Dovolená Keňa


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Keňa - navigace  
zájezdy Keňa Hotely a ubytování Keňa
Luxusní zájezdy Keňa Informace Keňa
Last minute Keňa Fotogalerie Keňa
Víza Keňa Recenze hotelů Keňa
Mapy a průvodce Keňa Diskuze Keňa
Okružní plavby Keňa  


Naše tipy zájezdů - Keňa
Expedice Východní Afrika
Země: Keňa, Tanzanie
Strava: Dle programu
Doprava: 
Cena od: 59990,-
Expedice Východní Afrika
Země: Keňa, Tanzanie
Strava: Dle programu
Doprava: 
Cena od: 59990,-

Keňa

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Přírodně zajímavé

Národní park Hell’s GateNárodní park AberdaresNárodní park AmboseliNárodní park Chyulu HillsRezervace Kakamega ForestNárodní rezervace Lake BogoriaNárodní park Lake NakuruNárodní rezervace Masai MaraNárodní park MeruNárodní park Mt ElgonNárodní park Mt KenyaNárodní park NairobiNárodní park Saiwa SwampNárodní rezervace Samburu, Buffalo Springs & ShabaNárodní rezervace Shimba HillsNárodní park TsavoMořské národní parky Watamu a Kisite-MpungutiRezervace Arabuko-Sokoke ForestVýchodoafrický příkop – Rift Valley-->Keňská jezeraParky Lake Turkana
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Keňská jezera jsou zcela unikátní a návštěva alespoň jednoho z nich je při cestě do Keni naprostou nutností.


Jezero Naivasha
Naivasha je jedno ze sladkovodních jezer v údolích Velké příkopové propadliny a jeho ekologie je zcela odlišná od sodných jezer. Je domovem neuvěřitelného množství různých druhů ptáků. I toto jezero se potýká s mnoha ekologickými problémy. Nejzásadnějším problémem je výskyt obávaného vodního hyacintu, který způsobil velké škody na Viktoriině jezeře. Do jezera byl proto vysazen speciální druh brouka nosatce, aby reguloval stav vodních rostlin a začínají se objevovat první známky úspěchu.
Na počátku 90. let 19. století jezero téměř kompletně vyschlo, ale v průběhu následujících 20 let se hladina vody zvýšila o 15 m a zaplavila velkou oblast o rozloze 170 km čtverečních. V letech 1937- 1950 sloužilo toto jezero jako nairobské letiště.
Protože je Naivasha sladkovodní jezero, využívají ho místní lidé k zavlažování okolní krajiny, kde se pěstují převážně květiny, čerstvé ovoce a zelenina a hovězí dobytek pro domácí spotřebu a pro export. Na východním pobřeží se nachází dokonce vinohrad. Trh s květinami je hlavním odvětvím v oblasti Naivasha.


Jezero Baringo
Keňa Jezero Baringo láká turisty především díky skvělým podmínkám pro pozorování zvířat.
Centrem, odkud můžete začít prozkoumávat celé jezero je vesnička Kampi ya Samaki. Jezero Baringo je stejně jako Naivasha sladkovodní a pokrývá asi 170 km čtverečních s maximální hloubkou 12 metrů. Bohužel sucho způsobilo, že hladina jezera výrazně poklesla. Půdní eroze je natolik v pokročilém stavu, že v období dešťů přinášejí sezónní říčky obrovské množství bahna a naplavenin. Voda v jezeře je tedy téměř vždy bahnitá.
Přesto zůstává jezero Baringo se svými ostrůvky, z nichž dva jsou obydlené, nádherným místem. Velmi populární činností jsou výlety na loďkách. Mnoho turistů je také přitahováno Ďáblovým ostrovem, o němž místní lidé říkají, že na něm straší.

Jezero Baringo je domovem mnoha různých druhů vodních zvířat a ptáků stejně jako krokodýlů a stád hrochů. S hrochy se tu rozhodně setkáte, takže buďte opatrní. Hroši sice nejsou agresivní zvířata, ale pokud se cítí v ohrožení nebo jsou obtěžováni, mohou na vás zaútočit. Místní krokodýli jsou poměrně malí a zatím zde nebyly zaznamenány žádné útoky na lidi.

Kromě krokodýlů a hrochů jsou další hlavní atrakcí této oblasti ptáci, protože jezero je nejkrásnějším místem pro pozorování ptáků v celé Keni. Tisíce turistů přijíždějí, aby zde provozovali tuto jedinečnou aktivitu. V Keni žije asi 1200 druhů a v oblasti Baringo jich můžete zahlédnout na 450. Procházka po březích jezera je skutečným koncertem orchestru složeného z obrovského množství ptačích hlasů.Viktoriino jezero
S celkovou rozlohou 70 000 km čtverečních je Viktoriino jezero hlavní geografickým rysem této části kontinentu. Na rozdíl od jezer dále na sever, Viktoriino jezero není součástí systému Velké příkopové propadliny. Je široké, poměrně mělké (jen 80 metrů hluboké) ve srovnání s jezerem Tanganyika, které je hluboké 1500 metrů.
Viktoriino jezero má své pobřeží ve třech různých zemích – Uganda, Tanzanie a Keňa. V současné době je stav lodního parku v katastrofálním stavu, a proto není turistům doporučováno využívat lodní dopravy. Hlavním problémem jezera je vodní hyacint, který se rychle rozrůstá a stíní svým hustým porostem jezero. Díky tomu, že na něj nedopadá světlo, jezero a jeho obyvatelé se doslova dusí. Rovněž brání lodní dopravě, což je velký problém. Mechanické odstraňování se nesetkává s úspěchem, takže se zkouší použití speciálního druhu brouka a další metody.
Dále se zde vyskytuje také nemoc bilharzióza a proto se v jezeře v žádném případě nekoupejte a ani se neprocházejte v husté trávě kolem břehu.

Bohužel došlo i k vyhubení mnoha druhů vzácných ryb zvaných cichlidy, kterých z původních asi 300 druhů v polovině minulého století zbylo pouhých 8 druhů. Viníkem je zřejmě okoun nilský, který sem byl nasazen jako ideální lovná ryba dosahující váhy až kolem 250 kg.


Sodná jezera
Keňa V mnoha údolích v Keni se vytvořila mělká jezera, z nichž některá nemají žádný odtok. Díky velkému odpařování je zdejší voda hodně koncentrovana a vysoká alkaličnost ze sopečných usazenin z ní dělá perfektní životní prostředí pro mikroskopické modrozelené řasy, které jsou potravou pro drobné korýše a hmyzí larvy. Ti jsou zase dále požíráni určitými druhy sodě odolných ryb.
Voda v těchto sodných jezerech v Keni (Bogoria, Nakuru, Elmenteita a Magadi) je často nepříjemná na dotyk díky své mýdlové konsistenci a také občas nepříjemně zapáchá. Avšak hojné řasy, hmyzí larvy, korýši a ryby dělají z toho místa hotový ráj pro nejrůznější druhy vodních ptáků, kteří se k jezerům slétávají po milionech.
Nejčastější mezi ptáky je menší plameňák růžový (Phoenicopterus minor), který se živí modro-zelenými řasami, a větší plameňák velký (Phoenicopterus ruber), který se naopak živí drobnými korýši a hmyzími larvami. Dále zde žijí různé druhy dalších vodních ptáků jako kachen, pelikánů, kormoránů a čápů.

Návštěvu některého z těchto jezer byste rozhodně měli zařadit do svého programu v Keni, protože pohled na růžové moře plameňáků je skutečným zážitkem.
Průvodci a mapy


Východní...
Východní Afrika - Keňa, Tanzanie, Uganda
316 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz