Dovolená Jamajka


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky


  Jamajka - navigace  
zájezdy Jamajka Hotely a ubytování Jamajka
Last minute Jamajka Informace Jamajka
Víza Jamajka Fotogalerie Jamajka
Mapy a průvodce Jamajka Recenze hotelů Jamajka
Diskuze Jamajka Okružní plavby JamajkaJamajka

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Historie a politika

-->Kulturněhistorické údajePolitickohistorické údaje
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Jamajka má velmi bohatou historii, která je ale také bohužel plná tyranie, násilí a otrockých prací. Španělé tu v předtím velmi poklidné krajině zavedli kolem roku 1500 stabilní ekonomiku, která ostrov značně poznamenala. Později ji ještě více podpořili britští kolonisté. Tři století otroctví - léta plná krve, potu a slz - později vyprovokovala nejeden krutý boj a velmi ovlivnila psychiku mnohých bývalých otroků. Nejen historické památky, ale i paměť obyvatel Jamajky otroctví dodnes připomíná.

Arawarkové
Okolo let 700 po Kristu skupina amerických indiánů nazývaných Arawarkové přicestovala na ostrov a založila osadu dodnes známou jako Jamajka. Arawarkové pocházeli z Guyany v Jižní Americe a žili tam již asi 2000 let. V období pozdějších námořnických cest se tito obyvatelé rozšířili i na sever Karibiku a obsadili několik dalších místních ostrovů. Arawarkové byli typičtí obyvatelé Jamajky jak je známe dodnes: byli menšího vzrůstu (okolo 150 cm), měli opálenou pokožku a lesklé černé vlasy. Žili ve vesnicích u ústí řek a jejich sociální zřízení bylo veřejné a materialistické. Kolumbus je později popsal jako: „ milé lidi, spokojené, mírumilovné a štědré“. Živili se především lovem a rybařením, sběrem ovoce a později i obděláváním polí. Byli skvělí stavitelé lodí - dokázali postavit kanoe pro 50 osob. Dále byli dobří ve výrobě lan, koberců a bavlněného ošacení. Ve společenském životě hrálo hlavní roli náboženství. Věřili v boha Yocahú, vládce Slunce, kterého si předcházeli a doufali v následnou přízeň živlů. Specifickou zábavou byla míčová hra batos, která by se dala přirovnat k dnešnímu volejbalu.

Kolumbův příchod
Kolumbus připlul na Jamajku 5. května 1494. V té době ostrov obývalo zhruba 100 tisíc Arawarků, kteří ho nazývali Xaymaca. Kolumbus se vylodil v zátoce St. Ann´s Bay a plul dále podél pobřeží na jih. Vyděšení domorodci se dali na ústup a poté nečekané hosty uvítali. Kolumbus tak veškerý majetek získal pro Španělsko. Později odcestoval směrem na Kubu a na ostrov se naposledy vrátil až o 9 let později.

Španělská kolonie
Jamajka byla na chvíli Kolumbovým osobním majetkem, když ale v roce 1506 zemřel, titul Marguis of Jamajka získal jeho syn Diego. Guvernantem ostrova se stal Don Juan de Esquivel, který ho začal kolonizovat a také založil hůlavní město Nueva Sevilla blízko zátoky St. Ann´s, kam Kolumbus vstoupil poprvé. Naneštěstí bylo město velmi blízko bažin, a proto muselo být v roce 1534 vybudováno jiné hlavní město Villa de la Vega, dnešní Spanish Town, na jižním pobřeží. Města se rychle rozrůstala. Španělé začali pěstovat divoká prasata a cukrovou třtinu. Zemědělství donutilo Španěly k obchodu s otroky. Kruté zacházení s místními Arawarky a velké ztráty na životech způsobily nedostatek pracovních sil. Plantáže vyžadovaly mnoho pracovníků, proto se Španělé roku 1517 rozhodli přivézt první otroky z Afriky. Jamajské otroctví bylo nesmírně kruté a trvalo stovky let.

Britská kolonie
V roce 1654 Oliver Cromwell, britský Lord dobyvatel, přijel do Karibiku ukořistit španělská území. První pokus byl veskrze neúspěšný. Teprve 10. května 1655, kdy se vylodili námořníci z 38 lodí u hlavního města Villa de la Vega, se jim podařilo zahnat Španěly do hor, odkud později prchali na Kubu. Britové hlavní město kompletně zničili. Od roku 1656 se počet Britů na ostrově mnohonásobně zvyšoval, ekonomika se rozvíjela. Cromwell byl v roce 1660 nahražen D´Oyleym, který se o rok později stal guvernérem ostrova. V roce 1687 Sir Hans Sloane, prominentní londýnský lékař, publikoval svůj článek o Jamajce, ve kterém ji vylíčil jako nesmírně krásné místo. Na jeho popud se sem začali sjíždět stovky Britů, ale i Welšanů a Skotů.

Pirátské nájezdy
Během 17. století, kdy byla Británie neustále ve válkách s Francií nebo Španělskem, a kdy nedokázala efektivně chránit své karibské území, se Jamajka stala místem častých pirátských nájezdů. Ti přepadali přístavy a vypouštěli vězně. Britové vzápětí museli přemístit své hlavní sídlo do bezpečnějších míst. Tak byl roku 1664 založen přístav Port Royal, později Kingston Harbour a dnes hlavní město ostrova Kingston. Během krátké doby se stal největším a nejlépe prosperujícím městem. Piráti později obrátili svou pozornost na španělské vesnice na jiných ostrovech Karibiku.

Otrokářství
V 17. století éra otrokářství pokračovala. V tomto období bylo na ostrově okolo 7 000 Britů, kteří vlastnili asi 40 000 otroků. O století později se počet Britů zhruba ztrojnásobil a počet otroků dosáhl 300 000. Celkový počet otroků, kteří byli na ostrov přiváženi byl ale mnohonásobně vyšší - mnoho jich zemřelo již při transportu, jiní nevydrželi namáhavou práci. Většina z nich byla přivážena z Afriky a na Jamajce byli nuceni pracovat na cukrových plantážích za nelidských podmínek.
První snahy o osvobození otroků, tzv. rebelie, proběhly již v roce 1760, další se konaly po vzoru Haiti v roce 1795. Neúspěšně. Na Jamajku přijížděli dobrovolní misionáři, aby šířili osvětu v oblasti lidských práv. Poslední a největší vzpoura proběhla v roce 1831. Tzv. Vánoční rebelie se zúčastnilo na 20 000 otroků, kteří se vzbouřili proti svým pánům a na celém území ostrova ničili plantáže a majetky otrokářů. Na základě této vzpoury pak britský Parlament definitivně zrušil 1. srpna 1834 otroctví na Jamajce.
Po zrušení otroctví opouštěli původní otroci svá pracoviště a zakládali „ svobodné vesnice“. Sice již nebyli nuceni k otrokářským pracím, ale nebyla jim dosud poskytnuta voličská práva. Právě díky náhlému úbytku pracovních sil se jamajská ekonomika dostala do problémů. Britské vláda byla nucena investovat do infrastruktury ostrova. Založen byl vzdělávací, dopravní i obranný systém.

Moderní politika
Jamajský nacionalismus rostl. Bývalí otroci začali na vládě požadovat plná práva a také se v roce 1944 konaly první volby do guvernantské vlády. Guvernérem ostrova se stal významný místní politik Norman Manley. Ačkoliv tomu mnozí nevěřili, britská vláda už v roce 1945 podnikla první kroky k osamostatnění ostrova. Slavnostním dnem se stal 6. srpen 1962, kdy Jamajka získala úplnou nezávislost na Velké Británii. Britové místním zanechali především fungující parlamentní a soudní systém, ale také hru kriket.
Od té doby proběhly na Jamajce několikrát svobodné volby a ostrov se také daleko více otevřel světu. V dnešní době žije především z turistického ruchu.

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
AZ elektroPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz