Dovolená Malajsie


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Malajsie - navigace  
zájezdy Malajsie Hotely a ubytování Malajsie
Last minute Malajsie Informace Malajsie
Víza Malajsie Fotogalerie Malajsie
Mapy a průvodce Malajsie Recenze hotelů Malajsie
Diskuze Malajsie Okružní plavby MalajsieMalajsie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality

Historicky zajímavéPřírodně zajímavéSportovně zajímavéPobytově zajímavéProvincie SelangorProvincie PerakProvincie PenangProvincie Kedah & PerlisProvincie Negeri SembilanProvincie MelakaProvincie JohorProvincie PahangProvincie Terengganu-->Provincie KelantanProvincie SarawakProvincie Sabah
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Kelantan je státem na severovýchodě Malajsie, kde hraničí s Thajskem. Jeho rozloha je 14.931 km čtverečních. Část jeho území je velmi hornatá. Hlavním městem je Kota Bharu. Poblíž hlavního města se nacházejí nádherné pláže.
Tato provincie je jedno z center původní malajské kultury a řemesel. Typická výrobou batikovaných látek a draků. Jde o silně islámský venkovský stát, nejchudší na malajském poloostrově. Ekonomika je silně závislá na produkci rýže, která se koncentruje kolem řeky Sungai Kelantan. Dále je pro tuto provincii významné rybářství, produkce kaučuku a pěstování tabáku. Dříve šlo o thajské území a proto se zde i dnes můžete často setkat s thajskými vlivy, hlavně co se týče kuchyně a architektury.


Historie
Archeologické nálezy z Gua Musang a Gua Cha dosvědčují existenci obyvatel již v pravěku. Po té, co byl Kelantan nejprve vazalem Sumatreské říše a později Siamu, spadl v 15. století pod správu sultanátu Melaka. Po jeho zániku byla oblast kontrolována nejprve Johorem v 17. století a Terengganem o století později. Do roku 1820 se Kelantan stal nejlidnatějším a nejvíce prosperujícím státem na Malajském poloostrově. Během 2. světové války to byl právě Kelantan, který byl jako první napaden japonskými vojsky. Po válce, v roce 1948, se stal součástí Malajské federace.


Klima
Provincie Kelantan má tropické podnebí s teplotami pohybujícími se od 21°C do 32 °C. Během celého roku se mohou vyskytnout občasné srážky, silnější a delší deště přináší východní monzun v období od listopadu do ledna. Teploty v Kota Bharu dosahují většinou vyšších hodnot než v okolí, mírnější teploty jsou naopak na pobřeží. Vlkhost vzduchu jen zřídka poklesne pod 90 %.


Kota Bharu
V severovýchodním koutě poloostrova se nachází brána do Thajska – město Kota Bharu. Na první pohled se zdá jako jiná města v Malajsii, s moderním centrem a dopravními zácpami. Při bližším pohledu však zjistíte, že jde o město s bohatou malajskou kulturou, královskými paláci, pestrými trhy a zajímavými muzei. K symbolům města patří Padang Merdeka (Náměstí nezávislosti), v jehož blízkosti leží několik muzeí. V Bank Kerapu naleznete sbírku fotografií, které zachycují japonskou okupaci, v prvním patře potom malou galerii předválečného Kelantanu. Muzium Islam vlastní sbírku fotografií a uměleckých předmětů, které mapují historii islámu v provincii. Istana Jahar je muzeum, věnující se různým královským rituálům a ceremoniím. Královské muzeum Istana Batu dává návštěvníkovi nahlédnout do soukromí sultánů, můžete zde obdivovat dokonce sultánovu sbírku klobouků. Historii a kulturu Kelantanu zachycuje pro změnu Muzim Negeri Kalantan. Budete-li mít chuť obdivovat tradiční řemesla, je tím správným místem kulturní centrum Gelanggang Seni, kde můžete obdivovat řemeslníky při práci i jejich hotové výrobky.


Masjid Kampung Laut
Údajně nejstarší mešita na Malajském poloostrově, Masjid Kampung Laut, byla postavena před zhruba 300 lety muslimy z Jávy jako vzdání díků za úspěšný útěk před piráty. Mešita je postavená celá ze dřeva, bez použití hřebíků a její výzdobu tvoří velmi působivé řezbářské práce. Původně mešita stávala na Kampung Laut, hned za řekou od Kota Bharu, ale každoroční monzunové záplavy ji ničily, a proto byla v roce 1968 přestěhována na bezpečnější místo v Kampung Nilam Puri. Dovnitř je však povolen vstup pouze muslimům.


Pláže
Nejznámější pláží v blízkosti Kota Bharu je určitě PCB. Zkratka vznikla z malajských slov Pantai Cinta Berahi, která přeložená do češtiny, zní velmi lákavě - Pláž vášnivé lásky. Dnes je však pláž nazývána Pantai Cahaya Bulan – Pláž měsíčního svitu, aby název nikoho nepobuřoval. Vtip je ale v tom, že zkratka PCB se tím pádem nezměnila a každý si pod ní nadále může představovat, co chce. Z dalších známých pláží jmenujme alespoň Pantai Irama, Pantai Dasar Sabak nebo Pantai Dalam Rhu.


Tumpat
Dalším zajímavým místem je oblast s názvem Tumpat při hranicích s Thajskem a sousedící s Kota Bharu. Nachází se zde řada buddhistických chrámů a nádherných vodopádů. Údajně největší budhistický klášter v jihovýchodní Asii, Wat Phothivihan, se může pochlubit 40 m dlouhou sochou Budhy z roku 1973. Samotná socha není až tak zajímavá, ale skutečnost, že se nachází právě uprostřed silně muslimského Kelantanu, už za zmínku stojí.


Projížďka džunglí
Velmi zajímavá je projížďka po železnici z města Tumpat. Dráha vede přímo džunglí a nabízejí tak neuvěřitelnou podívanou. Expresní vlaky tudy projíždějí většinou v noci, ale pro ty, kdo mají více času a nechtějí si nechat ujít tento zážitek, doporučujeme využít služeb osobního vlaku, který džunglí projíždí i přes den.


Oblast Jewang/Dabong
V oblasti Jewang/Dabong je několik lákadel menšího významu. Pořádají se sem většinou organizované výlety z Kota Bharu. Nacházejí se zde například vápencové jeskyně, z nichž nejpůsobivější je Stepping Stone Cave, 30 m dlouhý úzký koridor obklopený vápencovými stěnami, který vede do Krisovy a Rybí jeskyně. Pro fyzicky zdatnější turisty jsou dostupné také krásné vodopády na Gunung Stong, ke kterým vede asi 20 minutová skalní stezka.


Gua Musang
Malé pohraniční městečko Gua Musang získalo svůj název od vápencových jeskyní, které se v jeho okolí nacházejí. Jeskyně je možné navštívit, nicméně k jejich vchodu vede velice příkrá stezka a výstup je poněkud hazardní, zvlášť, když je mokro.© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz