Dovolená Keňa


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Keňa - navigace  
zájezdy Keňa Hotely a ubytování Keňa
Last minute Keňa Informace Keňa
Víza Keňa Fotogalerie Keňa
Mapy a průvodce Keňa Recenze hotelů Keňa
Diskuze Keňa Okružní plavby KeňaKeňa

 --> Chcete do země jet? --> Kdy je nejlepší tam jet? --> Kalendář zajímavých akcí

Zajímavé přírodní úkazy
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Státní svátky
V Keni se dodržují muslimské a křesťanské náboženské svátky a také svátky národní. Jednotlivé etnické skupiny pak slaví ještě svoje svátky podle kmenové příslušnosti a oblasti, kde žijí. Díky tomu je spektrum velmi široké a různorodé.

1.leden Nový rok
březen – duben (pohyblivý) Velký pátek
březen – duben (pohyblivý) Velikonoční pondělí
pohyblivé datum Tabaski (islámský svátek)
1.květen Svátek práce
1.červen Madaraka den
10. říjen Moi den
20.říjen Kenyatta den - výročí uvěznění 1. prezidenta
12. prosince Den nezávislosti – Jamhuri den – získání samostatnosti v roce 1963
25. – 26. prosinec První a druhý svátek Vánoční
pohyblivé datum Id dul Fitr (islámský svátek – konec Ramádanu)


Většinu významných dnů jsou organizovány různé akce zahrnující divadelní představení, hudební vystoupení atd.
Islámské svátky silně ovlivňují život v Keni, všude tam, kde žijí ve větší míře muslimové. Především postní měsíc ramadán zavře přes den obchody, restaurace atd. Úřady a veřejná doprava však i v tuto dobu fungují. Muslimské svátky, zvláště ramadán, jsou významnými společenskými událostmi především podél pobřeží. Ramadán je pohyblivý svátek a připadá v roce 2009 na 21. srpna do 19. září. Slavnosti Maulidi v této oblasti oslavují narození proroka Mohammeda (9.března 2010) a stojí za návštěvu (především v Lamu).Karnevaly a festivaly
Týden keňské turistiky
Týden keňské turistiky je pořádán v rámci oslav Světového dne turistiky (většinou začíná kolem 27. září a trvá celý týden), jehož hlavním organizátorem je World Tourism Organisation (WTO). V Keni je tento den hodně oslavován, protože cestovní ruch hraje velmi důležitou roli v národní ekonomice. Veřejnost i zahraniční návštěvníci se mohou zapojit do různých akcí, jsou jim také poskytovány různé slevy, speciální nabídky, výlety do vybraných oblastí zdarma, večírky, hudební vystoupení atd.

Karneval v Mombase a Nairobi
Každý rok se v největších městech Keni konají zábavná a hudební představení u příležitosti oslav založení měst. Veřejnost i zahraniční návštěvníci jsou srdečně zváni. Zábavná, umělecká, kulturní vystoupení, módní show a mnoho dalších sportovních aktivit konaných pod širým nebem láká velké množství návštěvníků.
Karneval v Mombase se koná každoročně v listopadu. Slavnostní průvod vychází většinou z Moi Avenue a od pevnosti Fort Jesus – místa, které připomíná historii této země. Dále se pokračuje ulicí Mama Ngina Drive, kde je pořádáno mnoho různých akcí.

Umělecké festivaly
Národní muzeum pořádá v Nairobi každoročně akci, která se nazývá Východoafrický umělecký festival. Akce trvá tři dny a přitahuje vystavovatele z celého regionu. Vystavovatelé zde prezentují svá umělecká díla, obrazy, tradiční artefakty i architektonické návrhy.
Odborné instituce a univerzity z celé země organizují podobné umělecké výstavy.

Hudební festivaly a slavnosti jídla
Ministerstvo školství pořádá pro základní a střední školy divadelní a hudební představení, při kterých se předvádí tradiční tance a lidová hudba. Tato akce se koná většinou v druhém semestru akademického roku (květen – červenec). Veřejnost je srdečně zvána.
Ministr domácích záležitostí a národního dědictví každoročně organizuje Kulturní hudební soutěž, jehož patronem je hlava státu. Akce je konána v jednotlivých provinciích každý říjen a celostátní kolo probíhá jeden týden v srpnu v Kenyattyho mezinárodním konferenčním středisku. V průběhu soutěže jsou předváděny různé ukázky tradičních tanců, akrobacie, lidové hudby atd. Slavnostní vyhlašování a odměňování vítězů probíhá ve State House za účasti prezidenta. Vítězové se poté stávají členy Keňského kulturního souboru.
V průběhu této soutěže jsou také vystavována tradiční jídla různých kmenových skupin.

Keňská univerzita Utalii College je pořadatelem každoroční slavnosti jídla, obvykle nazývané „Uhundo Africa“ . Tento festival se koná obvykle v červenci a trvá jen jeden den. Jsou zde představovány různé mezinárodní kuchyně společně s keňskými národními pokrmy. Turisté mohou ochutnávat i různě kmenové speciality.


Divadlo, hudba a tanec
V Keni můžete slyšet jak moderní, tak tradiční hudbu.
Každý kmen používá jiné hudební nástroje a jeho hudba se odlišuje od tradiční hudby ostatních kmenů. Hudba tady již od pradávna sloužila jako doprovod všech významných událostí v životě každého kmene i jeho jednotlivých příslušníků a je úzce spojena i s náboženskými slavnostmi.
Keňským tradičním hudebním nástrojem byla téměř vždy lyra. Samozřejmě i ta se vyskytuje u různých kmenů v jiném provedení. Kmen Luo používá nyatiti – osmistrunnou lyru se dvěma krky, kmen Gusii obukano, která je naladěna velmi nízko atd. Používají se také bubny, roh z antilopy kudu, zemní luky... Masajové používají minimum nástrojů, jejich hudba je spíše hrdelní zpěv.
Skupiny, které se dnes snaží o modernizaci tradiční keňské hudby hrají především na kytaru a mnoho dalších hudebních nástrojů. Nejznámější popovou skupinou jsou Them Mushrooms, kteří vydali již více než 15 desek. I v popové hudbě se odrážejí vlivy různých kmenů a národů, populární je hudba z Konga, svahilská hudba atd.

Taktéž divadlo se používalo jako prostředek komunikace. V roce 1951 bylo založeno národní kulturní centrum, které mělo za úkol podporovat a rozvíjet kulturu a umění bez ohledu na původ a rasu umělce. Problém je s jazykovou bariérou, ale především v Nairobi se konají některá představení v angličtině. Velmi populární je také pouliční divadlo.

ZAJÍMAVÉ SPORTOVNÍ AKCE
V oblasti sportu je Keňa skutečným pojmem. Konkrétně v atletice jsou keňští sportovci nejlepší v celé Africe. Keňští dálkoví běžci dosahují tradičně nejlepších úspěchů ve světovém měřítku a jsou jednoznačně nejlepší na světě. V Itenu v oblasti Rift Valley se také nachází jedna z nejúspěšnějších atletických škol na světě. Běh je oblíbenou disciplinou i mezi amatérskými sportovci.


Safari Rallye
Tato čtyřdenní mezinárodní akce je organizována Světovou radou pro motorové sporty, která sídlí v Paříži. Koná se každoročně většinou na přelomu února a března, ale přesná data navrhuje a schvaluje právě Světová rada. Tento závod, který se odehrává v Keni, je známý po celém světě.
Závodníci z celého světa absolvují trať o délce 3 000 – 4 000 km. První Rally, která se jela roku 1953, byla dlouhá pouze 2 000 km. Tehdy si ještě závodníci mohli vybrat ze kterého města chtějí startovat – z Nairobi, Morogoru (Tanzánie) nebo z Kampaly v Ugandě. Všechny tři trasy pak končily v Nairobi. Kudy se pojede, nebylo předem známo, a možná i proto dojelo do cíle pouhých 16 vozů ze 61 startujících. V roce 1955 bylo rozhodnuto, že se bude startovat pouze z jednoho místa. Tím se stalo Nairobi. Závodu se mohou zůčastnit i ženy.
I dnes závodníky čeká náročný terén vedoucí malebnými místy Keni, který prověří nejen technickou kvalitu vozů, ale i psychické a fyzické schopnosti jednotlivých posádek. Cesta vede přes buš, savany, lesy a překonává strmé kopce.
Více informací získáte na adrese: The Safari Rally (K) Ltd., P.O Box 59483, Nairobi, Tel: +254 20 2733125


Maraton v Mombase
Tento maraton dlouhý 42 km se poprvé běžel v roce 1985. Od svého založení se postupem času vypracoval na druhý nejdůležitější závod svého druhu v Africe a datum jeho konání je důležitým datem pro všechny vyznavače tohoto sportu.
Startují zde běžci z celého světa – Švýcarska, Německa, Nizozemí, Francie, Británie, Austrálie, USA, Tanzánie, Etiopie, Ugandy a mnoho dalších.
Maraton se vždy koná v červenci.


Rhino Charge
Tyto tradiční automobilové závody pořádá každoročně místní nevládní organizace Rhino Ark Trust, která se zabývá ochranou ohrožených druhů nosorožců v Keni. Cílem akce je získat dostatečné množství finančních prostředků k dokončení projektu Rhino Ark – oplocení oblasti Aberdare v blízkosti Národního parku Aberdare.
Účastníci projíždění terénem o ploše asi 200 km2. Terén není nijak upraven ani označen, takže při hledání kontrolních stanovišť jezdci musí překonávat různé překážky, např. hustá křoviska, výmoly atd.
Samozřejmě existují pravidla a omezení, která zaručují bezpečnost soutěžících i diváků.
Závody se konají každý rok během předem stanoveného víkendu (2-3 dny) mezi červnem a zářím.Nairobi Air Show ( letecký den v Nairobi )
Nairobi Air Show se koná každým rokem a bývá označována za „nejrychleji se rozvíjející leteckou show v Africe“. Organizuje ji letecký klub Aero Club of East Africa. Při exhibici se prezentují různé typy letadel z domova i ze světa. Vystupují zde i letečtí akrobati a parašutisté. Finance získané touto akcí jsou poté věnovány na dobročinné účely.
Akce se koná většinou v průběhu měsíců září či října.Mezinárodní závody velbloudů (International Camel Derby)
International Camel Derby jsou oblíbené závody, které se konají každým rokem v průběhu víkendu, v srpnu nebo v září, na předem určeném místě v suchých severních oblastech Keni. Závody velbloudů jsou uznávány nejen jako mezinárodní sport a také jako skvělá turistická atrakce. Na trasu závodu, která vede přes polopouštní oblasti, se mohou vydat pouze profesionální závodníci. Cílem akce je vzbudit zájem o pěstování velbloudů, ukázat tato nádherná zvířata v celé jejich kráse a upozornit na význam jejich pěstování v suchých oblastech.


Slavnosti moroňů a závody oslů v Lamu
Lamu je nádherné staré kamenné město s tradiční arabskou architekturou a bohatou muslimskou kulturou. Město se nachází na pobřeží severní části Keni a turismus je pro něj velmi důležitý, protože je spolu s lovem ryb hlavním zdrojem příjmů. Obyvatelé tohoto historického města pořádají v květnu každoroční festival „Lamu Dugong Festival“ (Slavnosti moroňů v Lamu), který zahrnuje i velmi populární závody oslů. Osli jsou v Lamu jediným dopravním prostředkem a podle toho si jich zde také váží. Festival trvá celý týden a veřejnost a turisté jsou srdečně zváni. Hlavní myšlenkou této akce, je přimět obyvatele města i veřejnost, aby si uvědomila nutnost ochrany moroňů. Moroň je vodní živočich nazývaný též siréna, ochechule nebo mořská kráva. Je blízkým příbuzným slonů a damanů. Živí se řasami a chaluhami, které spásá na mořských mělčinách a v ústí řek. Vyskytuje se i u ostrovů v blízkosti keňského pobřeží a patří mezi ohrožené druhy zvířat.
Dalšími aktivitami pro pobavení návštěvníků jsou závody plachetnic, vodní sporty, ukázky tradičních tanců, výstavy jídla a architektury a módní přehlídky. Tato akce je mezi turisty velmi populární.

Zajímavé odkazy

Informace o závodech Rhino Charge

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavač

AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz