Dovolená Malajsie


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Malajsie - navigace  
zájezdy Malajsie Hotely a ubytování Malajsie
Last minute Malajsie Informace Malajsie
Víza Malajsie Fotogalerie Malajsie
Mapy a průvodce Malajsie Recenze hotelů Malajsie
Diskuze Malajsie Okružní plavby MalajsieMalajsie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality

Historicky zajímavéPřírodně zajímavéSportovně zajímavéPobytově zajímavé-->Provincie SelangorProvincie PerakProvincie PenangProvincie Kedah & PerlisProvincie Negeri SembilanProvincie MelakaProvincie JohorProvincie PahangProvincie TerengganuProvincie KelantanProvincie SarawakProvincie Sabah
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Neznámější a nejlidnatější stát Malajsie zabírá přes 8.000 km čtverečních a rozkládá se kolem velké oblasti, kterou tvoří hlavní město Kuala Lumpur. Selangor leží na západním pobřeží Malajského poloostrova. Bývá nazýván „srdcem moderní Malajsie“. Jeho výhodná poloha na pobřeží Melacké úžiny a také přírodní bohatství z něj učinily nejbohatší malajský stát. Žije zde 3,75 miliónu obyvatel. Soustřeďují se především do oblasti kolem Kuala Lumpur, které je samostatným federálním teritoriem. Hlavním městem Selangoru je Shah Alam. Klang Valley na území Selangoru je nejznámějším nalezištěm cínu, které mělo velký vliv na vývoj celé Malajsie. Kromě průmyslových oblastí tu najdete divokou přírodu, hory, rybářské vesnice a řadu nejznámějších turistických lokalit včetně jeskyní Batu Caves.
Provincie Selangor obklopuje hlavní město Kuala Lumpur, které je však samo o sobě z její správy vyňato. Nejznámější atrakce této provincie, jako jsou Batu Caves, Zoo Negara nebo Temple Park jsou tak snadno dosažitelné z hlavního města a jsou dobrým tipem na jednodenní výlety.
Stát má svoji vlastní metropoli Shah Alam, na poloviční cestě z KL na pobřeží. Na pobřeží leží přístav spojující Indický oceán s Kuala Lumpur - Port Kelang. Další přístav Kuala Selangor se honosí 200 let starou britskou pevností Fort Malawati. Severně od KL navštěvují tisíce hinduistů i turistů starý jeskynní chrám Batu Caves. K jeho ústí je nutno vystoupat po 272 schodech, a věřící hinduisté tuto cestu absolvují především při svém největším svátku Thaipusam s přesvědčením, že za každý stupeň z nich spadne jeden hřích.


Historie
V 15. století byl Selangor pod kontrolou Tun Peraka, velkého bendahary (hlavního ministra) Melaky. Poté, co se Melaky zmocnili Portugalci, vypukly boje o nadvládu nad Selangorem také proto, že jsou zde bohatá naletiště cínu. Osadníci, kteří přišli před 100 lety, byly nyní vytlačeni přistěhovalci z ostrova Celebes (dnes Sulawesi). Ti v 18. století založili sultanát s centrem v Kuala Selangor. V 19. století se dynamicky rozvíjel obchod s cínem, což mělo za následek příval čínských obchodníků a horníků, z nichž mnozí získali významné postavení. Vzkvétající obchod a bohatství čínských osadníků vedlo později ke konfliktům mezi vládou a horníky, které vyvrcholily v roce 1873 občanskou válkou. Situace využili britské úřady k posílení svého vlivu. V roce 1896 se spojením čtyř sultanátů vytvořila první koalice – Federaci malajských států, spravovanou z Kuala Lumpur. V roce 1948 byla vytvořena Malajská federace a nakonec, o v roce 1963 Malajsijská federace. V roce 1974 bylo město Kuala Lumpur vyhlášeno samostatným teritoriem. V posledních letech je Selangor prosperující provincií, ze které se stala nejbohatší, nejvíce urbanizovaná a industrializovaná část celé Malajsie.


Klima
Nížina Selangor se vyznačuje tropickým podnebím s denními teplotami mezi 21°C a 32°C po celý rok. Prší jen vyjímečně. Teploty v horských oblastech Bukit Graser a Genting Highlands jsou o dost nižší – mezi 12 - 22°C. Také deště jsou tu silnější a delší. Vlhkost vzduchu dosahuje průměrně 85 - 90%.


Shah Alam
Hlavním městem Selangoru je Shah Alam. Pokud sem zavítáte, nesmí vám ujít Jezerní zahrady a Modrá mešita v centru města. Jde o největší malajskou mešitu pořádající ročně až 24.000 bohoslužeb. Její 4 minarety vysoké kolem 140 m jsou největšími na světě.


Klang
Původním královským hlavním městem a první britskou rezidencí byl však Klang. Za shlédnutí stojí památné centrum města, mešita Sultana Suleimana postavena ve stylu secese s východními vlivy a hlavní palác sultána Istana Alam Shah.


Přírodní rezervace Bukit Fraser
Bukit Fraser je pojmenována po Louisi Jamesovi Fraserovi, samotářském obchodníkovi s rudou a provozovateli železnice tažené mezky, který zde žil na počátku 20. století. Říká se, že tu vedl také hráčské a opiové doupě, ale to se smrtí Frasera zaniklo. Místo, které nese jeho jméno, si zachovalo nejhezčí koloniální šarm a kouzlo starých časů. Horská stanice (hill station – tímto termínem se označují rekreační místa budovaná Brity v místech s chladnějším počasím, tedy v malajsijských horách) se nachází ve výšce 1.524 m a vlastními dopravními prostředky je prakticky nedosažitelná. Je to tiché a relativně opuštěné místo, které vábí jenom mizivou část z množství návševníků, kteří vyhledávají spíše přelidněné Gentling Highlands. Hlavní atrakcí je zde pozorování ptáků, kterých tu žije 265 druhů, a také místní flora je velmi rozmanitá. Do Bukit Fraser si můžete udělat (dlouhý) jednodenní výlet z KL, pokud máte k dispozici auto. Je ale lepší nikam nespěchat a radši se ubytovat v jednom z kouzelných místních bungalovů a zůstat přes noc.


Národní park Taman Alam Kuala Selangor
Národní park Taman Alam Kuala Selangor leží podél pobřeží s velkým množstvím vzácných druhů brodivých ptáků. K dalším atrakcím patří tzv. „přírodní ohňostroj“. V Malajsii žije totiž velké množství různých druhů světlušek. Jsou však k vidění jen na pár místech. Jedno z nich se nachází v Kampung Kuantan, jen 9 km od Kuala Selangor. Můžete si půjčit loďku a nejlépe při úplňku si tento přírodní ohňostroj vychutnat. Vyznavači dobrého jídla by měli zavítat do města Pelabuhan Klang ležícího při pobřeží západním směrem od KL. Město je známé vynikajícím čínským jídlem, hlavně mořskými plody na čínský způsob.


Genting Highlands
Malajská obdoba amerického Disneylandu se jmenuje Genting Highlands. Jedno z nejpopulárnějších zábavních středisek v Malajsii je vzdálené asi jen hodinu a půl cesty autobusem z Kuala Lumpur. Obrovský komplex zábavních parků a atrakcí nabízí bohatý program. Genting má o něco chladnější podnebí, jeho hlavní část je totiž ve výšce téměř 2000 m, což činí pobyt zde velmi příjemným. Pokud milujete zábavu, nemohou vést vaše kroky jinam. O víkendech tu však bývá vyloženě přeplněno, protože se jedná o oblíbené místo k rekreaci pro obyvatele Kuala Lumpur.


Zoo Negara
Nachází se jen 13 km severovýchodním směrem od Kuala Lumpur na rozloze přes 62 ha kolem rozlehlého jezera. K vidění jsou nejen zvířata z typické malajské divočiny, ale i ostatní asijská a také africká zvířata. V poledních hodinách je zde možnost projížďky na slonovi nebo poníkovi, ráno a odpoledne pořádají vystoupení slonů. Po areálu vozí návštěvníky kyvadlová doprava. Zoo je dostupné autobusem z KL.


Templer park
Původní džungle provincie Selangor se dochovala nedaleko od Kuala Lumpur. Park je pojmenován po vysokém britském komisaři v Malajsii a zabírá 1.200 ha. Nachází se zde spousta označených stezek, průzračných lagun, jeskyní, umělé jezírko a několik vodopádů. Vhodné na túry a koupání.


Jeskyně Batu
Malajsie Malajsie Jedna z nejznámějších přírodních lokalit se nachází jen asi 15km od Kuala Lumpur. Tyto vápencové jeskyně byly jen velmi málo známé až do doby, kdy na ně narazil asi před 100 lety americký přírodovědec a s úžasem o nich všude vyprávěl. Naleznete zde jeskynní hinduistickou svatyni známou jako Chrám. K nejvýznamnější jeskyni se dostanete po 272 kamenných schodech. Po celou dobu vás budou doprovázet malajské opice. Na přelomu ledna a února se zde koná jeden z nejvíce fascinujících hinduistických festivalů Thaipusam
Vyvrcholením pak bývá Thaipusam, nazývaný „Slavnost bolesti“, který se koná na přelomu ledna a února právě v jeskyních Batu.
Hinduistický festival Thaipusam patří k nejvýznamnějším svátkům indické komunity v Malajsii. Thaipusam je vlastně, velmi zjednodušeně řečeno, jakousi obdobou "Dne díkůvzdání". Lidé děkují za uzdravení, za přízeň, za splnění svých přání... Věci neznalého pozorovatele šokuje masochistická přehlídka, kterou na první pohled tento svátek je. Stovky věřících si nechávají ocelovými jehlicemi propíchnout ústa nebo jazyk a do těla zapíchnout desítky háčků a háků. Pro všechny věřící je tento svátek oslavou hinduistického boha Subramaniama - syna boha Šivy - a jednoty hvězd Pusan a Brihaspati. Odtud vznikl také název svátku -"thai" je název desátého měsíce tamilského kalendáře a "pusam" znamená hvězda. Během oslav zamíří k jeskyním často až 1,5 milionu lidí.
Den před festivalem věřící zdobí sochu boha drahými kameny, zlatem a šperky. Pak ji upevní na zlatý vůz tažený buvoly, který ozdobí květinami a soškami bohů. Průvod vyráží v předvečer svátku se západem slunce z High Street v Kuala Lumpur k jeskyním Batu. Tam je socha umístěna do jeskyně a následující den k ní směřují statisíce věřících.
Hlavním cílem této poutě je očištění, kterého dosáhnou cestou k oslavované soše. Věřící přinášejí nejrůznější květiny, ovoce a mléko. Vylévání mléka u nohou sochy symbolizuje vylévání srdce, kterým se člověk očišťuje od svých hříchů. Nádoby s mlékem bývají upevněny na dřevěné nebo kovové konstrukci zdobené květinami, portréty bohů, pavími pery, nebo ovocem. Věřící je nesou na svých ramenou i několik hodin až k jeskyním Batu.
Někteří z nich se na slavnost připravují již 40 dní předem, kdy se postí, denně meditují, spí na holé podlaze, jedí pouze vegetariánskou stravu a musí se také vyvarovat alkoholu a sexu. Před samotným svátkem si nechají oholit hlavu. Poté, co se očistí v řece, jsou při zvláštním obřadu za pomoci vykuřovacích tyčinek uvedeni do transu, v němž si propichují tváře a jazyk, nebo si na své tělo nechají napíchat desítky kovových háčků se zavěšenými jablky, kalíšky s mlékem nebo dalšími předměty. Někteří si dávají kůži na zádech propíchat háky s dlouhými provazy. Působí dojmem, že stav transu, do kterého se dostali, jim nedává pocítit bolest. Rány ve většině případů také téměř nekrvácejí, čímž vytvářejí pocit jakéhosi nadpřirozeného jevu. Zajímavý je i proces vyjímání jehlic a háčků, který probíhá po skončení obřadů u sochy boha, a rány jsou ihned zasypány posvátným popelem.
Svátek Thaipusam je zážitkem, na který se nezapomíná. Vůně vonných tyčinek, promíchaná s těžkou vůní květin, mléka a lidského potu, tajemná atmosféra starodávných rituálů i pohled na věřící v transu a na jejich zohavená těla – to vše je pro nás velmi nezvyklé a naplňuje nás mystickou úctou. Pro každého však tato podívaná není, vždyť třeba v Indii, kolébce hinduismu, jsou oslavy svátku Thaipusam zakázány.


Orang Asli Museum
Vynikající a velmi zajímavé museum Orang Asli leží asi 25 km severně od KL. Nabízí úvod do zvyklostí a kultury lidu Orang Asli – malajských domorodců, jejichž počet dosahoval v roce1993 přes 92 tisíc. Orang Asli je souhrnný název pro 18 rozdílných etnických typů, z nichž každý se vyznačuje vlastním jazykem. Do skupiny patří kmeny Bateq, Jahai, Temiar, Semai nebo Semoq Beri. Exponáty jsou zajímavé a přibližují každodenní život těchto lidí. Můžete obdivovat například kalhoty vyrobené z kůry stromů, různé ozdoby, hudební nástroje, lovecké potřeby. Museum nabízí užitečnou přípravu pro kohokoliv, kdo by se vydal do oblasti obývané lidmi Orang Asli.


Forestry Research Institute of Malaysia
Institut pro výzkum malajského lesnictví spravuje 600 ha džungle obklopené lesní rezervací Bukit Lagong asi 16 km severozápadně od KL. Je to centrum pro výzkum regenerace lesů a ačkoliv není určeno turistům, výsledky svého úsilí zde i vystavuje. Návštěvníci mohou spatřit téměř 30 druhů místních a exotických bambusů, tradiční zahrady s léčivými rostlinami a flóru malajských deštných pralesů. Největšímu zájmu se těší putování po stezkách džunglí, kde je i možnost nočních procházek. Zde spatříte velké množství tropických stromů a rostlin.Zajímavé odkazy

Přírodní rezervace Bukit Fraser

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz