Dovolená Keňa


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Keňa - navigace  
zájezdy Keňa Hotely a ubytování Keňa
Last minute Keňa Informace Keňa
Víza Keňa Fotogalerie Keňa
Mapy a průvodce Keňa Recenze hotelů Keňa
Diskuze Keňa Okružní plavby KeňaKeňa

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Přírodně zajímavé

Národní park Hell’s GateNárodní park AberdaresNárodní park AmboseliNárodní park Chyulu HillsRezervace Kakamega ForestNárodní rezervace Lake BogoriaNárodní park Lake NakuruNárodní rezervace Masai MaraNárodní park MeruNárodní park Mt ElgonNárodní park Mt KenyaNárodní park NairobiNárodní park Saiwa SwampNárodní rezervace Samburu, Buffalo Springs & ShabaNárodní rezervace Shimba Hills-->Národní park TsavoMořské národní parky Watamu a Kisite-MpungutiRezervace Arabuko-Sokoke ForestVýchodoafrický příkop – Rift ValleyKeňská jezeraParky Lake Turkana
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Národní park Tsavo
Národní park Tsavo je se svoji rozlohou 22 000 km čtverečních největším národním parkem Keni a jedním z největších na světě. Je rozdělen na dvě části – Západní národní park Tsavo ( 9 000 km čtverečních) a Východní národní park Tsavo (11 747 km čtverečních).

Tsavo West, západně od silnice Nairobi- Mombasa, je asi nejdostupnější a můžete se zde pokochat některými překrásnými scenériemi. Asi nejhezčí je ke konci období dešťů, kdy se celá krajina zazelená. V ostatních měsících je Tsavo velmi prašný.
Tsavo East je tvořen nekonečnými zvlněnými pláněmi a křovinatou vegetací, což mu dodává jiné osobité kouzlo. Má větší rozlohu, ale část parku na severu od řeky Galana je pro turisty uzavřena.

Vstupné činí cca 23 USD na osobu za den, ale park je rozdělen na dvě části, takže budete muset zaplatit vstupné odděleně.

Národní park Tsavo West
Keňa V této části parku je asi nejvíce navštěvována tzv. „zkultivovaná část“, která je velmi dobře dostupná z Nairobi i z Mombasy a nabízí nádhernou a neobvyklou krajinu. Najdete zde totiž výrazně kopcovitou krajinu a z těchto kuželů sopečného původu se vám naskytne neopakovatelný pohled na savanu, která se rozprostírá kolem. Můžete pozorovat zebry, žirafy, lvy, slony, buvoly a mnoho dalších.

Jednou z hlavních atrakcí jsou také vodní plochy nedaleko chat Kilanguni a Ngulia. Obzvláště v období sucha, kdy je voda všude jinde vzácná, lákají stovky nejrůznějších druhů zvířat a ptáků. Určitě si nenechte ujít prameny Mzima Springs a okolní přírodní nádrže, které jsou oblíbenými lovišti krokodýlů a hrochů. U těchto nádrží byla také zřízena pod vodou pozorovací místnost, aby turisté mohli sledovat zblízka hroší aktivity, avšak tito mohutní tvorové se raději přesunuli ke vzdálenějšímu konci jezírka.
Prameny jsou hlavním zdrojem pitné vody pro Mombasu a dlouhá potrubí ji vedou až na pobřeží. Křišťálová čistota vody je způsobena tím, že na své cestě prochází lávovým pohořím, které funguje jako vynikající porézní filtr.

Nádherný výhled vám nabídne kráter Chaimu nebo Roaring Rocks. Pohled na sokoly a orly kroužící nad útesy z Roaring Rocks je naprosto fascinující. Ovšem cesta po lávovém podkladu nepatří k nejpříjemnějším.
Nedaleko dvou nejznámějších ubytovacích zařízeních Kilaguni a Ngulia se nacházejí také působivý lávový proud Shetani. Je to pozůstatek sopečné erupce, ke které došlo před pouhými 200 lety. Místní obyvatelé dodnes vyprávějí o hrozných následcích této události, kterou samozřejmě přičítají zlým duchům. Najdete tu i zajímavé jeskyně. Oba tyto přírodní jevy stojí za prozkoumání, do jeskyní se nevydávejte sami a bez spolehlivé baterky.

Další atrakcí parku je útulek pro nosorožce Ngulia u úpatí kopců Ngulia Hills nedaleko chaty Ngulia. Kolem roku 1960 žilo v oblasti Tsavo okolo 8000 kusů nosorožce černého, takže se jednalo o místo s jejich největším výskytem v celé Africe. V 70. letech se zásluhou pytláků snížil jejich počet o více než 90 % a v roce 1980 zde tak žilo pouhých 100 kusů těchto vzácných zvířat. Prášek z rohu těchto zvířat je bohužel považován v některých asijských zemích za účinné afrodiziakum, jehož cena na černém trhu dosahuje astronomických částek. Pytláci se díky tomu vybavili automatickými zbraněmi a vraždění ve velkém mohlo začít. Nosorožec černý se tak stal ohroženým tvorem a na území celé Keni žije v současné době asi jen 500 jedinců.
Metr vysoký elektrický plot v Ngulio ohraničuje 70 km čtverečních, které jsou relativně bezpečným domovem pro 50 nosorožců černých. Uvnitř útulku je možné se procházet.Národní park Tsavo East
Pro veřejnost je otevřena jižní třetina tohoto parku. Zvlněné pláně savany porostlé vzrostlými baobaby jsou domovem obrovských stád slonů. Bohužel i krásy tohoto parku a obzvláště zvířata lákají ziskuchtivé pytláky a populace nosorožců a slonů utrpěla nenahraditelné ztráty.

Bažina Kanderi Swamp, nedaleko od hlavní brány Voi Gate, je domovem stovek zvířat. Hlavní atrakcí parku je však přehrada Aruba Dam postavená přes řeku Voi River. Zde se setkáte s řadou divokých zvířat, aniž byste byli rušeni dalšími turisty, protože Tsavo East nepatří k příliš navštěvovaným.
Za vaši pozornost určitě stojí skála Mudanda Rock tyčící se nad přírodní nádrží, která v období sucha láká především slony. Nenechte si ujít ani největší lávový proud na světě Yatta Plateau a ani překrásné skalní útvary vytvořené vodopády Lugards Falls na řece Galana River. Tyto oblasti jsou rájem pro ornitology.

Do Národního parku Tsavo East byli přemístěny také antilopy hirola, jejichž jediná přežívající skupina se do té doby vyskytovala nedaleko keňsko-somálské hranice. Intenzivní pytláctví a ničení jejich původního životního prostředí zredukovalo jejich počet z odhadovaných 14 000 v roce 1976 na žalostných 350 jedinců v současnosti. Díky tomu jsou tyto antilopy jsou v parku Tsavo East neustále monitorovány.
Průvodci a mapy


Východní...
Východní Afrika - Keňa, Tanzanie, Uganda
316 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz