Dovolená Maledivy


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Maledivy - navigace  
zájezdy Maledivy Hotely a ubytování Maledivy
Last minute Maledivy Informace Maledivy
Víza Maledivy Fotogalerie Maledivy
Mapy a průvodce Maledivy Recenze hotelů Maledivy
Diskuze Maledivy  Maledivy

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Zeměpisné informace

Odkazy na jednotlivé oblasti-->Obecné geografické informacePodnebí
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Maledivská republika v Indickém oceánu je nejmenší, ale strategicky významný ostrovní stát v jihoasijské oblasti. Leží mezi 72° 301/2´ a 73° 48´v.d. a mezi 7° 101/4 ´s.š. a 0° 451/4 ´j.š., tedy převážně na severní polokouli. Malá skupina ostrovů zasahuje i na jih od rovníku. Krajní ostrovy jsou od sebe vzdáleny 754 km ve směru SJ a cca 120 km ve směru ZV. Severní část je vzdálena od kéralského pobřeží Indie asi 415 km. Od břehů Srí Lanky je střední část Malediv oddělena vzdáleností 650 km. Celková rozloha Malediv včetně vnitřních vod je 100 000 km2 z toho 298 km2 tvoří souše.
Souostroví Maledivy je tvořeno 1192 ostrovy a ostrůvky, skalisky, korálovými útesy a písčitými mělčinami. Všech 1192 ostrovů je rozděleno do 20 správních okrsků – atolů tj. seskupení ostrovů. Název atol pochází z maledivského atolu, je to slovo drávidského původu, znamená kruh z korálových útesů s lagunou uprostřed. Většinu atolů lze přejít za 10 minut, protože jen pár jich je delších než 2 km.
Všechny tyto krásné ostrovy leží na jakési veliké plošině, která vznikla v dávných dobách důsledkem sopečné činnosti. Oceán zlikvidoval to, co bylo nad vodou, a pak se zde po další tisíce let ukládaly zbytky korálů. Tak vzniklo několik velikých atolů a v nich ostrovy z bílého písku a rozdrcených korálů, na nichž neroste nic kromě palem.

Maledivy - Koráli (corals) Maledivské ostrovy jsou tedy korálového původu a vyrostly na dlouhém pásmu mělčin, které pokračují jak na sever (Minikój, Amíndivy, Lakadivy), tak na jih (Čagoské ostrovy). Mělčiny vytváří podmořský hřbet, který protíná Indický oceán od severu k jihu. V oblasti hřbetu není většinou moře hlubší než 400m. Ostrovy jsou ploché a nad hladinu oceánu vystupují často jen 1-2 m a jen vzácně výše jak 2,5 m. Ostrovy obklopují prstence korálových útesů.
Ostrovy jsou seskupeny v atolech nepravidelně prstencovitého tvaru a bývají obklopeny přirozenou hradbou korálových útesů. Tyto korálové hradby slouží jako účinná clona před mořskými bouřemi, jež tam přicházejí v období jihozápadního monzunu. Nejlépe jsou chráněny ostrovy nejjižnějšího atolu Addu, který je obklopen téměř uzavřeným prstenem skal.

Jezdit lodí je tu proto obtížné, o čemž svědčí množství vraků zakreslených na mapě. Pro potápěče je to však ráj.Výškové extrémy:
nejnižší bod: Indický oceán - 0 m
nejvyšší bod: Nejmenovaná oblast na ostrově Wilingili v Addu Atoll – 2,4 m


Od indického ostrova Minikój, který do 15. stol. patřil také k Maledivskému sultanátu (tehdy pod názvem Maliku) jsou Maledivy odděleny průlivem Osmého stupně. Centrální skupina atolů je protnuta Kardivským průlivem. Jižní atoly jsou vzájemně odděleny průlivem Půldruhého stupně (100 km širokým) a průlivem rovníkovým. Moře uzavřené atoly centrální skupiny jižně od Kardivského průlivu je Maledivany nazýváno Hataru atolu Medu. Ústřední skupinu souostroví tvoří atoly Severní a Jižní Malé, na jednom z větších ostrovů s přirozeným přístavem vzniklo i největší a hlavní město republiky Malé.
Na Maledivách je v zimě o 4 a v létě o 3 hodiny více než v ČR, některé ostrovy mají vlastní čas.

Nejtypičtějším atolem Malediv je skupina ostrovů Addu. Atol Addu je nejmenší ze tří přirozených částí, na něž můžeme celé souostroví rozdělit na základě geografických podmínek.


Zajímavé odkazy

Mapa Malediv

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavač

AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz