Dovolená Malajsie


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Malajsie - navigace  
zájezdy Malajsie Hotely a ubytování Malajsie
Last minute Malajsie Informace Malajsie
Víza Malajsie Fotogalerie Malajsie
Mapy a průvodce Malajsie Recenze hotelů Malajsie
Diskuze Malajsie Okružní plavby MalajsieMalajsie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality

Historicky zajímavéPřírodně zajímavéSportovně zajímavéPobytově zajímavéProvincie SelangorProvincie PerakProvincie Penang-->Provincie Kedah & PerlisProvincie Negeri SembilanProvincie MelakaProvincie JohorProvincie PahangProvincie TerengganuProvincie KelantanProvincie SarawakProvincie Sabah
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Tyto dvě malebné provincie leží u hranic s Thajskem. Jsou známé produkcí rýže. Každoročně se zde vypěstuje více než polovina celkové malajské produkce. Tato severní část Malajsie je silně islámská a polygamie zde byla uzákoněna v roce 1982.


Kedah
Malajsie Kedah leží v severozápadní části Malajského poloostrova na hranicích s Thajskem a zabírá 9.425 km čtverečních, takže patří mezi malé státy. Žije zde okolo miliónu obyvatel, především Malajců. Povrch pokrývají nepříliš vysoké kopce, džungle a pole. Kedah bývá nazýván malajskou „mísou rýže“, protože, kam vaše oko dohlédne, všude uvidí rýžové plantáže. U pobřeží leží proslavené souostroví Langkawi.
Hlavní město Alor Setar je sídlem sultána, kterého můžete výjimečně spatřit v areálu nejzajímavějších staveb: Zahirovy mešity a audienční haly Balai Besar. Na jihu státu se nachází vrchol Jerai, a pod ním archeologicky významné údolí Bujang Valley s řadou unikátních vykopávek z 5.- 8. století n.l.

Historie
Osídlení oblasti Kedah je doloženo již z doby kamenné. Nejstarší archeologické nálezy pocházejí z blízkosti Gunung Jeri. Novější vykopávky z Lembah Bujang jsou datovány do hinduisticko-budhistické éry 4. století našeho letopočtu. Rodokmen dnešní královské rodiny sahá až do tohoto období. K islamizaci oblasti došlo v 17. století díky rostoucímu vlivu provincie Melaka. Prakticky celé 19. století byl Kedah v moci Siamu, a to až do jeho převzetí Brity na počátku 20. století. V roce 1948 se oblast stala součástí Federace Malaya.

Lembah Bujang
Západní část Sungai Petani byla domovem nejdůležitějšího hinduisticko-budhistického království na Malajském poloostrově již od 4. století našeho letopočtu. Od 7. století se stala soušástí rozsáhlé říše Srivijaya ze Sumatry. Čilý obchod s Indií a se Sumatrou se odrazil v prudkém rozvoji této oblasti. Svého architektonického vrcholu dosáhlo království na přelomu 9. a 10. století. Hinduistické a budhistické paláce byly rozmístěny od Gunung Jeri jižně do Kuala Muda a v samotném Lembah Bujang bylo nalezeno přes 50 archeologických nalezišť. Chrámy však ve 14. století s příchodem islámu ztratily svůj vliv a postupně byly opuštěny. Během dalších století je pohltila džungle, kde je ve 40. letech 20. století objevili britští archeologové.
Většinu nálezů je možno shlédnout v místním Archeologickém muzeu. Najdete tu keramiku, kamenorytiny a celou řadu dalších zajímavostí. Exponáty však nejsou příliš dobře označené. Velmi působivá je návštěva dochovaných zbytků chrámů v okolí muzea.

Gunung Jerai
Gunung Jerai byla ve starých hinduistických dobách svatou horou a i dnes se majestátně tyčí nad okolními rovinami do výšky 1.217 m a vzbuzuje zaslouženou úctu.. Od úpatí se směrem k vrcholku vine 13 km dlouhá stezka, na jejímž konci vás čeká úchvatný výhled na rýžová pole Kedahu a Langkawi. Je zde také několik možností, kde se od stezky odchýlit a zpříjemnit si tak výlet několika kilometry pěší turistiky navíc. Nedaleko od hory se nacházejí krásné vodopády uprostřed džungle s možností koupání.

Alor Setar
Hlavním městem Kedah je Alor Setar. Toto město patřilo dlouhou dobu Thajsku a silné thajské vlivy jsou zde vidět dodnes. V centru se nachází nádherná mešita Masjid Zahir, za zmínku stojí také Balai Besar – královská audienční hala, kterou sultán dodnes využívá k přijímání vzácných návštěv.
Muzium Di Raja je královské muzeum, které je rovněž součástí královského paláce. Přiblíží vám svými úchvatnými exponáty život na sultánově dvoře v minulosti, včetně jeho honosných dopravních prostředků.
Balai Seni Negeri, státní umělecká galerie, vlastní malou, nicméně fascinující sbírku současného malajského umění.
Na severu města se tyčí Balai Nobat – osmihraná věž s cibulovitým dómem na vrcholku. Zde sídlí nobat – královský orchestr. Ten je tradičně složen z perkusních nástrojů. Některé bubny jsou nesmírně staré a pocházejí snad již z 15. století, kdy je předchůdce místního sultána získal jako dar od melackého sultána.

Langkawi
Souostroví Langkawi se nachází asi 30 km od pobřeží. I když leží na úrovni státu Perlis, administrativně patří Kedahu. Hlavní ostrov je obklopen téměř stovkou dalších ostrovů a ostrůvků - od poměrně velkého Dayang Bunting (Ostrov těhotné panny), až po skalní útvary vystupující příkře z mořské hladiny. Celá oblast připomíná thajskou zátoku Phang Nga - ostatně Langkawi je na hranici, ostrovy dále na sever jsou již thajské. Název ostrovů je odvozen od malajských výrazů helang (orel) a kawi (silný). Podle staré malajské legendy jsou ostrovy místem odpočinku bájného ptáka Garudy, který na svých křídlech nosil samotného boha Višnu. S ostrovem je spojena celá řada dalších legend, například o princezně Mahsuri. Proto bývá Langkawi někdy nazýván „Ostrovem legend“. Svědčí to o tom, že až téměř mystická krása těchto ostrovů působila na obyvatele Malajsie již před mnoha stoletími a v jejich fantazii vytvářela základy dnešních legend.

Hlavní ostrov Palau Langkawi je skutečným pojmem pro milovníky cestování, protože jeho krása jej proslavila po celém světě. Je to jedno z nejatraktivnějších rekreačních středisek s úžasnými plážemi a turistickými stezkami. Od roku 1986, kdy se ostrov stal bezcelním pásmem, zde vyrostla spousta hotelů, nákupních center a restaurací. Najdete zde starší menší chrámy, krokodýlí farmu, Batik village, velké mořské akvárium, vodopády a především překrásné pláže, z nichž ty nejznámější jsou na severu (Datai, Rhu) a na západě (Burau, Pantai Kok, Tengah aj.).
Nejdůležitějším městem je Kuah, které je také přístavem pro trajekty vozící turisty z Alor Setar. Rybářská vesnička se tak změnila v hlavní město ostrova, kde najdete všechny vymoženosti civilizace, včetně luxusních hotelů a bank.
Jednoznačně nejznámější památkou na ostrově je hrobka princezny Mahsuri, která se nachází západně od Kuahu. Známá legenda o princezně Mahsuri z tohoto hrobu učinila jedno z nejnavštěvovanějších míst. Princezna Mahsuri byla podle legendy křivě obviněna z cizoložství a odsouzena k smrti. Její nevina jí však dala kouzelnou moc, díky které nebylo možné ji popravit, dokud se sama nerozhodla zemřít. Před tím však vyřkla kletbu, kterou sedm generací obyvatel ostrova odsoudila k neštěstí. Na znamení její neviny pak při popravě vytékala z jejích žil bílá krev, která dala barvu zdejším pohádkovým plážím. Deska z bílého kamene je místem, kam turisté velmi často přicházejí.
Vřele doporučujeme výlet motorovým člunem po zdejších ostrůvcích – „Island Hopping Tour“. Tento výlet patří k velkým zážitkům, protože krása ostůvků je skutečně proslulá a fotografie, které zde pořídíte, rozhodně stojí za to. Ny výletě se můžete i vykoupat. Na některých z ostrůvků potkáte jako jinde v Asii všudypřítomné opičky, které umí být i pěkně drzé, proto pozor na věci!
Mezi ostrovy, které stojí za návštěvu je také Pulau Dyang Bunting, neboli Ostrov těhotné pany. Proslul nádherným stejnojmenným sladkovodním jezerem obklopeným skalami a džunglí, ve kterém je nádherné koupání. Podle legendy je zdejší voda kouzelná a má moc vyplnit bezdětným ženám jejich touhu po dítěti. Stačí se prý vykoupat nebo se napít vody, což na rozdíl od koupání nedoporučujeme.
Langkawi je místo výhodných nákupů - celé má status duty-free. Doporučujeme zejména batiku a také produkty přírodní medicíny.

Bukit Kayu Hitam
Bukit Kayu Hitam je hlavní hraniční přechod mezi Malajsií a Thajskem. Leží 48 km severně od Alor Setar. Jestli přijíždíte z Thajska, ujistěte se, že vám malajská hraniční policie dá razítko do pasu, jinak byste se mohli dostat do problémů při odjezdu z Malajsie, neboť váš vstup do země by mohl být považován za „nelegální“.


Malajsie Malajsie
Perlis
Nejseverněji položený a zároveň nejmenší stát Malajsie leží na hranicích s Thajskem. Produkuje zejména rýži. Z přístavu Kuala Perlis jezdí trajekty na Langkawi, patřící sousednímu Kedahu. Perlis se rozkládá se na 759 km čtverečních a žije tu 175.000 obyvatel. Ač malý rozměry, přesto není rozhodně zanedbatelný. Krásná příroda a zajímavé pohledy na rýžová políčka a vesnice, to je Perlis. Hlavním městem provincie je Kangar.
Na rozvoj tohoto malého státečku jakoby Malajsie zapomínala. Kromě cukrářské rafinerie a cementárny je jeho ekonomika stále závislá na malém zemědělství. V posledních letech místní silně islámsky orientovaná vláda vyprovokovala několik sporných nařízení, která se řešila v rámci celé Malajsie – zejména legislativní návrhy týkající se polygamie, nočního zákazu vycházení nezletilých nebo zavedení karaoke barů pro přislušníky jen jednoho pohlaví.
Hlavním městem států Perlis je Kangar, který leží asi 45 km severozápadně od Alor Setar. Je to moderní město obklopené rýžovými poli, které však má návševníkům pramálo co nabídnout. Asi 35 km na severovýchod od Kangaru leží město Padang Besar. Město samo o sobě není příliš populární destinací, jezdí sem však dost Malajců kvůli duty-free trhům. Za zmínku stojí určitě také park Taman Negara Perlis známý svým rozsáhlým jeskynním komplexem. Rozprostírá se na ploše okolo 5000 hektarů a mezi jeho hlavní lákadla patří jeskyně Gua Wang Burma a Gua Kelam, což je 370 m dlouhá jeskyně, která byla vytvořena v době, kdy se zde těžil cín a dnes patří k předním turistickým atrakcím provincie. Také zdejší fauna stojí za to, abyste se s ní blíže seznámili. Jeden z druhů opice makaka, který zde žije, nenajdete jinde v celé Malajsii. Žije zde také velké množství nejrůznějších druhů ptáků.Zajímavé odkazy

Provincie Perlis

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz