Dovolená Maledivy


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Maledivy - navigace  
zájezdy Maledivy Hotely a ubytování Maledivy
Luxusní zájezdy Maledivy Informace Maledivy
Last minute Maledivy Fotogalerie Maledivy
Víza Maledivy Recenze hotelů Maledivy
Mapy a průvodce Maledivy Diskuze Maledivy


Naše tipy zájezdů - Maledivy
Moofushi: letní romantika pro náročné
Země: Maledivy
Strava: All inclusive
Doprava: pravidelná letecká linka
Cena od: 98990,-

Maledivy

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Kdo tu žije? - o lidech --> Další zajímavosti

RybolovTanec a folklorní hudba-->Každodenní život na MalediváchLidé z kmene GiraavaruPrvní počátky turistiky na Maledivách
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Ráno se lidé probouzí kolem páté hodiny svoláváním na modlitbu – Fathis Namaad – které je slyšet široko daleko. Po modlitbách si například rybáři připravují potřebné pomůcky pro rybolov a vyjíždí na moře před východem slunce. Ostatní také začínají pracovat.
Ženy ráno připravují snídani, zametají ulice a prostory před domem a připravují děti na cestu do školy.
Večer přicházejí všichni domů, rybáři přijíždí z lovu ještě před západem slunce. Pokud mají více než 1000 ryb, vyvěšuje se na lodi vlajka. Půlka úlovku musí být předána majiteli lodí a společnosti, půlka patří osádce lodi. Ryby jsou očištěny, vykuchány a připraveny pro přípravu lahodné večeře.
Večer se mnoho rybářů schází v kapitánově domě a odpočívají v proutěných lehátkách a závěsných houpačkách. Hovoří o uplynulém dnu.
Ženy připravují večeři z čerstvě ulovených ryb a přitom odpočívají při kouření „gudugudaa“ – vodní dýmka. Děti si hrají nebo se koupou v moři, v současnosti už často celé rodiny sledují televizi nebo video. Někteří se prochází jen tak po ostrově.
Většina Maledivanů žije obyčejným jednoduchým životem v harmonii s přírodou. Jejich životní styl nezahrnuje priory v majetku a materiálních jistotách. Mají celkem obtížný život. Jejich obživa je totiž závislá na úlovku rybářů.
Vlastníkem půdy na Maledivách je vláda. Vesnice leží na místech, které jsou zaneseny v plánech. Každá rodina má nárok na území tzv „goathi“ o rozloze 15 x 30 metrů. Většina obyvatel má na tomto „vlastním“ území pár ovocných stromů, které plodí mango, kokosové ořechy, banány, papayu atd. Téměř všude můžete vidět dřevěná křesla nebo houpačky „udhoali“ zavěšené na pláži mezi stromy. Hlavní budova se nachází v centru vesnice a má několik místností, které se používají k přespání. Jídlo si vaří každá rodina sama.
Klasický dům byl dřív stavěn z palmového listí a z palmových kmenů. Stěny byli zdobeny korálovými fragmenty.
Maledivští obyvatelé jsou pro turisty opravdovou záhadou. Jsou okouzleni jejich vnitřní harmonií a mírem a zároveň je znervózňuje jejich apatie. Někdo říká, že jsou stydliví, ochotní a milí. Na některé působí až magickým kouzlem.
Téměř všichni Maledivané jsou Muslimové. Věří v kouzelného boha Dhevi. Dhevi se prý někdy zjevuje, umí projít pevnými překážkami, chodit po vodě apod. Maledivané ale věří, že všechny duše a „nadpřirozené bytosti“ žijí všude kolem v přírodě. Jsou součástí moře, oblohy, deště a stromů. V noci si většina ostrovanů zamyká dveře a okna a nechávají hořet svíčku, aby odehnala špatné síly.
Existuje mnoho povídek a legend vyprávějících příběh o nadpřirozených bytostech. Nejznámější a nejoblíbenější je asi příběh o Rannamaari. Rannamaari je bůh moře. Ovlivňuje množství úlovku. Lidé mu často pořádají slavnostní uctívací ceremoniály, které si boha udobřují a prosí ho o dobrý úlovek. Mnoho rybářů dodnes věří v boha Odivaru Ressi, který žije v moři a způsobuje potopení lodi, žádný úlovek, různá zranění rybářů apod. Někdy se zjeví v podobě dlouhého tmavě červeného stínu, nebo jako některý druh vzácné ryby.

Bůh smrti se jmenuje Vigani. Prý je vidět na horizontu nad mořem. Někteří ho popisují jako malého muže nebo šedivou opici. Jiní zase jako velkého slona, který svým chobotem saje potravu z těl mrtvých. Viganimu se přisuzují náhlá úmrtí a epidemická onemocnění.

Přírodní medicína
Maledivané věří stejně jako Čínani a další národy v dobré účinky přírodní medicínou. Vyprávějí se legendy o magických léčitelech. Jedním z léčitelů byla v 16. století královna Buraki Ranin, manželka sultána Muhameeda. Dokázala prý přes noc vyléčit hluboké poranění od meče svými vlastními lektvary. V roce 1916 zemřel na atolu Seenu léčitel Sheikh Hussain of Meedhoo, který založil jakýsi spolek neboli základy dnešní tradiční medicíny. Sepsal dohromady všechny znalosti a dovednosti.
Základem přírodní medicíny na Maledivách je harmonie mezi horkým a studeným jídlem a jeho působením na člověka. Zdraví člověka je jen výsledkem této harmonie. To znamená, že například na horečku se doporučuje studené jídlo.© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz