Dovolená Maledivy


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Maledivy - navigace  
zájezdy Maledivy Hotely a ubytování Maledivy
Last minute Maledivy Informace Maledivy
Víza Maledivy Fotogalerie Maledivy
Mapy a průvodce Maledivy Recenze hotelů Maledivy
Diskuze Maledivy  Maledivy

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Pobytově zajímavé

North a South Male AtolyNorth Male Atol (severní Male Atol) - KaafuSouth Male Atol (Kaafu)Atol Alifu - Ari Atol, Rasdhoo Atol, ostrov ThoddooSeverní atoly (Northerns Atoly) turisticky obydlené-->Jižní atoly (Southerns Atolls)
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

katamarán katamaránVětšina atolů ležících jižně od Male leží mimo turistickou zónu a není zde žádná regulovaná doprava. Ani když si pronajmete výletní loď, nemůžete sem doplout bez povolení. Jedinými jižními atoly s rezorty jsou Felidhoo, který je zcela na jihu South Male Atoll, a Addu, který zahrnuje ostrov Gan, ležící na dalekém jihu země. Nejatraktivnější cestou k prohlídce jižních atolů je let, který poskytuje skvělou podívanou na malé ostrůvky.
Atoly jsou uvedeny geografickými názvy, místně používanými s jejich jmény a detaily.

Felidhoo Atoll
Maledivy Vaavu
Poštovní kód: J
Obydlené ostrovy: 5
Neobydlené ostrovy: 19
Rezorty: 2
Populace: 1 697

Vaavu se skládá z Felidhoo atolu a malého Vattaru Falhu atolu, který je neobydlený. Je to celkově nejméně osídlený správní celek. Hlavním průmyslovým odvětvím atolu je rybolov. Staví se zde lodě, rozvíjí se turistika, ale zemědělství je tu zastoupeno minimálně. Do budoucnosti se počítá s rozvojem nových resortů.
Hlavním ostrovem je Felidhoo, který má jen 380 lidí. Sousedním ostrovem je Keyodhoo, který je nejlidnatějším místem tohoto atolu s 530 obyvateli a s obchody se suvenýry pro návštěvníky na exkurzích z rezortních ostrovů.
Blízký ostrov Thinadhoo má 136 obyvatel.
Ostrov Rakeedhoo má 270 obyvatel a je často využíván jako kotviště pro výletní lodi, obzvláště pokud berou potápěče do blízkého průlivu. Na severní straně atolu leží ostrov Fulidhoo, který má jen asi 260 obyvatel a je velmi atraktivním místem, které navštěvují turisté z rezortů a z výletních lodí na jednodenních výletech.

Mulaku Atoll
Meemu
Poštovní kód: K
Obydlené ostrovy: 9
Neobydlené ostrovy: 25
Rezorty: 2
Populace: 4 186

Tento atol je také nazýván Mulakatholhu. Hlavním ostrovem je Muli, aleDhiggaru, ležící na severu atolu je nejvíce osídlen. Na ostrovech Kolhuvaariyaafushi a Boli Mulah jsou hojně pěstovány jamy.
Na konci 20. století byl atol začleněn do turistické zóny, ale kromě několika výletních lodí nejsou zdejší potápěčská místa příliš navštěvována.

North Nilandhoo Atoll
Filitheyo Island - bungalovy na vodě Filitheyo Island - bungalovy na voděFaafu
Poštovní kód: L
Obydlené ostrovy: 5
Neobydlené ostrovy: 10
Rezorty: 1
Populace: 2 614

Hlavní ostrov Magoodhoo je rybářskou obcí s velmi tradiční islámskou společností. Na blízkém ostrově Nilandhoo stojí druhá nejstarší mešita v zemi – Aasaari Miskiiy, která byla postavena za vlády sultána Mohammeda Ibn Abdullaha (1153-1166). Je postavena z tesaných kamenů a interiér je zdoben vyřezávanými dřevěnými plastikami. Je možné, že kameny byly použity z ruiny dřívějšího preislámského chrámu.
Kniha spisovatele Thora Heyerdahla – The Maldive Mystery se věnuje v jedné své kapitole tomuto ostrovu. Jeho expedice odkryla množství falických vytesaných kamenů. Některé příklady jsou vystaveny v Národním muzeu v Male. Heyerdahlova expedice našla také ruiny, jenž byly součástí starobylé brány jednoho ze sedmi okolních velkolepých, pohanských, chrámových komplexů.
Dharaboodhoo jako místo, kam želvy přicházejí klást svá vejce během JZ monzunu. Stejně jako na mnoha jiných místech, počet želv v posledních letech klesá, ale existuje zde zákon zakazující lovit tato zvířata a prodávat výrobky z želvoviny. Existuje tedy naděje, že tento druh může dále prospívat.
Atol North Milandhoo byl teprve nedávno zahrnut do turistické zóny a byl tedy málo vyhledáván potápěči – jen výletní lodi se zde nepravidelně zastavovaly na potápění. Příležitost potápění se bude jistě velkou atrakcí pro nové rezorty vznikající v této oblasti.

Filitheyo Island Filitheyo IslandFilitheyo Island
Překrásný turistický rezort na rajském ostrově má perfektní ubytování a další služby. Obsluha je tu příjemná. Ostrov je dlouhý 900 metrů a široký asi 120 metrů. Cesta z letiště trvá asi 35 minut malým letadlem + 10 minut cesta lodí k letadlu.
Je zde 125 vilek s rákosovou střechou, které jsou vybaveny dřevěným nábytkem. Existují tu čtyři druhy vilek, některé jsou na vodě. Všechny jsou vybaveny klimatizací, vysoušečem vlasů, teplou vodou, minibarem, televizí apod.
K dispozici je hlavní restaurace, bar, bar u bazénu. Můžete prožít romantickou večeři ve dvou přímo na úchvatné pláži.

fili@aaa.com.mv

South Nilandhoo Atoll
šnorchlování (Filitheyo Island) šnorchlování (Filitheyo Island)M
Poštovní kód: M
Obydlené ostrovy: 8
Neobydlené ostrovy: 50
Rezorty: 2
Populace: 4 199

Hlavní ostrov Kudahuvadhoo má tajemný, archeologický pahorek a starou mešitu. Na tomto izolovaném ostrově byly nalezeny mistrovské kousky kamenných plastik. Vody v okolí Kudahuvadhoo skrývají několik vraků lodí jako např. 1 340 tunová loď Liffey, která se potopila v roce 1879 nebo Utheem, jenž narazila na stejný útes v roce 1960.
Neobydlený ostrov Maadheli, známý jako Salazar nebo Teple Island, má ruiny, jenž nebyly ještě prozkoumány a které zahrnují starobylou mešitu a základy staveb dokazující dřívější osídlení této oblasti.
Na severu atolu jsou tzv.„Jewellers Islands“ tj. ostrovy-klenotnice. Ostrov Ribudhoo byl dlouho známý pro své zlatníky, kteří věří, že se naučili svému řemeslu od královských zlatníků vyhoštěných sultánem na tento ostrov již před staletími. Jiná verze říká, že své umění převzali z vraků lodí ze 17. století. Blízkým ostrovem je Hulhudheli a je místem tradičních stříbrotepců. Zdá se , že většina zlatých a stříbrných výrobků, jenž jsou na prodej v Male, pochází z dovozu. Ačkoli zlaté řetízky a medajlonky, které nosí mnohé děti na krku, mohou pocházet z dílny klenotníků právě z těchto dvou ostrovů. Mnoho umělecky nadaných lidí se zde věnuje výrobě šperků, korálků a řezeb z černých korálů a sošek matek vyráběných z perel.

Addu Atoll
Maledivy - Koráli (corals) Seenu
Poštovní kód: S
Obydlené ostrovy: 7
Neobydlené ostrovy: 20
Rezorty: 1
Populace: 21 000

Je to hlavní ekonomické a administrativní centrum na jihu země a jedinou oblastí, která se vyrovná Male v rozloze i významnosti. Je tu letiště schopné manipulovat s velkými letadly a je spojeno silnicí (16 km) se 4 důležitými ostrovy.
Místní folkór typický nezávislým rysem – zdejší lidé mluví odlišně než obyvatelé Male. Napětí stačilo dojít až ke zvolení vlastního vůdce v roce 1960, pod vedením Abdulla Afifa Didi, který byl zvolen prezidentem-United Suvadiva Island. Krátké trvání jižního převratu bylo potlačeno armádním loďstvem, které na jih poslal první ministr Ibrahim Nasir. Afif uprchl ze země, ale na jeho domovském ostrově Hithadoo se o něm stále ještě mluví, od té doby sídlí na Seychellských ostrovech, kde povýšil na pozici ministra zahraničních věcí.
Největší vliv na atol Addu měla v moderní historii britská základna, poprvé zřízená na ostrově Gan za II. světové války jako součást obrany Indického oceánu. V roce 1956 již Britové nemohli využívat Srí Lanku, a tak zřídili svou novou základnu – Royal Air Force na atolu Addu, jako strategickou, předsunutou hlídku studené války.
Základna měla kolem 600 pohotovostních členů zůstávajících zde permanentně a v době nejvyšší aktivity zde bylo až 3 000 osob. Britové postavili sérii silnic spojujících ostrovy Feydhoo, Maradhoo a Hithadhoo a zaměstnávali většinu lidí ze základny a jejího okolí. V roce 1976 se Britové stáhli, opustili letiště, některé průmyslové budovy, kasárny a tak po sobě zanechali i mnoho nezaměstnaných lidí mluvících dobře anglicky a majících zkušenosti pracovat pro Západ. Když v roce 1970 odstartoval turistický průmysl, odešlo mnoho mužů z Addu do Male, aby zde našli práci v rezortech a turistických oblastech. Nikdy neztratili své nadání pro turistický obchod a dodnes se nenajde nikde po celé zemi lepší personál než právě z Addu.
Turistický rozvoj na atolu Addu začal pomalu. První rezort byl zřízen na ostrově Gan, ve starých RAF budovách a trpěl nepravidelným leteckým spojením zajišťovaným letadly – zavazadla někdy nedorazila ani do té doby, když už se klienti chystali odcestovat. Také je tu ten fakt, že většina maledivských rezortů je situována v tropických, ráj připomínajících lokalitách a stará, vojenská základna nikomu nepřipadá moc atraktivní.
Nyní je zde k dispozici tryskové letadlo s kapacitou 40 míst, které zajišťuje spojení s Male a turisté jsou v něm přepravováni i se svými zavazadly.

Rezort na ostrově Gan nenabízí jenom slunce, moře a ostatní tradiční atrakce, ale také různý přístup na některé z nejzajímavějších a atraktivních vesnic v zemi, nezmiňuje možnost vidět památky zbývající po studené válce.
Vedení resortu příliš nepodporuje nezávislé cestovatele, kteří chtějí trávit čas na vedlejších ostrovech, ale naopak podporuje turisty zůstávající trvale v jejich rezortu, ale neexistuje zde žádný reálný zákaz opuštění resortu a v případě potřeby dají nezávisle cestujícím turistům možnost uzavřít s nimi dobrou dohodu.

Blízký ostrov Viligili je k dispozici k pronajmutí a tato nabídka byla akceptována vládou, ačkoli zřízení nového rezortu může ještě nějakou dobu trvat. Místní lidé doufají, že přímé mezinárodní lety na ostrov Gan by ušetřily čas a výdaje za transfer z Male. Nicméně tato myšlenka ještě nevypadá v blízké budoucnosti reálně.

Archeologická místa na ostrově Gan zahrnují rozsáhlý pahorek, o kterém se HCP Bell domnívá, že byl buddhistickým centrem, a který byl srovnán se zemí, aby zde mohl být postaven letištní pruh. Mnoho vesniček bylo zničeno a místní rezidenti se přestěhovali na blízké ostrovy. Britové vystavěli přes celý ostrov budovy, kasárny, přístavní hráze, údržbářské budovy, NAAFI kantýny, golfová hřiště, tenisové kurty a vůbec všechen komfort z jejich domova. Mnoho z těchto struktur zde zůstalo, jiné byly zbořeny a jiné jsou použity pro jiné účely. Mnoho ze zdejší bujné vegetace bylo vymýceno, ale Britové zde začali pěstovat nové rostliny – trubače, bugainvilley, plochy trávníků a všude spousta růží. Toto místo je nesporně mnohem speciálnější než většina rozortních ostrovů a má nepatrně výstřední atmosféru, která je ale velmi klidná a uvolňující.
Některé ze starých budov byly předělány na oděvní továrny vlastněné cizinci, které zaměstnávají většinou dělníky ze Srí Lanky. Přicházejí sem na základě smlouvy, pracují dlouhé hodiny a žijí v dřívějších kasárnách. Proč byly tyto továrny založeny zde a ne na Srí Lance nebo Bangladéši? Protože tyto země už vyrábějí více oděvů než povolují US dovozní kvóty, které Maledivy nemají.
Dalším objektem k vidění je památník věnovaný těm, kteří sloužili na zdejší základně jako např. indické regimenty. Tucty vojáků zde zemřelo ve službách své země, ačkoli bylo řečeno „Žádné akce na atolu, kromě útoku na britský tanker British Loyalty (1944).“ Velká děla, jenž byla součástí obrany v II. světové válce, nyní stráží pomník. Přes ulici stojí pošta, několik telefonních budek a pobočka Bank of Maldives. Kino vypadá jako kdyby bylo zavřené a golfové trávníky jsou přerostlé. Blízko je hustě ozeleněná plocha, která byla kdysi rostlinnou školkou. Malá mešita postavená dělníky z Pakistánu pro RAF stále ještě stojí. Je o něco propracovanější než Maldivian mosque, ale ne tak dlouho používaná.
Blízko recepce rezortu si můžete všimnout satelitního talíře, který směřuje přímo nahoru. Gan je jen půl stupně na J od rovníku a geostacionální satelit je umístěn přímo nad hlavami. V okolí je několik radiovysílačů. Sousední ostrovy mají své tea shopy, které jsou velmi levné a servírují pravé maledivské jídlo, ale své peníze zde neušetříte, protože obědy a svačiny jsou zahrnuty do vašeho Equator Village rozpočtu ať jste kdekoli.

vodní lyže vodní lyžeOstrov Feydhoo, Maradhoo a Hithadhoo
Nová silnice mezi ostrovy Gan a Feydhoo je spojena se silnicí postavenou Brity, která propojuje Maradhoo a Hithadhoo, a tak můžete procestovat přes 16 km, přes některé vesnice až na Koattey na SZ konci atolu – je to nejdelší komunikace v zemi. Podél cesty nejsou žádné atrakce, ale místní vesnice stojí absolutně za podívanou. Podobně jako většina maledivských vesnic, i tyto leží v pravoúhlé mřížce širokých, rovných a písečných ulic s bílými domy z korálového kamene.
Uvidíte zde několik motocyklů, taxíků, automobilů a minibusů, ale po většinu dne jsou ulice prázdné. Brzy ráno a zvláště pak večer můžete potkat ostrovany na procházce, na kole, sedící před domy nebo se opírající o jejich nízké přední stěny.
Většina domů má zvlněné železné střechy, které jsou zde tradiční, starší budovy byly postaveny z korálového kamene, proto žádný z nich není stejným kvádrem. U domu je obvykle dvorek nebo otevřené místo se stinným stromem s houpačkami - joli ( tj. síťová houpačka visící z pravoúhlé konstrukce, obvykle je před domem 4-5 sítí) nebo undholi (tj. dřevěná houpačka obvykle zavěšená pod stinným stromem a její houpavý pohyb zajišťuje chladivý větřík jdoucí od moře).
Všimněte si velkých, čtvercových, komínových bloků – uvnitř jsou dřevěné přihrádky, kde se udí zavěšené ryby. Jiným typickým rysem jsou křižovatky s kulatými rohy budov.
Je zde několik mešit – velká, nová, bílá mešita na ostrově Feydhoo, malá, modrá mešita také na tomto ostrově, několik starších mešit na vedlejších písečných ulicích, které trochu připomínají malé kostelíky. Velká telekomunikační stanice byla postavena s japonskou pomocí a je zde také nová vysoká škola – jedna z mála, která leží mimo Male. Jinými zařízeními jsou elektrárna, nemocnice a několik nových telefonních budek.
Mezi vesničkami jsou plantáže kokosových palem, bažinatá jezera a překvapující množství celkové plochy pokrývají dřeviny. Pobřeží je většinou příliš kamenité nebo koupání příliš mělké, ale v útesu je zátoka v Koattey, kde je koupání pěkné.

Ostrov Hulhumeedhoo
Na severovýchodním okraji laguny leží tento ostrov se 2 přilehlými vesničkami – Hulhudoo a Meedhoo, společně nazývané Hulhumeedhoo s 2 300 obyvateli. Místní legenda vypráví, že v roce 872 před n.l. zde ztroskotal jakýsi Arab a převrátil místní lid na islám o 280 let dříve než lid v Male. Místní hřbitov je znám pro své starobylé kamenné hlavy, které jsou popsány archaickými Dhives Akuru znaky. Tento ostrov není propojen s ostrovem Gan silnicí, proto dopravu zajišťují dhoni. Equator Village sem pořádá celodenní výlety.


Zajímavé odkazy

Odkaz na jižní atoly turisticky neobydlené
Odkaz na potápění v atolu Addu
Odkaz na potápění v atolu Felidhoo

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz