Dovolená Keňa


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Keňa - navigace  
zájezdy Keňa Hotely a ubytování Keňa
Last minute Keňa Informace Keňa
Víza Keňa Fotogalerie Keňa
Mapy a průvodce Keňa Recenze hotelů Keňa
Diskuze Keňa Okružní plavby KeňaKeňa

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Přírodopis

PodnebíZvířata-->Rostliny
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Keňská flora je značně rozmanitá především díky různorodosti přírodních podmínek. Bylo zde objeveno okolo 19 rozdílných biotických společenství.
Afro-vysokohorské slatiny (1,2 % celkové rozlohy země) se nacházejí ve vysokých nadmořských výškách, nad 3 000 metrů nad mořem – na hoře Mt Kenya, Mt Elgon a v pohoří Chranganis a Aberdare. Vegetace je zde řídká, převažují lobelky, vřesy, mech a křoviny.
Travnaté vysočiny se nacházejí v nadmořské výšce okolo 2 400 metrů, a to zejména v centrální části údolí Rift (Kinangop a Mau Narok). Tyto oblasti nejsou chráněny žádným národním parkem a patří mezi jedny z nejohroženějších v Keni. Vyskytuje se zde mnoho druhů trav.
Mezi další důležitélouky a pastviny se řadí ohněm vytvořené pastviny, sezónní povodňové oblasti a pastviny v deltách řek. Pastviny se také vyskytují na alkalickém sopečném popelu, jižně od pahorků Chyulu.
Vlhké, vysoko položené lesy, naleznete především v nadmořských výškách 1 500 – 3 000 metrů, kde spadne ročně více než 1 200 mm srážek. Roste zde převážně bambus, borovice, jalovce a další stromy typické pro vysoko položené lesy.
Guinejsko-konžský les zasahuje do západní Keni a spatřit ho můžete především v okolí Kakamega Forest. Navzdory jeho vysoké nadmořské výšce je tento les nejdále zasahujícím deštným pralesem směrem na východ. Průměrné dešťové srážky zde dosahují 1 900 mm za rok.
Severní a jižní část lesa Nandi je mezičlánkem mezi deštným pralesem a horskými lesy.
Pobřežní část je pokryta pobřežními lesy a zalesněnou krajinou. Druhy stromů, které zde rostou jsou různé - podle typu půdy a množství dešťových srážek. Mezi charakteristické druhy patří Cynometra, Afzelia, Brachystegia nebo Brachylaena. Pobřežní stále zelené lesy se kombinují s obdělanými políčky, a tvoří druhý vegetační typ. Občas spatříte ve vysokých pastvinách stát i pobřežní palmy a to zejména v okolí řeky Ramisi a v okolí delty řeky Tana na severu.
Asi 1% země zabírají lužní a suché lesy.
Křovinatá buš a lesíky jsou nejrozšířenějším vegetačním typem v Keni. Potkat je mužete od Amboseli na jihu, na severovýchodě a severozápadě Keni. Mezi charakteristické druhy patří akácie a různé druhy trav – Hyparrhenia, Digitaria a Themeda. Právě v těchto travnatých územích žije velké množství velkých savců a tento typ vegetace se nejčastěji vyskytuje v národních parcích. Je to země ideální pro pastevectví a farmaření. Tato vegetace pak přechází do polovyprahlých zalesněných a křovinatých pastvin.
Severní a severozápadní části země jsou pokryty polopouští, pro kterou jsou charakteristické křoviny s trny, zejména akácie. Spatřit zde můžete i baobaby. Kolem jezera Turkana na severu nebo v pouštích Dida Galgulu a Chalbi najdete jen velmi malé množství vegetace.
Mokřiny jsou pro život v Keni velmi důležité. Nacházejí se především v okolí jezera Victoria a podél řek a také u jezer Naivasha a Jipe. Jen u jezera Victoria však žijí druhy ptáků, vyhledávajících toto prostředí.
Mangrovy nalezneme při pobřeží. V Keni se vyskytuje 8 druhů mangrovů – nejběžnější je Rhizophora mucronata. Největší mangrovy naleznete v oblasti Lamu. Mangrovy jsou často káceny a dřevo je vyváženo především do oblasti Blízkého východu, kde se z něj dělají lešení. Mangrovové dřevo je vysoce odolné proti termitům a je po něm tedy velká poptávka.
Na písčitých plážích se často vyskytují skupiny mořských trav. Korálové útesy a ostrovy se rozkládají na ploše 59 000 ha.Baobab (Adansonia digitata)
Tento působivý strom je asi nejatraktivnějším lákadlem z celé keňské rostlinné říše pro každého turistu, který sem přijíždí. I když jste o těchto velikánech určitě četli nebo je viděli na fotografiích, osobní setkání s nimi patří k velkým zážitkům.
Baobab je mohutný strom dorůstající výšky mezi 10 až 15 metry, může však dosáhnout až výšky 30 m. V prvních letech svého života roste velmi rychle, ale s přibývajícím věkem se růst zpomaluje. Jeho hlavním znakem je typický hladký tlustý kmen, který má měděnou či šedorůžovou barvu. Staré stromy mají kmen poznamenaný hlubokými rýhami a často jsou poničené slony. Na baobabech je nejúžasnější věk, kterého se dožívají. Kmen o průměru 8 metrů je podle vědců starý 3000 let. Baobab nemá letokruhy, takže stáří se touto metodou nedá určit.
Neméně fascinující je skutečnost, že baobab dokáže být pro člověka užitečný jako málokterá rostlina. Zpracovat se dá skutečně všechno. Plody jsou známé povzbuzujícími a léčivými účinky, semena jsou zdrojem kvalitního oleje, výhonky se jedí jako zelenina, ze dřeva se vyrábí papír, z kůry provazy a rohože a strom jako celek často slouží jako obydlí, ale také vězení nebo spíž. Také divoká zvířata hojně využívají všechny poklady, které jim poskytuje. Zejména sloni mají rádi jeho plody a bohužel baobaby často zraňují, když se chtějí dostat ke dřevu obsahujícímu přes 40 % vody.
Pro svůj typický vzhled je baobab vděčným objektem pro každého fotografa. Při pohledu na tyto zvláštní obry se neubráníte dojmu, že stará legenda tom, že strom spadl při stvoření světa na zem a začal růst kořeny nahoru, nemůže být daleko od pravdy.© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavač

AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz