Dovolená Keňa


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Keňa - navigace  
zájezdy Keňa Hotely a ubytování Keňa
Luxusní zájezdy Keňa Informace Keňa
Last minute Keňa Fotogalerie Keňa
Víza Keňa Recenze hotelů Keňa
Mapy a průvodce Keňa Diskuze Keňa
Okružní plavby Keňa  


Naše tipy zájezdů - Keňa
Expedice Východní Afrika
Země: Keňa, Tanzanie
Strava: Dle programu
Doprava: 
Cena od: 59990,-
Expedice Východní Afrika
Země: Keňa, Tanzanie
Strava: Dle programu
Doprava: 
Cena od: 59990,-

Keňa

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

Ostrov Lamu-->Ostrovy v okolí LamuMombasa a okolíKilifi a okolíMalindiRuiny GediKariandusiThimlich OhingaHyrax HillOlorgasailieNárodní park SibiloiJumba la MtwanaPamátky UNESCO
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Dalšími navštěvovanými ostrovy jsou Manda, Paté a Kiwayu. K osídlení těchto ostrovů došlo už v 7. a 8. století, kdy arabští obchodníci poprvé přistáli u těchto břehů, ačkoli za objevitele jsou považováni Portugalci a omanští Arabové. Ruiny svahilských staveb byly nalezeny na ostrovech Paté a Manda, zatímco Kiwayu je součástí mořské rezervace Kiunga Marine Reserve.


Ostrov Manda
Tento ostrov je situován severně od Lamu. Má přibližně stejnou rozlohu jako ostrov Lamu. Naprostý nedostatek pitné vody však způsobil, že je téměř neobydlený. Asi pětinu ostrova tvoří písčité duny a rozlehlá křoviska. Další tři pětiny pak zabírají mangrovníkové porosty a bažinaté zátoky.
Návštěvníky sem přivádí skutečnost, že na ostrově se nachází hlavní letiště celého souostroví a také významná archeologická památka – ruiny starobylého města Takwa.
Ruiny Takwa jsou zbytky svahilského města, jehož předpokládaná doba rozkvětu byla v 15. až 17.století a počet obyvatel zřejmě kolem třech tisíc. Město bylo obyvateli z neznámých důvodů zřejmě ve velkém spěchu opuštěno. Ruiny se skládají ze zbytků zdi, která obklopovala město, asi 100 domů a mešity. Domy byly postaveny směrem k Mekce stejně jako hlavní ulice na konci s mešitou. Mimo městské hradby stojí pilířová hrobka, které je přičítána kouzelná moc v přivolávání deště. Ruiny mají sugestivní atmosféru a jsou častým cílem výletů na plachetnicích.

Ostrov Paté
Ostrov se nachází asi 20 km severovýchodně od Lamu a je asi třikrát větší než ostrov Lamu. Mělký kanál jej rozděluje na dvě části.
Najdeme zde mnoho historických míst včetně města Paté, Siyu, Mtangawanda a Faza. Žijí tu většinou rybáři nebo dřevorubci, kteří kácejí bohaté mangrovníkové porosty. Pěstuje se zde také tabák, který kdysi na ostrov přivezli Portugalci.
Tento ostrov je daleko méně navštěvován, především díky obtížnější dostupnosti. Má však rozhodně co nabídnout.


Paté
Toto městečko kdysi bývalo důležitým obchodním a kulturním centrem. Na rozdíl od Lamu není město tak „reprezentativní“. Domy jsou totiž vesměs vybudovány ze sušeného bahna a korálů a působí více než neupraveně. Ulice jsou rovněž pouze z udusané zeminy a samozřejmě tu neexistuje žádná automobilová doprava ani elektřina.
Nenajdete tu ani žádné ubytovací zařízení, pouze v soukromí. Pokud se sem vydáte, vezměte si rozhodně zásobu vody.
Ruiny Nabahani za městem však rozhodně stojí za návštěvu. Jsou poměrně rozsáhlé a zahrnují zdi, hrobky, mešity i domy. Určitě stojí za prozkoumání, i když nikdy nebyly jako řádně archeologické naleziště odkryté či upravené. Místní farmáři s oblibou pěstují v těchto ruinách tabák a značně tím narušují zdi. Zajímavé jsou zejména zbytky výstavné mešity a portugalského domu. Pokud obdivujete práci archeologů a toužíte objevovat pozůstatky dávné minulosti, jsou ruiny pro vás tím pravým místem.
Pozor však na moskyty, je třeba se před nimi chránit, protože se zde vyskytují vzhledem k bažinatému povrchu ostrova ve velmi hojném počtu!


Siyu
Základní kámen tohoto kamenného malého městečka byl položen někdy v 15.století. Později se stalo centrem islámské vzdělanosti a předpokládá se, že v 17. a 18.století patřilo k důležitým kulturním střediskům. Islámští vzdělanci se zde věnovali především výrobě knih, jejich přepisování a výtvarné úpravě. Dařilo se zde i řemeslům. Z místních řemeslných výrobků se proslavily především nádherně vyřezávané dveře a nejlepší kožené sandály.
Zatímco na počátku 19. století zde žilo přes 30 000 lidí, v současné době zde žije méně než 4 000 obyvatel a část města tvoří neobydlené starodávné ruiny. Malý záliv odděluje obytnou část města od pevnosti, jejíž vystavění zřejmě spadá do poloviny 19.století, kdy bylo město okupováno vojsky zanzibarského sultána.Impozantní budova pevnosti byla zčásti opravena.
Asi hodinu cesty od Siyu se opět můžete pokochat památkami vystavěnými původní osadníky. Jedná se o ruiny města Shanga starého minimálně 1 000 let. Tým archeologů zde v roce 1980 začal odkrývat impozantní zbytky města. Byly objeveny budovy ze 13. a 14.století, ale také mnoho artefaktů, které pocházejí z 8. a 9.století. Jsou zde pilířové hrobky, velká mešita, menší mešita a asi 130 domů. Celé město bylo obehnáno zdmi s 5 vstupními branami a mimo město byl nalezen hřbitov s asi 300 hrobkami. Dodnes není jasné, proč bylo ve 14. století město opuštěno.
Jedná se o místo, které rozhodně stojí zato navštívit, protože má neuvěřitelnou atmosféru. Bohužel bujná vegetace svádí vítězný boj o ruiny, proto postupujte opatrně, dávejte pozor na hady a raději si vezměte průvodce, který se tu vyzná.


Faza
Městečko Faza má zatím velmi pestrou historii. Ve 13.století bylo zničeno obyvateli Paté a znovu vystavěno v 16.století. V roce 1586 však přišli Portugalci a město bylo opět srovnáno se zemí kvůli kolaboraci obyvatel s tureckým loďstvem Amira Ali Bey. Později bylo opět vystavěno a osadníci přesunuli svou loajalitu k Portugalcům při jejich pokusech podmanit si Paté v 17.století. V 18.a 19.století postupně ztrácí svůj vliv a upadá v zapomnění. V roce 1990 ho velmi poničil rozsáhlý požár.
Městečko neoplývá na rozdíl od ostatních jmenovaných tak významnými historickými památkami, ale zato má nejvýznamnější postavení na ostrově. Najdete tu poštu, policejní stanici a dokonce i sanitku, která je zřejmě jediným automobilem na celém ostrově.
Zajímavou památkou města je mešita Kunjanja v zálivu vedle oblastního velitelství v blízkosti kotviště převozních lodí. Přestože velká část stavby je v katastrofálním stavu, najdete zde překrásně vyřezávaný výklenek obrácený k Mekce a několik arabských nápisů nade dveřmi. Mimo město se nachází hrobka velitele vojsk zanzibarského sultána Amira Hamada, který byl zabit v roce 1844 ve válečném tažení proti Paté a Siyu.


Ostrov Kiwaiyu
Tento velmi málo obydlený ostrov se nachází nedaleko Paté, nejlépe dosažitelný je z Fazy. Nabízí potápění v Národní mořské rezervaci Kiunga, takže patří spíše do sportovně zajímavých lokalit.
Průvodci a mapy


Východní...
Východní Afrika - Keňa, Tanzanie, Uganda
316 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz