Dovolená Keňa


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Keňa - navigace  
zájezdy Keňa Hotely a ubytování Keňa
Last minute Keňa Informace Keňa
Víza Keňa Fotogalerie Keňa
Mapy a průvodce Keňa Recenze hotelů Keňa
Diskuze Keňa Okružní plavby KeňaKeňa

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Kuchyně

-->Všeobecné informace
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Keňská kuchyně je velice rozmanitá stejně jako keňské obyvatelstvo. Každý turista si tedy určitě přijde na své a pochutná si na výborných místních specialitách.
Jediným místem, kde můžete ochutnat širokou škálu jídel z celého světa včetně africké je pobřeží. Swahilská jídla odrážejí historické spojení s Araby a dalšími obchodníky putujícími přes Indický oceán. Používání kokosu a různých druhů koření přináší vynikající výsledky.
Oblíbeným jídlem je nyama choma. Jedná se o opečené maso, převážně skopové nebo hovězí. Toto populární jídlo se připravuje většinou ve speciálních restauracích, kde si dokonce můžete vybrat kus masa, které vám pak bude opečený naservírován. Podává se většinou se zeleninovou směsí, případně s kaší ugali. Ceny tohoto jídla jsou poměrně rozumné.
Pravděpodobně nejběžnějším občerstvením jsou sambusas, které mají zřejmě původ v indickém pokrmu samosa. Jsou to smažené trojúhelníčky z listového těsta plněné kořeným sekaným masem. V indických restauracích se podávají i se zeleninovou náplní.Sambusas mají výbornou chuť, když jsou čerstvě upečené.
Výborné jsou také mkate mayai, se kterým se však bohužel nesetkáte příliš často. Původně bylo toto jídlo arabské, ale v současné době si na něm můžete pochutnat v Keni i jinde ve světě. V podstatě je to pšeničné těsto rozválené do tenké placky naplněné sekaným masem a syrovými vajíčky. Pak se zabalí a opeče na plotýnce.
Hlavní jídlo je většinou maso. K němu se podávají přílohy jako brambory, rýže, chapati (nekvašená chlebová placka), matoke (rozmačkané banány) a ugali (kukuřičná kaše krájená na tenké plátky). Obyčejní Keňané žijí spíš z těchto hutných příloh v kombinaci s fazolemi, kukuřicí, případně zeleninovou omáčkou. Dalo by se říci, že národním jídlem je právě ugali s různými přílohami podle finančních možností.
Dalším pozoruhodným jídlem vařené především v Central Highlands je irio. Toto kikuyjské jídlo se skládá z rozmačkané tmavě zelené zeleniny a brambor a později se přidávají fazole nebo vařená kukuřice.
Velmi oblíbená jsou také pečená kuřata (kuku choma) a grilované steaky. Obvykle se k nim podává githeri, což je směs fazolí a kukuřice.
Ryby, plody moře a exotická zvěřina – to je zvláště pro Evropana lákavá nabídka. V některých vyhlášených restauracích je umějí připravit skutečně skvěle.


Ovoce
V Keni si můžete koupit a pochutnat na vynikajícím tropickém ovoci, jako je mango, papaya, ananas, guáve, vodní melouny, mochyně, granadilla, pomeranče, kokosové ořechy a různé druhy banánů. Pěstují se zde i kešu ořechy, které se prodávají pražené.


Nápoje
Keňa patří mezi největší vývozce čaje a není tedy divu, že čaj (chai) je také národním nápojem. Připravuje se z čajových lístků, mléka, vody a cukru. Vše se nechá projít varem a výsledkem je čaj pro nás velmi nezvyklé chuti. Speciální kořeněný čaj se nazývá chai masala.
I když Keňa patří k zemím, kde se káva pěstuje, a je i jejím významným exportérem, tento nápoj si zde nezískal takovou oblibu. Podává se málokdy čerstvá, spíš instantní, a je drahá.
Nealkoholické nápoje není problém sehnat kdekoliv
Milovníci piva tu najdou řadu druhů, zakoupit se ale dají ležáky a tmavá piva. Místní pivo (pombe) se kvasí z banánů, prosa, cukru a bylinek. Rozšířené je především jeho vaření po domácku. Toto pivo bývá velmi silné.
Z alkoholických nápojů můžete ochutnat víno z papáji, které je levnější nahrážkou dovážených drahých hroznových vín. Existují i jiné druhy ovocných vín, např. z manga atd. Dejte pozor, protože většinou jsou silnější než vína, na která jste zvyklí. Pokud dáváte přednost klasice, prodává se také výborné jihoafrické víno a několik druhů keňských vín.
Příznivci tvrdého alkoholu mohou v Keni ochutnat bílý rum Kenya Cane nebo Kenya Gold, což je likér s příchutí kávy.
Co však rozhodně neochutnávejte jsou po domácku destilované nápoje, známé jako chang`a. Díky své nedokonalé výrobě mohou obsahovat methyl-alkohol. Pokud nechcete oslepnout nebo se otrávit, nechte si zajít chuť!


Ceny jídel a potravin
Ceny se samozřejmě mění velmi rychle a proto jsou zde uvedené pouze informačně.

Rychlé občerstvení – 5 KSh
Coca-Cola, Sprite, Fanta – 20-100 KSh
Ovocné džusy – 30-150 KSh
Pivo lahvové – 45 KSh
Pivo čepované – 80-200 KSh

Obecně se cena jídla v restauraci pohybuje od cca 100 KSh v místní lidové restauraci až po cca 1000 KSh v restauracích určených pro turisty.© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavač

AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz