Dovolená Malajsie


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Malajsie - navigace  
zájezdy Malajsie Hotely a ubytování Malajsie
Last minute Malajsie Informace Malajsie
Víza Malajsie Fotogalerie Malajsie
Mapy a průvodce Malajsie Recenze hotelů Malajsie
Diskuze Malajsie Okružní plavby MalajsieMalajsie

 --> Chcete do země jet? --> Co je potřeba zajistit a vědět před cestou?

Víza-->Očkování, nemociCelní předpisyCo si mám koupit na cestu?Návštěvu kterých zemí můžu s tím zkombinovat?
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Kdy a pro které destinace je potřeba
Pro cesty do Malajsie není požadováno žádné povinné očkování. Pokud však přijíždíte z oblasti výskytu žluté zimnice, bude po vás očkování vyžadováno.
Pro oblast Malajsie existují pouze očkování doporučená. Jedná se zejména o žloutenku typu A a B, tyfus a japonskou encefalitidu. Řada uvedených očkování se doporučuje většině cestovatelů, vždy je však třeba přizpůsobit je především místu a charakteru cesty.
Pozornost věnujte zejména ochraně před komářím bodnutím, které kromě malárie může způsobit i onemocnění s názvem horečka dengue. Ministerstvo zahraničních věcí v lednu 2005 upozornilo na nárůst případů této choroby.

Virová hepatitida typ A - očkování doporučeno
Očkování proti hepatitidě typu A se doporučuje pro cesty do celé řady zemí, tato „nemoc špinavých rukou“ se vyskytuje i u nás.

Virová hepatitida typ B - očkování se doporučuje v závislosti na délce, charakteru pobytu a chování cestovatelů
Jedná se o velmi závažné onemocnění, často s chronickými následky. Hepatitida B se může přenést při ošetření nesterilními nástroji, sexuální cestou atd. Kombinovaná vakcína proti hepatitidě A a B poskytuje dlouhodobou ochranu - u hepatitidy A nejméně 10 let a hepatitidy B celý život.

Břišní tyfus - očkování doporučeno
Břišní tyfus je horečnaté onemocnění s bolestmi hlavy, slabostí, nechutenstvím a únavou.
Toto nakažlivé střevní onemocnění vyvolává bakterie Salmonella typhi. Zdrojem nákazy je nemocný člověk nebo bacilonosič. K přenosu dochází buď přímým stykem nebo nepřímo kontaminovanými potravinami a vodou.

Japonská B encefalitida - očkování doporučeno pro delší pobyty ve venkovských oblastech a v období výskytu.
Toto virové onemocnění přenášejí moskyti v některých oblastech malajského venkova. Očkování se doporučuje cestovatelům, kteří budou trávit na venkově delší dobu, cca více než 1 měsíc.

Tetanus - očkování nebo přeočkování doporučeno
Očkování je doporučeno všem, nezávisle na cílové zemi. I při pobytu v ČR, je potřeba po 10ti letech přeočkovat.

Přenosná dětská obrna - očkování doporučeno u osob nad 30 let věku

Záškrt - doporučuje se uvážit očkování

Vzteklina - očkování doporučeno s přihlédnutím k místnímu riziku

Malárie
Při plánované návštěvě zalesněných oblastí, nebo východního pobřeží se doporučuje užívat antimalarika. Limitované riziko nákazy platí ve venkovských oblastech pod 1700 m n.m. na Penin sular Malaysia a Sarawak. Městské a pobřežní oblasti jsou bez rizika, kromě Sabahu. V případě, že se budete pohybovat v rizikových oblastech, nechte si lékařem stanovit přesné schéma užívání antimalarik.

Vzhledem k pravidelným výskytům epidemií se složitou identifikací virového kmene je doporučováno vyvarovat se návštěvy odlehlých oblastí mimo oficiální turistická centra ostrovní i poloostrovní části Malajsie.


Kde očkování získám
O očkování se můžete poradit se svým lékařem, nebo se obrátit přímo na očkovací centra.
Pokud budete uvažovat o některém z doporučených očkování, obraťte se na specializovaná pracoviště v dostatečném předstihu – doporučuje se 8 týdnů až měsíc před odjezdem. Některá očkování totiž zajišťují imunitu až po určité době.
Pokud cestujete s cestovní kanceláří, požádejte o podrobné informace, zjistěte si informace o možnostech stravování, ubytování, dostupnosti zdravotně nezávadné vody, zdravotní péče i o případném očkování. V případě individuální cesty se poraďte přímo v očkovacím centru nebo zdravotním ústavu.

Očkování do zahraničí se nehradí ze zdravotního pojištění.


Které nemoci a kde
Překvapivě největším nebezpečím je slunce. Úpaly, úžehy, spáleniny – to jsou nejčastější zdravotní problémy turistů, kteří sem přijíždějí. Rozhodně toto nebezpečí nepodceňujte! Kvalitní opalovací přípravky zakupujte nejlépe v lékárně, kde vám pomohou vybrat nejúčinnější typ pro vaši pokožku. Prodávají se i speciální opalovací přípravky, které vydrží na pokožce i při koupání velmi dlouhou dobu a zajistí vám tak ochranu i při koupání. Nezapomeňte, že slunce opaluje i pod vodou! Vyhnete se tak nepříjemným spáleninám třeba při šnorchlování. Investice do kvalitního, i když dražšího přípravku se rozhodně vyplatí! Rovněž mléko po opalování a Panthenol pěna na ošetření spálenin by neměly ve vašem zavazadle chybět, stejně jako pokrývka hlavy, sluneční brýle a světlé triko pro případné nošení při koupání nebo na pláži. Rovněž alergie na sluneční záření ve spojení s působením slané vody na vaši pokožku může vyvolat nepříjemné komplikace v podobě vyrážky, ale i nevolnosti atd. Většinou pomohou antihistaminika a zvýšená hygiena.

Potkat vás mohou i tzv. „cestovatelské průjmy“ , které jsou poměrně běžné v podstatě při cestě kamkoliv do země s jinou skladbou potravin. Průjem je častým a nepříjemným onemocněním. Zvláště ve spojení s horečkami a vysokou venkovní teplotou je třeba dbát, aby nedošlo k dehydrataci. Vybavte se také kvalitními protiprůjmovými přípravky. V poslední době se příliš nedoporučuje Endiaron, ale spíše Smecta, Hylak a jim podobné preparáty. Mějte k dispozici rehydratační nápoje, které existují i v instantní formě.
Dodržujte hygienická opatření, pijte balenou vodu a nejezte nic tam, kde nejste přesvědčeni o dostatečné hygieně nebo čerstvosti produktů. Vážnější problémy by vám mohla způsobit také otrava zkaženými mořskými živočichy. Projevit se u vás může také alergie po požití některých jídel připravených především z u nás neobvyklých mořských živočichů nebo ovoce atd. Antihistaminika by proto neměla ve vaší lékárničce chybět.

Zvýšenou pozornost je třeba v tropech věnovat i drobným poraněním – oděrkám, škrábancům, puchýřům atd. I když jste očkováni proti tetanu, hrozí vám řada závažných infekcí, které lehce proniknou do vašeho organizmu. Každé i sebemenší poranění postříkejte desinfekcí (např. Jodisol) a do lékárničky přibalte antiseptický krém, náplast a dostatek obvazů.

K propuknutí plísňové infekce především na nohou může dojít právě v období, kdy se nohy často namáčejí, dostatečně se nevysušují a jsou neustále vystaveny horku a vlhku. Vybavte se proto plážovou obuví, kterou budete používat ve společných prostorách, nohy dostatečně často vysušujte a pokud na plísně trpíte, přidejte do lékárničky některý z protiplísňových krémů.

Pokud trpíte nevolností na lodi a plánujete výlet či cestu tímto dopravním prostředkem, vybavte se na cestu dostatečným množstvím léků proti nevolnosti (Nokinal, Kinedryl atd.) Léky nezapomeňte užít dostatečně dlouho před cestou - podle příbalového letáku. Snažte se pobývat ve středu lodě, kde jsou její houpavé pohyby nejslabší. Nedoporučuje se snažit se zabavit se čtením, protože to nevolnost ještě zhoršuje.


Z nakažlivých nemocí hrozí hepatitidy a také horečka dengue. Zatímco proti hepatitidě A i B se můžete nechat očkovat, proti horečce dengue očkování neexistuje. Proto je třeba věnovat pozornost prevenci.
Horečka dengue je virové onemocnění šířené především komáry rodu Aedes. Typickými příznaky nemoci jsou náhlá vysoká horečka, intenzivní bolesti hlavy a svalů celého těla, které přicházejí 5-10 dní po nakažení. Spalničkám podobná vyrážka, která se objevuje zhruba třetí den od vypuknutí nemoci, pomáhá dengue odlišit od ostatních horečnatých tropických onemocnění. Akutní onemocnění odeznívá samovolně zhruba po týdnu, ale únava, vyčerpání a především deprese přetrvávají ještě několik týdnů až měsíců.
Nemoc je nebezpečná především pro starší osoby a děti. Proti dengue neexistuje žádná vakcína, takže jediným účinným prostředkem je ochrana proti bodnutí komárem v oblasti předpokládaného výskytu nemoci. Kvalitní repelent je nejlepší zbraní. Většina návštěvníků tropických oblastí se chrání proti komárům především za rozbřesku a soumraku, ale komáři Aedes jsou aktivní také během dne, hlavně ráno a odpoledne. Noste oblečení světlé barvy. Chraňte se dlouhými kalhotami a tričky s dlouhými rukávy. V místech zvýšeného výskytu používejte ochrannou síť proti komárům, napuštěnou repelentem.

Kromě horečky dengue přenášejí komáři také další onemocnění způsobené parazity – filariázu, která napadá především lymfatický systém. Mezi příznaky patří horečka, bolest a otok lymfatických uzlin. Jedinou prevencí je opět ochrana před komářím bodnutím, především ve vlhkých oblastech.

Leptospiróza je choroba, kterou se můžete nakazit z infikované vody v řekách, třeba při raftingu. Příznaky jsou podobné chřipce a nemoc se dá dobře léčit antibiotiky.

HIV a také pohlavní choroby hrozí při nechráněném styku s neznámým partnerem.


Kromě očkování existují některá základní preventivní doporučení a obecné principy, kterými by se turisté měli kdekoli v zahraničí řídit.
Vytvořte si kartičku, kterou vložíte k průkazu cestovního pojištění nebo jiným cestovním dokladům. Na ní stručně a jasně vyznačte: krevní skupinu, případné chronické onemocnění, užívané léky, alergie. Tato kartička vám může v případě náhlého onemocnění nebo úrazu zachránit život.

Vodu a nápoje používejte jen v originálním neotevřeném balení (plastikové láhve, plechovky). Takovou vodu používejte i na čištění zubů, pokud nebydlíte v hotelu, který nabízí nezávadnou vodu. Nikdy nechlaďte nápoje vhozením kostek ledu do sklenice. Láhev s nápojem ochlazujte v nádobě s ledem.

V místech s nízkým hygienickým standardem nekonzumujte mořské produkty, saláty, oloupané ovoce a tepelně neupravenou potravu. Pamatujte si, že vše by mělo být uvařeno, propečeno nebo oloupáno, a pokud tomu tak není, na jídlo raději zapomeňte.

Snažte se vyhnout přímému slunci v době mezi 11,00 až 15,00 hod. Používejte vždy sluneční krémy s odpovídajícím ochranným faktorem. Snažte se nosit tričko, brýle a pokrývku hlavy.

Pokud chcete provozovat sex s neznámými partnery, vždy používejte vhodnou bariérovou ochranu, nejlépe takovou, kterou si přivezete z České republiky.


Co když se stejně nakazím
Zdravotnická zařízení jsou v místě na velmi dobré úrovni. Především soukromá zdravotnická zařízení odpovídají svojí kvalitou podobným zařízením v západních zemích. Státní zdravotní péče odpovídá cenově i vybavením obdobným zařízením v ostatních rozvojových zemích při širším pokrytí území Malajsie oproti soukromým klinikám. Ceny se mohou pohybovat od několika set korun do několika desítek tisíc korun. Všechny poplatky je nutné uhradit ihned po ošetření. Proto všem turistům rozhodně doporučujeme zdravotní připojištění. Rovněž je vhodné disponovat kreditní kartou, abyste mohli poplatky na místě uhradit, protože pojišťovna vám částku poukáže až po vašem návratu do ČR.

Dobré zkušenosti jsou s nemocnicí Gleneagles v ulici Jalan Ampang v Kuala Lumpur.

Každý, kdo pobýval v tropické oblasti, by měl v případě horečnatého onemocnění vzniklého v prvních týdnech po návratu, vždy upozornit ošetřujícího lékaře na svůj pobyt v těchto oblastech.
Pokud se po návratu domů nebudete cítit dobře, rozhodně okamžitě vyhledejte lékaře!Zajímavé odkazy

Informace o očkování včetně adres očkovacích center

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz