Národní park Amboseli Národní park Amboseli je druhým nejpopulárnějším keňským parkem po Masai Mara.Tento malý park vděčí za svoji popularitu úžasnému pohledu na horu Kilimandžáro, která se ve své výšce 5 985 m tyčí nad rozlehlými pláněmi. Před objevením hory západními civilizacemi (misionářem Johannesem Rebmannem v roce 1848) vyprávěly staré svahilské a arabské legendy o velké hoře ve vnitrozemí, na jejímž vrcholu žil strašný bůh, který trestal ty, kteří se odvážili přiblížit se k jeho obydlí ochromením jejich rukou a nohou. Tímto velmi poetickým způsobem si obyvatelé tropického pobřeží vysvětlovali jim neznámý jev – mráz.
Národní park byl zřízen v roce 1974 s celkovou rozlohou 392 km2 a je obklopen mnoha většími parky a rezervacemi, ve kterých žijí Masajové se svými stády dobytka. Je situován v provincii Rift Valley nedaleko tanzánských hranic severozápadně od Kilimanjara. Přes vysoké teploty leží v poměrně vysokých nadmořských výškách nad 1 180 metrů. Po většinu dne zůstávají vrcholky hor skryty v mracích, nejvhodnějším okamžikem pro zahlédnutí jejich zasněžených vrcholů je svítání.
Nekonečné pláně začínají na suchém dnu jezera Amboseli, který vítá turisty svým deprimujícím vzhledem. Jižněji a východněji se rozprostírají malá území bujné kvetoucí zeleně, v níž je ukryto několik málo chat. Dále na jih je palmový háj, který poskytuje zvířatům stín, vodu a útočiště. Po obou stranách lesa se rozprostírá bažinaté království a v západní části se tyčí jediná hora národního parku Observation Hill . Tato hora se dá snadno zdolat pěšky bez namáhavého lezení a navíc poskytuje velkolepý rozhled na celý park a okolí. Na jihu se prodraly na povrch vrstvy sopečných skal, které byly před stovkami let vytlačené Kilimanjarem a dávají krajině měsíční vzhled.
Teritorium Amboseli patří k zemím Masajů, legendárnímu kmenu kočovných válečníků a pastevců, kteří se živí směsí mléka a krve.Tento problém je stále živý, protože Masajové se nemohou smířit z vypovězením z této oblasti. Po dlouhá léta se vláda musela potýkat s jejich pytláctvím na území parku, jehož zásluhou zde například nežijí skoro žádní lvi. Představují totiž tradičního protivníka Masajů a boj s nimi je součástí masajských tradic.
Amboseli velmi trpí vzrůstajícím tlakem jak domorodců tak turistů. Rovinatá a řídce zalesněná krajina láká k off-road jízdám, ale bohužel tato činnost velmi silně narušuje místní prostředí a správa parku se ji pokouší zastavit. Domorodci zase naopak stále pasou svá stáda na pláních parku, ačkoli je to zakázáno. V poslední době se podařilo získat Masaje finančními prostředky, které jim plynou z cestovního ruchu. Turisté mohou navštěvovat masajské vesnice a seznamovat se se způsobem jejich života.
Fauna a flora V křehkém ekosystému Amboseli žije ohromující množství různých druhů divoké zvěře včetně 50 druhů savců. Není pochyb, že králem parku je slon africký, který je zde opravdu hojně zastoupen a vyskytují se zde jedinci s obrovskými kly. Díky rovnému a nezarostlému terénu je velmi snadné je pozorovat a vyfotografovat si je. Amboselští sloni jsou považováni za největší v celé zemi. Park je také domovem početné populace pakoně žíhaného a Böhmovy zebry. Dalšími místními býložravci jsou Thomsonova a Grantova antilopa, buvol, prase bradavičnaté, nosorožec černý, žirafa masajská, impala, voduška jelenovitá a malá antilopa dik-dik. Občasný lesní porost obývají paviáni a kočkodani. Mezi velké masožravce patří hyena skvrnitá, kočka divoká, šakal a karakal. Leopardi a gepardi jsou poměrně vzácní, lví populace se velmi pomalu vzpamatovává z útoků Masajů.
V parku žijí také stovky druhů ptáků (400 druhů) včetně plameňáků, pelikánů, ibisů, hadilovů písařů, ledňáčků, pštrosů a supů.
Přečtěte si zajímavý článek o národním parku Amboseli
Sloní populace v Amboseli je v ohrožení
Na první pohled vše vypadá docela jasně. Zlí Masajové brání hodným slonům v pohybu a ženou tak celou situaci k ekologické katastrofě. Jenže ani v Africe není nic černobílého. Když byla v roce 1974 vymezena hranice národního parku Amboseli, souhlasili Masajové, že opustí společné území a přenechají ho pouze pro divoká zvířata, pokud jim vláda nahradí přirozené vodní zdroje umělým zavlažovacím systémem..... Pokračování zde