Dovolená Keňa


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Keňa - navigace  
zájezdy Keňa Hotely a ubytování Keňa
Last minute Keňa Informace Keňa
Víza Keňa Fotogalerie Keňa
Mapy a průvodce Keňa Recenze hotelů Keňa
Diskuze Keňa Okružní plavby KeňaKeňa

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Kdo tu žije? - o lidech

Obecné informaceNáboženství-->NárodnostiDalší zajímavostiSociální uspořádání
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

V Keni žije neskutečně velké množství rasově i kulturně odlišných skupin, které se mezi sebou mísily.


Afričané
Keňa - kmen Samburu Afričané v Keni se dělí na více než 70 kmenových skupin. Rozdíly mezi nimi se stávají postupně stále méně výrazné, což je dáno přejímáním hodnot západní kultury. Tradiční hodnoty ztrácejí na významu také proto, že se lidé stěhují do měst, což vede k zániku rodiny a kmenové skupiny v její původní podobě. I když se navenek zdá, že se průměrný Afričan odloučil od kmenových zvyků, kmen je stále nejdůležitější částí jeho osobnosti. Když se potkají dva Afričané, téměř vždy je součástí představování také, ke kterému kmeni patří. Někteří mluví až čtyřmi jazyky, protože kromě oficiálních jazyků – svahilštiny a angličtiny, hovoří ještě kmenovými jazyky obou rodičů. Třebaže většina z nich jsou formálně křesťané, překvapující počet stále dodržuje tradiční zvyky. Některé z nich byly naštěstí zakázány, ale např. obřízka je stále nejdůležitějším obřadem pro chlapce při přechodu z dětství do dospělosti.
Etnické skupiny je možno nejseriózněji rozdělit podle jazyka, i když stěhování do měst, kde dochází k jejich prolínání, situaci značně zkomplikovalo.
Jednotlivé kmenové skupiny můžeme rozdělit do třech jazykových skupin: Bantu, Nilotské a Kušitské.

Bantu
Patří sem jazyky Západní bantu, Střední bantu a Pobřežní bantu, které zahrnují např. Embu, Akamba, Kikuyu, Kisii, Luhya, Meru, Kuria, Mbere, Pokomo, Thakara atd.
Kmeny patřící do této skupiny pocházely původně ze západní a jihozápadní Afriky. Kikuyu, kteří sem patří, jsou v současné době největším kmenem v Keni, s více než milionem příslušníků. Tito lidé žijí především mezi Mt Elgonem a městem Lamu.

Nilotské
Sem patří Jezerní, Nížinná a Horská nilotština, kam se řadí např. Luo, Iteso, Nandi, Kipsigis, Marakwet, Kalenjin. Podle některých pramenů sem patříi Masajové a Samburové, ale někdy jsou tyto kmeny stavěny mimo toto rozdělení.
Kmeny této jazykové skupiny pocházejí ze severní a severovýchodní Afriky. Kmen Kalenjin je velmi podobný Masajům

Kušitské
Jižní a Východní kušitština zahrnuje Boran, Rendille, Orma, Somálštinu, Boni atd. Tyto kmeny pocházejí se severní a severovýchodní Afriky, ze Somálského poloostrova. Tato jazyková skupina se dělí do dvou podskupin. K té větší patří Somalis, kteří se usadili ve východní a severovýchodní Keni. Do druhé podskupiny patří například Rendille nebo Orma.

Je patrné, že žádný kmen nemá v Keni nadvládu nad kmenem druhým. Skupina Bantu, která je největší, díky své kulturní a geografické roztříštěnosti nemá téměř žádný vliv na chod země a politiku. Kmen Kikuyu je kmenem nejpočetnějším, avšak tvoří pouhcýh 10% celkové populace země. 7 největších kmenů – Kikujové, Luhya, Luo, Wakamba, Kalenjin, Kisii a Meru tvoří dohromady téměř 82 % populace, převážná většina kmenů však patří do jazykové skupiny Bantu.
Kmenům v Keni výrazně uškodilo rozdělení území kolonizátory, kteří při stanovování hranic nehleděli na tradice a práva domorodých obyvatel a potřeby kmenů, které zde žily. Například cesty polokočovného kmene Masajů, kteří po nich migrovali po staletí, daleko dříve před příchodem kolonizátorů, v dnešní době nejsou na území Keni, ale zasahují daleko do vnitrozemí Tanzánie.Asiaté
Ekonomicky velmi významná asijská menšina je tvořena lidmi indického původu, jejichž předkové pocházeli ze severozápadní Indie a Pakistánu, především Pandžábci a Gudžárátci.

Spojení Indie s Východní Afrikou sahá až k dnům, kdy se stovky plachetnic každý rok vydávaly na cestu od západního pobřeží Indie nebo z Perského zálivu do pobřežních měst Východní Afriky. I když do této oblasti mířilo velké množství obchodníků, jen velmi málo
se jich tu usadilo natrvalo. Situace se ale změnila při výstavbě železnice mezi Mombasou a Ugandou. Na stavbu bylo britskými úřady přivezeno téměř 32.000 dělníků z Pandžábu. Když vypršely jejich smlouvy, mnoho z nich se rozhodlo tu zůstat a prosadit se v různých oborech. Díky své průbojnosti a obchodnímu nadání dosáhli úspěchu jako obchodníci, finančníci a řemeslníci a záhy kontrolovali mnoho odvětví hospodářství v Keni, Tanzanii a Ugandě.
V 70. letech neměli Asiaté příliš dobré vyhlídky, protože docházelo k tzv. afrikanizaci ekonomiky a trhu práce. Dokonce i v Keni bylo tisíce obchodů vlastněných Asiaty zabaveno a bylo jim zakázáno obchodovat. V současné době se zdá, že zlé časy pominuly a postoje Afričanů vůči Asiatům se zlepšují. Na rozdíl od situace v Ugandě, převládl po uznání nezávislosti zdravý rozum a Asiaté nebyli donuceni odejít do exilu.Arabové
První skupina Arabů se na keňském pobřeží objevila na počátku 7 století a stále zde žijí, i když jejich komunita se spíše zmenšuje.


Evropané
Necelých 40.000 příslušníků této skupiny pochází původně z celé řady evropských zemí. Někteří z nich mají keňské občanství. Působí zde v oblasti zemědělství, obchodu a především cestovního ruchu.© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz