Dovolená Jamajka


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Jamajka - navigace  
zájezdy Jamajka Hotely a ubytování Jamajka
Last minute Jamajka Informace Jamajka
Víza Jamajka Fotogalerie Jamajka
Mapy a průvodce Jamajka Recenze hotelů Jamajka
Diskuze Jamajka Okružní plavby JamajkaJamajka

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Historie a politika

Kulturněhistorické údaje-->Politickohistorické údaje
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Jamajka je zemí s parlamentní demokracií, která je členem Britského společenství národů. Ačkoliv je nezávislá na Velké Británii, hlavou země je stále britská královna Alžběta. Tu na ostrově zastupuje generální guvernér, kterým je od roku 1991 Sir Howard Cooke. Jeho povinnosti jsou vesměs účasti na slavnostních ceremoniích a jmenování Prvního ministra, což je vždy předseda vítězné politické strany. Exekutivní funkci v zemi má dvoukomorový Parlament. Skládá se z 60-ti členné Sněmovny reprezentantů a z 21-ti členného Senátu. Sněmovna reprezentantů je volená občany, v Senátu je 13 členů navrhováno Prvním ministrem a zbylých 8 zástupci opozice. Volby se konají každých 5 let.
Jamajka je rozdělena celkem do tří územních celků - Cornwall, Middlesex a Surrey, a do 12 regionů - Clarendon, Hanover, Manchester, Portland, St. Ann, St. Catherine, St. Elisabeth, St. James, St. Marry, St. Thomas, Trelawny a Westmoreland. Lokální vláda se skládá ze členů regionálního koncilu a z volených zástupců měst.

Mezinárodní vztahy
Jamajka je stále hodně připoutána k Velké Británii, kterou mnozí nazývají mateřskou zemí. Samozřejmě ale nejsou přátelské vztahy univerzální. Jako část Britského společenství má Jamajka s Británií stále přátelské politické vztahy.
Podobné jsou vztahy s USA. Pro Karibské ostrovy je to velmi blízký partner, proto jsou přátelské vztahy téměř nutností. USA je pro Jamajku největším obchodním partnerem.
Současná vláda má také velké kontakty s Kubou, se kterou často obchoduje. Fidel Castro, který navštívil Jamajku v roce 1997, byl velmi vřele přijat místními, kteří oceňují jeho vyhraněné postoje proti americkému monopolu.

Politické strany
Ačkoliv se na Jamajce uchází o přízeň voličů mnoho rozmanitých stran, hlavní jsou dvě - People´s National Party a Jamaica Labour Party. První z nich je stranou sociálnědemokratickou a velmi spolupracuje s místními odbory. Založena byla v roce 1938 Normanem Manleym, který také stál v jejím čele celých 31 let. V posledních volbách People´s National Party zvítězila a její předseda PJ Patterson je nyní také Prvním ministrem ostrova.
Jamaica Labour Party je konzervativní stranou. Založil ji v roce 1943 Sir Alexander Bustamante, kterého později vystřídal současný předseda a bývalý První ministr Edward Seaga.
Dalšími stranami jsou například National Demokratic Movement nebo komunistická Worker´s Party of Jamaica.

Jamajský soudní systém vychází z Britských právních řádů. Lokální soudy podléhají magistrátním soudním dvorům, který je v každém regionu jeden, jen v St. Andrew jsou 3 a v Kingstonu 4. Pak jsou tu jednotlivé specializované soudy, např. rodinný, dopravní nebo zbrojní.
Jamajka nemá vlastní armádní systém, žádné profesionální námořní nebo letecké síly. Jejich defenzivní síly čítají zhruba 2500 členů a jsou dobře ozbrojeny. Podléhají ale British Army.
Policie patří pod pravomoce Ministra národní obrany. Velkým vzorem místních je tak britská policie. Mezi jistými skupinami obyvatel ale není respekt k policii příliš velký. Pro cizince každopádně není dobré s nimi přijít do sporu. V nedávných letech byla jamajská policie modernizována, a tak dnes potkáte na ulicích většinou ozbrojené „bobíky“.


© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavač

AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz