Dovolená Malajsie


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Malajsie - navigace  
zájezdy Malajsie Hotely a ubytování Malajsie
Last minute Malajsie Informace Malajsie
Víza Malajsie Fotogalerie Malajsie
Mapy a průvodce Malajsie Recenze hotelů Malajsie
Diskuze Malajsie Okružní plavby MalajsieMalajsie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality

Historicky zajímavéPřírodně zajímavéSportovně zajímavéPobytově zajímavéProvincie SelangorProvincie Perak-->Provincie PenangProvincie Kedah & PerlisProvincie Negeri SembilanProvincie MelakaProvincie JohorProvincie PahangProvincie TerengganuProvincie KelantanProvincie SarawakProvincie Sabah
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Malajsie Tento stát zahrnuje malou část pobřeží s městem Butterworth a především ostrov nazývaný "Perlou orientu". S pobřežím jej spojuje třináctikilometrový most, který je nejdelším mostem v Asii. Rozloha státu je 1.021 km čtverečních a žije tu 1.002.419 obyvatel. Hlavním městem je George Town.
Ostrov Penang skýtá nejen populární široké pláže (především na severu slavná Batu Ferringhi), ale i řadu památek: Tady se psala historie! Mezi nejzajímavější památky patří mistrovský kousek maurské architektury - mešita Jalan Acheen. Nejstarší anglikánský kostel v této části světa je bělostný St. George z minulého století, upomínající na známé kostely v Řecku. V thajském, barmském a čínském stylu postavený Wat Chaymangkalaram (Lorong) ukrývá 33 metrů dlouhou sochu ležícího Buddhy. Cca 14 km od Georgetownu se nachází "Chrám azurového obláčku", známější pod názvem "Hadí chrám". Naopak současnost připomíná kolejová lanovka na Penang Hill. Cca 8 km od Georgetownu se na 30 hektarech rozprostírá botanická zahrada "Waterfall Garden", v sousedství chrám Natukkotai. Dále zde naleznete batikové dílny, motýlí farmu, muzea atd. Milovníci dobrého jídla - nejen - čínské kuchyně - si dopřávají kulinářské orgie v lidových restauracích podél Campbell Street, Gurney Drive ap.


Historie
Penang vždycky přitahoval dobrodruhy, snílky, umělce, intelektuály a disidenty. V roce 1786 dostal Pulau Penang od sultána kapitán Francis Light, zastupující Východoindicou společnost, výměnou za ochranu proti různým nepřátelům. Provincie byla přejmenována na Ostrov Prince z Walesu, protože datum její akvizice připadlo na den princových narozenin. Light brzy založil malé městečko Georgetown, které dostalo jméno také po princi, jenž se později stal králem Georgem IV. Light dovolil novým přistěhovalcům, aby si vzali tolik půdy, kolik chtěli, což velmi brzy začalo přitahovat osadníky z celé Asie, a provincie, která v roce byla 1786 prakticky neosídlená, se na začátku 18. století stala domovem minimálně 10 tisíc obyvatel, kteří povětšinou pěstovali koření. Přestože po celé 19. a 20. století byl Penang centrem mezinárodního obchodu, nikdy nezažil tak obrovský hospodářský boom jako Singapur. To také vedlo k tomu, že většina děl původní koloniální architektury se dochovala dodnes prakticky nepoškozena.


Klima
Penang má tropické podnebí s teplotami mezi 21°C a 32°C po celý rok. Občas se vyskytnou rychlé přívalové lijáky, nejvíce prší v období od května do října. Vlhkost vzduchu se pohybuje okolo 85 – 90 %.


Ostrov Pulau Penang
Pulau Penang je nejstarším místem osídleným britskými přistěhovalci v Malajsii. Je dokonce starší než Singapur i Melaka. Hlavnímu městu – Gerogetown – se často říká prostě „Penang“. Jedná se rozhodně o jedno z nejznámějších měst v Malajsii.
Georgetown
je pravé čínské město plné barev se spoustou obchůdků, trhů a památek. Vypadá to, jakoby se zde zastavil čas a octli jste se v minulosti. Město se nachází se na ostrově, ale velmi lehce se sem dostanete vlakem, autobusem či trajektem z městečka Butterworth. Typickým místním dopravním prostředkem jsou čínské drožky.
Georgetown má nádherně dochované centrum z koloniální doby.
K nejkrásnějším památkám patří památník královny Viktorie – okouzlující bílá věž z roku 1897, na jejímž vrcholku je maurský dóm a věžní hodiny.
Radnice – jedna z nejimpozantnějších budov v Penangu vyniká zejména nádherným sloupořadím.
Kostel Sv. Jiří z roku 1818 je nejstarším anglikánským kostelem v jihovýchodní Asii.
Zajímavý je rovněž protestantský hřbitov, kde je pochována řada důleřitých osobností, včetně kapitána Francise Lighta.
Jednou z nejstarších památek je také holandskápevnost Cornwallis, která je postavena na místě, kde poprvé spočinula noha kapitána Lighta, když v roce 1786 dorazil na neobydlený ostrov. Nejdříve zde stála dřevěná pevnost, v letech 1808-1810 však byla přebudována do nynější kamenné podoby. Pevnost dnes tvoří v podstatě jen obvodové zdi a uvnitř se nachází park. Zajímavá jsou děla umístěná na hradbách, některá byla v minulosti ukořistěna místním pirátům. Jedno z nich se dokonce může pochlubit i jménem – Seri Rambai a datem výroby 1603. Jeho hlaveň směřuje na severní část pobřeží a Holanďané jej věnovali johorskému sultánovi. Dělo pak putovalo mezi mnoha majiteli, ocitlo se v majetku selangorského sultána a nakonec i v rukou pirátů, až nakonec skončilo v pevnosti. Díky pověře, že bezdětným ženám se splní jejich touha po dítěti položením květin k Seri Rambai, u něj zcela jistě najdete „květinovou výzdobu“.
Za shlédnutí určitě stojí Penangské museum, které je je jedno z nejvýznamnějších v Malajsii. U vchodu do muzea stojí bronzová socha kapitána Lighta. Vynikající exponáty v přízemí ilustrují zvyky a tradice různých etnických skupin žijících v Penangu prostřednictvím fotografií, dokumentů, kostýmů, nábytku a dalších předmětů. V patře je historická galerie a také sbírka vodomaleb od kapitána Roberta Smitha, inženýra Východoindické společnosti.
Chloubou města je zcela jistě čínská čtvrť. Stojí za procházku v každou denní dobu, její atmosféra vás zcela jistě okouzlí. Z památek rozhodně nevynechejte Kuan Yin Teng – chrám bohyně štěstěny, míru a plodnosti. Tento chrám nepatří k nejkrásnějším, ale má úžasnou atmosféru. Byl postaven na počátku 19. století prvními čínskými osadníky a od té doby se kolem něj soustřeďuje život celé místní čínské komunity. Stále se zde něco děje, takže máte šanci stát se svědky některého obřadu či oslavy.
Chrám Hainan se stavěl od roku 1866 do roku 1895 a je zasvěcen bohu Mar Chorovi, patronovi mořeplavců. Jeho výzdoba je velmi působivá.
Mešita Acheen je neobvyklá svým minaretem v egyptském stylu, který kontrastuje s ostatními mešitami v tradičním maurském stylu. Vznikla v roce 1808 a její stavbu financoval bohatý arabský obchodník.
Dům č. 100 v ulici Cintra rozhodně stojí za návštěvu. V tomto starém domě totiž našla svůj domov expozice starého penangského nábytku, oblečení, porcelánu a dalších předmětů.
Kromě čínské čtvrti navštivte také indickou čtvrť s typickým jihoindickým chrámem Sri Mariamman Temple. Tento chrám je dalším důkazem neuvěřitelné různorodosti místního náboženství, kultury i stavebních slohů. Chám byl postaven v roce 1883 a je místním nejstarším hinduistickým svatostánkem. Právě zde začíná penangská oslava populárního svátku Thaipusam.
Georgetown přitahuje turisty také vynikajícím jídlem.


Další zajímavá místa
Malajsie 821 metrů nad městem se tyčí pahorek Penang s krásnými zahradami, restauracemi, hotely, hinduistickým klášterem a mešitou na vrcholku. Je zde spousta turistických stezek a také lanovka vedoucí až nahoru, odkud je překrásný výhled. Nedaleko jsou Botanické zahrady, které jsou známé také jako zahrady vodopádů podle kaskád, které sem stékají z vrcholku Penangu. K vidění jsou tu orchideje, kaktusy a léčivé rostliny.
Další zajímavou lokalitou je Snake Temple, věnovaný budhistickému knězi a léčiteli, Chor Soo Kongovi, jedním z vděčných pacientů. Traduje se, že různé druhy hadů, kteří zde žijí, jsou stále lehce omámeni výpary, které se kolem chrámu přes den drží. V noci se však připlazí, aby zkonzumovali dary, které jim lidé přinášejí.
Asi tří kilometry od chrámu leží rybářská vesnička Batu Maung, kde můžete navštívit chrám pyšnící se otiskem nohy ve skále, která prý patřila slavnému admirálovi Cheng Ho.
Největší bližsí město je Balik Pulau, kde sice najdete množství restaurací a rychlého občerstvení, ale žádnou možnost ubytování.
O 2 km dále na sever se rozkládá tropická ovocná farma, kde pěstují na 140 druhů ovocných stromů. Návštěvníci tady mohou nějaký den zůstat, výměnou za pomoc na farmě. Za zmínku stojí ještě Teluk Bahang, což je poklidná rybářská vesnička na severu ostrova.Zajímavé odkazy

Provincie Penang

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz