Dovolená Malajsie


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Malajsie - navigace  
zájezdy Malajsie Hotely a ubytování Malajsie
Last minute Malajsie Informace Malajsie
Víza Malajsie Fotogalerie Malajsie
Mapy a průvodce Malajsie Recenze hotelů Malajsie
Diskuze Malajsie Okružní plavby MalajsieMalajsie

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Zeměpisné informace

-->Obecné geografické informacePodnebíPřírodní podmínky
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Malajsie V samém centru jihovýchodní Asie, mezi 100° a 120° východní délky a mezi 7° severní šířky a (téměř) rovníkem se rozkládá Malajsie na území o velikosti 329 760 km čtverečních. Malajskou federaci tvoří dvě hlavní části – Malajský poloostrov, který je součástí asijské pevniny a sídlí na něm 80% obyvatelstva, a Sabah a Sabarawak na severním Borneu. O tento ostrov se Malajsie dělí s Indonésií.
Rozloha Malajsie je celkem 329.735 km čtverečních, poloostrovní část tvoří 131.573 km čtverečních a ostrovní část 198.160 km čtverečních.

Kontinentální část na Malajském poloostrově přímo sousedí pouze na severu s Thajskem. Na jihu jej od ostrovního Singapuru odděluje úzký průliv, na západě pak od indonéské Sumatry Malacký průliv.Je pokryta především džunglí a je velmi hornatá. Poloostrov prostupuje několik horských pásem, která se k jihu snižují. Hlavní pásmo Korbu se táhne od thajských hranic až k Melace na pobřeží. O něco vyšší je ale východněji položený samostatný masiv Tahan (2190 m). Na jihu převládají nížiny, největší v povodí řeky Pahang. Západní část pobřeží poloostrova tvoří především protáhlá rovina, zatímco východní část je více hornatá a proslulá písečnými plážemi. Na západním pobřeží leží řada populárních ostrovů v čele s největšími Penangem a Langkawi, na východě pak celá řada malých ostrůvků (Redang, Perhentian, Kapas, Tioman) obklopená nádherným mořem.

Více než 50 % Malajsie tvoří Malajské Borneo, které zabírá severní část ostrova. Nacházejí se zde dva malajské státy Sarawak a Sabah, mezi kterými se nachází malý, ale nezávislý stát Brunej. Povrch Bornea, zvláště jeho severní část, je výrazně hornatější.
Stát Sarawak se rozkládá podél Jihočínského moře, tvoří jej pobřežní bažinaté nížiny a výběžky několika pohoří z indonéské části ostrova, přesahujících 2000 metrů. Severnější Sabah omývaný na severovýchodě a východě Suluským a Celebeským mořem je převážně hornatý. Nejvyšším vrcholem je Kinabalu (4101m), který se tyčí právě v Sabahu. V Sabahu a Sarawaku jsou také nejdelší řeky. Povrch obou států je rovněž porostlý hustou džunglí.

Malajsie je federací 13 států a 3 federálních území. Jedenáct států (Johor, Kedah, Kelantan, Melaka, Negeri Sembilan, Pahang, Penang, Perak, Perlis, Selangor, Terengganu) a federální území hlavního města Kuala Lumpur leží na poloostrovní části Malajsie. Dva státy (Sabah a Sarawak) a federální území Labuan se nacházejí na ostrovní části Malajsie – na Borneu. Dalším územím pod federální správou je budoucí nové administrativně-správní hlavní město Malajsie Putrajaya.
V čele čtyř států (Melaka, Penang, Sabah a Sarawak) jsou guvernéři jmenovaní králem na dobu čtyř let, v čele ostatních států stojí sultáni.


Stručná charakteristika jednotlivých států a oblastí
Johor
Johor je třetím největším malajským státem na pevnině. Nachází se na jižním výběžku Malajského poloostrova a jeho rozloha je 19.984 km čtverečních. Se Singapurem, který leží nedaleko, je spojen silnicí i železnicí. Jedná se o jeden z nejvyspělejších malajských států. Žije zde přes 2 milióny obyvatel. Hlavním městem je Johor Bahru. Ve vnitrozemí se nachází známý přírodní park Endau - Rompin Park. K Johoru patří i nádherné ostrovy v Jihočínském moři.

Kedah
Kedah leží v severozápadní části Malajského poloostrova na hranicích s Thajskem a zabírá 9.425 km čtverečních, takže patří mezi malé státy. Žije zde okolo miliónu obyvatel, především Malajců. Povrch pokrývají nepříliš vysoké kopce, džungle a pole. Kedah bývá nazýván malajskou „mísou rýže“, protože, kam vaše oko dohlédne, všude uvidí rýžové plantáže. U pobřeží leží proslavené souostroví Langkawi.

Kelantan
Kelantan je státem na severovýchodě Malajsie, kde hraničí s Thajskem. Jeho rozloha je 14.931 km čtverečních. Část jeho území je velmi hornatá. Hlavním městem je Kota Bharu.
Poblíž hlavního města se nacházejí nádherné pláže.

Melaka (Malacca)
Tento stát leží na západním pobřeží Malajského poloostrova a je ztělesněním malajské minulosti. Hlavní město je nejdůležitější historickou lokalitou Malajsie s neopakovatelnou koloniální atmosférou. Jeho rozloha je 1.630 km čtverečních a žije tu necelých 500.000 obyvatel.

Negeri Sembilan
Tento stát o rozloze 6.645 km čtverečních se nachází v jihozápadní části Malajského poloostrova. Jeho pobřeží měří 48 kilometrů. Jeho název znamená v překladu „Devět států“, protože se jedná o federaci. Hlavním městem je Seremban.

Pahang
Pahang je největším malajským státem na území Maljského poloostrova. Rozkládá se na východním pobřeží a zasahuje daleko do vnitrozemí. Jeho rozloha je 35.964 km čtverečních a žije tu okolo 1 miliónu obyvatel. Díky jeho rozloze se tu nachází velké množství různých přírodních prostředí – od vysokých hor ve vnitrozemí po nádherné písečné pláže na břehu Jihočínského moře. Dvě třetiny státu pokrývá deštný prales. Ne náhodou se právě zde nachází nejznámější přírodní park malajské pevniny – Taman Negara. Pahang se jednoznačne může pochlubit divokou nedotčenou přírodou.

Penang
Stejnojmenný stát zahrnuje malou část pobřeží s městem Butterworth, a především ostrov nazývaný "Perlou orientu". S pobřežím jej spojuje třináctikilometrový most, který je nejdelším mostem v Asii. Ostrov Penang skýtá nejen populární široké pláže (především na severu slavná Batu Ferringhi), ale i řadu památek. Jeho rozloha je 1.021 km čtverečních a žije tu 1.002.419 miliónu obyvatel. Hlavním městem je George Town.

Perak
Rozlohou druhý největší malajský stát zabírá 21.000 km čtverečních a žije tu 2.065.000 obyvatel. Leží podél malajského západního pobřeží a zasahuje hluboko do vnitrozemí. Na severu sousedí s Thajskem. Východní hranice tvoří vysoké pohoří, které je součástí hlavního horského pásma táhnoucího se Malajsií. Státem protéká řeka Perak, kolem které se soustřeďuje zemědělská činnost. Stát proslul především bohatými nalezišti cínu, které bývají pokládány za největší na světě.

Perlis
Nejmenší malajský stát leží na severozápadě Malajského poloostrova na pobřeží Malacké úžiny. Na severu sousedí s Thajskem, na jihu a východě s malajským státem Kedah. Rozkládá se na 759 km čtverečních a žije tu 175.000 obyvatel. Ač malý rozměry, přesto není rozhodně zanedbatelný. Krásná příroda a zajímavé pohledy na rýžová políčka a vesnice, to je Perlis. Hlavním městem je Kangar.

Sabah
Tento malajsijský stát leží na Borneu, v jeho severovýchodní části. Rozkládá se na 72.858 km čtverečních a žije tu 1.036.500 obyvatel. Pro tento stát je typická nádherná divoká příroda. Povrch je hornatý. Horám vévodí nejvyšší vrchol Malajsie - Mt. Kinabalu (4.101 m), který je součástí stejnojmenného národního parku. V Sabahu se nachází jeden z největších světových deštných pralesů s obrovským množstvím zvířecích a rostlinných druhů. Nachází se zde řada národních parků, ať již ve vnitrozemí nebo na přilehlých ostrovech, které jsou rájem pro milovníky podmořského života. Hlavním městem je Kota Kinabalu.

Sarawak
Sarawak je největším malajským státem. Rozkládá se na Malajském Borneu a rozloha jeho území činí 124.450 km čtverečních. Sarawak proslul nádhernou přírodou, ne náhodou se zde nacházejí proslulé národní parky. Najdete tu vysoké hory, jeskyně, velké množství řek, džungli s unikátní flórou a faunou. Pěstuje se zde kakao, pepř a další exotické plodiny. Hlavním městem je Kuching. V Sarawaku žije 1,5 miliónu obyvatel.

Selangor
Neznámější a nejlidnatější stát Malajsie zabírá přes 8.000 km čtverečních a rozkládá se kolem velké oblasti, kterou tvoří hlavní město Kuala Lumpur. Selangor leží na západním pobřeží Malajského poloostrova. Bývá nazýván „srdcem moderní Malajsie“. Jeho výhodná poloha na pobřeží Melacké úžiny a také přírodní bohatství z něj učinily nejbohatší malajský stát. Žije zde 3,75 miliónu obyvatel. Soustřeďují se především do oblasti kolem Kuala Lumpur, které je samostatným federálním teritoriem. Hlavním městem Selangoru je Shah Alam. Klang Valley na území Selangoru je nejznámějším nalezištěm cínu, které mělo velký vliv na vývoj celé Malajsie. Kromě průmyslových oblastí tu najdete divokou přírodu, hory, rybářské vesnice a řadu nejznámějších turistických lokalit včetně jeskyní Batu Caves.

Terengganu
Tento malajský stát zabírá 12.805 km čtverečních a žije tu 586.267 obyvatel. Rozkládá se na východním pobřeží Malajského poloostrova na pobřeží Jihočínského moře. Nesmírně zajímavé je jeho proslulé pobřeží, táhnoucí se v délce 225 km. Patří k němu i řada nádherných ostrovů a ostrůvků. Hlavním městem je Kuala Terengganu.

Labuan
Federální území Labuan bylo dříve součástí státu Sabah. Labuan je ostrov poblíž Bornea.


Města Malajsie
Hlavním městem Malajsie je Kuala Lumpur, ve kterém žije 1,4 mil. obyvatel. Administrativním hlavním městem je od roku 2001 Putrajaya.
Největší města na Malajském poloostrově jsou: Ipoh (325.000 obyvatel), Georgetown (260.000 obyvatel), Johor Bahru (260.000 obyvatel), Petaling Jaya (220.000 obyvatel), Klang (220.000 obyvatel), Kuala Terengganu (190.000 obyvatel), Kota Bharu (180.000 obyvatel), Taiping (170.000 obyvatel), Seremban (150.000 obyvatel) a Kuantan (140.000 obyvatel).

Největší města na ostrovní části jsou Kuching (90.000) a Kota Kinabalu (70.000).© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz