Dovolená Keňa


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Keňa - navigace  
zájezdy Keňa Hotely a ubytování Keňa
Last minute Keňa Informace Keňa
Víza Keňa Fotogalerie Keňa
Mapy a průvodce Keňa Recenze hotelů Keňa
Diskuze Keňa Okružní plavby KeňaKeňa

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Zeměpisné informace

Obecné geografické informacePodnebí-->Přírodní podmínky
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Příroda v Keňi se může pyšnit obrovskou rozmanitostí, počínaje ledovci a konče pouštěmi. Najdete tu věčně zasněžené vrcholky hor, údolí Rift s mnoha jezery a vulkány, prastaré granitové žulové pohoří, pouště a polopouště, korálové útesy, buše a husté lesy. Pobřežní pás se pomalu zvedá směrem k centrálním vysočinám, které jsou výsledkem poměrně nedávné vulkanické aktivity. Na západě centrální vysočina klesá a mění se v rovinaté územi Nyanza, které obklopuje jezero Victoria. Na severu se rozkládá převážně drsná a kamenitá krajina obklopující jezero Turkana.
Keňu můžeme tedy zhruba rozdělit na čtyři hlavní oblasti: pobřežní pásmo, Rift Valley a Central Highlands, západní Keňa, severní a východní Keňa.


Pobřežní pásmo
Pobřeží Keni je dlouhá pláň, která se táhne do vnitrozemí až k vysočině Central Highlands. Písčité pláže s bílým pískem, lemované kokosovými palmami. Překrásné zátoky s křišťálovou vodou a úžasné pestrobarevné korálové útesy, omývané východoindickým proudem. To je pobřeží Keni. Poklady podmořského světa jsou tu chráněny v několika mořských národních parcích. Navštívit můžete Národní mořské parky Watamu nebo Kisite-Mpunguti, historická místa v Kilifi nebo Gedi, slony v rezervaci Shimba nebo území lesů – Arabuko Sokoke. Tato oblast je jedna z nejvyhledávanějších mezi turisty, kteří si chtějí odpočinout u moře. Oblast nabízí však více než jen slunce, krásné pláže, moře a národní parky. Nachází se zde jeden z nejstarších přístavů země a celá oblast má velmi zajímavý nádech arabsko-muslimské kultury. Jižně od Mombasy se nacházejí 2 nejvyhledávanější pláže – Tiwi a Diani. Pokud se vydáte na sever od Mombasy jistě neminete město Lamu s unikátní architekturou a hlubokými muslimskými kořeny.
Do zátoky Ngwana Bay (také nazývané Formosa) se vlévají obě největší keňské řeky. Tana ústí v severní části zátoky a Galana jižněji u města Malindi. Podél pobřeží najdeme také několik ostrůvků jako Lamu a Mombasa.
Za mírně zvlněnými kopci leží rovina Nyika. Tato oblast pokrývá většinu severovýchodní oblasti země.

Rift Valley a Central Highlands
Rift Valley (Velká příkopová propadlina), velký africký geologický zlom, je jako obrovská jizva táhnoucí se od severu k jihu přes východní část Afriky až k Střednímu východu. Podél této obrovské prolákliny je mnoho činných i nečinných sopek a tektonických jezer. Délka tohoto zlomu je 6 000 km. Je v průměru 45 – 50 km široké a právě v něm se nachází naprostá většina afrických jezer. Právě v Rift Valley se nachází nejvyšší hora Afriky Kilimandžáro (Tanzánie) a hory Mt Kenya a Mt Elgon, které jsou také vulkanického původu. Dno údolí neustále klesá, i když jen o několik milimetrů ročně.
Toto údolí se táhne od jezera Turkana na severu země až k jezeru Natron na jihu, při hranicích s Tanzánií. Jedná se o jednu z nejzajímavějších a nejkrásnějších keňských oblastí.
Rozlehlou centrální plošinu dělí zlom na dvě části. V západní části ohraničuje pohoří Cherangani Hills plošinu, která se táhne až k úbočí hory Mount Elgon. Od tanzánských hranic se zdvihá pohoří Mau Escarpment. Na východní straně zlomu se táhne pohoří Aberdare Range, jihozápadně od Nairobi Ngong Hills a severněji Laikipia Escarpment. Nejvyšší horou Keni a druhou nejvyšší horou Afriky je Mount Kenya, která je součástí masívu Eastern Highlands. Tvoří ji tři pozoruhodné zasněžené vrcholy, Lenana (4 985 m), a dvojčata Nelion (5 188m) a Batian (5 199m).
Nejhezčí místo, odkud si toto údolí můžete prohlédnout, se nachází u cesty Nairobi-Naivasha, za Limuru. Přímo před vámi se bude hrdě tyčit Mt Longonot, na jih se rozprostírají nekonečné pláně Národního parku Massai Mara.

Jezera v údolí Rift
Skutečnost, že v tomto zlomu vzniklo obrovské množství jezer, byla způsobena především špatným odtékáním vody. Chemické složení zdejších vod je velmi koncentrované a to díky silnému odpařování. Vysoká zásaditost vody, která je způsobena především vulkanickým původem, je ideální pro mikroskopické modro-zelené řasy, které častou potravou pro korýše a hmyzí larvy. Jezera se zásaditou vodou (Bogoria, Nakuru, Elmenteita a Magadi) sice příliš nevoní, ale přítomnost řas, ryb a korýšů je činí velmi atraktivními pro různé druhy živočichů. Ptáci, hlavně plameňáci, se zde vyskytují v milionových hejnech.

Západní Keňa
Jedná se o oblast na západ od centrální vysočiny. Tato oblast je turisty hodně opomíjena a pokud chcete potkávat co nejméně turistů, vydejte se právě sem. I západní Keňa má totiž co nabídnout. Krajina je zde, jak jinak krásná, tvořená mírnými kopci a políčky s čajem. Jako základnu pro objevování tohoto regionu si můžete zvolit hlavní město oblasti Kisumu, které leží na břehu jezera Viktoria.
V západní Keni je velmi důležitou oblastí Viktoriino jezero a jeho okolí. Jezerní plošina se rozkládá od pohoří Cherangani Hills, které se svažuje k údolí Kerio, na severu a na jihu je ohraničena Mau Escarpment. Nachází se zde velké množství tektonických jezer a Viktoriino jezero, jehož celková plocha činí asi 68 000 kilomatrů čtverečních. Viktoriino jezero je třetí největší na světě a tvoří hranice Keni, Ugandy a Tanzánie. Na hranicích s Ugandou se nachází starý vulkán Mt Elgon (4 321 m), který je součástí národního parku Mt Elgon. V okolí jezera můžete navštívit i Národní park Ruma nebo rezervaci Deštný prales Kakamega, která se stala domovem unikátních živočišných druhů. Za návštěvu stojí i Národní park Saiwa Swamp, který se rozkládá dále na severu. V samotném jezeře, blízko pobřeží je několik zajímavých ostrovů – Takawiri, Mfangano, Rusinga.
Západní Keňa je domovem třetí největší etnické skupiny – kmene Luo a také druhého největšího kmene v zemi – Luyha.

Severní a východní Keňa
Tato ohromná a pustá oblast se táhne východně od Highlands a zahrnuje severní, severovýchodní a část pobřežní provincie. Oblast hraničí se Súdanem, Etiopií a Somálskem a je rájem pro dobrodruhy a objevitele. Je to převážně krovinaté pouštní území. Nejčastěji zde rostou háje akácií. Obdivovat zde můžete i činné a vyhaslé vulkány, oázy s bujnou vegetací nebo zalesněné hory obklopené písečnou pouští. Plošina se pozvolna svažuje až k pobřeží Indického oceánu. Hlavní geografické rysy krajiny jsou pohoří Taita Hills a Chyulu Range. Naleznete zde hory jako Mt Kulal, Mt Nyiro a Mt Marsabit. Touto oblastí protékají dvě nejvýznamnější řeky Galana a Tana. Obě pramení v Eastern Highlands a vlévají se do Indického oceánu. Vzácné dešťové srážky a velmi vysoké teploty způsobily, že se z tohoto regionu stala neobydlená, polopouštní krajina, která postupně k severu přechází v poušť a pokračuje k velkému jezeru Turkana (Lake Turkana). Toto jezero, kterému se také přezdívá Nefritové, je dlouhé 250 km a 50 km široké. Životně závislné jsou na něm kmeny El-Moro a Turkana, které žijí na jeho březích. U jezera se našly zkameněliny, jejichž stáří se odhaduje na 3 miliony let.
O sopečném původu svědčí četné lávové proudy jako plošina Yatta Plateau, která je nejdelším lávovým proudem na světě.
V oblasti můžete navštívit i několik národních parků a rezervací – Maralal, Losai, Marsabit, Sibiloi.
Snad největší zajímavostí jsou však kmeny, které tu žijí, především Samburové, Turkana, Rendille, Boranové, Gabbra nebo El-Molo. Žijí tu stále nedotčeny civilizací a praktikují své tradiční zvyky a rituály. Neustálé konflikty mezi sebou, nedostatek vody a obrovská chudoba tyto kmeny však pomalu zabíjí. Silné nepokoje jsou zejména mezi kmeny Sambura a Turkana.


Keňu můžeme rozdělit do 4 oblastí podle reliéfu:
Přímořská oblast stoupá od hladiny moře až do 150 metrů nadmořské výšky. Tato oblast je většinou vlhčí a je zde tepleji než na vysočinách.
Nyikajská rovina stoupá od 150 m n.m. do výšky 1200 metrů. Pokrývá největší
část země.
Vysočina leží v nadmořské výšce 1500 metrů. Do této oblasti zahrnujeme i
vrchol Mt.Kenya (5199 m), Mt. Kilimanjaro v Tanzánii (5895 m), Mt. Elgon ( 4321m), pohoří Cherangani a Mau.
Jezerní oblast se nalézá v hlubokých proláklinách v západní části země a sahá
až k Viktoriině jezeru (největší zásobárna sladké vody v Africe). Nadmořská výška této oblasti se pohybuje od 1150 m do 1500 m.
© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavač

AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz