Dovolená Maledivy


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Maledivy - navigace  
zájezdy Maledivy Hotely a ubytování Maledivy
Last minute Maledivy Informace Maledivy
Víza Maledivy Fotogalerie Maledivy
Mapy a průvodce Maledivy Recenze hotelů Maledivy
Diskuze Maledivy  Maledivy

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Přírodopis --> Zvířata

Nebezpečná zvířata-->Druhy ryb na Maledivách
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Maledivy - Podmořský život Polorejnok - Angelfish (Pomacanthus imperator)
Na Maledivách se vyskytuje 14 druhů této ryby. Je možné je v mělkých vodách, ačkoli některé obývají útesy hluboké až 20 metrů. Pohybují se jednotlivě nebo v malých skupinkách. Malé druhy měří kolem 10 cm, větší dorůstají do 35 cm. Živí se mořskými houbami a řasami. Nejznámějším představitelem je royal angelfish (královský druh). Ti jsou světle žlutí s vertikálními tmavě modrými a bílými proužky. Emperor angelfish (císařský druh) je větších rozměrů ( kolem 35 cm) a žije v hlubších vodách s nejčastěji horizontálně uspořádanými modrými a žlutými proužky a tmavě modrou maskou a výraznými žábrami. Mladí jedinci se poněkud odlišují tvarem i jednotlivými znaky. Malé mnoho-ostnaté druhy jsou tmavě modré se světle modrým ostrým hřebenem na vrchních a spodních ploutvích.

(Chaetodon bennetti)
Na Maledivách se vyskytuje 30 druhů této čeledi ryb, můžete je vidět v mělkých vodách a mezi útesy. Vyskytují se jak jednotlivě, tak v párech nebo v malých hejnech. Jednotlivé druhy se liší délkou – měří od 12 do 30 cm. Teprve v dospělosti se jim ustálí tvar těla a jejich typické znaky. Různé druhy těchto masožravých ryb se specializují na různé druhy stravy – někdy to jsou sasanky, jindy korálové polypy, řasy a různé druhy bezobratlých živočichů. Chaetodon bennetti je světle žlutá ryba asi 18 cm dlouhá, typická svým falešným okem blízko ocasní ploutve, kterým mate své nepřátele. Ti se pak domnívají, že vidí přední část těla mnohem větší ryby. Tečkované druhy, které dorůstají kolem 10 cm, jsou maskované velkými tmavými puntíky a tmavým páskem kolem jejich skutečného oka.

Delfíni (Delphinus delphi)
Delfíni patří mezi savce, nejsou to ryby. Můžete se s nimi denně setkávat při plavbě lodí mezi atoly. Delfíni jsou nejčastěji vídáni ve skupinách a velice často se můžete obdivovat jejich přehlídce skokanských kousků.

Fistule (Fistularia commersonii)
Tento druh fistulí je běžně k vidění v mělkých vodách Malediv a to nejčastěji v malých skupinkách. Mají velmi štíhlé protáhlé tělo a obvykle dorůstají do 60 cm, ale v hlubších mořích mohou dorůstat až 1,5 m délky. Živí se malými rybkami, ale často si je spletete s neškodnými býložravci, protože okusují i lodyhy vodních rostlin. Jejich stříbrně zbarvené tělo vypadá pod vodní hladinou jako průhledné a je proto těžké je zahlédnout dokonce i v mělkých vodách lagun.

Létající ryba - Flying fish (Cypseturus)
Některé druhy vyskytující se na Maledivách je možné spatřit většinou v malých hejnech. Jsou známé svým rychlým plachtěním jen několik centimetrů nad hladinou a častým měněním směru pohybu ze středu hejna. Jsou to malé, jen 15 cm dlouhé, kompaktní, stříbrné rybky s výraznými pektorálními ploutvemi, které s přehledem unikají svým lovcům.

Moorish idol (Zanclus cornutus)
Tento druh je na Maledivách nejčastěji k vidění v párech mezi útesy. Obvykle dorůstá délky 15-20 cm, jde o býložravou rybu živící se primárně řasami. Jsou atraktivní svými širokými vertikálními žlutými a černými pásy, vyšpulenými ústy a nápadně prodlouženou hřbetní ploutví.

Sweetlips (Plectorhynchus orientalis)
Jen několik málo druhů toho rodu je možné vidět také na Maledivách. Obývají tu vnější útesy. Některé druhy dorůstají až 1 m, ale většinou kolem 50-75 cm. Mladí jedinci jsou býložraví a živí se převážně řasami, starší ryby jsou dravé a loví malé rybky. Druh Plectorhynchus orientalis ( jenž dorůstá 50 cm) působí opravdu nádherně svými horizontálními, tmavými a světlými proužky, tmavými skvrnami na ploutvích a ocasu a velkými výraznými ústy. Hnědé druhy bývají většinou větší, bezvýraznější a jsou aktivnější v noci.

Parrotfish (Scarus gibbus)
Na Maledivách se vyskytuje více než 20 druhů těchto ryb – zahrnují některé z nejnápadnějších a často vídaných útesových ryb.Mladé ryby mají horizontální proužky, které postupem času vyblednout a změní se v tmavě hnědou barvu. Dospělí jedinci mají zelenou barvu, na břichu a některých místech se objevuje barva růžová. Existuje také druh modře zabarvený s ohnivě růžovým zvýrazněním na okrajích šupin, na hlavě, ploutvích a ocasu. Větší druhy dorůstají do více jak 1 m délky většinou ale měří kolem 50 cm velcí. Živí se většinou řasami a jinými organismy, které rostou na tvrdých korálových strukturách. Se silnými, zobáček připomínajícími ústy, škrábou a okusují povrch korálů, který rozmělní, polykají a filtrují jako potravu. Při šnorchlování můžete často slyšet podivné škrábavé zvuky a vidět podivné mráčku z korálového prachu. To je vše způsobené právě tím, jak tyto ryby narušují koráli.

Snapper (Lutjanus kasmira)
Jen na Maledivách se vyskytuje 28 druhů těchto ryb, které žijí nejčastěji v hlubokých vodách. Malé druhy jsou kolem 20 cm velké a větší dorůstají i 1 m délky. Druhy s modrými proužky jsou často vidět ve skupinách blízko útesů. Mají velké oči a velká ústa. Jejich tělo je zdobeno modro-bílými horizontálními proužky se zlatavě žlutým podkladem. Na břichu barva přechází až do stříbrné. Druh s červeným zabarvením můžete zahlédnout v lagunách. Snapper je oblíbeným druhem u rybářů, a to díky bojovnosti a také výborné chutí masa.

Kanic - Coral Groper (Cephalopholis miniata)
Do této čeledi „Serranidae“ je zařazeno na stovky druhů ryb. Druh skalní tresky patří do nižší taxonomické skupiny Cephalopholis. Nejčastějším místem jejich výskytu je okolí útesů. Dorůstá do délky 20 cm. Skalní tresky jsou dravé ryby živící se malými rybkami a bezobratlými živočichy. Hmyzožravé tresky – coral groper - jsou často k vidění v mělkých vodách a v blízkosti korálových útesů, kde se ukrývají. Jejich briliantově karmínové zbarvení s rozsetými modrými puntíky působí fantasticky. Dorůstají obvykle do délky 40 – 50 cm.

Rejnok (Taeniura melanospilos)
Některé druhy rejnoků můžete často vidět ve velmi mělkých vodách na písečném dnu lagun, kde jsou velmi maskovaní. Většina rejnoků, které je vidět při pobřeží, je mladých, kolem 50 cm dlouhých. Dospělí jedinci mohou dorůstat i přes 1 m a možná i 2 m s jeho dlouhým bičíkovitým ocasem. Ostrý a jedovatý osten na vrchu ocasu se může vychylovat nahoru a dopředu a může tak předat bolestivou ránu tomu, kdo rejnoka ohrozí.

Žralok
Některé menší druhy žraloků se vyskytují mezi útesy uvnitř maledivských atolů, často v hejnech. Větší druhy se vyskytují v průlivech na okrajích atolů a to po většinu roku. Žraloci se živí menšími rybami. Nejsou obvyklé útoky na člověka. Obvykle jsou útesoví žraloci menší asi 1-2 m dlouzí. Útesoví žraloci loví malé ryby (napadnutí plavců nebo potápěčů je vzdáleným nebezpečím). Bílí žraloci (Carcharhinus Melanopterus) dorůstají 1-2 m délky a mají bílou špičku na hřbetní ploutvi. Jsou vídáni v hejnech po deseti a více v písečných mělkých vodách nebo v lagunách. Tento druh se běžně vyskytuje ve vodách Malediv. Černý žralok (Carcharhinus Amblyrhynchos), typičtí svým hrotem na hřbetní ploutvi a ocasu, dorůstají obvykle do délky 2 m. šedí útesoví žraloci jsou ve své střední části těla tlustší a mají bílý, podlouhlý trn na hřbetní ploutvi.

Surgeonfish (Acanthurus linatus)
Žije zde přes 20 druhů vyskytujících se většinou ve velkých hejnech. Dospělí jedinci měří 20-60 cm. Mají oválné, ploché tělo. Všechny druhy se živí mořskými řasami ze dna nebo rostoucích na povrchu korálových formací. Nejčastější druhy blue Surgeonfish je celá modrá, jen hlavička je černá. Ocas mají vykrojen do půlměsíce s prodlouženým vrchním a spodním cípem. Obvykle žijí ve velkých hejnech ve vodách se silnými mořskými proudy.

Triggerfish (Rhinecanthus aculeatus)
Především kolem vnějších útesů a v mělčinách útesového prostředí se vyskytuje tento druh ryb. Mají oválné tělo. Malé druhy dorůstají kolem 25 cm a větší i do 75 cm. Jsou to dravci. Druhy s oranžovými pruhy žijí v mělkých útesových vodách a dorůstají do 30 cm. Titanové druhy mají žluté a tmavě hnědé vzorkování, dorůstají až 75 cm a mohou být agresivní, zvláště pokud brání svá vajíčka a mohou pak dát elektrický náboj. Rhinecanthus aculeatus má žlutou linku, která vychází od úst a pokračuje v jakýsi široký úsměv. Na spodní straně těla je ryba zebrovaně pruhovaná. Modré a černé zbarvení maskuje oči. Zadní část těla je černá s bílými skvrnami. Tento druh dorůstá 40 cm délky. Druh Balistoides Conspicillum má většinu těla zabarvenou do černé barvy a dolní část je poseta bílými skvrnami. Ústa ryby jsou oranžová a stejně tak oblast mezi očima.

Unicornfish (Naso brevirostris)
Na Maledivách žije několik druhů z podčeledi Nasinae. Tyto ryby dorůstají do délky 40-75 cm . Pouze samci některých druhů mají roh, podle nějž se tyto druhy nazývají. Jsou to býložravci. Tečkovaný druh (Naso brevirostris)je velmi často modro-šedá nebo olivově hnědá ryba s úzkými vytečkovanými linkami ve vertikálním směru ( samci mohou změnit své zbarvení a vystavit na odiv široký bílý vertikální pásek). Jejich jeden roh se s věkem stále více prodlužuje.

Pyskoun - Wrasse (Thalossoma lunare)
Na Maledivách se vyskytuje kolem 60 druhů z této rozsáhlé a velmi variabilní čeledi. Některé druhy žijí mezi útesy, jiné zase v písečných lagunách, jiné naopak na otevřeném moři. Nejmenší druhy jsou jen 10 cm velké, největší pak dorůstají až do 2 m. Většina z nich je masožravá, větší druhy loví a jedí malé rybky. Napoleonfish je největším druhem čeledi a je často k vidění v okolí trosek a kolem vnějších útesů. Nejčastěji jsou tyto ryby zelené s vertikálním vzorkováním. Velcí samci mají hrbolatou hlavu a dorůstají 2 m délky.
Druh Thalossoma lunare měří kolem 25 cm, žije v mělkých vodách a kolem útesů, kde jsou dospělí samci krásně zbarvení – mají zelené tělo s růžovým vzorkováním a žlutým zbarvením na ocase. Mladí jedinci jsou jasně zelení nebo hnědí s falešným okem na hřbetní ploutvi. Symbiotické druhy žijí v symbióze s velkými rybami, které jim dovolí požívat malé parazity a zbytky potravy z jejich úst, z žáber a povrchu kůže.

Bat Fish (Platax Teira)
Tělo této ryby je plochá a může připomínat disk. Zabarvení záleží na věku. Mladí jedinci jsou zabarvení do červena nebo žlutohnědě, dospělí do tmavší stříbrné barvy s příčnými pruhy. Tento druh žije v malých skupinkách. Dosahuje délky až 50 cm.

Balck Spotted Gardeneel (Heteroconger Hassi)
Tyto zajímavé a zvláštní živočiši žijí ve velkých koloniích v hloubce 20 metrů v písku. Je možno zahlédnout čtvrtinu jejich těla vyčuhující zu písku. Živí se planktonem. Mají velká ústa a rty. Tělo je světle zabarveno s velkými tmavými skvrnami. Mohou vyrůstat do délky až 40 cm.

Manta obrovská - Giant Manta (Manta Birostris)
Tento zvláštní živočich je snadno poznatelný podle prsní ploutve, která je dlouhá 5 až 6 metrů. Je černý, ústa jsou lemovaná světlou barvou s tmavými skvrnkami, které napomáhají rozeznávat jednotlivé druhy.


© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavač

AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz