Dovolená Malajsie


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Malajsie - navigace  
zájezdy Malajsie Hotely a ubytování Malajsie
Last minute Malajsie Informace Malajsie
Víza Malajsie Fotogalerie Malajsie
Mapy a průvodce Malajsie Recenze hotelů Malajsie
Diskuze Malajsie Okružní plavby MalajsieMalajsie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality

Historicky zajímavéPřírodně zajímavéSportovně zajímavéPobytově zajímavéProvincie SelangorProvincie PerakProvincie PenangProvincie Kedah & PerlisProvincie Negeri SembilanProvincie MelakaProvincie JohorProvincie PahangProvincie TerengganuProvincie Kelantan-->Provincie SarawakProvincie Sabah
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Sarawak je největším malajským státem. Rozkládá se na Malajském Borneu a rozloha jeho území činí 124.450 km čtverečních. Sarawak proslul nádhernou přírodou, ne náhodou se zde nacházejí proslulé národní parky. Najdete tu vysoké hory, jeskyně, velké množství řek, džungli s unikátní flórou a faunou. Pěstuje se zde kakao, pepř a další exotické plodiny. V Sarawaku žije 1,5 miliónu obyvatel. Zajímavé je poměrně velké množství původních obyvatel s jejich nesmírně specifickou kulturou a zvyky. Hlavním městem provincie je Kuching.
Právě v Sarawaku najdete velké množství nádherných národních parků a rezervací, oplývajících různorodou tropickou fuunou a flórou s řadou endemických druhů. K nejznámějším rezervacím patří národní park Bako, Gunung Mulu, Gunung Gading a Similajau.


Historie
Od 15. do 19. století byl Sarawak pod kontrolou sultanátu Brunej. Samostatný politický region se z něj stal až s příchodem sira Jamese Brookea, který byl prvním ze tří „bílých rádžů“. Brooke přijel do Sarawaku v roce 1839 a o 3 roky později jej brunejský sultán jmenoval místním rádžou a po Brookově smrti se rádžou stali postupně i jeho dva synové. Po druhé světové válce se Sarawak stal novou britskou kolonií. Pod nadvládou Británie zůstal společně s oblastmi Sabah (Severní Borneo) a Brunej až do roku 1957, kdy Malajsko získalo nezávislost. Součástí Malajsijské federace se však v roce 1963 ze jmenovaných tří oblastí stal bez problémů jen Sarawak. Brunejský sultanát se na poslední chvíli rozhodl pro samostatnost kvůli svým zásobám ropy a připojení Sabahu předcházely tahanice s Filipínami a Indonésií, kteří si na tuto část Bornea činily nárok. Dnes je na tom Sarawak ekonomicky lépe než jeho severovýchodní soused – provincie Sabah.


Klima
Sarawak má horké a vlhké klima s teplotami většinou mezi 27° C a 32° C. Nejsilnější deště přicházejí se severovýchodním monzunem v období od listopadu do února. Pršet však může během celého roku. Roční úhrn srážek se pohybuje kolem 350-450 mm. V horách je o něco chladněji, především ve vrchovině Kelabit.


Národní parky
Malajsie V malajských džunglích se nacházejí jedny z nejstarších oblastí deštných pralesů na světě. Jejich stáří se odhaduje na 100 miliónů let. Naštěstí byly poměrně rozsáhlé oblasti vyhlášeny za národní parky, což zabránilo jejich devastaci. Díky tomu se můžete kochat divokou přírodou, která vás překvapí množstvím tropických rostlin i zvířat. Při návštěvě parků si s sebou nezapomeňte vzít pas, budete ho potřebovat při registraci u vchodu.

Mezi nejznámější národní parky v provincii Sarawak patří:
NP Bako (27 km2) – stezky a pláže, asi 2 hodiny cesty severně od Kuchingu
Batang Ai NP (240 km2) – domov divokých orangutanů, asi 250 km na východ od Kuchingu
Bukit Tiban NP (80 km2) – vyhlášen v roce 2000, 50 km na SV od Bintulu
Gunung Buda (62 km2) – na SV straně parku Gunung Mulu, má podobné krasové formace
Gunung Gading NP (54 km2) – roste zde raflésie, západní okraj Sarawaku
Gunung Mulu NP (529 km2) – největší NP v Sarawaku, blízko hranice s Brunejí
Kubah NP (22 km2) – pěší stezky, průzračné řeky s možností koupání, 20 km na západ od Kuchingu
Lambir Hills NP (69 km2) – slavný díky rozmanitosti rostlinných druhů, 32 km jižně od Miri
Loagan Bunut NP (10,7 km2) – blízko Miri, největší sladkovodní jezero v Sarawaku
Maludam NP (431 km2) – 70 km na SV od Sri Amanu, výskyt opice langur
Niah Caves NP (32 km2) – obrovské jeskyně, na půl cesty mezi Bintulu a Miri
Rajang Mangroves NP (94 km2) – mangle, na pobřeží západně od Sarikei
Similajau NP (75 km2) – pobřežní park s pěšími stezkami, plážemi a řekami, SV od Bintulu
Talang Satang NP (194 km2) – mořské želvy, velký mořský park, zahrnuje některé ostrovy
Tanjung Datu NP (13 km2) – nejmenší NP v Sarawaku, překrásné pláže, blízko Gunung Gading NP

Národní park Bako
Jde o nejstarší národní park s fascinujícím ekosystémem nacházející se mezi řekami Sarawak a Bako v provincii Sarawak. Spousta zajímavých turistických stezek, nádherná vegetace, také krásné pláže a opičky makakové - to vše na vás v Baku čeká. Pokud se chystáte na více denní výlet, doporučuje se rezervace ubytování s předstihem. V parku najdete více jak 30 km velice dobře značných turistických stezek, k dispozici jsou i průvodci. Pro jednodenní pobyt je vhodná například stezka Jalan Lintang, jestli budete mít to štěstí se zde zdržet déle, můžete se vypravit třeba na nejdelší procházku – 10 km dlouhou Jalan Telok Limau.

Batang Ai NP
Park se rozkládá na ploše 240 km2 a ochraňuje povodí Batang Ai. Naleznete tady například orangutany a gibony. V parku není žádné informační centrum, ani se tu nedá nikde přespat.

Gunung Gading NP
Hlavní atrakcí v tomto národním parku je parazitická rostlina rafflesia s největším květem na světě. Tato rostlina váží 11 kg, nemá žádné listy, kmen ani stonek. Díky svým vláknům parazituje na jiných rostlinách. Květ je cihlově červený s bílými puntíky. Pokud vykvete, lze jej spatřit jen několik dnů, proto až do parku zavítáte, informujte se, kde se právě rozkvetlá rafflesia nachází. Park protkávají dobře značené turistické stezky, výstup na nejvyšší místa – Gunung Gading a Gunung Perigi - však vyžaduje dobrou fyzickou kondici. Populárním místem k odpočinku je přírodní bazén, který je jen několik minut cesty od informačního centra.

Gunung Mulu
Nejvíce propagovaný a také největší národní park v provincii Sarawak. Oplývá nádhernou přírodou a nabízí skvělé podmínky pro turistiku. Roste zde spousta ojedinělých druhů rostlin. Jedná se rovněž o skvělé místo pro pozorování ptáků. Také se zde nachází spousta jeskynních komplexů, v nichž žije spousta netopýrů, proto si nezapomeňte vzít baterku. Do parku se však můžete dostat jen lodí z Marudi nebo letadlem. Lepší je rezervovat si lístky s předstihem. K největším atrakcím v parku patří jeskyně Show Caves, což je jeskynní komplex zahrnující jeskyně Deer, Lang, Clearwater a Wind. Všechny jsou přístupné turistům. Další jeskyně, které se zde nacházejí, jsou pro veřejnost uzavřeny, z důvodu bezpečnosti. Odhaduje se, že objevených jeskyní je z celkového počtu pouhých 40 %. V parku je množství neprozkoumaných míst. K dalším oblíbeným aktivitám tu patří horolezectví, můžete si najmout i kajak nebo horské kolo.

Kubah NP
Jedná se o nejbližší park od města Kuching (20 km) a tím pádem i o vhodnou destinaci pro jednodenní výlet. Najdete tady okouzlující vodopády, vyhlídky a stezky vedoucí deštným pralesem. Nádherný deštný prales je domovem široké škály palem a orchidejí, nicméně odborníci konstatují, že faunu tu spatříte daleko obtížněji než v parku Bako. Zhruba 2 - 3 hodinová procházka vede až na nejvyšší místo parku – Gunung Serapi, odkud je příjemný výhled.

Lambir Hills NP
Park představuje oblíbenou víkendovou destinaci pro region Miri. Návštěvníky lákají především příjemné stezky deštným pralesem, pitoreskní přírodní bazének a přístřeší na břehu řeky, která jsou vhodným místem pro piknik. Lambir leží v oblasti výskytu pískovcových skal, nejvyšší Bukit Lambir dosahuje 465 m. Velká část lesa byla vykácena ještě před tím, než byl park vyhlášen, ale druhotné zalesnění parku neubírá na kráse.

Loagan Bunut NP
Tento málo navštěvovaný park zaujímá plochu jen asi 10,7 čtverečních kilometrů. V oblasti parku leží největší sladkovodní jezero v Sarawaku o rozloze 650 ha. Okolní lesy jsou domovem vodních ptáků a jezero přitahuje hlavně místní rybáře.

Niah Caves NP
V tomto malém parku blízko pobřeží mezi Miri a Bintulu najdete jednu z největších atrakcí Sarawaku – jeskyně Niah. V centrální oblasti leží Velká jeskyně, která je považována za jednu z největších na světě. Na déku měří 250 metrů a v nejvyšším bodě dosahuje výšky 60 metrů. Dominantou parku je 394 m vysoký vápníkový masiv – Gunung Subis, který je vidět z velké vzdálenosti. V jeskyních Niah žije velké množství netopýrů a jsou také oblíbeným místem pro hnízdění ptactva.

Similajau NP
Tento národní park sice tak neoplývá flórou jako Baku, ale je to velmi příjemné a klidné místo s krásnými opuštěnými plážemi. Můžete nerušeně odpočívat na pláži nebo si vyjít na procházku parkem po pobřeží. Nedávný výzkum zde zaznamenal na 230 druhů ptactva, což z parku dělá jedno z nejrůznoroději osídlených míst v Sarawaku. Prales je také domovem 24 druhů savců, nechybí všudypřítomní makakové.

Tunku Abdul Rahman National Park
Jde o pět ostrůvků Manukan, Gaya, Sapi, Mamutik a Sulug u provincie Sabah. Naleznete zde nádherné pláže a průzračně čistou vodu. Park nabízí skvělé podmínky na potápění, budete mít možnost vidět nádherné korálové útesy a seznámit se s jejich obyvateli..

Talang Satang NP
První mořský národní park v Sarawaku byl zřízen kvůli ochraně želv. Návštěvníkům je zpřístupněna jen jeho část a je vyžadováno vstupné. Připravte se také na to, že na vás po celou dobu bude dohlížet místní personál.

Tanjung Datu NP
Tento nejmenší park Sarawaku leží blízko hranic s Kalimantanem. Může se pochlubit chráněnými deštnými lesy, neznečištěnými řekami a skoro nedotčenými plážemi. V současné době tu však není žádné vybavení pro návštěvníky a dostat se sem lze jedině na lodi ze Sematanu.


Příbytky původních obyvatel
Rozhodně navštivte oblast Batang Rejang, Belaga, Kelabit Highlands atd., budete zde určitě fascinováni příbytky původních obyvatel, které představují dlouhá monstra na „vysokých nohou“. Jsou totiž postavena na kůlech a jejich délka jim v angličtině vynesla název „longhouse“. Není divu, protože vejít se tam musí celá vesnice, která žije doslova pod jednou střechou. Ideální je zkombinovat výlet do džungle s návštěvou typického obydlí, kam se většinou dostanete pouze na člunu. Průvodce vám poradí, jak při návštěvě postupovat, protože je třeba dodržovat určitá pravidla. Je vhodné rovněž přinést dárek, zcela jistě na základě doporučení průvodce. Pokud se vydáte mezi původní obyvatele na vlastní pěst, nikdy nevstupujte do jejich obydlí bez pozvání. Pokud nepřivezete žádný dárek, kupte si alespoň některý z místních rukodělných výrobků. Pokud budete mít štěstí, povede se vám alespoň na chvíli proniknout do zcela odlišného způsobu života těchto lidí, kteří žijí v souladu s okolní přírodou na základě pradávných tradic.


Kuching
Kulturním centrem provincie je město Kuching se spoustou historických budov, muzeí, vynikajícího jídla a také pití. Je hlavním městem provincie Sarawak a kulturním centrem na ostrově Borneo. Bývá často označován jako jedno z nejatraktivnějších měst Jihovýchodní Asie.
Kuching znamená v malajštině kočka a skutečně zde můžete nalézt spoustu kočičích symbolů, soch i kočičí muzeum. Kuching je nádherně zelené město na břehu řeky. Najdete zde spoustu parků a zahrad s různobarevnými květinovými záhony a tropickými stromy. Město proslulo rovněž svými skvělými muzejními sbírkami umístěnými v celé řadě městských muzeí.

Zajímavá místa
K významným historickým památkám patří Istana – bílý palác, residence Charlese Brooka postavená v roce 1870. Charles Brook byl významný Angličan, který výrazně přispěl k rozkvětu Sarawaku. V současnosti je budova sídlem guvernéra provincie Sarawak a není přístupná veřejnosti.
Velmi poutavým zážitkem bude návštěva Muzea Sarawak, které je považováno za jedno z nejlepších v jihovýchodní Asii. Ve starém křídle z roku 1891 najdete vycpaná zvířata, nové klimatizované křídlo je věnováno Sarawakským domorodým kmenům. Je zde také pěkná sbírka tradičních hudebních nástrojů. Velmi příjemný je také park v okolí muzea, kde se nachází památník padlým hrdinům.
Malajskému islámskému dědictví je věnováno další muzeum – Muzium Islam Sarawak.
Dominantou Kuchingu je bílápevnost Margarita, pojmenovaná po ženě Charlese Brooka Margheritě. Pevnost byla postavena v roce 1879, aby střežila přístup do zdejšího přístavu. Dnes je tu policejní muzeum a najdete tu i zahradu s orchidejemi.
V Kuchingu je k vidění také množství chrámů – například Tua Pek Kong, podle některých pramenů nejstarší budova ve městě, pestrobarevný Hindu Temple, Sikh Temple nebo indická mešita. Raritou je místní římsko-katolická katedrála.
Vynikajícím místem na seznámení s koloritem města je proslulý trh, který se v Kuchingu koná každou neděli ráno v Jl Satok.


Poloostrov Santubong a Damai
Poloostrov Santubong je vynikající turistické středisko 32 km severně od Kuchingu. Je to pitoreskní místo se stezkami v džungli, dvěma malými rybářskými vesničkami – Santubong a Buntal – a také proslulé vynikající přípravou darů moře. Místní pláž je velmi oblíbenou víkendovou destinací. Za návštěvu určitě stojí výborné přírodní muzeum Sarawak Cultural Village. Najdete zde ukázky tradičních příbytků různých domorodých kmenů, jako jsou např. Orang Ulu, Bidayuh, Iban a Melanau, stejně tak jako malajské a čínské domy. V domcích bydlí domorodí lidé, kteří zde předvádějí tradiční řemesla. Dalším místem, které stojí za zmínku, jsou skalní plastiky v Sungai Jaong. I když je poněkud obtížné je najít, pro archeologické nadšence se námaha určitě vyplatí.Zajímavé odkazy

Provincie Sarawak

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz