Dovolená Malajsie


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Malajsie - navigace  
zájezdy Malajsie Hotely a ubytování Malajsie
Last minute Malajsie Informace Malajsie
Víza Malajsie Fotogalerie Malajsie
Mapy a průvodce Malajsie Recenze hotelů Malajsie
Diskuze Malajsie Okružní plavby MalajsieMalajsie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality

Historicky zajímavéPřírodně zajímavéSportovně zajímavéPobytově zajímavéProvincie SelangorProvincie PerakProvincie PenangProvincie Kedah & PerlisProvincie Negeri SembilanProvincie MelakaProvincie JohorProvincie PahangProvincie TerengganuProvincie KelantanProvincie Sarawak-->Provincie Sabah
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Malajsie Tento malajsijský stát leží na ostrově Borneo, v jeho severovýchodní části. Rozkládá se na 72.858 km čtverečních a žije tu 1.036.500 obyvatel. Nádherná divoká příroda je typická pro tento stát, stejně jako pro sousední Sarawak. Povrch je zde hornatý, horám vévodí nejvyšší vrchol Malajsie – Mt Kinabalu (4.101 m), který je součástí stejnojmenného národního parku. V Sabahu se nachází jeden z největších světových deštných pralesů. Nachází se tu řada národních parků, ať již ve vnitrozemí nebo na přilehlých ostrovech, které jsou rájem pro milovníky podmořského života.Hlavním městem je Kota Kinabalu.


Historie
Před tím, než Malajsie získala nezávislost, byla oblast Sabah známá jako Severní Borneo a byla spravována Brity. Po druhé světové válce se spolu se státem Sarawak rozhodla spojit s pevninskou částí Malajsie a stát se tak součástí Malajské federace. Na Sabah si však dělaly nárok také Filipíny a Indonésie a dodnes dochází ke třenicím mezi vládou Sabahu a centrální malajsijskou vládou v Kuala Lumpur.


Klima
Stejně jako kdekoli jinde v Malajsii je podnebí státu Sabah horké a vlhké. Teploty se pohybují okolo 30 °C. Průměrný roční úhrn srážek činí zhruba 300 cm, nejdeštivější období nastává od listopadu do dubna. Specifické klima má hora Kinabalu, ve výškách nad 3.500 m může dokonce mrznout.


Národní parky
Malajsie Sabah je provincie, která se může pochlubit krásnou přírodou, plážemi, korálovými útesy, jedinečnou faunou a florou. Nachází se zde stejně jako v Sarawaku velké množství přírodních rezervací a národních parků.

Mezi nejznámější národní parky patří:
Crocker Range NP (139 km2) – zalesněná příkrá skála nad pobřežím
Kinabalu NP (754 km2) – největší a nejpopulárnější park v okolí hory Kinabalu
Pulau Tiga NP (15 km2) – zaujímá tři ostrovu, asi 50 km jihozápadně od Kota Kinabalu
Tawau Hills Park (29 km2) – zalesněné vulkanické hory, vodopády a termální prameny
Tunku Abdul Rahman NP (49 km2) – pláže, šnorchlování, turistika, pár km na západ od hlavního města
Turtle Islands NP (17 km2) – tří malé ostrůvky, zaměřeno na ochranu želev

Kinabalu NP
Dominantou tohoto parku je hora Kinabalu, 4.095 m vysoký kolos a největší turistická atrakce v Sabahu. Zajímavé je, že hora neustále roste. Vědci se shodují na tom, že je každý rok o 5 mm vyšší. Výstup na Kinabalu je jeden z nejsnazších na světě – potřebujete k tomu jen chuť, odhodlání a nepromokavé teplé oblečení, protože nahoře může být dost chladno a vlhko. Proto Kinabalu přitahuje tisíce turistů nejrůznějšího věku a fyzické konstituce. Kromě toho je Kinabalu botanickým rájem s obrovským množstvím rostlinných a zvířecích druhů. Rostou tu orchideje, rododndrony, duby, vavříny a další zajímavé rostliny, žije tu velké množství ptactva a motýlů. Součástí parku je také víkendové středisko Poring Hot Springs s termálními prameny. Je to oblíbená víkendová destinace místních obyvatel.

Pulau Tiga NP
Jméno Pulau Tiga znamená v přkladu Tři ostrovy, ale součástí parku jsou pouze dva z původních tří ostrovů. Ostrovy jsou vulkanického původu a jsou poměrně mladé – vznikly erupcí v roce 1897. Na ostrově Pulau Tiga se od té doby rozrostla bujná vegetace. Dodnes je však patrná sopečná činnost – občasné erupce bahna a únik metanu. Menší ostrůvek Pulau Kalampunian Damit je známý též jako Hadí ostrov, v jediném dni sem připlave až 150 mořských hadů, aby se právě zde oddávali páření.

Tawau Hills Park
Tato malá přírodní rezervace se vyznačuje zalesněnými horami, které majestátně vystupují z okolní roviny. Park byl vyhlášen v roce 1979, aby chránil zdroje vody pro místní osady. Velká část lesa byla však ještě před vyhlášením vykácena. Za jasného dne nabízí místní vrcholky velmi pěkný výhled. Další atrakcí jsou termální prameny a vodopády, ke kterým se dostanete asi 30 minutovou procházkou od ředitelství.

Tunku Abdul NP
Národní park zaujímá pět ostrovů nedaleko od Kota Kinabalu - Pulau Manukan, Gaya, Sapi, Mamutik a Sulug a rovněž útesy mezi nimi. Naneštěstí většina korálů byla poničena při rybaření a nadšení potápěči budou asi zklamáni. Nicméně stále je tu k vidění množství pestrobarevných ryb a dalších krás podmořského života. Na ostrovech Gaya a Manukan je možnost ubytování, kempy jsou také na Sapi a Mamutik.

Turtle Islands NP – Želví ostrovy
Tyto tři ostrovy leží jen kousek od filipínských ostrovů. Z názvu je patrné, čím jsou asi zajímavé. I když se počet želv v poslední době velmi snížil, na těchto ostrovech je máte možnost vidět při kladení vajec skoro v každé roční době. Park je také známý pod jménem Pulau Penyu NP.


Kota Kinabalu
Kota Kinabalu, neboli KK, jak mu zde každý přezdívá, je hlavním městem Sabahu. Město nemá žádné zvláštní kouzlo, i když je důležitým obchodním a politickým centrem. K známým budovám patří Sabah Museum, moderní čtyřpatrová budova, která je domovem kvalitní sbírky tradičních a historických předmětů. Když muzeum navštívíte, určitě nezapomeňte na překrásné zahrady a místní vědecké centrum.
Státní mešita je vynikající ukázkou soudobě islámsky orientované architektury. Leží na jih od městského centra, daleko od dopravního ruchu. Nemuslimští návštěvníci mohou vstoupit pouze bez obuvi a náležitě oblečeni. Další zajímavostí jsou Atkinsonovy věžní hodiny, které se vyjímají na 15,7 m vysoké dřevěné věži.
Za návštěvu stojí také ptačí sanktuárium a místní proslulý rybí trh.


Rehabilitační centrum pro orangutany v Sepiloku
Sepilok je jedním ze čtyř center pro orangutany na světě. Bylo založeno v roce 1964, dnes se rozkládá na ploše 40 km2 a je jenou z hlavních atrakcí provincie Sabah. Faktem je, davy turistů dělají z tohoto místa spíš cirkus než nemocnici, ale finance, které sem turistický ruch přináší, mohou být použity na ochranu a péči o tato fascinující zvířata.


Tuaran
Tuaran je malé městečko ležící 33 km od KK, které je známé hlavně pro svou devítipatrovou čínskou pagodu. Dva kilometry před Tuaranem je odbočka ke dvěma luxusním prázdninovým resortům a Mengkabong Water Village – vesnici postavená „na chůdách“ nad ústím řeky. Další takovou vesničkou je Penimbawan. Vesničané obecně jsou velmi přátelští, ale rozhodně je lepší mít s sebou někoho, kdo umí malajsky. Návštěva jejich obydlí je velkým zážitkem, ale rozhodně se tam nevydávejte sami bez pozvání.


Sandakan
Město Sandakan je rušné obchodní centrum ležící v kouzelném zálivu. Kdysi bylo velmi významným bohatým obchodním centrem a ani dnes není jeho význam zanedbatelný. Rozvoj města v minulosti souvisí s těžbou a prodejem dřeva, které se stalo místním hlavním obchodním artiklem. Bylo založeno v roce 1884 a hned poté prošlo bouřlivým rozvojem. Koncentrace milionářů v tomto městě bývyla označována za jednu z nejvyšších na světě. Sandakan byl tak místem, kde se prodávalo nejluxusnější zboží, jako jsou perly, zlato a drahé látky, dovážené z Číny i dalších zemí.
Na rozdíl od poměrně anonymního hlavního města má Sandakan svůj osobitý šarm. Není tu sice žádná pamětihodnost, kterou byste museli bezpodmínečně navštívit, ale příjemná může být pouhá procházka městem nebo po nábřeží, kde můžete pozorovat, jak nakládají rybářské lodě a trajekty. V centru města je rušný trh, dejte ale pozor na kapsáře. Asi 4 km na západ od centra leží vellký budhistický chrám Puu Jih Shih, blíže k centru se nachází další chrám – Sam Sing Kung – který pochází z roku 1187. Další zajímavou budovou je kostel Sv. Michala a všech svatých, který je jednou z mála kamenných budov na Borneu. K příjemnému odpočinku poslouží sandakanský Memorial Park, jehož zeleň poskytne chládek a klid.
V době II.světové války se Sandakan proslavil bohužel nechvalně. Stal se totiž za japonské okupace místem tzv. „sandakanských pochodů smrti“, během kterých zemřelo velké množství australských a britských zajatců. Ze Sandakanu, kde sídlil internační tábor, byli nuceni přesunovat se do tábora, který se nacházel ve vnitrozemí 230 km daleko.V nelidských podmínkách zajatci umírali v průměru po 3 měsících pobytu.


Jeskyně Comantong
Jeskyně Comantog leží 5 km jižně od silnice od Sukau. Proslavily se zejména díky ptactvu, které zde hojně hnízdí a z jehož hnízd se vaří místní specialita – polévka. Největší jeskyní je Simud Hitam (Černá jeskyně), do které se můžete podívat a pozorovat při práci muže, kteří sbírají u stropu jeskyně ptačí hnízda, kam šplhají po dlouhých bambusových tyčích. Nejvzácnější bílá hnízda jsou v další jeskyni – Simud Putih (Bílá jeskyně).


Pulau Labuan
Pulau Labuan je ostrov, který leží asi 8 km od pobřeží, v ústí Brunejského zálivu. Hodně návštěvníků tudy projíždí na cestě do Bruneje. Kdysi se tu těžilo uhlí a dnes tu sídlí především velké ropné závody. Největším městem je Bandar Labuan, které slouží jako překladiště trajektů. Jeho obyvatelé jsou směsicí malajských muslimů, Indů a Číňanů. Ve městě upoutá mešita Annur Jamek, která ohromí svojí zvláštní architekturou. K dalším pamětihodnostem patří také válečný hřbitov, Labuanské museum a Námořní museum. Na ostrově je také několik výborných pláží, především na Pohon Batu a jižně od Layang Layangan.


Pulau Sipadan
Tento malý ostrůvek ležící ve vzdálenosti 36km od jihovýchodního pobřeží provincie láká potápěče z celého světa. V mořských hlubinách tu na ně čeká nádherná ukázka podmořského života s pestrobarevnými tropickými rybami blízko pod hladinou. Celý ostrov je obklopen překrásnou bílou pláží, která přímo láká ke slenění a koupání. Procházka kolem celého ostrova trvá jen něco okolo půl hodiny, ale ještě větším zážitkem však je obeplout jej pod vodou.Zajímavé odkazy

Provincie Sabah

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz