Dovolená Malajsie


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Malajsie - navigace  
zájezdy Malajsie Hotely a ubytování Malajsie
Last minute Malajsie Informace Malajsie
Víza Malajsie Fotogalerie Malajsie
Mapy a průvodce Malajsie Recenze hotelů Malajsie
Diskuze Malajsie Okružní plavby MalajsieMalajsie

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Zeměpisné informace

Obecné geografické informace-->PodnebíPřírodní podmínky
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Malajský poloostrov se nachází přibližně mezi 2° a 6° severní šířky, v oblasti tzv. perhumidního klimatu. podnebí je typicky tropické – horké a vlhké v průběhu celého roku.
Jedná se o horké rovníkové klima. Na území Malajsie se teploty po většinu roku pohybují v rozmezí 24 - 34° C, Vysoké teploty se udržují po celý rok, ale na horách je mnohem chladněji než v nížinách.
Vydatné srážky jsou rovnoměrně rozloženy během celého roku. Málokdy však prší celý den. V hlavním městě Kuala Lumpur prší v průměru asi 200 dní v roce. Jihozápadní monzun (říjen-duben) i severovýchodní monzun (říjen-březen) přinášejí hojné srážky (1500-3000 mm). V horách Sabahu spadne až 4000 mm. Většinou se však deště nedají přisoudit určitému ročnímu období, jedinou oblastí, kam přicházejí v podstatě pravidelné monzunové deště, je východní pobřeží Malajského poloostrova.

Roční úhrny srážek zde přesahují 2000 mm a vlhkost vzduchu se pohybuje okolo 90%.
Průměrná teplota vzduchu činí ve většině oblastí po celý rok přes 30 stupňů, nejvyšší – 32 stupňů je v únoru, březnu a dubnu. Teplota vody v moři se pohybuje od 27 do 29 stupňů Celsia, přičemž nejvyšších hodnot dosahuje obyčejně v dubnu, květnu a červnu.
Ani v období dešťů není potřeba se vyhýbat zájezdům do této ostrovní země, neboť prší převážně jen v podvečer nebo ve večerních hodinách. Déšť je teplý a přináší příjemné osvěžení vzduchu.

Do Malajsie se tak dá příjemně cestovat po celý rok. Rozdíl mezi počasím v období hlavní dešťové sezóny mezi říjnem a dubnem a zbytkem roku totiž není příliš výrazný ve většině Malajsie. Výjimku představuje pouze již zmiňované východní pobřeží Malajského poloostrova, kde od listopadu do poloviny února můžeme hovořit o monzunovém období dešťů. Západní pobřeží má však v tomto období jiné počasí. Státy Sarawak a Sabah mají poměrně vysoké srážky po celý rok, ale nejvíce zde prší od října do března.

Klima podle oblastí
VÝCHOD (východní pobřeží poloostrova s letovisky Kuantan/Cherating, ostrůvky Redang, Tioman apod., celá část na Borneu) - nejčastěji prší od listopadu do února. Nejvydatnější deště (až 700 mm za měsíc) jsou na západě Bornea. V průběhu zbývající části roku bývají téměř denně krátké přeháňky. Teploty ve dne 29-33°C, v noci okolo 22°C.
ZÁPAD (západní pobřeží poloostrova s ostrovy Penang a Langkawi) má dešťová období ve 2 vlnách, vrcholících na přelomu dubna a května, a potom září a října. Teploty ve dne 31-33°C, v noci okolo 23°C.
CENTRÁLNÍ ČÁST - Kuala Lumpur: Počasí je celoročně stabilní s denními teplotami okolo 33°C a téměř každodenními přeháňkami. Ve vyšších oblastech (Cameron Highlands apod.) ve výškách okolo 1.500 m n.m. je mnohem příjemnější klima s teplotami cca 21-23°C ve dne a 15°C v noci. Největší srážky tu bývají v dubnu a květnu, a dále od září do listopadu. Rezervace Taman Negara je od listopadu do poloviny ledna uzavřena!© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz