Dovolená Malajsie


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Malajsie - navigace  
zájezdy Malajsie Hotely a ubytování Malajsie
Last minute Malajsie Informace Malajsie
Víza Malajsie Fotogalerie Malajsie
Mapy a průvodce Malajsie Recenze hotelů Malajsie
Diskuze Malajsie Okružní plavby MalajsieMalajsie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

-->Hlavní město Kuala LumpurMalaka
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Malajsie Malajsie Za necelých 150 let své existence se město Kuala Lumpur proměnilo z malé těžební usedlosti neustále zmítané požáry a povodněmi na jednu z nejatraktivnějších asijských metropolí. Třpytící se mrakodrapy, miliardová administrativní a vládní centra, mega projekty špičkových mezinárodních firem – to vše se podařilo vybudovat za méně než dvě desetiletí. Přesto si ale Kuala Lumpur uchovalo také svoji historii, staré tradice a zvyky. V dnešní době je nejlidnatějším a nejvíce prosperujícím městem Malajsie.


Historie města
Malajsie Hlavní malajské město, nazývané místními často zkratkou KL, je moderním obchodním centrem založeným teprve v polovině minulého století. Nikdo by dnes neřekl, že se jedná původně o malé hornické městečko založené čínskými prospektory v roce 1857 na soutoku řek Klang a Gombak, v místech naleziště bohatých ložisek cínu. Název města znamená v překladu „Bahnitý soutok“. První léta historie města se psala ve znamení malárie a dalších tropických nemocí, kterým noví přistěhovalci v oblasti mokřin a bažin zamořených komáry masově podléhali. Bohatá naleziště však přitahovala stále více horníků, obchodníků a dalších obyvatel a Kuala Lumpur se stal průmyslovým městem, kde převládala špína, často zuřily požáry a vládlo násilí. Původní město vzniklo ve čtvrti Ampang, která je dnes předměstím. Chaotický vývoj města trval až do roku 1868, kdy byl vůdcem čínské komunity zvolen muž jménem Yap ah Loy, známý pod jménem „Kapitán Čína“, který je pokládán za zakladatele skutečného města Kuala Lumpur. Malajská občanská válka, která zanedlouho vypukla, však měla za následek úplné zničení města. Rozsáhlý požár zničil v podstatě vše, co bylo doposud vybudováno. I když válka vypukla mezi místními sultány o trůn v Peraku a KL ležel na území Selangoru, přesto se mu tato válka nevyhnula. Místní obchodníci, kteří byli válkou ohroženi, požádali o pomoc Velkou Británii, a tak došlo v roce 1874 k podepsání smlouvy a k získání zásadního vlivu této velmoci v celé oblasti. V roce 1880 nahradil KL město Klang ve funkci hlavního města, začaly se budovat administrativní budovy i rezidence. V roce 1881 město opět zničil požár, ale velmi rychle se vzpamatovalo za pod dohledem britského guvernéra Sira Swettenhama se město začalo budovat podle plánů za použití cihel. Po sloučení čtyř sultanátů do Federace malajských států v roce 1896 zorganizovaném Velkou Británií byl KL vybrán jako hlavní město. Tím začíná jeho vývoj, během kterého se stává typickým britským koloniálním centrem. Druhá světová válka a okupace města Japonci je dalším významným mezníkem v jeho dějinách. Mnoho čínských obyvatel bylo povražděno a velký počet obyvatel indického původu zemřel při nucených pracech na „Železnici smrti“ v Barmě. Britové se do města ještě po válce na čas vrátili, ale již v roce 1957 byla vyhlášena nezávislost a KL se stal hlavním městem Malajské federace a v roce 1963 i nově vytvořené Malajsie. Po rasových nepokojích kolem roku 1969, které patří k nejčernějšímu období dějin tohoto města, začal vývoj nového Kuala Lumpuru – města, kde spolu žijí lidé různých národností a náboženství. V roce 1974 byl KL prohlášen nezávislým federálním územín v rámci federace. Začala jeho blesková přeměna v moderní metropoli. V roce 1999 byla funkce federálního administrativního centra přenesena do nedalekého moderního centra, nazvaného Putrajaya.


Malajsie Malajsie Malajsie
Zajímavá místa
Architektura KL je bohatou směsicí stylů. Většina budov postavených do roku 1930 byla postavena v klasickém, renesančním stylu nebo v různých formách indického stylu „Mogul“ používaných architekty A.B. Hubbockem. Po tomto období převládal koloniální styl až do roku 1972, kdy se KL rozrostlo v opravdové velkoměsto - centrum obchodu stejně jako hlavní město politiky. Když bylo v r. 1974 město odděleno od malajské provincie Selangor, stalo se Federalním územím se svojí vlastní politickou administrativou, rozloha města se rozrostla z 93 na 224 km2. Z této doby pocházejí různé extravagantní mrakodrapy, které byly kritiky nazývány "bílí sloni". Některé budovy kombinující orientální hravost s opravdovou modernou, blýskajícími se obchodní centra a markodrapy ostře kontrastují se svým okolím. Ale právě tyto kontrasty a spojení různých kultur dávájí městu jeho specifické kouzlo.
Tradičním centrem KL je Merdecké náměstí (Merdeka Square) ležící v Colonial District na soutoku dvou řek, po kterých je KL také pojmenován. Náměstí se pyšní největším vlajkovým stožárem na světě a snadno se z něho vlakem dostanete do dalších částí města. V okolí náměstí se také nachází nejvíce pamětihodností města. Na jihu sousedí náměstí s malebnou Čínskou čtvrtí a pokud se vydáte ještě dále na jih ocitnete se v Bangsar, centru nočního života plném barů a restaurací. Pokud se vydáte východním směrem, dostanete se do Golden Triangle, luxusní čtvri plné hotelů, nákupních center a administrativních budov. Západním směrem se dostanete do odpočinkové části města Lake Gardens. Severovýchodní směr vás přivede až před symbol města Petronas Towers.
KL je také známa svými tržišti. Sehnat se dá skoro vše, na co si vzpomenete, nebo spíš vše, co vůbec existuje. Jedním z nejznámějších je Sobotní večerní trh v Little India a Petaling v Čínském městě.

Merdecké náměstí (Merdeka Square) - Náměstí Svobody
Tradičním centrem KL je Merdecké náměstí (Merdeka Square) leží v Colonial District na soutoku dvou řek, po kterých je KL také pojmenován. Každým rokem se zde konají oslavy získání samostatnosti. Původně se toto místo jmenovalo Selangorský Klub Patang, kde britští koloniální úředníci hráli kriket a tenis. Náměstí se dnes pyšní největším vlajkovým stožárem na světě. Malajská vlajka z něj vlaje ve výšce 100 metrů přímo nad náměstím. O nedělích bývá zvykem, že zde hrají skupiny žesťových nástrojů hrají, rodiny všech národností a náboženství se scházejí a posedávají na trávnících. Konají se zde i pravidelné přehlídky malajské policie. Náměstí bývá zaplněno až do pozdních hodin.. Na opačné straně náměstí se třpytí velkolepý palác Bangunan Sultan Abdul Samad. Byl postaven v roce 1898 architektonickou firmou A.C. Norman jako sídlo Selangorské vlády. Tento poklad mezi budovami je zdoben maurskými arabeskovitými oblouky. Vrcholem měděné cibulovité kopule je ve výšce 43 m věž s hodinami. Dnes v této budově sídlí Nejvyšší soud. Jedna z nejstarších budov v KL je výjimečná svojí viktoriánskou okázalostí a především propojením západních a islámských stavebních prvků a stylů.

Masjid Jamek
Je to jedna z nejhezčích mešit v KL postavena v roce 1907 z růžových a krémově bílých cihel se nachází přímo nedaleko Merdeka Square. Budovu navrhl britský architekt A.B. Hubbock, který se nechal inspirovat v Indii. Nezapomeňte, že vstupujete do mešity a musíte být dostatečně oblečení a zahalení.

Masjid Negara
– jedna z největších asijských mešit, zasazená do úžasného prostředí přírodních zahrad, které se rozprostírají na ploše cca 5 ha na sever od starého vlakového nádraží. Je postavena ve stylu Velké mešity v Mecce. 73 m vysoký minaret stojí uprostřed jezírka a hlavní dóm je ve tvaru 18ti cípé hvězdy symbolizující 13 malajských provincií a pět pilířů islámu. V okolí je dalších 48 menších dómů. Do mešit je nutné se vhodně obléci a sundat si obuv.

Klášter Sri Mahamariamman
Tento hinduistický klášter s obdivuhodnou vstupní bránou se nachází v Čínské čtvrti. Je to krásný, svěže barevný chrám z roku 1873. Přes rok v něm odpočívá obrovský stříbrný vůz, který jeho zdi opustí každý rok v lednu a únoru – během festivalu Thaipusam, aby korunoval průvod městem až k jeskyním Batu. Vstupujte opět bez bot (vstup volný).

Lake Gardens
Jako ve většině koloniálních měst v Malajsii stavěných podle britských plánů leží oblast jezerních zahrad až na okraji centrální oblasti, obklopená horami. Tady si vybudovala své rezidence britská elita – v klidu, daleko od obchodního ruchu a rasové různorodosti, která vládne centru města. V srdci 92 hektarových zahrad stojí Tasik Perdana (První jezero), kde si můžete najmout lodičku a kochat se pěknou scenérií. V zahradách najdete velké množství atrakcí. Výhodou je, že většina z nich je umístěna poměrně blízko sebe na malém prostoru. Nevynechejte Ptačí park – neuvěřitelnou procházku po obrovské voliéře ukrývající na 160 druhů ptáků (pocházejících většinou z Jižní Asie), ani orchidejovou zahradu a naproti ležící ibiškovou zahradu. V blízkosti stojí památník Memorial Tun Abdul Razak, který připomíná druhého premiéra Malajsie. Ze severní strany shlíží do zahrad obrovský bronzový Národní památník postavený v roce 1966 Felixem de Weldon, tvůrcem památníku Iwo Jima ve Washingtonu. V blízkosti stojí Národní planetárium, které nabízí skromnou vesmírnou výstavu.


Malajsie Malajsie Malajsie
Petronas Towers
Malajsie Symbol města a celé Malajsie se tyčí do výšky 451,9 metrů nad Kuala Lumpurem. Dva obdivuhodné mrakodrapy postavené podle návrhu architekta Pelliho pro státní naftařskou společnost Petronas ohromí skutečně každého. Byly postaveny v roce 1997, mají 88 podlaží a donedávna byly největší budovou na světě. Kvůli špici se přely chicagským mrakodrapem Sears, který byl do té doby nejvyšším mrakodrapem světa. Searsu se však k celkové výšce nepřipočítávaly antény na střeše, kdežto Petronas Towers její špice ano, protože jinak je budova Sears vyšší. Tchaj-wan však v nedávné minulosti – tedy v roce 2003, kdy byla dokončena hrobá stavba - svrhl slavná malasijská dvojčata. Budova Taipei 101 se svými 508 metry jim definitivně vzala prvenství. Osm z deseti nejvyšších budov světa však i tak zůstává v Asii. Budova Taipei má o třináct podlaží a 56 metrů více. Přesto však Petronas Towers zůstávají skutečným unikátem, budovou, pod kterou zůstanete stát v němém úžasu a budete obdivovat její neuvěřitelnou výšku i dokonalé tvary.
Vyprojektovány jsou Petronas Towers opravdu unikátně – půdorys tvoří osmicípá hvězda, do níž je vloženo osm půlkruhů pro vytvoření 16-stranného tvaru. Návrh budovy vychází z tradiční islámské geometrie, podle níž je složitost metaforou nepostižitelnosti Boha. Dva čtyřicetiposchoďové válce přiléhající k věžím mají evokovat význam budovy jako brány do Kuala Lumpur City Center, rozlehlého města ve městě. 63 m vysoké stožáry, které každou z věží korunují, připomínají zase islámský minaret. Užití osobitých materiálů se odráží i v interiérech, které jsou odvozeny od vzorů a materiálů užívaných v místním umění. Modlitebny jsou včleněny nenásilně do budovy a umožňují muslimským pracovníkům kanceláří provozování modliteb klečíce obráceni k Mecce. Okna byla navržena jako horizontální průběžné stuhy opatřené slunolamy, které společně s broušenou nerezovou ocelí a sklem věží působí lehce a dávají jim tropický vzhled.
Symetrické věže spojené skybridžem v úrovni 42. poschodí zvýrazňují funkci obou věží jako brány. Podle Pelliho je právě ono mystické prázdno mezi oběma věžemi, nikoli její rekordní výška, hlavním faktorem, který dodává Petronas Towers nezaměnitelnou identitu.
Uvnitř najdete velkou nákupní pasáží Surya K.L.C.C., banky, hotely, obchody a kanceláře.
Můžete se nechat vyvézt do 41. patra na Skybridge (vstup volný), který obě věže propojuje. Budete sice „pouhých“ 170 m nad zemí, ale podívaná určitě stojí za to. Na prohlídku je nejlépe vyrazit v brzkých ranních hodinách, lístky jsou totiž denně limitovány a fronty nekonečné. Najdete zde 29 rychlostních dvoupatrových výtahů a 10 eskalátorů v každé věži. Skybridge mezi věžemi je dlouhý 58,4 m a výška jeho podlahy je 170 m nad úrovní ulice.© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz