se na blízkém ostrově. V noci se vkradli do hlavního města, aby kontaktovali své spojence a aby ustanovili portugalskou opozici. Lstivě odložili čas ranního modlitebního vyvolávání a překvapili tak Portugalce ve spánku. Tak získal Thakurufaanu čas potřebný k úniku po jeho noční neohlášené návštěvě.
Útok na Male byl pečlivě naplánován a načasován a podpořil víru v nadpřirozené síly. Jeden příběh vypráví o zázračném zjevení kokosové palmy, která umožnila Thakurufaanovi, aby se skryl než se těsně připlížil a poté zabil Andiri Andirin Andrea oštěpem. V této vítězné bitvě Maledivanů, ve které jim pomohla objektivita vojáků z Canannore, bylo poraženo a zabito cca 300 Portugalců. Dále existuje několik verzí příběhu, ve kterém se mluví o tom, jak byli Portugalci v osudnou noc notně opilí. Tento příběh je varováním před zlem plynoucím z pití alkoholu.
Thakurufaanovi bratři poté stanovili znovu jmenovanou samosprávu v souladu s islámskými principy. Brzy poté se stal Bodu Thakurufaanu novým sultánem s titulem Al Sultanul Ghazi Mohammed Thakurufaanu Al Ausam Siree Savahitha Maharadhun, první sultán třetí dynastie Maledivského království.

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavač

AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz