Dovolená Maledivy


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Maledivy - navigace  
zájezdy Maledivy Hotely a ubytování Maledivy
Luxusní zájezdy Maledivy Informace Maledivy
Last minute Maledivy Fotogalerie Maledivy
Víza Maledivy Recenze hotelů Maledivy
Mapy a průvodce Maledivy Diskuze Maledivy


Naše tipy zájezdů - Maledivy
Moofushi: letní romantika pro náročné
Země: Maledivy
Strava: All inclusive
Doprava: pravidelná letecká linka
Cena od: 98990,-

Maledivy

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Přírodně zajímavé

Northern Atoly (severní atoly)-->Southerns Atoly (jižní atoly)
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Maledivy - Romantika na pláži (romance on the beach) Většina atolů ležících jižně od Male leží mimo turistickou zónu a není zde žádná regulovaná doprava. Ani když si pronajmete výletní loď, nemůžete sem doplout bez povolení. Jedinými jižními atoly s rezorty jsou Felidhoo, který je zcela na jihu South Male Atoll, a Addu, který zahrnuje ostrov Gan, ležící na dalekém jihu země. Nejatraktivnější cestou k prohlídce jižních atolů je let, který poskytuje skvělou podívanou na malé ostrůvky.
Atoly jsou uvedeny geografickými názvy, místně používanými s jejich jmény a detaily

Kolhumadulu Atoll
 Thaa
Poštovní kód: N
Obydlené ostrovy: 13
Neobydlené ostrovy: 54
Rezorty: 0
Populace: 8 189

Kolhumadulu je velkolepý kulatý atol a je jedním z nejdůležitějších rybářských regionů v zemi. Hlavním ostrovem Thaa je Veymandhoo, ačkoli Thimarafushi, který byl zpustošen v roce 1902 a opětovně v roce 1905, začal vzkvétat a dnes je nejobydlenějším ostrovem atolu. Vilufushi, další velký ostrov je kompletně zastavěn vesnicí.
Na ostrově Guraidhoo se nachází sultánská hrobka. Ostrov navštívil historik a archeolog HCP Bell v roce 1922. Sultán Usman I. vládl Maledivám pouze dva měsíce než sem byl vypovězen. Na ostrově Dhiyamigili jsou ruiny paláce Mohammeda Imaaduddeena II. jenž byl velmi úspěšným sultánem vládnoucím v letech 1704-1721 a založil jednu z nejdéle vládnoucích dynastií Malediv.
Severní ostrov Buruni je centrem tesařů (z nichž mnoho pracuje po různých koutech země), dále pak stavitelů lodí a turistických rezortů. Ženy vyrábějí provazy z vláken získávaných z kokosových skořápek – coir a rákosové rohožky. V okolí mešity se nacházejí hrobky datované do konce 18. století.

Hadhdhunmathee Atoll
Laamu
Poštovní kód: O
Obydlené ostrovy: 12
Neobydlené ostrovy: 75
Rezorty: 0
Populace: 9 101

Tento atol je mnohem známější pod svým úředním jménem Laamu, snad proto, že lze snáze vyslovit, než zeměpisné jméno – Hadunmati, Hadhumnathee, Hadhunmathi atd.
Laamu je jedním z nejdůležitějsích rybářských center v zemi a mrazící lodě kotví v blízkosti dříve hlavního ostrova – Hithadoo, kde se shromažďují čerstvé ryby přímo z dhonis. Na ostrově Kadhoo je letiště, kam přilétají letadla z Male, ale je potřeba zkontrolovat jejich frekvenci. Kadhoo je spojen cestou s velkým ostrovem Fonadhoo až k jeho jižnímu kraji, dnes je hlavním ostrovem atolu. Cesta vede také severně k ostrovu Maandhoo a ještě severněji i k ostrovu Gan – jde tedy o jednu z nejdelších silnic v zemi – 12 km. Maandhoo má chladící továrnu STO s vlastní samosprávou a další továrna na ryby je plánována.
Na Laamu je několik archeologicky významných míst zaznamenávajících předmuslimské civilizace na mnoha jeho ostrovech. Na severovýchodním konci atolu, na Isdho, stojí gigantický, černý dóm, jenž se zvedá nad koruny palem. Kdo stavěl starobylé umělé pahorky tzv. hawitta a z jakého důvodu, není zatím ještě známo. HCP Bell se domnívá, že tyto pahorky jsou pozůstatkem buddhistické éry. Po mnoho let sloužily jako navigační body pro lodě plující mezi atoly, ale to neušetřilo britskou nákladní loď Lagan Bank, která se potopila 13. 1. 1938. Páteční mešita na Isdhoo je asi 300 let stará. Byla pravděpodobně postavena na místě dřívějšího chrámu, protože je obrácena přímo na západ a ne na SZ k Mekce.
HCP Bell nalezl několik dalších umělých pahorků na ostrově Gan, které pokládá také za buddhistické stopy, protože zde objevil kamennou tvář Budhy, jenž podle odhadů pochází ze sochy přes 4 m vysoké. Z těchto struktur nezbylo téměř nic, protože kameny byly znovu použity na stavbu moderních budov. Tyto pahorky se vyskytují i na některých dalších ostrovech Laamu jako je Kadhoo, Maandhoo a Hithadhoo – jeden je přes 5 m vysoký.

North Huvadhoo Atoll
Maledivy - Potápění (diving) Gaaf Alif
Pošštovní kód: P
Obydlené ostrovy: 10
Neobydlené ostrovy: 83
Rezorty: 0
Populace: 7 300

Je to severní polovina velkého Huvadhoo atolu, který je od Laamu oddělen 90 km širokým kanálem Huvadhoo Kandu, který je také nazýván „Kanálem jednoho a půl stupně“, protože právě to je hodnota jeho zeměpisné šířky. Je to bezpečné místo k proplutí mezi atoly tvořící Maledivy. Protože je to tak velký atol, a snad i jako reakce na jižní převrat, byl Huvadhoo pro administrativní účely rozdělen na 2 části. Huvadhoo je jedním z největších korálových atolů na světě.
Hlavní ostrov Viligili je také nejvíce osídlen, má asi 5000 obyvatel. O trochu severněji leží ostrov Kudhoo s novou mrazící továrnou na ryby, které se tu i balí. Atol má také určitý podíl na zemědělství, orná půda se zde rozkládá na 644 akrech. 214 obdělávaných akrů je na ostrově Kodey (200 obyvatel), na kterém se nacházi 4 umělé starobylé pahorky.
Dhevvadhoo je ostrovem ve středu atolu, není dobrým místem pro rybolov nebo zemědělství, ale ostrované jsou mistry ve tkaní látek a ve výrobě coir lan. Na tomto ostrově můžete také vidět hawitto (umělé pahorky) mešity z 16. a 17. století.

South Huvadhoo Atoll
Gaaf Dhaal
Poštovní kód: Q
Obydlené ostrovy: 10
Neobydlené ostrovy: 154
Rezorty: 0
Populace: 10 400

Geograficky je tento atol izolovaný od Male, ale má strategické umístění v Indickém oceánu s mnoha obchodními cestami. Huvadhoo měl tendence osamostnění se již před několika lety. Má své vlastní přímé spojení se Srí Lankou a lidé tu mluví s distingovaným dialektem, což je nepochopitelné pro ostatní Maledivany. Hlavním ostrovem atolu Gaaf Dhaal je Thinadhoo, který byl ohniskem „jižního převratu“ proti centrální vládě Male, během 60. let 20. století. Tak jako tak, houfy lidí uprchly na sousední ostrovy a na thinadhoo se nevrátili ještě další 4 roky.

Ostrov Gadhoo má dnes přes 2000 lidí a stal se hlavním ostrovem atolu. Místní ženy vyrábějí perfektní rohožky, známé jako tundu kunaa, které jsou pletené ze speciálního rákosí rostoucího na ostrově Fiyoari.
Blízko leží ostrov Gan, který je mnohem větší, ale nyní neobydlený, ačkoli lidé z ostrova Gadhdhoo zde sklízejí kokosové ořechy a pohřbívají své mrtvé. Gan má svůj starobylý muslimský hřbitov a mnoho hawitta.
Na jihu atolu, jen 20 km od rovníku je ostrov Vaadhoo s několika hawittas (umělé pahorky) a mešitou, která se datuje do 17. století. Interiér mešity je dokonale propracovaný a vně stojí starobylé, uměle vytvořené pahorky a několi hrobek.
Na ostrově Kaadedhoo je malé letiště (blízko Thinadhoo), které provádí regulované lety do/z Male, a to 5x v týdnu.

Fuamulaku Atoll
Maledivy Gnaviyani
Poštovní kód: R
Obydlené ostrovy: 1
Neobydlené ostrovy: 0
Rezorty: 0
Populace: 10 000

Na jih přes rovník, na jižní polokouli, leží Fuamulaku. Není to skutečný atol, ale spíše osamocený ostrov ležící ve středu Equatorial Channel. Je asi 5 km dlouhý, bujně porostlý a obklopený strmými, drsnými korálovými plážemi. Na ostrově jsou 2 jezera s čerstvou sladkou vodou, je velmi plodný a pravděpodobně ostrovem s nejbujnější vegetací na Maledivách. Pěstuje se tu zelenina a ovoce, jenž neroste jen tak kdekoli – patří sem mangovníky a pomerančovníky. Jamy tu rostou také a patří k hlavní součásti místního jídelníčku.

Fuamulaku je rozdělen na 8 celků. Hlavním bodem je Rasgenfanu, který je největší obcí a hlavním městem zároveň, ale někdy musí lodě přistát na jiném místě. Písečné cesty křižují ostrov a jsou plné motocyklů a malých pick-upů.
Ostrov nemá žádnou lagunu a jezera jsou chráněná bariérou korálového útesu. Korálové pobřeží klesá prudce dolů do hluboké vody, kde jsou nebezpečné proudy a žádné bezpečné kotviště. Lodi mohou zakotvit jen za klidného počasí, což omezuje rybaření. Často jsou k přepravě lidí na břeh využívány velmi malé rybářské lodě. Národní vláda přemýšlí o opatření pevného, stálého mola na některém místě ostrova, ale dodnes se nenašlo vhodné místo.
Ostrované jsou nápadně odlišní od ostatních Maledivanů. Vypadají větší a zdravější než ostatní ostrované a většinou se dožívají vyššího věku.
Přestože je Fuamuladu patrně izolovaný, jde vlastně o určitý druh námořní svobody – Equatorial Channel byl využíván navigátory plujícími mezi středním východem, Indií a JV Asií. Proudy ženoucí se přes kanál se zrychlují na 5 uzlů, jdou východně v červnu a západně v lednu.
Mnoho cestovatelů zde zakotvilo. Ibn Battua navštívil ostrov v roce 1344, zůstal tu po 2 měsíce a oženil se se 2 ženami. Dva francouzští cestovatelé sem zavítali v roce 1529 a obdivovali zdejší mešitu, kterou pak popsali jako velmi starobylou, postavenou z masivních kamenů. HCP Bell zkoumal ostrov v roce 1922, bádal nad hawittas (umělé pahorky), tesanými hrobkami a nad kamennými koupelnami vně mešity.
Není to právě jednoduchý cíl cesty pro moderní, nezávislé cestovatele. Budete potřebovat povolení, mapu od Male až po Addu atol, který je 50 km vzdálený. Mezi Addu a Fuamulaku je regulovaná rychlost motorových člunů, které poberou asi 20 lidí a cesta trvá 1 hod, pokud je příznivé počasí OK.


Zajímavé odkazy

Odkaz na jižní atoly turisticky obydlené

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz