Dovolená Keňa


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Keňa - navigace  
zájezdy Keňa Hotely a ubytování Keňa
Last minute Keňa Informace Keňa
Víza Keňa Fotogalerie Keňa
Mapy a průvodce Keňa Recenze hotelů Keňa
Diskuze Keňa Okružní plavby KeňaKeňa

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Přírodně zajímavé

Národní park Hell’s GateNárodní park Aberdares-->Národní park AmboseliNárodní park Chyulu HillsRezervace Kakamega ForestNárodní rezervace Lake BogoriaNárodní park Lake NakuruNárodní rezervace Masai MaraNárodní park MeruNárodní park Mt ElgonNárodní park Mt KenyaNárodní park NairobiNárodní park Saiwa SwampNárodní rezervace Samburu, Buffalo Springs & ShabaNárodní rezervace Shimba HillsNárodní park TsavoMořské národní parky Watamu a Kisite-MpungutiRezervace Arabuko-Sokoke ForestVýchodoafrický příkop – Rift ValleyKeňská jezeraParky Lake Turkana
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Národní park Amboseli
Keňa - Kilimanjaro Národní park Amboseli je druhým nejpopulárnějším keňským parkem po Masai Mara.Tento malý park vděčí za svoji popularitu úžasnému pohledu na horu Kilimandžáro, která se ve své výšce 5 985 m tyčí nad rozlehlými pláněmi. Před objevením hory západními civilizacemi (misionářem Johannesem Rebmannem v roce 1848) vyprávěly staré svahilské a arabské legendy o velké hoře ve vnitrozemí, na jejímž vrcholu žil strašný bůh, který trestal ty, kteří se odvážili přiblížit se k jeho obydlí ochromením jejich rukou a nohou. Tímto velmi poetickým způsobem si obyvatelé tropického pobřeží vysvětlovali jim neznámý jev – mráz.
Národní park byl zřízen v roce 1974 s celkovou rozlohou 392 km2 a je obklopen mnoha většími parky a rezervacemi, ve kterých žijí Masajové se svými stády dobytka. Je situován v provincii Rift Valley nedaleko tanzánských hranic severozápadně od Kilimanjara. Přes vysoké teploty leží v poměrně vysokých nadmořských výškách nad 1 180 metrů. Po většinu dne zůstávají vrcholky hor skryty v mracích, nejvhodnějším okamžikem pro zahlédnutí jejich zasněžených vrcholů je svítání.

Nekonečné pláně začínají na suchém dnu jezera Amboseli, který vítá turisty svým deprimujícím vzhledem. Jižněji a východněji se rozprostírají malá území bujné kvetoucí zeleně, v níž je ukryto několik málo chat. Dále na jih je palmový háj, který poskytuje zvířatům stín, vodu a útočiště. Po obou stranách lesa se rozprostírá bažinaté království a v západní části se tyčí jediná hora národního parku Observation Hill . Tato hora se dá snadno zdolat pěšky bez namáhavého lezení a navíc poskytuje velkolepý rozhled na celý park a okolí. Na jihu se prodraly na povrch vrstvy sopečných skal, které byly před stovkami let vytlačené Kilimanjarem a dávají krajině měsíční vzhled.

Teritorium Amboseli patří k zemím Masajů, legendárnímu kmenu kočovných válečníků a pastevců, kteří se živí směsí mléka a krve.Tento problém je stále živý, protože Masajové se nemohou smířit z vypovězením z této oblasti. Po dlouhá léta se vláda musela potýkat s jejich pytláctvím na území parku, jehož zásluhou zde například nežijí skoro žádní lvi. Představují totiž tradičního protivníka Masajů a boj s nimi je součástí masajských tradic.
Amboseli velmi trpí vzrůstajícím tlakem jak domorodců tak turistů. Rovinatá a řídce zalesněná krajina láká k off-road jízdám, ale bohužel tato činnost velmi silně narušuje místní prostředí a správa parku se ji pokouší zastavit. Domorodci zase naopak stále pasou svá stáda na pláních parku, ačkoli je to zakázáno. V poslední době se podařilo získat Masaje finančními prostředky, které jim plynou z cestovního ruchu. Turisté mohou navštěvovat masajské vesnice a seznamovat se se způsobem jejich života.

Fauna a flora
Keňa V křehkém ekosystému Amboseli žije ohromující množství různých druhů divoké zvěře včetně 50 druhů savců. Není pochyb, že králem parku je slon africký, který je zde opravdu hojně zastoupen a vyskytují se zde jedinci s obrovskými kly. Díky rovnému a nezarostlému terénu je velmi snadné je pozorovat a vyfotografovat si je. Amboselští sloni jsou považováni za největší v celé zemi. Park je také domovem početné populace pakoně žíhaného a Böhmovy zebry. Dalšími místními býložravci jsou Thomsonova a Grantova antilopa, buvol, prase bradavičnaté, nosorožec černý, žirafa masajská, impala, voduška jelenovitá a malá antilopa dik-dik. Občasný lesní porost obývají paviáni a kočkodani. Mezi velké masožravce patří hyena skvrnitá, kočka divoká, šakal a karakal. Leopardi a gepardi jsou poměrně vzácní, lví populace se velmi pomalu vzpamatovává z útoků Masajů.

V parku žijí také stovky druhů ptáků (400 druhů) včetně plameňáků, pelikánů, ibisů, hadilovů písařů, ledňáčků, pštrosů a supů.
Přečtěte si zajímavý článek o národním parku Amboseli

Sloní populace v Amboseli je v ohrožení
Na první pohled vše vypadá docela jasně. Zlí Masajové brání hodným slonům v pohybu a ženou tak celou situaci k ekologické katastrofě. Jenže ani v Africe není nic černobílého. Když byla v roce 1974 vymezena hranice národního parku Amboseli, souhlasili Masajové, že opustí společné území a přenechají ho pouze pro divoká zvířata, pokud jim vláda nahradí přirozené vodní zdroje umělým zavlažovacím systémem..... Pokračování zde
Průvodci a mapy


Východní...
Východní Afrika - Keňa, Tanzanie, Uganda
316 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz