Dovolená Lucembursko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Lucembursko - navigace  
zájezdy Lucembursko Hotely a ubytování Lucembursko
Last minute Lucembursko Informace Lucembursko
Víza Lucembursko Fotogalerie Lucembursko
Mapy a průvodce Lucembursko Recenze hotelů Lucembursko
Diskuze Lucembursko  Lucembursko

 --> Chcete do země jet? --> Na co si tam dát pozor, jak se tam chovat?

-->Nemoci, nebezpečná zvířataDopravní předpisySpolečenská etiketaOsobní bezpečnost
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Tetanus
Tetanus je způsobován bakterií Clostridium tetani, která bývá součástí zažívacího traktu lidí i zvířat. Výkaly se bakterie dostává do půdy, spory jsou velmi odolné a v půdě mohou přežívat i mnoho desítek let. Nakazit se můžete při poranění např. třískou, hřebíkem, či jiným ostřejším předmětem, rankou se bakterie dostane do těla. Bakterie produkuje toxin, který způsobuje zvýšené napětí ve svalech, vedoucí až ke svalovým křečím. První bývají postiženy svaly žvýkací, dále jsou typické křeče břišních svalů. Nemocný nemívá teplotu. Příčinou smrti je buď udušení, způsobené křečemi, nebo selhání srdečního svalu.
Onemocnění se vyskytuje na celém světě, nejrozšířenější je v tropických oblastech.
Inkubační doba je 10-14 dnů, onemocnění není přenosné z člověka na člověka.
Prodělané onemocnění nevyvolává imunitu vůči další nákaze.
Prevence: očkování, pečlivá dezinfekce každé rány (i nepatrné).
V České republice je povinné očkování dětí proti tetanové infekci čtyřmi dávkami očkovací látky. Každých deset až patnáct let se očkování obnovuje (pouze jedna dávka očkovací látky). Očkování plně hradí zdravotní pojišťovny.

Lymská borrelióza
Borrelióza je způsobována bakteriemi Borrelia burgdorferi, Borrelia garini a Borrelia afzelii. Bakterie přenášejí především klíšťata, ale přenašeči mohou být i jiné druhy krvesajícího hmyzu (např. muchničky). Do těla člověka se bakterie dostane v místě přisátí klíštěte.
V časném stadiu onemocnění se asi u poloviny nakažených osob objeví na kůži v místě přisátí klíštěte velká červená skvrna s bílým středem (erythema migrans). Nejčastější inkubační doba je 7-14 dnů.
Další příznaky připomínají chřipku: horečka, zimnice, bolesti ve svalech, únava. U dětí se někdy objeví na kůži ušního lalůčku 1 - 5 cm velký modročervený uzlík.
Po několika týdnech (do 3 měsíců) se objevují příznaky postižení nervového (bolesti hlavy, v zádech, obrna lícního nervu...), kardiovaskulárního a kloubního systému.
Druhá fáze nastává po 6 – 12 měsících postižením kloubního, nervového a kardiovaskulárního systému a je chronická.
Léčba antibiotiky je velmi účinná v časném stádiu onemocnění, důležitá je včasná diagnóza, která je ovšem obtížná, protože borrelióza napodobuje mnoho jiných onemocnění. V případě podezření vždy navštivte lékaře.
V oblastech s předpokládaným výskytem klíšťat, noste světlé oděvy s dlouhými nohavicemi i rukávy. Používejte repelentní prostředky.
Přisátá klíšťata odstraňte co nejdříve, místo vydezinfikujte, vyjměte klíště pinzetou (ne rukou) tak, aby se pustilo kusadly, místo opět vydezinfikujte.
Očkování není možné.

Klíšťová encefalitida
Encefalitida, neboli zánět mozku, je virové onemocnění přenášené na člověka klíšťaty, ale i požitím tepelně nezpracovaného mléka infikovaného zvířete. Klíšťová encefalitida se vyskytuje od začátku léta do konce podzimu.
První fáze onemocnění nastává po uplynutí inkubační doby v délce 3 – 30 dnů. Projevuje se teplotou, únavou, bolestmi hlavy, svalů a v krku. Pak následuje asi čtyř až desetidenní období, kdy se nemocný cítí zcela zdravý. Ve druhé fázi je postižena centrální nervová soustava. Nemocný má prudké bolesti hlavy, poruchy vidění, ztuhlou šíji, zvrací a je ospalý. Někdy se objeví i mírné obrny svalů, zvláště mimických, dále světloplachost. Akutní fáze trvá asi 1- 3 týdny.
Onemocnění není přenosné z člověka na člověka.
Po prodělaném onemocnění, i bez příznaků, se vytváří celoživotní imunita.
Prevence: stejná opatření jako u borreliózy. Je možné očkování, očkuje se třemi dávkami, přeočkování po třech letech. Očkování nehradí zdravotní pojišťovny, cena jedné dávky je asi 400 Kč.

Vzteklina
Jedná se o virové (virus ze skupiny Rhabdovirů, rodu Lyssa-virus) onemocnění přenášené divokými zvířaty (lišky, jezevci, vysoká, někdy i netopýři), ojediněle se nakazí i domácí zvířata (psi, kočky...). Virus je obsažen ve slinách nakažených zvířat a do těla člověka se dostane buď v případě pokousání, nebo kontaktem infikovaných slin s otevřenou ránou člověka.
Inkubační doba je 5 dní až 12 měsíců, nejčastěji 2-8 týdnů. Virus se množí v místě nakažení a dále putuje do centrálního nervového systému. Nemocný pociťuje brnění, svědění, a bolest v místě poranění. Mění se chování (pacient bývá podrážděný), následuje únava, nechutenství, deprese. Dále se nemoc projevuje ve třech formách - křeče, šílenství nebo ochrnutí.
Onemocnění je smrtelné, neexistuje léčba již propuknutého onemocnění.
Přenos z člověka na člověka je teoreticky možný, nebyl však nikdy zaznamenán.
Prevence: povinné očkování psů, doporučené očkování koček, orální očkování lišek. V případě kontaktu s nakaženým zvířetem je nutné okamžité očkování, které se provádí přímo na infekčních odděleních.

Žloutenka
Žloutenkou se označují virová onemocnění jater, správný název je hepatitida. Je několik typů označených A, B, C, D a E.
Zežloutnutí kůže a sliznic je vlastně symptomem, který se ale nemusí objevit u všech nakažených, nebo naopak může být příznakem jiného onemocnění.
Virus hepatitida typu A (dříve virová žloutenka) se do těla dostává ústy, kontaminovanou vodou, potravinami a kontaktem mezi nakaženými osobami. Inkubační doba je zhruba 30 dnů, zpočátku se projevuje jako chřipka (bolesti svalů, únava, teploty), později se přidávají zažívací potíže, tmavá moč, světlá stolice a zežloutnutí kůže, sliznic a očního bělma.
Proti nemoci se lze nechat očkovat, očkování provádí praktický lékař nebo okresní hygienická stanice. Očkování nehradí zdravotní pojišťovna, provádí se třemi dávkami, cena jedné dávky je pro děti do 18 let 800 – 900 Kč, pro dospělé asi 1200 – 1500 Kč. Očkováním získá člověk imunitu na 15 – 20 let, někdy se hovoří i o celoživotní imunitě.

Hepatitida typu B (dříve sérová žloutenka) se přenáší tělními tekutinami, tedy nechráněným pohlavním stykem s nakaženou osobou, při injekční aplikaci drog (použitou stříkačkou), při tetování, při porodu z matky na dítě. Inkubační doba je 50-180 dní, příznaky jsou obdobné jako u typu A, ale onemocnění velmi často přechází do chronické formy, kdy pacientům hrozí cirhóza jater nebo rakovina jater, nemocní jsou dále zdrojem nákazy. Proti tomuto typu existuje očkovací látka, očkování nehradí zdravotní pojišťovna, jedna dávka stojí pro děti do 16 let 500 Kč, pro dospělé 700 Kč. Očkováním získá pacient celoživotní imunitu.
Hepatitida typu C se přenáší krví, méně často při pohlavním styku. Neexistuje očkovací látka, nemocným hrozí cirhóza jater.
Hepatitida typu D a E se v Evropě nevyskytuje, pouze u lidí, kteří si ji přivezli z místa výskytu (Rusko, Čína, oblast Indického oceánu...).


© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavač

AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz