Dovolená Malajsie


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Malajsie - navigace  
zájezdy Malajsie Hotely a ubytování Malajsie
Last minute Malajsie Informace Malajsie
Víza Malajsie Fotogalerie Malajsie
Mapy a průvodce Malajsie Recenze hotelů Malajsie
Diskuze Malajsie Okružní plavby MalajsieMalajsie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality

Historicky zajímavéPřírodně zajímavéSportovně zajímavéPobytově zajímavéProvincie SelangorProvincie PerakProvincie PenangProvincie Kedah & PerlisProvincie Negeri Sembilan-->Provincie MelakaProvincie JohorProvincie PahangProvincie TerengganuProvincie KelantanProvincie SarawakProvincie Sabah
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Tento stát leží na západním pobřeží Malajského poloostrova a je ztělesněním malajské minulosti. Jeho rozloha je 1.630 km čtverečních a žije tu necelých 500.000 obyvatel.
Hlavní město Melaka je nejdůležitější historickou lokalitou Malajsie s neopakovatelnou koloniální atmosférou.


Historie
Ve 14. století byla Melaka pouhou rybářskou vesničkou – až do doby, kdy vzbudila pozornost hindského prince ze Sumatry – Parameswara. Pod jeho vládou se z Melaky brzy stal vyhledávaný přístav na půli cesty mezi Indií a Čínou, se snadným přístupem k indonéským ostrovům plným žádaného koření. Melaka díky tomu začala přitahovat obchodníky z celého východu. Díky obchodním kontaktům se do oblasti dostalo již v 15. století mnoho Číňanů a i dnes jsou zde početné čínské kolonie. Číňané se brzy stali neodmyslitelnou součástí melacké společnosti i kultury. Historie Malaky se proto prakticky od samého počátku spojuje velmi těsně právě s čínskou komunitou. V první polovině 15.století přijali vládci Melaky islám. To přispělo k dalšímu rozkvětu města, které se díky tomu stalo oblíbenou destinací arabských kupců a také muslimských obchodníků z Indie. Přijetí islámu Melakou znamenalo počátek islamizace poloostrovní části dnešní Malajsie i indonéského souostroví. Melaka se brzy stala centrem islámu v celé jihovýchodní Asii. Na vrcholu svého rozvoje Malaka dominovala celému Malajskému poloostrovu až na sever k Peraku a většině východního pobřeží Sumatry. Pověsti o bohatství Melaky a její vyspělosti se donesly až do Evropy a způsobily, že se její dobytí a ovládnutí stalo jedním z hlavních cílů tehdejších námořních mocností při jejich expanzi do východních moří. Na počátku 16. století se Melaky zmocnili Portugalci. Konec zlatého věku v dějinách Melaky se datuje srpnem roku 1511, kdy po měsíčním obléhání podlehlo město jejich vojenské přesile. Portugalci chtěli dobytím Malaky získat kontrolu nad obchodem s Molukami, odkud se dováželo žádané koření. Portugalci sice získali kontrolu nad nejbohatším obchodním centrem v regionu a nad strategicy významnou Melackou úžinou, ale neměli dost sil na to, aby dokázeli tuto skutečnost plně využít. Dobytím Melaky tak Portugalci dosáhli toho, že bohatí malajští obchodníci postupně přesunuli svůj zájem na ostatní přístavní městaa také na sultanát Brunei. Nadvláda Porugalců trvala zhruba jedno století, do doby než se jí v roce 1641 zmocnili Holanďané, kteří zde vládli dalších 150 let. Ti zde vystavěli několik veřejných budov a kostelů, které jsou dodnes nejsilnější památkou na evropský vliv v oblasti. V roce 1824 Holanďani svůj vliv v Melace definitivně ztratili, když provincii vyměnili s Británií za Benkulu – přístav na Sumatře.


Klima
Teploty se v Melace pohybují mezi 21°C a 33°C a průměrná vlhkost vzduchu dosahuje 82%. Pršet může v průběhu celého roku, nejdeštivější měsíce jsou však září, říjen a listopad.


Melaka
Melaka je historický přístav s rozmanitou architekturou a vynikajícími restauracemi. Díky své strategické poloze u moře a čilému obchodu především s Čínou, Indií a Thajskem byla dříve považována za centrum země a nejbohatší a nejrozvinutější město v Malajsii. Říká se, že je duší národa a městem, kde se Malajsie zrodila. Melaka je typická svým mezinárodním charakterem. Prolínají se zde nejrůznější kultury - portugalská a holandská architektura se snoubí s islámskými mešitami, buddhistickými a hinduistickými chrámy a řadou domů ve viktoriánském stylu.
K nejkrásnějším památkám ve městě patří červená radnice Stadthuys s přiléhajícím chrámem Páně z r. 1753 a obchodní uličkou Jonker Street. Byla postavena mezi lety 1641 a 1660, je považována za nejstarší holandskou stavbu v Asii. Typický holandský koloniální styl dává budově zvláštní kouzlo. Nachází se na náměstí Town Square, které bývá také označováno jako „Holandské“. V budově se nachází také Historické a etnografické muzeum, kde si můžete udělat výlet do historie města.
K dalším patří chrám sv. Pavla a chrám sv. Petra, které jsou ukázkami katolické portugalské architektury. Chrám sv. Petra je nejstarším fungujícím katolickým kostelem v Malajsii. Byl postaven v roce 1710 prvními portugalskými přistěhovalci. Chrám sv. Pavla je noblesní stavbou, která měla velký vliv na šíření křesťanství v této oblasti. Chrám často navštěvoval známý světec jezuita František Xaverský „apoštol Indie“, který zasvětil život šíření křesťanství v Asii. Po jeho smrti v Číně, byl převezen právě sem a jeho tělo zde odpočívalo necelý rok, než bylo pochováno k věčnému odpočinku v Indii.
Velmi známé je Baba-nonya muzeum s výstavou keramiky umístěné v typickém peranakanském domě z 19. století v Čínské čtvrti.
Bukit China (Čínský vrch) patří ke klenotům místní architektury. Jedná se o čínskou rezidenci z 15. století s velmi zajímavou historií. Ženou melackého sultána se v té době stala čínská princezna z dynastie Ming, která si s sebou přivedla obrovskou družinu. Jejich domovem se stal právě Bukit China. Nachází se zde také největší čínský hřbitov mimo čínské území s náhrobky z éry dynastie Ming (14.-17. století). Na 25 hektarech je umístěno přes 12.000 náhrobků . Nachází se zde i zajímavý chrám. Velkou roli v životě Melaky sehrála i Sultánova studna, kterou nechal vybudovat v 15. století pro svoji čínskou manželku. Studna patřila k nejvýznamějším zdrojům pitné vody ve městě a všichni útočníci se vždy pokoušeli obsadit ji a tím získat nadvládu nad Melakou.
K navštěvovaným místům patří i Námořní museum, které je umístěno v obrovské restaurované portugalské lodi Flora de la Mar, která se u břehů Melaky potopila, když se snažila odvézt místní poklady do Evropy.
Asi 3 km z centra směrem k pobřeží leží oblast nazývaná Medan Portugis (Portugalské náměstí). Je centrem melažské euroasijské komunity – potomků koloniálních Portugalců a domorodých Malajců, kteří se začali mezi sebou ženit již před 400 lety. Dodnes zde žijí potomci portugalských osadníků z 16. století, mluvící původním dialektem Christao.
Na vrcholku v jižní části města stojí Porta de Santiago – jediná část slavné portugalské pevnosti A’Famosa z roku 1512, která byla zbořena Brity. Ze zbytků pevnosti je díky její poloze nádherný výhled na město.
Mešita Masjid Tranquerah, přes 150 let stará, je místem uložení ostatků johorského sultána Hussejna, který zemřel roku 1853.
Ideální je podniknout do Melaky celodenní výlet z Kuala Lumpur. Po městě si můžete udělat buď pouze pěší okruh, příjemnější zpestření však nabízejí výlety na lodičkách po říčním kanále vinoucím se městem se zasvěceným komentářem nebo cesta pravou rikšou.


Okolí Melaky
V okolí Melaky se nachází zábavní park Ayer Keroh. Je to rozsáhlý zábavní park v blízkosti města Melaky. Můžete zde nalézt Zoo, Park krokodýlů, ukázky tradičních malajských domů ze všech 13 provincií, anebo vyrazit na túru. Je zde spousta turistických stezek a také nádherné pláže, např. Tanjung Bidara nebo pláže na ostrůvku Pulau Besar.Zajímavé odkazy

Provincie Melaka

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz