Dovolená Malajsie


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Malajsie - navigace  
zájezdy Malajsie Hotely a ubytování Malajsie
Last minute Malajsie Informace Malajsie
Víza Malajsie Fotogalerie Malajsie
Mapy a průvodce Malajsie Recenze hotelů Malajsie
Diskuze Malajsie Okružní plavby MalajsieMalajsie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality

Historicky zajímavéPřírodně zajímavéSportovně zajímavéPobytově zajímavéProvincie Selangor-->Provincie PerakProvincie PenangProvincie Kedah & PerlisProvincie Negeri SembilanProvincie MelakaProvincie JohorProvincie PahangProvincie TerengganuProvincie KelantanProvincie SarawakProvincie Sabah
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Rozlohou druhý největší malajský stát zabírá 21.000 km čtverečních a žije tu 2.065.000 obyvatel. Leží podél malajského západního pobřeží a zasahuje hluboko do vnitrozemí. Na severu sousedí s Thajskem. Východní hranice tvoří vysoké pohoří, které je součástí hlavního horského pásma táhnoucího se Malajsií. Státem protéká řeka Perak, kolem které se soustřeďuje zemědělská činnost. Stát proslul především bohatými nalezišti cínu, které bývají pokládány za největší na světě.
Rozlehlá provincie má rozmanitý terén. Na jihu se nachází spousta malých městeček a sever pokrývá džungle. Oblast proslula především těžbou cínu - vyskytuje se zde nejčistší ruda na světě. Hlavní město Ipoh má výrazně čínský ráz, s nedalekými jeskyněmi patří k nejzajímavějším místům státu, společně se starobylým královským městem Kuala Kangsar. V tomto místě začali Britové roku 1877 pěstovat z Brazílie dovezený kaučukovník - strom dnes rozšířený po celé Malajsii i sousedním Thajsku. Ještě severněji naleznete původní hlavní město Peraku - Tajping, s krásnými jezerními zahradami. Nejmalebnějším letoviskem je ostrov Pangkor, s památkami na holandskou éru.


Historie
Historie dnešní provincie Perak se datuje od 16. století, kdy nejstarší syn sultána Muzaffar Shaha založil na březích řeky Perak svou vlastní dynastii. Kvůli velkému cínovému bohatství musel stát čelit neustálým hrozbám zvenčí. V 18. století se o dobytí Peraku pokoušeli Bugové z jihu a Siamci ze severu. Kdyby nedošlo k britskému zásahu v roce 1820, byl by stát skončil pod siamskou nadvládou. Koncem 19. století byl sultanát Perak ve velmi špatném stavu a boje mezi nástupníky trůnu využili Britové k tomu, aby si z něj udělali svou první kolonii na poloostrově. Ve smlouvě z Pangkor musel sultán Brity uznat a byl nastolen takzvaný systém residentů, což prakticky znamenalo britskou správu sultanátu. Toto uspořádání přetrvalo i v období druhé světové války a bylo zrušeno teprve v roce 1948, kdy se stal Perak částí Malajské federace.


Klima
Perak má tropické podnebí, je tu horko a vysoká vlhkost po celý rok. Denní teploty se pohybují mezi 21°C a 32°C a vlhkost vzduchu dosahuje 90 %. V kteroukoli roční dobu se mohou vyskytnout krátké silné lijáky a příležitostné lehčí deštíky. Nejsušší období je většinou v červnu a červenci. V oblasti Cameron Highlands je podnebí o hodně chladnější, nad 21°C vystoupí teploměr jen zřídka a také tady častěji prší.


Ostrov Pulau Pangkor
Malajsie Jednou z nejnavštěvovanějších turistických oblastí je ostrov Pulau Pangkor s nádhernými plážemi. Tento ostrov se nachází v provincii Perak, jen chvilku cesty trajektem z města Lumut. Populární rekreační středisko s nádhernými a dlouhými plážemi. Můžete zde rybařit, potápět se nebo si vypůjčit kolo a ostrov si sami projet. Pangkor je relativně malý ostrov o rozloze pouhých 8 km čtverečních, který obývá asi 25 tisíc obyvatel. Těší se velkému zájmu malajské vlády, která ho velmi propaguje jako jedno z nejatraktivnějších turistických středisek. Předtím, než zde začal vzkvétat turistický ruch, byl ostrov závislý převážně na rybářství. Rybářství a sušení ryb představují dodnes hlavní průmyslové odvětví Pangkoru. Dnes se ostrov stává populární, především víkendovou destinací, takže během pracovních dnů jsou pláže příjemně liduprázdné. Příjemnou pláži pro plavání je Pasir Bogak, opravdu působivý, i když poměrně úzký pás bílého písku. Prostornější pláž najdete směrem na sever, její jméno je Teluk Nipah. Nejlepší pláží na této straně ostrova je ale bezkonkurenčně Coral Bay. Tady se můžete těšit z průzračně čisté vody smaragdové barvy a většinou je tato pláž čistá a upravená. V Teluk Ketapang lze v období od května do června spatřit želvy, které sem chodí za nocí klást vejce. Na protější straně ostrova stojí za zmínku jiná pláž – Emerald Bay (Smaragdový záliv).
V nitru ostrova naleznete některé zajímavé stavby jako například jihoindický hinduistický chrám nebo Kota Belanda - holandskou pevnost ze 17. století.
Ostrov je ideálním místem pro šnorchlování, rybaření nebo procházky džunglí.


Cameron Highlands
Cemeron Highlands je rozlehlá rekreační oblast v provincii Perak. Nabízí skvělé podmínky na túry, je zde spousta stezek, vodopádů, hor, malebné chrámy a růžové zahrady. Jméno Cameron Highlands pochází od Williama Camerona, cestovatele, který zmapoval tuto oblast v roce 1885. V horkých a vlhkých tropech, je chladnější klima, které vládne okolo 1.500 m n.m., pravým balzámem. To věděli již Britové, kteří si tyto oblasti velmi oblíbili, a vědí to pochopitelně i dnešní obyvatelé Malajsie. Jednou z pěti vrchovin, „highlands“, ležící asi 220 km severně od hlavního města, jsou Cameron Highlands. Vstupní branou k nim je městečko Tapah na cestě z K.L. do Ipohu. Odtud se vine malebná klikatá silnice k oblastem nazývaným „horské resorty“, jejichž příjemné ovzduší (přes den teploty okolo 21°C, v noci mezi 10 -12°C) a nádherná vegetace lákají po celý rok. Dnes zde žije cca 20.000 obyvatel, kteří pěstující především růže, ovoce a pečují o rozsáhlé čajové plantáže.
Příjemné podnebí láká návštěvníky k aktivitám, které by v níže položených teplejších místech ustoupily lenošení. Milovníci sportu naleznou v jednom z pohádkových údolí prvotřídní 18 jamkové golfové hřiště, mohou hrát tenis, badminton či squash. Kopcovitý terén plný pestré vegetace s bohatstvím horských říček a vodopádů je přímo předurčen pro trekking. Při výstupu na nejvyšší horu Gunung Brinchang (2.032 m n.m.) budete mít celé Cameron Highlands jako na dlani. A u jednoho z vodopádů lze osvěžit tělo v nádherném průzračném vodním rezervoáru přímo uprostřed džungle.
Cameron Higlands jsou také centrem malajské čajové produkce. Nachází se zde rozlehlé čajové plantáže, můžete vyzkoušet nejrůznější druhy čajů a navštívit čajové usedlosti. První čaje se zde začaly pěstovat v roce 1929 a nejznámější značkou z této oblasti je Boh. Na severních svazích městečka Brinchang se rozkládá Sungai Palas Tea Estate – usedlost, kde se pěstuje právě čaj Boh. V městečku Brinchang si nenechte ujít zahrady motýlů. Kromě vzácných druhů motýlů jsou zde k vidění sbírky velkého hmyzu, brouků a škorpionů. Jen asi 1 km od města se nachází chrám Sam Poh, typický čínský kaleidoskop barev, se sochami Budhy, nástěnnými malbami a kamennými lvy střežícími hlavní bránu.


Ipoh
Ipoh, město milionářů, zbohatlo díky bohatým cínovým dolům v údolí Kinta. Některé doly v okolí Ipoh jsou dodnes v provozu. Ipoh je třetí největší město Malajsie, s populací 390 tisíc (přes 1,5 mil. počítáme-li celou aglomeraci). Není ale tak rušné, jak by velikost populace mohla napovídat a zachovalo si dodnes mnoho ze svých historických budov. Pro většinu návštěvníků nicméně představuje především přestup na cestě do Pulau Pangkor nebo Tapah. Koloniální architekturu najdete ve starém městě – místí nádraží si vysloužilo přezdívku „Taj Mahal“, je totiž působivou směsicí maurské a viktoriánské architektury. Naproti stojí radnice Dewan Bandaran - rozlehlá neoklasicistní budova. Za zmínku stojí také Birchovy věžní hodiny a impozantní třípatrová budova koloniální školy Sv. Michala s arkádovými verandami.


Kellie´s Castle
Nádherné sídlo kdysi velmi bohatého anglického plantážníka Williama Kellie Smitha se nachází kousek od hlavního města provincie Perak Ipoh. Ještě před dokončením díla však Smith zemřel a po jeho smrti již nikdo stavbu kompletně nedokončil. Nejkrásnější jsou pokoje pro hosty a také střešní terasa, ze které je nádherný výhled do okolí. Nedaleko se nachází hinduistická svatyně, ve které je umístěna také socha tohoto anglického plantážníka.


Jeskynní chrámy
Ipoh je obklopen vápencovými skalami vystupujícími z džungle a majestátně spadajícími do údolí. Skály jsou protkány jeskyněmi, které představují obrovskou duchovní sílu a v průběhu let se z hlavních meditačních jeskyní staly obrovské skalní chrámy. Tyto barevné chrámy dnes navštěvuje poměrně málo tursitů, ale stále přitahují velké množství věřících. Budhistickým knězem byl v roce 1926 založen obrovský jeskynní komplex vyzdobený nástěnnými malbami umělců z celé jihovýchodní Asie – Perak Tong. V hlavním dómu je několik soch Budhy a obrovský zvon, který se rozezní pokaždé, když někdo zanechá finanční příspěvek. 385 schodů vede na venkovní terasy, odkud je nádherný výhled do okolí. Jeskyně je pouhých 6 km na sever od Ipohu, je proto ideální destinací na jednodenní výlet. Na jih od Ipohu se nachází další podobný jeskynní komplex – Sam Poh Tong, jehož hlavním lákadlem je želví jezírko. Navštívit můžete také menší, nicméně příjemný Kek Look Tong.


Kuala Kangsar
Nedaleko Ipoh se nacházejí také termální prameny Tambun (najdete tu nádherné koupání v různě teplých přírodních bazéncích) a městečko Kuala Kangsar. Dříve v tomto městě sídlil sultán, vládce Peraku se svým dvorem. Díky tomu se zde zachovaly některé zajímavé památky. Také britské úřady věnovali tomuto městu velkou pozornost. Z pamětihodností stojí za zmínku Masjid Ubudiah – mešita z roku 1917, palác Istana Iskandariah, který je směsicí Art Deco a islámských motivů a paláce Istana Kenangan a Istana Hulu.
Město však nejvíce proslulo díky faktu, že se právě zde datují počátky dnes rozvinutého malajského kaučukového průmyslu. Právě zde ve svých zahradách kolem roku 1870 britský guvernér Sir Hugh Low nechal zasadit první kaučukovníky, zřejmě dovezené z Brazílie. S příchodem automobilů a obrovské potřeby materiálu pro výrobu pneumatik se plantáže rozrostly po celé Malajsii. Většina rostlin na těchto nových plantážích však pocházela z původních kaučukovníků Sira Lowa. Tím se město nesmazatelně vrylo do historie malajsijské výroby kaučuku.


Taiping
Počátky tohoto historického města nebyly jednoduché. Rozhodně nesvědčily přívlastku, který město pozdějí dostalo – „Město věčného míru“. Vzniklo totiž jako hornická osada u ložisek cínu, dokonce nejstarší důlní město v celé Malajsii. Násilí a boje mezi čínskými gangy poznamenaly jeho vývoj. V roce 1874 se britské koloniální administrativě podařilo zavést zde pořádek a město pak hrálo nejdůležitější roli ve státě Perak. Postupně však sílilo postavení měst Ipoh a Kinta Valley a vroce 1935 přišel Taiping o poctu být hlavním městem státu.Toto starobylé město se pyšní řadou prvenství v rámci Malajsie. Vzniklo zde prvním muzeem, byla postavena první železnice, první zoo a byly vydávány také první noviny v angličtině, malajštině a tamilštině.
V centru se nachází nejstarší taipingská mešita Old Kota Taiping z roku 1987 a řada dalších zajímavých staveb.
Anglikánský kostel All Saints’Church z roku 1886 je pokládán za nejstarší anglikánský chrám v celé Malajsii. Zajímavý je i přilehlý hřbitov, kde jsou uloženy ostatky prvních osadníků, kteří houfně podléhali tropickým nemocem.
Taman Tasik Taiping jsou jezerní zahrady rozkládající se na ploše cca 62 ha na kraji města, které je obklopené nádherným deštným pralesem. Byly vybudovány v oblasti bývalého cínového dolu a prosluly nádhernou flórou, která nemá jinde téměř obdoby. Vděčí za to zejména faktu, že v Taipingu prší nejvíce z celého Malajského poloostrova. Součástí nádherných barevných zahrad je i Zoo Taiping, které má bohatou tradici a jeho umístění uprostřed nádhery deštného pralesa je nesmírně působivé.
Muzium Perak – toto státní museum je nejstarší v celé Malajsii, bylo otevřeno v roce 1883. Sídlí v honosné koloniální budově a od doby svého založení se příliš nezměnilo. Najdete tu předměty denního života lidu Orang Asli – tedy původních obyvatel Malajsie, předměty připomínající nádheru sultánského dvora, vycpaná zvířata a spoustu dalších exponátů.
Jam Besr Lama je věž s hodinami z roku 1890. Původně byla důležitým místem pro taipingské požárníky a dnes v ní sídlí informační centrum.
Budova městského vězení naproti muzeu byla postavena v roce 1885 a byla používána především Japonci v době okupace za 2. světové války.


Bukit Larut
Bukit Larut je nejstarší horská stanice v Malajsii. Leží ve výšce 1019 m, asi 12 km od Taiping. Dříve to byla čajová farma, dnes je to prostě jen klidné a mírumilovné místo, které stojí za návštěvu. Nenajdete zde žádná golfová hřiště, drahé restaurace nebo jiné vymoženosti, které nabízejí ostatní horské stanice. Bukit Larut se sice netěší velkému přívalu návštěvníků, může však představovat pěkný klidný výlet z Taipingu. Podíváte se do čajových zahrad a uděláte si procházku přírodou, kde můžete spatřit několik druhů exotických motýlů. Příjemná atmosféra dávno zapomenutých časů a nádherná okolní příroda stojí za návštěvu.


Komplex Sejarah Pasir Salak
Komplex Sejarah Pasir Salak najdete na březích Kampung Pasir Salak. Tento historický komplex nabízí seznámení s typickými domy Peraku s vyřezávanými okapy, okenicemi a dřevěnými a bambusovými zdmi. Jeden z domů, který má být 120 let starý, zastřešuje muzeum, které barvitě líčí události roku 1875. V dalším z domků je výstava dokumentující svatební zvyklosti a také expozice hudebních nástrojů. Největší dům je přestavěn do podoby jakéhosi historického tunelu, který vás provede od pravěku až po současnost provincie Perak.Zajímavé odkazy

Provincie Perak

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz