Dovolená Keňa


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Keňa - navigace  
zájezdy Keňa Hotely a ubytování Keňa
Last minute Keňa Informace Keňa
Víza Keňa Fotogalerie Keňa
Mapy a průvodce Keňa Recenze hotelů Keňa
Diskuze Keňa Okružní plavby KeňaKeňa

 --> Chcete do země jet? --> Na co si tam dát pozor, jak se tam chovat?

Nemoci, nebezpečná zvířataDopravní předpisySpolečenská etiketaCo tam nesmím jíst a pít-->Osobní bezpečnost
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Keňa je velmi chudá země a žije zde mnoho lidí, kteří jsou nuceni vydělávat si na živobytí ilegálními způsoby. Samozřejmě, že i obyčejní Keňané jsou častými terči, ale bohatí turisté jsou opravdu velkým lákadlem pro zloděje, kapsáře a podvodníky. Ve většině oblastí není kriminalita příliš vysoká, ale ve velkých městech, zvláště pak v Nairobi, je okrádání turistů běžná věc. Kromě Nairobi, které je krádežemi skutečně proslulé, je rizikovou oblastí také pobřeží, město Nakuru a začínají se množit i krádeže v některých národních parcích. Vzhledem k tomu, že se říká, že turista v Nairobi bývá nejčastěji okraden již jednu hodinu po příjezdu nebo během prvního dne, než se zorientuje, je třeba jet již připraven na tuto situaci. Pokud provedete určitá předběžná opatření a budete dodržovat určitá pravidla, riziko okradení nebo i přepadení se drasticky sníží.


Jak předejít okradení
Neoblékejte se draze nebo výstředně.
Nikdy neukazujte, že máte při sobě velké množství peněz.
Nenoste šperky, výrazné náušnice a také hodinky.
Noste co nejnenápadnější příruční zavazadla, ve kterých budete mít fotoaparát nebo kameru.
Nikdy v nich nenoste doklady, peníze a karty. Ty uschovejte nejlépe pod oděv.
Mějte v kapse vždy malý obnos peněz, abyste mohli tvrdit, že víc u sebe nemáte.
Vyhýbejte se tlačenici, nedávejte se do řeči s cizími lidmi, nepodávejte jim ruku.
Soustřeďte se na lidi kolem sebe, udržujte si od nich dostatečný odstup a mějte stále na očích svůj majetek.

Snažte se nelákat zbytečně zloděje, nevypravujte se do oblastí s vysokou kriminalitou a buďte obezřetní. Naštěstí násilná přepadení jsou v Keni opravdu vzácná, a to i v Nairobi. Násilí zde sice existuje, ale zloději se zajímají spíše o věci oběti a neublíží, pokud jim nehrozí nebezpečí.
Nikdy zloděje nepronásledujte a nepokoušejte se s ním prát!
Pokud budete mít podezření, že jste sledováni podezřelou osobou či osobami, vejděte do nejbližšího obchodu a počkejte, až přejdou.
Vaše zavazadla či cennosti jsou v největším ohrožení, když se pohybujete. Hotelové pokoje jsou většinou bezpečné, kromě velmi levných hotelů. Jestliže máte k dispozici hotelový sejf, uložte si do něj vaše nejcennější věci.
Při cestě z hotelu na letiště nebo jinam na delší vzdálenost je asi nejlepší využít služeb taxikářů. Pokud cestujete hromadnou dopravou, držte zavazadla tak, abyste na ně viděli. Asi nejbezpečnější jsou v zavazadlovém prostoru autobusu, ale bohužel zloději jsou velmi vynalézaví.
V nebezpečnějších oblastech Nairobi, nezapomeňte u automobilu uzamknout dveře a vytáhnout okénka.
Abyste předešli případné ztrátě věcí, uzamkněte si zavazadla malými zámky. Pokud cestujete s batohem, uzamkněte jednotlivé kapsy, protože zámky alespoň částečně lupiče odradí.
Nedoporučuje se vycházet v noci. Pokud je to nutné, zvolte taxi. Pokud jste opravdu přinuceni jít pěšky, držte se ve skupině.


Jak předejít přepadení
Nikdy nenoste s sebou nic na čem vám záleží. Samozřejmě je nutné mít s sebou nějaké peníze a cestovní pas, ale dobře je uschovejte. Nenoste víc peněz, než budete potřebovat, a i tyto peníze rozdělte a dejte na různá místa na těle (např. určitou částku uschovejte do ponožek, část do kapsy, část do peněženky atd.). Nikdy nenoste na sobě cennosti – hodinky, šperky. Dokonce i pěkné pokrývky hlavy (např. kšiltovky) jsou u zlodějů velmi žádaným artiklem. Strhnou vám ji a utečou, ani si nestačíte uvědomit, co se stalo. Pokud si chcete vzít s sebou kameru či fotoaparát, uložte ho do nějaké nenápadné příruční tašky a vytahujte ho pouze na chvíli, kdy budete filmovat či fotografovat.
Pokud jste obětí zločinu, nechte pachatele být a nevystavujte se nebezpečí zranění!
Pokud se však budete řídit doporučeními a spolehnete se na svůj rozum, výrazně snižujete šanci stát se obětí násilného přepadení.Sexuální obtěžování je častou formou kriminality. Pokud se jedná o pouhé vysmívání, či narážky, nevšímejte si toho. Je poměrně častým jevem, že Keňané vykřikují drsné poznámky na turistky. Naopak muži jsou stejným způsobem obtěžováni místními prostitutkami. Pokud se setkáte s agresivitou, raději odejděte, případně poproste o pomoc místního strážníka.


Mnoho turistů se také nechá vlákat do pasti lidmi, kteří se živí podvody návštěvníků. Většinou si tito podvodníci hrají na politického uprchlíka a žádají vás o peníze pro svou rodinu. Muži se převléknou za žebráky, a když jim hodíte minci, objeví se policista, oznámí vám, že je to nelegální a žádá po vás zaplacení pokuty. Nebo si vymyslí, že vás odněkud znají, potřebují peníze na benzín a pak vám je hned vrátí. Jediná obrana je nikdy nedávat peníze nikomu cizímu!


Dětské gangy
Ve větších městech žije mnoho bezdomovců a velkou část z nich tvoří právě děti. Nejpočetnější skupinou jsou mladí chlapci, kteří bývají většinou závislí nejlevnější dostupné droze – na čichání lepidla. Nejlepší způsob, jak se zbavit malého otravy nebo menší skupinky, je nevšímat si jich a pokračovat dál v cestě. Jestliže vás pronásledují, zkuste říci, že nemáte peníze, nebo že jim nějaké dáte později. Mějte raději připraveno pár drobných v kapse, nikdy nevytahujte peněženku! Některé děti mohou hrozit, že vás pocákají blátem, pokud od vás neobdrží nějaké peníze. V tomto případě raději použijte připravené drobné. Jinak pokud opravdu chcete něco bezdomovci dát, kupte mu raději jídlo.Informace Ministerstva zahraničních věcí
Vnitřní politická a bezpečnostní situace v zemi se zhoršuje. Kromě pokračujícího nárůstu běžné kriminality v hlavním městě, na hlavních komunikacích i přímo v turisticky atraktivních oblastech se stále více množí loupežná přepadení, nezřídka s použitím střelných zbraní. Obětmi jsou často cizinci.

Ve městech působí nebezpečné dětské gangy, tzv. "street children", které mohou ohrozit i silného dospělého muže. K vymáhání peněz používají hrubého nátlaku.

Nebezpečné oblasti - severní oblasti provincie Rift Valley (řídce obydlené, vysoká možnost přepadení, endemická oblast žluté zimnice a horečnatých onemocnění), severní oblasti východní provincie, zejména parky Samburu, Buffalo Springs a Shaba (banditismus - možné projet jen v koloně za asistence místní policie), téměř celá severovýchodní provincie, příhraniční oblasti se Somálskem (loupežné vraždy). Na ostrov Lamu se doporučuje cestovat pouze letecky.

Po setmění se dopručuje vůbec nejezdit a raději mít zajištěno ubytování na trase. Cestování automobilem do severnějších oblastí Keni se doporučuje v doprovodu nejméně jednoho dalšího automobilu kvůli bezpečnosti nebo možným poruchám.

Většina silnic, včetně hlavního tahu z Mombasy do Nairoby, je nadále v dezolátním stavu a nebezpečí jízdy po těchto silnicích zvyšuje mimořádně silný provoz většinou technicky značně zanedbaných vozidel. Místní provoz se vyznačuje na evropské poměry nevídanou agresivitou. Veřejné dopravní prostředky - autobusy matatu - jsou technicky zanedbané a jejich použití se nedoporučuje. Při cestách je vhodné neustále sledovat situaci kolem sebe a v davu si udržovat větší odstup. Při jízdě autem je bezpodmínečně nutné mít uzamčené všechny dveře a vytažená okna.

Spojení po železnici je možné pouze do určitých lokalit, stav železničních svršků je neuspokojivý.

Aktuální informace získáte na stránkách MZV.Zajímavé odkazy

Aktuální informace MZV

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavač

AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz