Dovolená Malajsie


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Malajsie - navigace  
zájezdy Malajsie Hotely a ubytování Malajsie
Last minute Malajsie Informace Malajsie
Víza Malajsie Fotogalerie Malajsie
Mapy a průvodce Malajsie Recenze hotelů Malajsie
Diskuze Malajsie Okružní plavby MalajsieMalajsie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality

Historicky zajímavéPřírodně zajímavéSportovně zajímavéPobytově zajímavéProvincie SelangorProvincie PerakProvincie PenangProvincie Kedah & PerlisProvincie Negeri SembilanProvincie MelakaProvincie Johor-->Provincie PahangProvincie TerengganuProvincie KelantanProvincie SarawakProvincie Sabah
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Pahang je největším malajským státem na území Malajského poloostrova. Rozkládá se na východním pobřeží a zasahuje daleko do vnitrozemí. Jeho rozloha je 35.964 km čtverečních a žije tu okolo 1 miliónu obyvatel. Díky jeho rozloze se tu nachází velké množství různých přírodních prostředí – od vysokých hor ve vnitrozemí po nádherné písečné pláže na břehu Jihočínského moře. Pobřeží je dlouhé celých 209 km. Dvě třetiny státu pokrývá deštný prales. Ne náhodou se právě zde nachází nejznámější přírodní park malajské pevniny – Taman Negara. Pahang se jednoznačne může pochlubit divokou nedotčenou přírodou. Díky nádherné přírodě, památkám a rekreačním střediskům patří k nejvíce navštěvovaným provinciím.
Populární výšiny Cameron Highlands, Genting Highlands, Fraser´s Hill, leží zde část Národního parku Taman Negara, a naopak celé východní pobřeží má nádherné nekonečné pláže stíněné palmami a casuarinami, s typickými rybářskými vesničkami, jejichž obyvatelé z generace na generaci dědí nejen rybolov, ale zručnost při zhotovování arabesek, kaligrafií, a překrásných rázovitých ozdob. Skutečným klenotem je pak ostrov Tioman. Hlavním městem státu je přístav Kuantan u hranic s Terengganu.


Historie
Kolem pahangské řeky Tembeling byly nalezeny důležité vykopávky ukazující již na dobu neolitu. Ve 14. století padla oblast do sféry vlivu Siamu. Jako samostatná oblast se Pahang objevil teprve v polovině 15. století, kdy Melaka Siam napadla a na trůn dosadila sultánova syna – Muhammada. V 16. století byla provincie pouhou figurkou v bojích o následnictví mezi královstvími Johor a Aceh, Portugalci a Holanďany. Za 30 let byla její ekonomika naprosto vyčerpána a mnoho lidí zabito nebo odvedeno do otroctví. V polovině 17. století se Pahangu zmocnil Johor. Nadvláda trvala dlouhých 200 let a vyústila v letech 1858 - 1863 v občanskou válku. Na konci 19. století se stal Pahang jednou ze čtyř částí Federaci malajských států (spolu se státy Perak, Selangor a Negeri Sembilan), po druhé světové válce, v roce 1948 se stal součástí Malajské federace a konečně v roce 1963 Malajsijské federace.


Klima
Teploty se ve státě Pahang pohybují od 21°C do 32°C a průměrná vlhkost vzduchu přesahuje 82 %. Po celý rok se mohou vyskytnout deště, nejvíce však prší během období monzunů – od listopadu do února.


Ostrov (Pulau) Tioman
Malajsie Ostrov ve tvaru želvy – Pulau Tioman – je největším a jedním z nejpůsobivějších na východním pobřeží. Jeho velikost (20 km na délku a 11 km na šířku) dovoluje provozovat škálu činností, které se na ostatních ostrovech východního pobřeží dělat nedají. Návštěvníci se mohou potápět a šnorchlovat v průzračných vodách, opalovat se na bělostných plážích nebo se vydat na průzkum skalnatých stezek do vnitrozemí. Popularitu ostrova odstartoval v 50. letech slavný hollywoodský film „South Pacific“. Pokud jste četli slavný román Jamese A. Michenera nebo viděli podle něj natočený film, pak vězte, že legendární ostrov „Bali Hai“ je právě tento ostrov - Tioman. Poté co byl v 70. letech označen v časopisu Time za jeden z 10 nejkrásnějších ostrovů na světě, už se sem davy turistů hrnout nepřestaly. Brzy tu vzniklo letiště, kasino a další vymoženosti, a tak nikoho nepřekvapí, že trvalá populace je na Pulau Tioman minimální a ostrov žije turistikou. Ostrov je významný také svojí jedinečnou florou a faunou, která přitahuje biologi z celého světa. Od července do září můžete vidět želvy kladoucí vajíčka na pobřeží. Na ostrově se nachází spousta zajímavých turistických stezek a jsou zde vynikající podmínky pro potápění. Centrem je vesnice Tekek se spoustou obchodů a malým letištěm. Trajekt jezdi na pravidelné lince z města Mersing. Dostanete se sem také poměrně komfortním katamaranem ze Singapuru, a v současné době rovněž letecky. Nejlepší a jediný větší hotel na ostrově provozuje vlastní leteckou společnost.
Tioman je vyhlášeným rájem milovníků moře. Celý je obklopen korálovými lagunami, skýtajícími bohatý mořský život, lehce pozorovatelný díky křišťálově průzračné vodě. Téměř po celém obvodu se nacházejí větší či menší malebné písečné pláže, stíněné palmami. Střed ostrova je hornatý, plný tropické vegetace, a je tedy vhodný i pro milovníky trekkingu. A pokud rádi hrajete golf, v bezprostřední blízkosti hotelu Berjaya naleznete perfektní 18-jamkové hřiště a klub. Optimální počasí k návštěvě ostrova je, stejně jako na celém východním pobřeží, cca od dubna do září. Od poloviny listopadu do zhruba poloviny února pobyt nedoporučujeme vzhledem k monzunovému počasí.


Malajsie Malajsie
Pekan
Dřívější hlavní královské město si zaslouží návštěvu pro svá zajímavá muzea a tradiční obchůdky. Zajímavé je zejména Muzeum Sultan Abu Bakar, kde můžete vidět nádherné předměty z jeho majetku, včetně nádherného čínského porcelánu, zbraní atd.


Kuantan
Současné hlavní město je příjemné město při pobřeží. Kromě příjemné atmosféry však nemá příliš co nabídnout. Zajímavá je především mešita Masjid Negeri. Nachází se zde velmi oblíbená pláž Teluk Chempedak. Je známá pro své nádherné promenády a evropskou atmosféru. Nachází se zde populární rybí trh, centra výrobků ze stříbra a brokátů, mnoho vynikajících restaurací a velmi dobrých hotelů. Řada plážových hotelů a resortů leží jižně od města, a především severně směrem k populárnímu letovisku Cherating, kde se nacházejí nádherné pláže, restaurace a bary.


Gua Charas
Gua Charas – tak se jmenují vápencové jeskyně, které jako věže vystupují do výšky nad palmovými plantážemi 26 km severně od Kuantanu. Za svůj věhlas vděčí jeskyně thajskému budhistickému mnichovi, který sem před padesáti lety přišel meditovat. Ke vchodu do jeskyní vede strmé schodiště, takže buďte opatrní. Napravo od vchodu je jeskyně Spícího budhy, což je opravdu kolosální prostor vyzdobení několika malými oltářky věnovanými Guanyin, Puxian a dalším budhistickým modlám. Jeskyně vypadá, jako by nikde neměla konec. Výhled zvenčí je také nádherný. Dojdete také ke druhé jeskyni, která se ale té první vyrovnat zdaleka nemůže a navíc přístup k ní je po strmých kluzkých schůdcích.


Kuala Lipis
K dalším zajímavým místům patří malebné městečko Kuala Lipis s koloniální architekturou. V 19. století bylo významným střediskem těžby zlata v Malajsii. Může se pyšnit památkami jako Cliffordova škola – impozantní budova, která sloužila od roku 1913 jako anglo-čínská škola, zajímavý je taky dřevěný bungalov s verandami, známý jako Pahang Club a dvoupatrová červená budova Government Rest House, která dnes slouží jako hotel. Čínský chrám Tianhou Temple je věnován ochránkyni námořníků. Na oltáři je vyobrazena sama bohyně Tianhou.


Národní park Taman Negara
Provincie Pahang je známá především svoji nádhernou přírodou. Nachází se zde národní park Taman Negara, jeden z nejkrásnějších národních parků v Malajsii. Park byl založen již v roce 1937 a je tak nejstarším malajsijským národním parkem. Rozkládá se v provinciích Pahang, Kelantan a Terenganu na území o rozloze 4.343 kilometrů čtverečních. Nejnavštěvovanější část parku leží právě v provincii Pahang. Park je jedinečný pro svoji faunu a floru. Žije zde spousta ohrožených druhů zvířat, dále také sloni, tygři, leopardi, nosorožci, tapíři, spousta druhů opic, hadů a ještěrek. Zdejší deštný prales je jedním z nejstarších na světě. Prales je tak hustý, že procházet jím je skutečným zážitkem. Vstupní bránou a hlavním centrem parku je Kuala Tahan. Nachází se zde informační centrum, kde vám rádi odpoví na všechny dotazy. Nejlepší k návštěvě parku je období od února do září, nejvíce návštěvníků potkáte od dubna do října.


Přírodní rezervace Kenong Rimba
Kenong Rimba State Park – tato přírodní rezervace se nachází také v provincii Pahang. Túry v parku představují skvělou příležitost poznat pravou džungli. Žijí zde sloni, tygři a nosorožci, je však těžké je potkat. Častěji se zde setkáte s veverkami, opicemi, divokými prasaty a tapíry. Nacházejí se zde také vápníkové jeskyně a nádherné vodopády.Zajímavé odkazy

Provincie Pahang

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz