Dovolená Keňa


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Keňa - navigace  
zájezdy Keňa Hotely a ubytování Keňa
Last minute Keňa Informace Keňa
Víza Keňa Fotogalerie Keňa
Mapy a průvodce Keňa Recenze hotelů Keňa
Diskuze Keňa Okružní plavby KeňaKeňa

 --> Chcete do země jet? --> Co je potřeba zajistit a vědět před cestou? --> Očkování, nemoci

Kdy a pro které destinace je potřeba?-->Které nemoci kde?Kde očkování získám?Co, když se stejně nakazím?
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Žlutá zimnice
Jedná se o infekční onemocnění virového původu, přenášené komářím štípnutím. Nejčastějším projevem je žloutenka způsobená poškozením jater, ale také bolesti svalů, krvácivé stavy a teploty. Protilátky proti žluté zimnici se vytvoří za deset dnů po aplikaci očkování a chrání proti nákaze po dobu deseti let.
Po provedení očkování na specializovaných pracovištích obdržíte Mezinárodní očkovací průkaz (International Certificate of Vaccination), který musí být řádně potvrzený očkujícím lékařem a opatřeným oficiálním razítkem. Je velmi důležité vzít si tento očkovací průkaz s sebou. Předpisy požadují oficiální potvrzení v mezinárodním očkovacím průkazu i v případě kontraindikace, tj. nemožnosti očkovat z vážných zdravotních důvodů.
Povinnost platí pouze pro cestovatele, přijíždějící do místa pobytu z oblasti výskytu žluté zimnice a při transferu přes tyto oblasti a pro ty, kteří se v těchto oblastech pohybovali v období 1 roku před příjezdem do Keni.


Hepatitida typu A a B
Očkování proti hepatitidě typu A se doporučuje pro cesty do celé řady zemí, tato „nemoc špinavých rukou“ se vyskytuje i u nás. Na významu začíná nabývat očkování proti virové hepatitidě typu B, což je velmi závažné onemocnění, často s chronickými následky. Hepatitida B se může přenést při ošetření nesterilními nástroji, sexuální cestou atd. Kombinovaná vakcína proti hepatitidě A a B poskytuje dlouhodobou ochranu - u hepatitidy A nejméně 10 let a hepatitidy B celý život.
Očkování se doporučuje v závislosti na délce, charakteru pobytu a chování cestovatelů.


Dětská obrna
Očkování je třeba zvážit, doporučuje se lidem od 30 let.


Tetanus
Očkování je doporučeno všem, nezávisle na cílové zemi. I při pobytu v ČR, je potřeba po 10ti letech přeočkovat.


Vzteklina
Provádí se tzv. preexpoziční očkování, při expozici je třeba doplnit další dávky vakcíny nebo i sérum podle závažnosti situace. Očkování je doporučeno zvláště při delším pobytu v rizikových oblastech, pobytu na venkově a kontaktu se zvířaty.


Meningokoková meningitida
Onemocnění vyvolává několik typů bakterií - meningokoků různých typů. K přenosu dochází vzdušnou cestou kapénkovou nákazou. Onemocnění je vážné, jeho průběh je někdy velice rychlý. Očkuje se jednou dávkou a obranyschopnost vydrží maximálně 3 roky.
Tato vážná nemoc se nejvíce vyskytuje v obdobích sucha.


Cholera
Choleru způsobuje bakterie Vibrio cholerae. Zdrojem nákazy je pouze nemocný člověk. K přenosu infekce může dojít také kontaminovanou vodou. Průběh onemocnění je různý, v některých případech se příznaky onemocnění vůbec neprojeví, jindy nemocný trpí velmi silným průjmem, zvracením a dochází k velké ztrátě tekutiny.
Epidemie cholery propukají často v chudých oblastech na severu nebo městských slumech.


Břišní tyfus
Břišní tyfus je horečnaté onemocnění s bolestmi hlavy, slabostí, nechutenstvím a únavou.
Toto nakažlivé střevní onemocnění vyvolává bakterie Salmonella typhi. Zdrojem nákazy je nemocný člověk nebo bacilonosič. K přenosu dochází buď přímým stykem nebo nepřímo kontaminovanými potravinami a vodou.
Očkování se především doporučuje osobám cestujícím do vysoce endemických oblastí s nízkým stupněm hygieny, které předpokládají pobyt ve volné přírodě nebo na venkově.


Bilharióza
Tato nemoc je způsobena parazity, kteří se žijí ve schránkách sladkovodních šneků v řekách, potocích, jezerech a přehradách. I v případě, že voda je vydávána za nezávadnou, buďte obezřetní. Vyhýbejte se plavání či koupání ve sladké vodě, kde jsou parazité přítomni. Bilharióza se vyskytuje i v Viktoriině jezeře. Pokud přijdete do kontaktu s nakaženou vodou, rychle se otřete do sucha a stejně tak oblečení vysušte.


Malárie
Riziko nákazy malárií je pravděpodobné po celý rok ve všech oblastech pod 2500 m n.m., zvláště v okolí města Mombasa a podél celého mořského pobřeží. Omezené riziko je okolí Nairobi (do vzdálenosti 2600 metrů) a na vrchovině v centrální a západní Keni.
Toto onemocnění způsobují některé druhy prvoků - plasmodií, které vyvolávají různé typy malárií. Prvoky rodu Plasmodium přenášejí pouze samičky komárů rodu Anopheles. Člověk se malárií nakazí po pokousání moskytů nebo komárů infikovaných tímto parazitem. Mezi symptomy malárie patří horečka a chřipce podobné projevy, včetně zimnice, bolesti hlavy, bolesti svalů a únavy. Horečka se obvykle opakuje po 24-36 hodinách.
Malárii je možné předcházet léky, které se nazývají antimalarika a užívají se před, během a po skončení cesty. Pro profylaxi se léky užívají minimálně jeden týden před vstupem do malarické oblasti, po celou dobu pobytu v malarické oblasti a ještě 4 týdny po návratu. Antimalarika je nutné vybírat především podle přesné oblasti, kam se cestuje, a podle toho, jak je tato oblast klasifikována dle WHO (zóna A, B, C). Lékař vám předepíše odpovídající antimalarické přípravky a stanoví schema jejich užívání. Je velmi důležité dodržet užívání antimalarik v předepsaném rozsahu.
Doporučujeme snížit riziko poštípání komárem, a tím i přenos parazita do krve, následujícími způsoby: omezením pobytu venku po západu slunce, kdy je aktivita komárů nejvyšší, používáním moskytiér ošetřených kvalitními repelenty, nošením světlého oděvu s dlouhými rukávy a nohavicemi, instalací sítí v oknech a dveřích a používáním repelentů na nekrytých i krytých částech těla.
V případě, že se nacházíte v místech, kde lékař není po určitou dobu dostupný, a objeví se příznaky onemocnění, je nutné, abyste léčbu zahájili sami. Léčebnou dávku je třeba podat do 36-48 hodin od vzniku horečky. Měli byste mít proto u sebe mít antimalarika.


HIV& AIDS
Virus HIV způsobující AIDS je obrovským problémem v Africe, a také v Keni. Většina obětí jsou mladí lidé. Podle odhadů je asi 50 % Keňanů hospitalizovaných v nemocnicích HIV pozitivní. Pokud se dostanete do zdravotnického zařízení a budete potřebovat injekci, vyžádejte si, aby injekční jehlu rozbalovali vždy pouze přímo před vámi. Také téměř polovina prostitutek je nakažena virem HIV. Při možném pohlavním styku, používejte vždy prezervativ. Rovněž břitva nebo tetovací jehla může být zdrojem nákazy.


Průjem
Průjem je častým a nepříjemným onemocěním. Zvláště ve spojení s horečkami a vysokou venkovní teplotou je třeba dbát, aby nedošlo k dehydrataci. Vybavte se také kvalitními protiprůjmovými přípravky. Před průjmem ochrání spolehlivě pouze zvýšená hygiena, pití vody ze zavřených lahví atd.


Nemoci z horka a slunce
Nemoci z horka a slunce jsou dalším nebezpečím, kterému se dá předejít. Klobouk, tmavé brýle a kvalitní opalovací krémy vám ušetří spoustu problémů. Kromě úpalu a úžehu můžete dostat také vyrážku, která je reakcí na zvýšené pocení ve spojení se slunečním zářením. Většinou pomohou antihistaminika a zvýšená hygiena. Důležité je mít po ruce vždy dostatek tekutin.


Drobná poranění
Zvýšenou pozornost je třeba věnovat i drobným poraněním – oděrkám, škrábancům, puchýřům atd. I když jste očkováni proti tetanu, hrozí vám řada závažných infekcí, které lehce proniknou do vašeho organizmu. Každé i sebemenší poranění postříkejte desinfekcí (např. Jodisol) a do lekárničky přibalte antiseptický krém, náplast a dostatek obvazů.Zajímavé odkazy

Aktuální informacoe o epidemiích ve světě
Jednotlivé nemoci, příznaky, očkování

Průvodci a mapy


Východní...
Východní Afrika - Keňa, Tanzanie, Uganda
316 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz