Dovolená Maledivy


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Maledivy - navigace  
zájezdy Maledivy Hotely a ubytování Maledivy
Last minute Maledivy Informace Maledivy
Víza Maledivy Fotogalerie Maledivy
Mapy a průvodce Maledivy Recenze hotelů Maledivy
Diskuze Maledivy  Maledivy

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Kdo tu žije? - o lidech

Obecné informace-->NáboženstvíNárodnostiDalší zajímavostiSociální uspořádání
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Hlavním náboženstvím souostroví Maledivy je islám uznávající jen jednoho boha Alláha – jedná se tedy o monoteistické náboženství.
Celosvětově se odhaduje počet muslimů cca na 1 miliardu. Počátky islámu se datují do počátku 7. století našeho letopočtu. Základem pro muslimskou víru je Korán. Tato kniha má pro muslimy stejný význam jako Bible pro křesťany. Kniha popisuje zjevení boha, které se několikrát opakovalo před zraky kupce Mohameda - plným jménem Muhammada ibn Abdalláha. První zjevení se odehrálo v roce 610 n.l..
Učení Koránu je doplněno knihou popisující život Mohameda - jedná se o tzv. hadíth. Islám má společně kořeny s křesťanstvím a židovstvím. Křesťané a židé jsou muslimy označováni jako „lidé knihy“ tzn., že jim bylo také určeno prorocké poselství a jejich víra by tedy měla být uznávána a chována v úctě i v oblastech uznávajících Islám jako stěžejní náboženství. Muslimové věří, že Bůh se poprvé zjevil prvnímu člověku – Adamovi, patriarchovi Abrahamovi-Ibrahimovi, a také dalším prorokům jeko je Noe-Núh, David-Dwúd, Mojžíš-Músá,který zvěstoval poselství židům a Ježíš-Isá, který zvěstoval poselství křesťanům.
V souvislosti s výkladem koránu vznikl soubor pravidel života muslimů – šária, která stanovuje pravidla správného života. V některých muslimských státech platí šária za zákon. Také v jiných státech, kde není jediným zákonem, se život muslimů řídí dle jejích hlavních pravidel. Zásadními pravidly Islámu je dodržování následujících 5 povinností: 1. pronášení šahádu: vyznávám, že není jiného božstva než Boha a Mohamed je posel boží. 2. salát: 5krát denně provádím modlitbu – za svítání, v poledne, odpoledne, při západu slunce a večer. 3. zakát: dám almužnu ve výši 1% z příjmu ve prospěch chudých. 4. ramadán: dodržuji každoroční půst v devátém měsíci islámského kalendáře ramadánu. Muslimové si během ramadánu mají odříci jídlo, pití, kouření a pohlavní život. 5. hadždž: vykonám alespoň jednou za život pouť do Mekky, svatého města, kde se Mohamedovi zjevoval Bůh.
Mohamedův život: Kupci Mohamedovi se začal od roku 610 n.l. zjevovat Bůh v městě Mekka. Na základě těchto zjevení začal hlásat přechod od mnohobožství k monoteismu. Zpočátku zde nebyl přijat a tak i se svými stoupenci odešel do Medíny. Zde získal nejen náboženskou, ale i politickou a vojenskou moc. Po tomto úspěchu se v roce 630 vrátil do Mekky a se svým vojskem si ji podmanil. V roce 632 Mohamed umírá, ale stoupenci Islámu rozšiřovali své náboženství dál. Ovládli velkou část Arabského poloostrova, začali pronikat do Sýrie, Egypta, dalších území Střední Asie a Severní Afriky. Po Mohamedově smrti se centrum islámu přeneslo z Medíny do Damašku a do Bagdádu a rozdělil se na dvě větve: šíity a sunnity.
Šíitský islám uznává za vůdce muslimů imáma tj. pouze toho, kdo odvozuje svůj původ od zetě Mohameda Alího a jeho manželky Fátimy - Mohamedovy dcery. Rozšířenější je však sunnitský Islám, který se zakládá spíše na dohodě a na Koránu a uznává kulturní a sociální rozdíly. Původ těchto dvou směrů je odvozen od sporu, který vznikl mezi zvoleným následovníkem Mohamedem-Abú Bakrem, Mohamedovým stoupencem, vlivnými muslimy a mezi příznivci zetě Mohameda-Alího, kterého dle jejich názoru Mohamed určil za svého následovníka. Po Mohamedovi-Alím se vůdcem šíitů stal jeho syn Hasan a potom Hasanův bratr Husein. Centrem současného šíitského islámu je především Irán.


Dodnes se domorodci obávají dábelských sil – „jinnis“, které přicházejí z moře, vzduchu a ze země. Téměř cokoli se špatného se přihodí, přisuzuje se jinnis. Vyhnout se vlivům jinnis se může pomocí kouzelných slovíček a modliteb – fandhita, které ochraňují před vším zlým stejně jako místní medicinman – hakeem. Dodnes je povoláván hakeem k vážným onemocněním, k porodům, nebo když je špatný rybolov. Hakeem kouzelné zaříkání napíše na papírek a přilepí ho k pacientovi. To ho má ochránit. Milostné zaříkadlo se nazývá isitri a zaříkadlo k zničení sňatku se jmenuje varitoli.© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavač

AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz