Dovolená Keňa


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Keňa - navigace  
zájezdy Keňa Hotely a ubytování Keňa
Luxusní zájezdy Keňa Informace Keňa
Last minute Keňa Fotogalerie Keňa
Víza Keňa Recenze hotelů Keňa
Mapy a průvodce Keňa Diskuze Keňa
Okružní plavby Keňa  


Naše tipy zájezdů - Keňa
Expedice Východní Afrika
Země: Keňa, Tanzanie
Strava: Dle programu
Doprava: 
Cena od: 59990,-
Expedice Východní Afrika
Země: Keňa, Tanzanie
Strava: Dle programu
Doprava: 
Cena od: 59990,-

Keňa

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

Ostrov LamuOstrovy v okolí LamuMombasa a okolíKilifi a okolíMalindi-->Ruiny GediKariandusiThimlich OhingaHyrax HillOlorgasailieNárodní park SibiloiJumba la MtwanaPamátky UNESCO
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Ruiny Gedi
Ve vzdálenosti asi 4 km od Watamu (severně od Mombasy) se nacházejí slavné ruiny Gedi, jedna z hlavních historických památek na celém pobřeží. Ruiny jsou velmi rozsáhlé a působivé, ale také z nich sálá něco tajuplného a znepokojujícího. Pokud vás zajímá archeologie a historie, jsou právě ruiny Gedi hlavní památkou, kterou si nesmíte nechat ujít.
Město bylo založeno ve 13. století a je zajímavé, že o něm není v portugalských či arabských kronikách z této doby ani zmínka. Svahilské město tedy zjevně zůstalo skryto i před Portugalci, kteří se nacházeli jen necelých 16 km v přátelském Malindi. Už tato skutečnost dává městu nádech jisté mystiky, který návštěva a prohlídka ruin ještě umocní. Blízkost pralesa Arabuko-Sokoke však podává jedno z vysvětlení, jak mohlo město zůstat ukryto.
Archeologické vykopávky, při kterých byly mimo jiné objeveny čínský porcelán Ming, skleněné nádoby a glazované hliněné nádoby z Persie, určily 13.století jako dobu založení osady. V 17. či 18.století bylo město z dodnes nevysvětlených důvodů opuštěno. Především kvůli hustému lesu nebyly zbytky města objeveny až do 20. let 20. století.
Přes 300 let opuštěné město je obklopené džunglí, která ho prorostla a vytvořila nádherná zákoutí, kde se zbytky budov ukrývají pod korunami baobabů a divoké africké vegetace. Opice laškují ve vrcholcích stromů, ještěrky se prohánějí po zemi a velcí, pestrobarevní motýli poletují mezi kameny. O místě se vypráví celá řada hrůzostrašných historek. I mnozí archeologové, kteří zde pracovali, se svěřili, že měli stále pocit, že je někdo pozoruje a sleduje.
Velmi zachovalé stavby, z nichž přímo sálá historie, nadchnou všechny milovníky archeologie, ale nejen je. Procházet se ruinami Gedi je skutečným zážitkem.

Keňa - ruiny Gedi Středověká svahilská osada je poměrně rozlehlá a obehnaná vnitřní a vnější zdí. V chýších z bláta tady žilo zřejmě přes 2500 obyvatel. Tato obydlí prostých lidí se samozřejmě nedochovala. Zato palác a Kamenné město přežily až do dnešních dnů. Kolem něj bylo také vybudováno v 16. století vnitřní opevnění. Zdá se, že již předtím bylo město na nějakou dobu opuštěno, ale lidé se sem znovu vrátili.
Budovy byly stavěné z kvádrů korálového vápence a hlíny. Některé mají ve svých omítkách vyryté obrázky. Velmi úchvatné jsou staré toalety, většinou 2-kabinkové.V jedné z nich byla toaleta tureckého typu, a v druhé mísa s vodou na opláchnutí. Další zajímavostí je obrovský počet studen, z nichž mnoho je neuvěřitelně hlubokých.
Nejvíce zajímavých vykopávek je soustředěno v těsné blízkosti vstupní brány. Mimo hradby je malé muzeum, kde jsou vystavovány některé nalezené předměty. Ostatní byly převezeny do pevnosti Fort Jesus v Mombase.

Palác dominuje městu především svým impozantním obloukovým vchodem. Po průchodu dveřmi dojdete na uvítací nádvoří a dále do přijímací haly. Zajímavé jsou především malé koupelničky a pokoj obklopující přijímací halu, které mají čtvercové výklenky pro lampy.
Velká mešita byla původně postavena v polovině 15.století, ale o století později byla přestavěna, pravděpodobně v důsledku zničení v době prvního opuštění Gedi. Mešita má typický východoafrický vzhled a minaret natočený směrem k Mekce.
Ze 14 domů, které byly v Gedi odkryty, stojí většina v blízkosti vstupní brány vedle paláce a Velké mešity. Pojmenovány jsou podle vzhledových rysů (Dům skrytého nádvoří) nebo předmětů v nich nalezených (Dům nůžek, Dům slonovinové skříňky atd.).
Po pravé straně před vstupem do areálu se nachází důležitý náhrobek s datem (Dated Tomb), který podává svědectví o stáří města. Arabské datum odpovídá roku 1399. Vedle vnitřní hradby je hrobka ve tvaru rýhovaného pilíře (Tomb of the Fluted Pillar), která je charakteristická designem sloupů nalezených po celém východoafrickém pobřeží.

Ruiny můžete navštívit denně od 7.00 do 18.00 a vstup činní cca 200 Ksh.
Průvodci a mapy


Východní...
Východní Afrika - Keňa, Tanzanie, Uganda
316 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz