Dovolená Maledivy


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Maledivy - navigace  
zájezdy Maledivy Hotely a ubytování Maledivy
Last minute Maledivy Informace Maledivy
Víza Maledivy Fotogalerie Maledivy
Mapy a průvodce Maledivy Recenze hotelů Maledivy
Diskuze Maledivy  Maledivy

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

-->Hlavní město Male
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

letiště v Male letiště v MaleMale
Poštovní kód: T
Obydlené ostrovy: 2
Neobydlené ostrovy: 1
Resorty: 0
Populace: 65 000 obyvatelV hlavním městě Malediv Male, které se nachází v North Male Atollu, žije jedna čtvrtina z celkového počtu obyvatel Malediv. Rozkládá se na ploše asi 2 km2. Pro účely orientace v ulicích a poštovních adresách, je hlavní město rozděleno na 4 oblasti od západu k východu: Maafannu – který zahrnuje většinu západního konce ostrova, Machangolhi – který běží od severu k jihu přes střed ostrova, Galolhu – což je přeplněné rezidentní bludiště jiho-centrální části Male a Henveiru – zahrnující východní a severovýchodní části ostrova. Většinou jsou používána čísla ulic a mnoho budov je známo jen pod jménem.

Malé bylo vybudováno na troskách mořské pevnosti, jejíž zdi se ještě místy zachovaly. Je to rušné, malé město ležící pouze 1 km od mezinárodního letiště. Vyznačuje se zejména bílými většinou jednopatrovými budovami a rovnými ulicemi s několika hlavními třídami s výstavnějšími domy s dostatkem zeleně v parcích a zahradách. Na rozdíl od ostatních měst souostroví je v Malé možno vidět výškové budovy a dlážděné ulice. Celkově Malé působí čistě a úpravně. Sídla zámožnějších vrstev obyvatelstva jsou postaveny uprostřed zahrad obehnaných bíle natřenými zdmi. Stavebním materiálem byl nejčastěji korál a střešní krytinou vlnitý plech nebo tašky z pálené hlíny. Chýše a domky místních rybářů a řemeslníků na jižním a jihozápadním okraji města jsou prostší a jako stavební materiál zde posloužilo palmové dřevo a listy. Také zde panuje příslovečná čistota.
Hlavní dominantou města je prezidentský palác nacházející se v samém centru a několik desítek mešit a minaretů. Palác bývalého sultána dnes slouží jako státní muzeum. Budovy madžlisu, státních a městských úřadů jsou celkem skromné. Z dalších významných budov byly v Malé vedle škol vystavěny také veřejná knihovna, kino a tři sportovní areály.
Malé nabízí vynikající možnosti nákupu spojené s exotickou atmosférou, kde tradice a moderní životní styl žijí v harmonii. Hlavním dopravním prostředkem města je jízdní kolo, se kterým se setkáte po celé ploše ostrova. V maledivské metropoli jezdí také většina automobilů, které se na souostroví vůbec vyskytují. Počet obyvatelstva v metropoli se neustále zvyšuje.

Maledivy - Taxi Male bylo sídlem maledivských vládnoucích dynastií již od 12. století, ačkoliv žádná z nich po sobě nezanechala žádné staré paláce. Kolem historického náměstí stojí několik obchodnických domů pocházejících ze 17. století, jinak Male nezískalo žádné historické ozdoby města a má jen velmi limitovaný rozsah ekonomických a kulturních aktivit.
Návštěvníci, kteří zavítali do Male v roce 1920, odhadovali tehdejší populaci pouze na 5000 lidí. Populační růst byl odstartován spolu s modernizací země v roce 1930. V následujících letech zde byly postaveny první banky, nemocnice, vysoké školy a kanceláře vládního aparátu. Teprve od roku 1970 sem začalo proudit bohatství z turistického ruchu a formální ekonomika začala expandovat. Od této doby se mluví o skutečné kapitalizaci země a pokračující rozmach se pomalu začal jevit jako problém.

Maledivy - Pláž (the beach) Doprava v Male vzrostla na nežádoucí úroveň a odhaduje se, že na každých 16 m cesty hlavního města připadá jeden automobil. První světelné semafory byly v Male instalovány v roce 2000. Je zřejmé, že na ulicích ubývá cyklistů a hlavním dopravním prostředkem se stává automobil a motocykl, a to navzdory jejich vysokým dovozním cenám. Stále více lidí si je může dovolit. Je fakt, že problémy s parkováním činí automobily nepraktickým dopravním prostředkem. Většina automobilů v ulicích jsou stále ještě taxíky.
Lodi z letiště nebo jiných rezortů připlouvají do přeplněného vnitřního přístavu podél Marine Drive. Tato ulice se nyní nazývá Boduthakurufaanu Magu, ale je stále známá pod svým starým názvem (magu je široká ulice, tradičně s písečným povrchem, dnes běžně dlážděná; goalhi je úzká cesta a higum je delší a širší goalhi).
Zajímavým architektonickým rysem budov jsou jejich zakulacené rohy. Je tak zjednodušeno řízení cyklistům v těsných rohových křižovatkách a je tím zároveň změkčen vzhled mnohých budov, které by jinak připomínaly nedistingované krabice. Mnoho nových, vícepatrových budov má také kulaté rohy, tuto architekturu nazýváme jako Male moderna.

Prezidentský palác Prezidentský palácHlavní náměstí v Malé se nazývá Jumhoora Maidan, je lemováno mnoha vládními a administrativními budovami. Na jihu náměstí stojí velké Islámské centrum a Velká páteční mešita se svým zlatým dómem a vysokými minarety. Komplex byl otevřen pro veřejnost v roce 1984. Výstavby se zúčastnili státy jako Pákistán, Brunei, Malajsie atd. Střecha Velké páteční mešity dominuje město. Prohlédnout si ji můžete mimo čas, kdy se sem chodí muslimové modlit – to je mezi devátou hodinou ranní a pátou hodinnou odpoledne. Muži musí mít dlouhé kalhoty a ženy dlouhou sukni nebo oblek, zakrývající celé jejich tělo. Do hlavní modlitební síně se vejde až 5000 věřících. Hala je překrásně zdobena dřevěnými řezbami, koberci a překrásnými lustry. Součástí komplexu je konferenční hala, učebny, kanceláře a knihovna.
Jednou z nejdůležitějších památek města je mešita Hukuru Minskiy, postavená v 17. století, v roce 1675. Je nejstarší mešitou v zemi a sloužila obyvatelům Male do doby, než její funkce byla v roce 1984 přenesena na Islámské centrum s mešitou Grand Friday. Název Hukuru Minskiy znamená v překladu „páteční mešita“. Mešitu Hukuru Minskiy nechal postavit sultán Ibrahim Iskandhar roku 1656. Je jedním z nejcennějších skvostů architektury na světě. Pokud si budete mešitu chtít prohlédnout i zevnitř a nejen zvenku, bude potřebovat zvláštní povolení ke vstupu od ministerstva. V komplexu mešity se nachází hřbitov se zdobenými hrobkami a malé rodinné mausoleum.
Naproti mešitě stojí impozantní, modro-bílý palác Mulee-aage, který nechal vystavět v roce 1906 sultán Mohamed Shamsuddeen III. Palác nahradil dosavadní sídlo panovníků pocházející ze 17. století. Budova paláce je charakteristická dokonalými řemeslnými prvky, vyskytujícími se na jeho železných vratech i na střechách. K paláci náleží perfektně udržovaná zahrada, která byla sultánem založena a udržována pro jeho syna. Ten se však daru nikdy nedočkal, protože byl jeho otec sesazen. Palácová zahrada se významně zapsala do dějin souostroví díky v ní vypěstované zelenině, která pomohla zmírnit následky hladovění místních obyvatel během 2. světové války. V roce 1953 se palác stal prezidentskou rezidencí, prezident se sem oficiální nastěhoval až v roce 1994. Ve východní části paláce se nachází hrobka Abu Al Barakaath, který jako první představil na Maledivách islám.

V budově bývalého Sultánského paláce, který byl postaven v koloniálním stylu je umístěno Národní muzeum. Jde o třípodlažní budovu, jejíž vnější vzhled ani zdaleka nenapoví jaké bohatství se skrývá uvnitř. Mezi expozicemi najdete mimo zajímavé předměty, jako jsou například trůn bývalého sultána, první tiskovina ostrova, puška Mohameda Thakurufaana, s níž bojoval v 16. století proti Portugalcům, obřadní róby a mnoho dalších rarit ze života maledivského národa. Návštěva je také jedinečnou příležitostí poznat historii ostrovního státu i životní styl jeho obyvatelstva. Za zmínku stojí park kolem sultánského paláce, který je malý ale, procházka v něm může být velmi příjemná.
Neměli byste vynechat návštěvu nejstarší budovy města, ve které je umístěna v současnosti malá galerie umění. Budova pochází z roku kolem 1870.
Na okraji města je ukryta hrobka maledivského hrdiny, Mohammeda Thakurufaanu, který žil v letech 1573 až 1585. Osvobodil zemi od nadvlády Portugalců.

V Male je více než 20 mešit, některé jsou jen jednoduché korálové stavby s železnou střechou a jiné jsou poměrně stylové s elegantními minarety. Vně bývá většinou některý z druhů venkovních koupelen, protože Muslimové se před modlením musí nejprve umýt. Návštěvníci obvykle dovnitř nesmějí, ale není to ani potřeba, protože dveře do mešity jsou většinou dokořán a vy se můžete bez problémů podívat dovnitř, i když jsou interiéry většinou bez nábytku a ostatních dekorací.
Většina zdejších děl pochází z 10 starých opevnění postavených kolem ostrova v roce 1632 k odrážení portugalských útoků. Opevnění byla zdemolována v roce 1960 a děla byla zasypána, ale tyto byla nedávno odkryta a vyčištěna. Dnes jsou zde vystavené a hrdě stráží pobřeží.
New Harbour, na JZ rohu ostrova je využíván výletními loděmi a dhonis kyvadlovou dopravou na blízký Viligili ostrov. Na východním konci ostrova byl v rámci pozemkových úprav opatřen prostor pro rekreaci. Není zde sice mnoho travnatých ploch, ale jsou tu vysazeny stromy a hlavně večer je to atraktivní místo k procházkám, společenskému životu, děti zde pouští draka, dospělí naopak hrají kriket nebo tradiční maledivskou hru bashi.

 Nákupní střediska
Ulice Chandanee Magu vede z náměstí na západní stranu a má několik obchodů a turisticky orientovaných podniků stejně jako Fareedhee magu, Orchid Magu a několik blízkých vedlejších uliček. Tento prostor je také nazýván Singapore Bazaar, protože je zde v prodeji mnoho levného dováženého zboží. Jinou významnou ulicí je Majeedi Magu, která přetíná ostrov od východu na západ. Je zde mnoho obchodů pro místní obyvatele, kteří sem přicházejí až ve večerních hodinách.
V severní části města se nachází obchodní centrum města - proslulý Rybí trh, kde je natěsnána řada obchodů s rozličným sortimentem. Také zde mají své kanceláře mnohé firmy. Na samotném tržišti si můžete koupit desítky druhů ryb, přičemž se pohybujete vždy v perfektní čistotě, protože trh se každý den čistí a dezinfikuje. O pouhý jeden blok dále můžete navštívit místní městský bazar, kde vládne přátelská atmosféra. Zelené výplně oken a dveří halí celý objekt do zeleného světla. Stánky jsou obloženy zbožím pocházejícím především z korálových útesů a mořského dna, ale i zeleninou, ovocem, místním cukrovím a dalším sortimentem, který je jakkoliv zajímavý pro turisty. V jiné budově se prodávají uzené a smažené ryby, které jsou tradiční složkou místního jídelníčku.

V Malé se nenacházejí žádné přírodní pláže. Nahrazují je mořské přehrady obklopující město téměř po celém obvodu. Novější uměle vytvořená plážová oblast na jihozápadě ostrova je místem odpočinku. Malé si stále uchovává svěží, zelený ráz. Ulice v obytných čtvrtích jsou chráněny stíny stromů, které zde vytváří dokonalou zelenou klenbu, tím jak se jejich koruny rozkládají po obou stranách ulice.

Ostrov Viligili
Blízké ostrovy již byly využity jako letiště a pro jiné účely a ostrov Viligili se začal rozvíjet pro osídlování. Existuje také ambiciózní projekt k vytvoření kompletně nového ostrova ležícího severně od letiště, pro potřeby bydlení a komerční účely.
Hustota obyvatelstva a neustálý růst je tu velkým problémem. Malebné, staré budovy byly zbořeny, aby se uvolnilo místo pro nové, modernější. Kvalita povrchové čerstvé vody se stále zhoršuje a ubývá. Je zde stále několik krásných uličních alejí s převislými, stinnými stromy, ale jejich ochranné pásmo je ohrožováno novou výstavbou a stále větší úbytek vody povede k tomu, že už je nebude z čeho zavlažovat. První pětipatrová budova vyrostla v roce 1987 a maximální přípustná výška se postupně zvedla z 5 na 8, poté na 12 a nyní dokonce 15 pater. Vysoké stavby se tyčí na malých blocích země a systém zástavby a rozdělení pozemků na stále menší plochy činí urbanistické plánování velmi složitým.
Tento ostrov byl kdysi hustě zalesněn a měl neblahou pověst, protože mezi místním, malým počtem obyvatel žilo několik krásných jinni – čarodějek.
První letecká dráha zde byla postavena v roce 1960 a v roce 1968 byla značně zvětšena, když byl připojen druhý malý ostrov a vzniklo tak mezinárodní letiště - Males international Airport. Jde o pozoruhodné dílo pozemkových úprav. Na ostrově je slušná letištní budova, dílny a administrativní budovy, 3 000 m dlouhá runway a nový hotel. Hydroplány kotví v laguně na východní straně ostrova.

Ostrov Hulhu-Male
Mezi letištěm a ostrovem Farukolhufushi byly zastavěny asi 3 km útesu a vytvořil se tak nový ostrov, aby se tak ulehčilo tlaku vznikajícímu růstem v Male. Písek a korály byly vybagrovány z laguny a přemístěny k útesu tak, aby se zvýšil o metr nad mořskou hladinu. Byly zde vysazeny palmy, instalováno uliční osvětlení a naplánováno postavení několika deseti-poschoďových bloků apartmánů. Tak byl tedy vytvořen asi 3 km dlouhý, suchý pruh země, který je možné eventuálně nastavit až k ostrovu Farukolhufushi, který býval sídlem Club Med resortu (Club Med je přesunut severněji na ostrov Kanifinolhu). Z letiště můžete vidět, že byla vytvořena již poměrně velká plocha, která má podél pobřeží zabezpečit kotviště pro jachty, ale celý projekt zůstává ještě nedořešený.

Funadhoo
Ropné věže jsou umístěny právě u tohoto ostrova.

Thilafushi
Thilafushi je jeden z nejrychleji se rozvíjejících se ostrovů Malediv. Ostrovu se přezdívá také „skládkový ostrov“, vyváží se sem totiž veškerý odpad z ostatních ostrovů a je tu několik průmyslových továren.

Dhoonidhoo
Do roku 1964 byla na ostrově rezidence britské vlády. Dům je v současnosti používán jako místo, kde jsou zadržené osoby, které by mohli rozvrátit maledivskou společnost, i když oficiálně na Maledivách političtí vězni nejsou.

Aarah
Tento ostrov je územím, kde tráví svoji dovolenou prezident země.

Kudabados
Tento ostrov byl uchráněn před civilizací a byl vyhlášen přírodní rezervací Kuda Bandos Reserve. Pořádají se sem pouze jednodenní výlety pro turisty, místní obyvatelé sem přijíždějí na víkendy. Ke vstupu na území ostrova nepotřebujete povolení.

Zajímavé odkazy

Odkaz na pobytově zajímavé lokality
Odkaz na potápění v okolí Male

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz