Dovolená Keňa


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Keňa - navigace  
zájezdy Keňa Hotely a ubytování Keňa
Last minute Keňa Informace Keňa
Víza Keňa Fotogalerie Keňa
Mapy a průvodce Keňa Recenze hotelů Keňa
Diskuze Keňa Okružní plavby KeňaKeňa

 --> Chcete do země jet? --> Na co si tam dát pozor, jak se tam chovat?

Nemoci, nebezpečná zvířataDopravní předpisySpolečenská etiketa-->Co tam nesmím jíst a pítOsobní bezpečnost
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Staré zlaté pravidlo pro africké země praví: Pokud to můžeš uvařit, opéct nebo oloupat, pak to můžeš také sníst – na zbytek zapomeň. Ovoce a zeleninu je třeba mýt v převařené vodě nebo oloupat, pokud je to možné. Vyvarujte se zmrzliny. Krátce povařené maso, hlavně hamburgery apod., a stejně tak ústřice a mlži (pokud nejsou servírovány v důvěryhodné restauraci), jsou nebezpečné a raději zvolte jiný pokrm. Dušení též nezbaví pokrm všech bacilů a nebezpečných zárodků.

V restauracích nehrozí nebezpečí konzumace závadných pokrmů. Pečlivě však vybírejte z jídelních lístků. Některé druhy ryb nebo jiných mořských živočichů mohou být nebezpečné. Vyvarujte se pojídání syrových ústřic, mušlí a jiných lahůdek, pokud nejste dostatečně přesvědčeni o jejich kvalitě.
Buďte také pozorní, pokud si budete kupovat jídlo na ulici. Ve stáncích s rychlým občerstvením můžete rychle poobědvat, ale zvolte jen takové, kde je vidět na první pohled, že obsluha dodržuje základní hygienické návyky a kde i okolí stánku vypadá upraveně. Dbejte na dostatečnou tepelnou úpravu potravin, zejména masa a ryb. Ochutnat smažené termity je sice úžasný zážitek, ale zhodnoťte nejprve, jakou pozornost věnuje jejich prodejce hygieně.

Po celé Keni se vaří načerno pivo i destiláty, které nebývyjí vždy bezpečné. Místní pivo (pombe) můžete zkusit ochutnat. Tento kvašený nápoj, vyrobený z banánů, prosa, cukru a bylinek, by vám neměl způsobit zdravotní potíže. To samé se však nedá říct o destilovaných likérech známých pod jménem chang’a, které díky své nedokonalé výrobě mohou být i jedovaté. Obsahují totiž methyl-alkohol, po kterém můžete i oslepnout nebo se otrávit. Turistům se nedoporučuje tento nápoj ochutnávat.Voda
Vodu pijte vždy balenou nebo si ji chemicky upravujte. I když voda v Nairobi je chlorována, nedoporučuje se pít, zvláště kolem období dešťů. Všude se dá koupit voda balená, cena se pohybuje kolem 100-200 KSh za litr.
Odmítejte led do nápojů, pokud přesně nevíte, z jakého zdroje voda pochází. Pozor na ovocné džusy, mohou obsahovat závadnou vodu. Mléko pijte jen velmi opatrně, často není pasterizované. Čaj i káva by neměly být nebezpečné, protože voda na ně je převařená.

Čištění vody: Pokud se nechcete spoléhat na lahvovou vodu, můžete vodu čistit, aby byla k pití. Nejjednodušší způsob je vařit jí alespoň 6 – 8 minut. Zvažte, zda si zakoupíte vodní filtr, zvláště pokud uvažujete o návštěvě dalších zemí. Dobré filtry by měly odstranit všechny parazity, bakterie a viry, ale jsou často drahé (cenu vezměte v úvahu v porovnání s kupováním lahvové vody). Jednoduché filtry zachytí větší špínu; za pomoci chemických sloučenin jsou efektivnější. Pokud budete kupovat filtr, přečtěte si, co dokáže z vody zachytit a co ne. Mějte na paměti, že špatně vymývané filtry jsou plné zárodků bakterií.
Jednoduché filtry též nedokáží zabít všechny nebezpečné organizmy, tudíž pokud nemůžete následně vodu převařit, ošetřete jí chemicky. Chlorové tablety zabíjejí mnoho patogenů, ale některé z nich přežijí – jako například améby. Jodid je efektivnější a je též dostupný ve formě tablet. Pečlivě si přečtěte návod k použití a postupujte podle něho. Velké množství jódu může lidskému organizmu škodit.
© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavač

AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz